Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2022.7.183 A vagyoncsökkenés fogalma alatt a Cstv. 33/A. § (1) bekezdésének alkalmazásában az adós gazdálkodó szervezet befektetett eszközökből és forgóeszközökből álló, tehát aktív vagyonának a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben bekövetkező csökkenését kell érteni [1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 33/A. § (1) bek.; 2011. évi CLXI. törvény (Bszi.) 32. § (1) bek. b) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az adós ügyvezetője 2011. szeptember 22-től kezdődően az alperes volt. Az adós felszámolását a bíróság a 2015. december 3-án benyújtott kérelem alapján 2016. november 16-án indította meg.

[2] Az alperes a 2016. szeptember 1. napján létrejött szerződés alapján 4 000 000 Ft kölcsönt nyújtott az adósnak, amelyet az adós a szerződés 2.1. pontja szerint köteles volt az F. Zrt. megbízásából folyó termelés fenntartására, valamint az M. Zrt. felé fennálló tartozás kifizetésére fordítani.

[3] Az adós az alperes részére 2016. szeptember 15. és december 8. között több részletben a tartozását visszafizette, a felszámolás kezdő időpontja előtt 2 906 324 Ft, míg 1 093 676 Ft a felszámolás kezdő időpontja után került kifizetésre.

[4] A felszámolásban 16 941 847 Ft követelést vett nyilvántartásba a felszámoló, vagyonfelosztási javaslatában a 13 626 709 Ft fedezetlen tartozáson felül a volt ügyvezetővel szembeni 3 907 796 Ft követelés hitelezők közötti felosztására tett javaslatot. Ebből 2 242 572 Ft volt a felszámolónak át nem adott pénzeszköz, a többi a felszámolás megindulása után visszafizetett 1 093 676 Ft tagi kölcsön.

A felperes keresete, az alperesek ellenkérelme

[5] A felperes keresetében a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 33/A. § (1) bekezdése alapján kérte, hogy az elsőfokú bíróság állapítsa meg, hogy az alperes mint az adós volt vezető tisztségviselője a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően ügyvezetői feladatait nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látta el, és ezáltal a hitelezők 13 626 709 Ft követelésének teljes mértékben történő kielégítése meghiúsulhat. A fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztének időpontját 2011. december 31-ében határozta meg, mert az adós már ekkor sem rendelkezett a kötelezettségek kielégítéséhez szükséges likvid vagyonnal. Kiemelte, hogy az adósnak nyújtott kölcsön az adós vagyonának részévé vált, és az alperesnek történő visszafizetések időpontjaiban az adós adófolyószámlája tartozást mutatott. A tagi kölcsön visszafizetésével nem maradt a külső hitelezők követeléseinek kielégítésére felhasználható társasági vagyon.

[6] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Vitatta, hogy az adós 2011 és 2016 között folyamatosan fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben volt, ezt a felperes keresetében hivatkozott adatok nem támasztják alá. Azt nem vitatta, hogy 2016. szeptember 1-jén 4 000 000 Ft-ot kölcsönadott az adósnak, és azt részletekben az adós visszafizette. Állította, hogy a kölcsönt a likviditás javítása érdekében bocsátotta az adós rendelkezésére. Vitatta, hogy saját magát előnyben részesítette a többi hitelezővel szemben. Az adós pénzügyi helyzetéhez képest indokolatlan üzleti kockázatot nem vállalt, az adott helyzetben az ügyvezetőtől elvárható valamennyi intézkedést megtette a hitelezői veszteségek elkerülése, csökkentése, valamint a taggyűlés intézkedéseinek kezdeményezése érdekében, a tagi kölcsön visszafizetésének feltételeiről és a teljesítésről a taggyűlés határozott. Állította, hogy az adós vagyona nem csökkent az alperes magatartásával okozati összefüggésben.

[7] Az összhitelezői érdek szempontjából az ügylet kifejezetten előnyös volt, az összes hitelezői igény a tagi kölcsön, illetve annak visszafizetése hiányában sem térült volna meg magasabb összegben, illetve arányban.

[8] Hivatkozott arra is, hogy a felszámolás kezdő időpontjától, azaz 2016. november 16-tól sem tulajdonosként, sem ügyvezetőként nem volt semmilyen befolyása a tagi kölcsön visszafizetésére, mivel nem volt sem döntési, sem döntést befolyásoló helyzetben. A felszámolás elrendelésének időpontja utáni események nem állnak okozati összefüggésben a magatartásával.

Az első- és a másodfokú bíróság határozata

[9] Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes az adós fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetének bekövetkezését követően ügyvezetői feladatait nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látta el és ezáltal a hitelezők 13 626 709 Ft követelésének teljes mértékben történő kielégítése meghiúsulhat.

[10] Az alperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet elutasította.

[11] Az ítélet indokolásában elsőként leszögezte, hogy az elsőfokú bíróság a felek által csatolt bizonyítékok alapján helyesen állapította meg a tényállást, azonban téves jogi következtetésre jutva állapította meg az alperes felelősségét.

[12] A pert a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) szabályai szerint kellett lefolytatni, melynek egyik jelentős, szándékolt újítása, hogy a jogi képviselővel eljáró fél jogállítása a jogalap megjelölése útján történik [Pp. 170. § (2) bekezdés b) pont]. A jogalap a Pp. 7. § (1) bekezdésének 8. pontja szerint az az anyagi jogi jogszabályi rendelkezés, amely az alanyi jogot közvetlenül keletkeztető tényeket meghatározza és annak alapján az igény támasztására jogosít. A bíróságnak a felperes által megjelölt anyagi jogi jogszabályi rendelkezésre alapított kereseti kérelméről kell döntenie, és nem vehető figyelembe, hogy a kereset az eljárás eredményeképpen megállapított tényállás alapul vételével más, a Pp. 7. § (1) bekezdés 8. pontja szerint meg nem jelölt jogszabályi rendelkezés alapján (akár részben) alapos lehet, mert a Pp. szerint jogállítás csak a jogalap idézett módon, esetleg a jogcímmel való megjelölésével tehető, azaz a tényállás puszta előadásával nem tehető jogállítás.

[13] Az adott ügyben a felperes a kereset jogalapjaként a Cstv. 33/A. § (1) bekezdésének második fordulatára hivatkozott, amely szerint a vezető tisztségviselő felelőssége - az egyéb tényállási elemek megvalósulása esetén - akkor állapítható meg, ha más okból meghiúsulhat a hitelezői igények kielégítése. A felperes a perfelvételi tárgyaláson kifejezetten úgy nyilatkozott, hogy a keresetét nem a vagyoncsökkenésre, hanem "más okra" alapítja.

[14] A másodfokú bíróságnak az adott esetben abban a kérdésben kellett döntenie - figyelemmel arra is, hogy az anyagi pervezetés csak a felek kérelmének és jogállításának keretén belül gyakorolható [Pp. 237. § (5) bekezdés] -, hogy a felperes az általa jogalapként megjelölt anyagi jogi jogszabályi rendelkezés ("a hitelezők követeléseinek teljes mértékben történő kielégítése más okból meghiúsulhat") alapján az alanyi jogot közvetlenül keletkeztető tényeket - különösen, mivel keresetét a vagyoncsökkenéstől különböző más okra alapította -, e más okot előadta-e és bizonyította-e, illetve az a tényállítás, amelyet előadott és bizonyított, más oknak minősül-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!