31998D0320[1]
A Bizottság határozata (1998. április 27.) a 66/400/EGK, a 66/401/EGK, a 66/402/EGK és a 69/208/EGK tanácsi irányelv szerinti vetőmag-mintavétellel és vetőmagvizsgálattal kapcsolatos átmeneti kísérlet megszervezéséről
A Bizottság határozata
(1998. április 27.)
a 66/400/EGK, a 66/401/EGK, a 66/402/EGK és a 69/208/EGK tanácsi irányelv szerinti vetőmag-mintavétellel és vetőmagvizsgálattal kapcsolatos átmeneti kísérlet megszervezéséről
(98/320/EK)
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a legutóbb a 96/72/EK irányelvvel [1] módosított, a cukorrépa-vetőmag forgalmazásáról szóló, 1966. június 4-i 66/400/EGK tanácsi irányelvre [2] és különösen annak 13a. cikkére,
tekintettel a legutóbb a 96/72/EK irányelvvel módosított, a takarmánynövény-vetőmagok forgalmazásáról szóló, 1966. június 14-i 66/401/EGK tanácsi irányelvre [3] és különösen annak 13a. cikkére,
tekintettel a legutóbb a 96/72/EK irányelvvel módosított, a gabonavetőmagok forgalmazásáról szóló, 1966. június 14-i 66/402/EGK tanácsi irányelvre [4] és különösen annak 13a. cikkére,
tekintettel a legutóbb a 96/72/EK irányelvvel módosított, az olaj- és rostnövények vetőmagjának forgalmazásáról szóló, 1969. június 30-i 69/208/EGK tanácsi irányelvre [5] és különösen annak 12a. cikkére,
mivel a 66/400/EGK, a 66/401/EGK, a 66/402/EGK és a 69/208/EGK irányelv szerint a vetőmagokat kizárólag akkor lehet hivatalosan minősíteni, ha a teljesítendő feltételeket vetőmagvizsgálat céljából vett mintákon végzett hivatalos vetőmagvizsgálat során állapították meg;
mivel megállapítást nyert, hogy a hivatalos felügyelet mellett végzett vetőmag-mintavétel és vetőmagvizsgálat kedvezőbb alternatívákat jelenthet a hivatalos vetőmag-minősítésre, anélkül, hogy a vetőmag minőségében jelentős romlás következne be;
mivel ezt az állítást a rendelkezésre álló információk alapján még nem lehet közösségi szinten megerősíteni;
mivel ezért helyénvaló pontosan meghatározott feltételek mellett átmeneti kísérletet szervezni annak megállapítására, hogy ez az állítás közösségi szinten fenntartható-e, és különösen, hogy előáll-e jelentős romlás a vetőmag minőségében a hivatalos vetőmag-mintavétel és vetőmagvizsgálat rendszerében elért minőséghez képest;
mivel a kísérletre alkalmazandó feltételeket oly módon kell meghatározni, hogy a lehető legtöbb információt lehessen összegyűjteni közösségi szinten azzal a céllal, hogy le lehessen vonni a megfelelő következtetéseket a közösségi rendelkezések lehetséges jövőbeni összehangolására vonatkozóan;
mivel e kísérlet céljából a tagállamokat mentesíteni kell az érintett irányelvekben megállapított bizonyos kötelezettségek alól;
mivel az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Mezőgazdasági, Kertészeti és Erdészeti Vetőmagok és Szaporítóanyagok Állandó Bizottsága véleményével,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
(1) Közösségi szintű átmeneti kísérlet kerül megszervezésre annak megállapítására, hogy a vetőmagvizsgálat és a hivatalos felügyelet mellett végzett vetőmagvizsgálat céljából végzett vetőmag-mintavétel kedvezőbb alternatívát jelenthet-e a 66/400/EGK, a 66/401/EGK, a 66/402/EGK és a 69/208/EGK irányelv értelmében előírt hivatalos vetőmag-minősítési eljárásokra, anélkül, hogy a vetőmag minőségében jelentős romlás következne be.
A kísérletben bármely tagállam részt vehet.
(2) A tagállamok, amelyek részt vesznek a kísérletben, mentesülnek az (1) bekezdésben említett irányelvekben a hivatalos vetőmag-mintavételre és hivatalos vetőmagvizsgálatra vonatkozóan megállapított kötelezettségek alól, a 2., illetve a 3. cikkben megállapított feltételekre is figyelemmel.
2. cikk
(1) A vetőmag-mintavételt az erre a célra az érintett tagállam illetékes vetőmag-minősítő hatósága által engedélyezett vetőmag-mintavevők végzik a (2), a (3) és a (4) bekezdésben megállapított feltételek szerint.
