Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2002.4.189 Álképviselő eljárásánál vizsgálandó körülmények [Ptk. 219. § (1) bek., 221. § (1) bek., 222. §, 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 2. § (2) bek., 21. § (3) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes módosított keresetének helyt adott, és megállapította, hogy peres felek között 1998. augusztus 7-én 12 000 db diszkont kincstárjegyre, 1998. augusztus 24-én 12 000 db, míg 1998. szeptember 1-jén 10 000 db, 1999/E. jelű Magyar Államkötvényre kölcsönszerződések nem jöttek létre. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 361 273 198 Ft-ot, ebből 253 773 198 Ft-nak 1999. január 12-től 107 500 000 Ft-nak pedig 1999. június 30-ától a kifizetés napjáig járó évi 20% kamatát, és 3 500 000 Ft perköltséget. Ítéletének indokolásában tényként állapította meg, hogy a felperes ügyintézője S. B. 1998. augusztus 7-én 12 000 db diszkont kincstárjegyet, augusztus 24-én 12 000 db, szeptember 1-jén pedig további 10 000 db, végül szeptember végén 9000 db államkötvényt transzferált át a felperes K. Rt-nél vezetett értékpapír számlájáról az alperes ugyanitt vezetett értékpapír alszámlájára. Az 1998. augusztus 7-én, 24-én és szeptember 1-jén áttranszferált értékpapírokról írásbeli kölcsönszerződések készültek, amelyeket a felperes nevében S. B. írt alá egy személyben. Az ÁPTF intézkedése folytán az áttranszferált értékpapírok egy részét a felperes visszakapta, nem kapott vissza viszont 10 750 db diszkont kincstárjegyet és 23 106 db államkötvényt. Az államkötvények időközben lejártak, lejáratkor utánuk a kamat esedékessé vált. S. B. és az alperes ügyvezetője M. J. Zs. ellen sikkasztás és más bűncselekmények miatt a Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztályán büntetőeljárás indult. Az alperes 2000. március 17-e óta felszámolás alatt áll.

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy közötte és az alperes között a fenti kölcsönszerződések nem jöttek létre, mert azt nem az arra jogosult dolgozója írta alá. Kérte továbbá az alperes által vissza nem szolgáltatott 10 750 db diszkont kincstárjegy névértékének - 107 500 000 Ft-nak, továbbá 23106 db államkötvény kamatokkal növelt értékének - 253 588 350 Ft-nak és ezek kamatainak, valamint a perköltségeknek a megfizetésére kötelezni az alperest.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felperes ügyintézője S. B. a felperes tudta nélkül az alperes ügyvezetőjével összejátszva jogosulatlanul transzferálta át az alperes alszámlájára a perbehozott értékpapírokat. Ezeket a jogosulatlan ügyleteket a csatolt kölcsönszerződésekkel kívánták leplezni, amelyeket azonban a felperes nevében S. B. álképviselőként írt alá. A szerződések megkötésekor az alperes ügyvezetőjének is tudomása volt arról, hogy a szerződések a jogosulatlan tranzakciók leplezésére szolgálnak, ezért a kölcsönszerződés a felek között nem jött létre. Az alperes az átvett és még ki nem adott értékpapírokat a Ptk. 193. §-ának (1) bekezdése értelmében köteles lenne kiszolgáltatni. Miután azonban azok időközben lejártak, az alperes a névértéket és azok kamatait - a piaci értéket - köteles kiadni a Ptk. 195. §-ának (3) bekezdése értelmében.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, amelyben annak megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Sérelmezte annak megállapítását, hogy S. B. a felperes ügyintézője megállapodott M. J. Zs.-val az alperes ügyvezetőjével abban, hogy a felperes tudta nélkül értékpapírokat transzferál át az alperes számlájára és ezek leplezésére írta alá a kölcsönszerződést. Álláspontja szerint ezeket a büntetőeljárás jogerős befejezését megelőzően nem lehetett bizonyítékokkal alátámasztani. Hivatkozott továbbá arra, hogy az értékpapírok elektronikus kereskedelme a hagyományos írásbeli szerződéskötési módtól merőben eltérő alakiságok mellett bonyolódik. Az elsőfokú bíróság nem vette figyelembe az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet vizsgálati jelentését, amely szerint S. B. legálisan használhatta a vezetők titkos aláírási jelszavát. Erre figyelemmel állítása szerint a jogügylet érvényesen létrejött, így tévesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy jogosulatlanul jutott az értékpírok birtokába. Sérelmezte, hogy az ítélet hivatkozott arra, miszerint az alperes ügyvezetőjének különböző tényekről tudomása volt. A perben alperesi pozícióban ugyanis nem az ügyvezető, hanem a cég áll, az ügyvezető felelősségét a Gt. alapján, valamint a büntetőeljárásban hozandó ítélettel lehet megállapítani. Vitatta az összegszerűséget is, állítása szerint azt a felperes bizonyítékokkal nem támasztotta alá.

A felperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A fellebbezés nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!