Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20369/2007/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 57. §, 1952. évi III. törvény (Pp.) 2. §, 3. §, 13. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 84. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bírók: Csikiné dr. Gyuranecz Márta, Szilágyiné dr. Karsai Andrea, Urhegyi Béla

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.369/2007/3. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Debreceni Ítélőtábla a személyesen eljárt felperes neve (felperes címe) felperesnek - az OIT Hivatal Módszertani és Jogi Képviseleti Főosztály (ügyintéző: Dr. ..., 1056 Budapest V., Szalay u. 16.) által képviselt Győri Ítélőtábla (9021 Győr, Árpád u. 2.) I. r. és a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság (9021 Győr, Szent István út 6.) II. r. alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértése miatt indított perében a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 6.P.20.601/2006/50. sorszámú ítélete ellen a II. r. alperes részéről 52. sorszám alatt előterjesztett és 56. sorszám alatt indokolt fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

ítéletet:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett részét helybenhagyja.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás:

A felperes által birtokháborítás megszüntetése és kártérítés megfizetése iránt kezdeményezett eljárásban a Legfelsőbb Bíróság kijelölése folytán a Győri Városi Bíróság járt el első fokon. A ügyszám 1 alatt folyamatban volt eljárásban 18. sorszám alatti végzésével a Győri Városi Bíróság a per tárgyalását 2004. március 30-án a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság előtt ügyszám 2 alatt folyamatban lévő per jogerős befejezéséig felfüggesztette. A felperesi fellebbezést követően a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 2004. június 23. napján kelt ügyszám 3/2. számú végzésével a felfüggesztésről rendelkező elsőfokú végzést helybenhagyta.

A felfüggesztés alapjául szolgáló ügyszám 2 számú eljárás a közigazgatási határozat hatályon kívül helyezésével és a közigazgatási szerv új eljárás lefolytatására kötelezésével zárult. A megismételt közigazgatási eljárásban a Pest Megyei Bíróság járt el és a közigazgatási határozatokat ismételten hatályon kívül helyezte és a közigazgatási szervet új eljárás lefolytatására kötelezte. Az újra megismételt közigazgatási eljárásban a Komárom-Esztergom Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője a kisajátítási eljárást 2005. július 28. napján kelt határozat száma számú határozatával megszüntette.

A Győri Városi Bíróság a felfüggesztésről rendelkező végzését helybenhagyó másodfokú végzés kézbesítését követően intézkedést az ügyben nem tett.

A felperes a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság Elnökéhez intézett 2005. szeptember 28. napján keltezett beadványában a Győri Városi Bíróság előtt folyamatban volt perre vonatkozóan bejelentette, hogy a felfüggesztés oka elhárult, másrészt hivatkozott arra, hogy elfogultsága okán a Győri Városi Bíróság nem járhat el, ezért más bíróság kijelölését kérte. A beadványt a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság Elnöke a Győri Városi Bíróság előtt folyamatban volt peres ügy irataihoz rendelte szerelni, erről egyidejűleg a felperest értesítette. A Győri Városi Bíróság Elnökének 2005. október 10-i érkeztető bélyegzőjével ellátott beadvány utóiratként szerelésre került a felfüggesztett ügy irataihoz, intézkedés továbbra sem történt.

2006. októberében a Győri Városi Bíróság felhívta a felperest, hogy 15 napon belül jelentse be, hogy a felfüggesztés alapjául szolgáló eljárás mikor, mely bíróság előtt fejeződött be jogerősen és csatolja a határozat egy példányát. Tájékoztatta a felperest, hogy a felhívásban foglaltak teljesítését követően van lehetőség a per tárgyalása felfüggesztésének megszüntetésére és az elfogultsági kifogás tárgyában való intézkedésre. 2006. november 13-án a Győri Városi Bíróság valamennyi bírája elfogultságot jelentett be arra hivatkozással, hogy a felperes pert indított a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság ellen.

A felperes kereseti kérelmében arra hivatkozott, hogy a II. r. alperes sem a felfüggesztett tárgyalás folytatása iránt, sem az elfogultsági bejelentés és más bíróság kijelölése iránti kérelem intézése érdekében az elvárható határidőn belül intézkedéseket nem tett, ezzel megsértette a Pp. 2. §-ában biztosított tisztességes eljáráshoz és a per ésszerű határidőn belüli elbírálásához való jogát, továbbá 150 000 Ft nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezését kérte.

Az I. r. alperessel szemben más tényállásra alapítottan annak megállapítását kérte, hogy a becsülethez és jó hírnévhez fűződő személyiségi jogait, a hátrányos megkülönböztetés tilalmát megsértette, ezért 350 000 Ft nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezését kérte. Mindkét alperes vonatkozásában az alperesek eltiltását kérte azon állítástól, hogy a felperes akár Komárom-Esztergom, akár Győr-Moson-Sopron megye valamennyi bírájával szemben bármikor is elfogultsági kifogást jelentett volna be és annak megállapítását, hogy az elfogultsági bejelentések bírói és nem felperesi kezdeményezésre történtek, mely bírói bejelentések oka a megyei bíróságokkal szembeni perindítás volt (kivéve az Esztergomi Városi Bíróság esetében).

Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság bizonyítási eljárás lefolytatását követően ítéletében megállapította, hogy a II. r. alperes nem biztosította a felperesnek a perek tisztességes lefolytatásához és ésszerű időn belül történő befejezéséhez való jogát azáltal, hogy a Győri Városi Bíróság előtt ügyszám 1 alatt folyamatban volt perben 2004. június 23. napja és 2006. október 4. napja között sem a per tárgyalásának folytatása, sem a felperes által előterjesztett és 2005. október 10. napján érkezett kizárás iránti kérelem tárgyában bírói intézkedés nem történt. A II. r. alperessel szemben ezt meghaladóan az I. r. alperessel szemben pedig teljes egészében elutasította a keresetet. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az I. r. alperesnek 15 napon belül 10 000 Ft perköltséget, az államnak külön felhívásra pedig 51 000 Ft le nem rótt eljárási illetéket. Kimondta, hogy a felperes és II. r. alperes perrel felmerült költségeiket egymás közti viszonyukban maguk viselik.

Határozatának indokolásában kifejtette, hogy a Pp. ugyan nem tartalmaz rendelkezést arra vonatkozóan, hogy a bíróságnak a tárgyalás felfüggesztését követően kell-e, és milyen, illetőleg milyen időben eszközölt intézkedést tennie abban a körben, hogy a felfüggesztés oka fennáll-e, vagy megszűnt, illetve, hogy a felfüggesztés megszüntetéséről hivatalból vagy a fél kérelmére határoz-e. A helyeselhető álláspont azonban az, hogy miután a bíróság a tárgyalás felfüggesztéséről sem a felek esetleges ezirányú kérelméhez kötötten, annak függvényében határoz, továbbá a felfüggesztés oka sem a peres felek személyében vagy valamely cselekvésében rejlő ok és a Pp. a felfüggesztés megszüntetése körében nem kíván meg a felektől semmilyen eljárási cselekményt, ezért a bíróság a hivatalból elrendelt felfüggesztés megszüntetéséről is hivatalból rendelkezik, ennek érdekében pedig az ügy és a felfüggesztés okának jellege és körülményei függvényében a szükséges időközönként a felfüggesztés okának fennálltáról vagy megszűntéről hivatalból tájékozódik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!