(2) A vetőmag-mintavevőknek rendelkezniük kell a szükséges szakmai képesítéssel, amelyet a hivatalos vetőmag-mintavevőkre alkalmazandó feltételek mellett szervezett tanfolyamokon szereztek meg, és arról hivatalos vizsga keretében tanúbizonyságot tettek.
A vetőmag-mintavételt az általánosan elfogadott nemzetközi módszereknek megfelelően kell végezniük.
(3) A vetőmag-mintavevők lehetnek:
a) független természetes személyek;
vagy
b) olyan természetes vagy jogi személyek által alkalmazott személyek, akik vagy amelyek tevékenységi köre nem foglalja magában a vetőmag-előállítást, a vetőmagtermesztést, a vetőmag-feldolgozást vagy vetőmag-kereskedelmet;
vagy
c) olyan természetes vagy jogi személyek által alkalmazott személyek, akik vagy amelyek tevékenységi köre magában foglalja a vetőmag-előállítást, a vetőmagtermesztést, a vetőmag-feldolgozást vagy a vetőmag-kereskedelmet.
A c) pontban említett esetben a vetőmag-mintavevő kizárólag a munkaadója megbízásából előállított vetőmagtételeken végezhet vetőmag-mintavételt, kivéve ha ettől eltérő megállapodás születik a munkaadója, a minősítést kérő és az illetékes vetőmag-minősítő hatóság között.
(4) A vetőmag-mintavevőknek az illetékes vetőmag-minősítő hatósággal szembeni felelősségük a hivatalos vetőmag-mintavevőkkel hasonló. Vetőmag-mintavétellel kapcsolatos tevékenységüket az illetékes vetőmag-minősítő hatóság megfelelő módon felügyeli.
(5) A (4) bekezdésben említett felügyelet céljából a kísérlet keretében hivatalos minősítésre beadott vetőmagtételek egy részén hivatalos vetőmag-mintavevők ellenőrző mintavételt hajtanak végre. Ezt a mennyiséget főszabály szerint a lehető legegyenletesebben kell elosztani a vetőmag-minősítésre jelentkező természetes és jogi személyek között, ugyanakkor irányulhat bizonyos kétes esetek tisztázására is. E mennyiségnek legalább 5 %-nak kell lennie.
A kísérletben részt vevő tagállamok a hivatalosan nyert vetőmagmintákat összehasonlítják az ugyanazon vetőmagtételekből származó hivatalos felügyelet alatt nyert vetőmagmintákkal.
(6) Az 1. cikk (1) bekezdésében említett irányelvek értelmében előírt hivatalos címkékhez szükséges hivatkozási szám vagy egyéb megfelelő jelölés használatával lehetővé kell tenni, hogy a tagállamok és a Bizottság azonosíthassa azon vetőmagtételeket, amelyekből hivatalos felügyelet mellett történt a mintavétel.
(7) Amennyiben valamely tagállam részt vesz a kísérletben, az adott tagállam által a közösségi összehasonlító kísérletekhez szolgáltatott minták megfelelő hányada jelenti a kísérlet keretében vett mintákat. Az erre vonatkozó részletes utasításokat a közösségi összehasonlító kísérletek vonatkozó szakmai jegyzőkönyvei határozzák meg.
3. cikk
(1) A vetőmagvizsgálatot az erre a célra az érintett tagállam illetékes vetőmag-minősítő hatósága által engedélyezett vetőmagvizsgáló laboratóriumok végzik a (2)-(5) bekezdésben megállapított feltételek szerint.
(2) A laboratóriumnak vezető vetőmagelemzővel kell rendelkeznie, aki közvetlenül felel a laboratórium szakmai tevékenységéért és rendelkezik a vetőmagvizsgáló laboratórium szakmai vezetéséhez szükséges képzettséggel.
A laboratórium vetőmagelemzőinek rendelkezniük kell a szükséges szakmai képesítéssel, amelyet a hivatalos vetőmagelemzőkre alkalmazandó feltételek mellett szervezett tanfolyamokon szereztek meg, és arról hivatalos vizsga keretében tanúbizonyságot tettek.
A laboratóriumnak az illetékes vetőmag-minősítő hatóság által hivatalosan a vetőmagvizsgálat céljára az engedélyezés során megfelelőnek talált helyiségben és berendezésekkel kell működnie.
A laboratóriumnak a vetőmagvizsgálatot a szokásos nemzetközi módszereknek megfelelően kell végeznie.
(3) A laboratórium lehet:
a) független laboratórium;
vagy
b) valamely vetőmag-vállalkozáshoz tartozó laboratórium.
A b) pontban említett esetben a laboratórium kizárólag azon vetőmag-vállalkozás megbízásából előállított vetőmagtételeken végezhet vetőmagvizsgálatot, amely vetőmag-vállalkozáshoz tartozik, kivéve ha ettől eltérő megállapodás születik a vetőmag-vállalkozás, amelyhez tartozik, a minősítést kérő és az illetékes vetőmag-minősítő hatóság között.
(4) Az illetékes vetőmag-minősítő hatósággal szembeni felelősségük tekintetében a (2) bekezdés első és második albekezdésében említett vetőmagelemzők a megfelelő hivatalos elemzőkkel hasonlóan kezelendők.
(5) A laboratórium vetőmag-vizsgálati tevékenységét az illetékes vetőmag-minősítő hatóság megfelelő módon felügyeli.
(6) Az (5) bekezdésben említett felügyelet céljából a kísérlet keretében hivatalos minősítésre beadott vetőmagtételek egy részén hivatalos ellenőrző vetőmagvizsgálatot hajtanak végre. Ezt a mennyiséget főszabály szerint a lehető legegyenletesebben kell elosztani a vetőmag-minősítésre jelentkező természetes és jogi személyek között, ugyanakkor irányulhat bizonyos kétes esetek tisztázására is. Ennek a mennyiségnek gabonavetőmagok esetében legalább 7 %-nak, egyéb fajok vetőmagjai esetében pedig legalább 10 %-nak kell lennie.
A kísérletben részt vevő tagállamok a hivatalosan megvizsgált vetőmagmintákat összehasonlítják az ugyanazon vetőmagtételekből származó, hivatalos felügyelet alatt vizsgált vetőmagmintákkal.
(7) A tételnek az 1. cikk (1) bekezdésében említett irányelvek értelmében előírt hivatalos címkékhez szükséges hivatkozási száma vagy egyéb megfelelő jelölések használatával lehetővé kell tenni, hogy a tagállamok és a Bizottság azonosíthassa azon vetőmagtételeket, amelyek vizsgálata hivatalos felügyelet mellett történt.
(8) Amennyiben valamely tagállam részt vesz a kísérletben, e tagállam által a közösségi összehasonlító kísérletekhez szolgáltatott minták megfelelő hányada jelenti a kísérlet keretében vizsgált mintákat. Az erre vonatkozó részletes utasításokat a közösségi összehasonlító kísérletek vonatkozó szakmai jegyzőkönyvei határozzák meg.
4. cikk
A kísérlet és az 1. cikkben említett mentesség 2002. június 30-án ér véget.
5. cikk
(1) A tagállamok e határozat bejelentésének napjától számított három hónapon belül tájékoztatják a Bizottságot és a többi tagállamot arról, hogy:
a) a kísérletben való részvétel mellett döntöttek-e;
b) amennyiben csak a vetőmag-mintavételben vagy csak a vetőmagvizsgálatban vesznek részt, annak alkalmazási körét;
c) amennyiben részvételük bizonyos fajokra, kategóriákra vagy területekre korlátozódik, vagy azt egyéb korlátozások szűkítik, akkor e korlátozások alkalmazási köréről.
Ha a tagállamok a kísérletben való részvétel megszűntetése mellett döntenek, arról a Bizottságot és a többi tagállamot három hónapon belül tájékoztatják.
(2) A tagállamok minden év vége előtt tájékoztatják a Bizottságot a 2. cikk (5) bekezdésével és a 3. cikk (6) bekezdésével összhangban végrehajtott ellenőrzések eredményéről.
(3) A (2) bekezdésben említett eredmények, valamint a 2. cikk (7) bekezdésében és a 3. cikk (8) bekezdésében említett összehasonlító kísérletek tükrében a 2. cikk (5) bekezdése értelmében hivatalos vetőmag-mintavevők által végzendő ellenőrző mintavételnek alávetendő vetőmagtételek vagy a 3. cikk (6) bekezdése értelmében hivatalos ellenőrző vetőmagvizsgálatnak alávetendő vetőmagtételek aránya a 66/400/EGK, a 66/401/EGK és a 66/402/EGK irányelv 21. cikkében és a 69/208/EGK irányelv 20. cikkében megállapított eljárással összhangban felülvizsgálható.
6. cikk
Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.
Kelt Brüsszelben, 1998. április 27-én.
a Bizottság részéről
Franz Fischler
a Bizottság tagja
[1] HL 125., 1966.7.11., 2290/66. o.
[2] HL L 304., 1996.11.27., 10. o.
[3] HL 125., 1966.7.11., 2298/66. o.
[4] HL 125., 1966.7.11., 2309/66. o.
[5] HL L 169., 1969.7.10., 3. o.
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31998D0320 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31998D0320&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.