Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2009.3.70 Szabadságvesztés - így a pénzbüntetés átváltoztatásával a helyébe lépő szabadságvesztés - foganatba vételének tartama alatt az azzal összbüntetésbe nem foglalható korábbi másik elítélésből származó feltételes szabadság nem folyhat [Btk. 48/A. §].

A terheltet a P.-i Bíróság 2004. február 17-én jogerősen 1 év 10 hónapi börtönbüntetésre ítélte lopás és más bűncselekmények miatt, és elrendelte a terhelttel szemben más ügyben korábban jogerősen kiszabott 5 hónapi, próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésnek a végrehajtását is.

A terhelt a fenti szabadságvesztés-büntetéseit 2004. február 18-ától kezdődően töltötte. Feltételes szabadságra bocsátása mindkét büntetést illetően 2004. november 28-án vált esedékessé, és a feltételes szabadság 2005. november 27-én járt volna le.

A terhelt a büntetés végrehajtása alatt a büntetés-végrehajtási intézetben 2005. március 8-án, valamint 2005. június-júliusban újabb bűncselekményeket, lopást és magánokirat-hamisítást követett el. Emiatt a Sz.-i Városi Bíróság a 2006. október 18-án jogerős ítéletével 8 hó börtönre ítélte, továbbá a P.-i Bíróság 1 év 10 hónapi börtönbüntetése tekintetében a feltételes szabadságot megszüntette, azonban az 5 hónapi börtönbüntetéssel kapcsolatos feltételes szabadságról ilyen rendelkezést nem hozott.

Mivel mindkét büntetést illetően egyidejűleg került sor a feltételes szabadság engedélyezésére, a büntetés-vég­rehajtási intézet jelzésére a Sz.-i Városi Bíróság a Be. 557. §-a szerinti különleges eljárásban végzésével a terhelt feltételes szabadságát az 5 hónapi büntetése vonatkozásában is megszüntette.

Határozatának indokolásában - a Btk. 48. §-ának (4) bekezdésére utalással - azt rögzítette, hogy a terhelt a feltételes szabadságra bocsátásának napjától, azaz 2004. november 28-ától kezdve más ítéletekkel kiszabott 154 napi, illetve 195 napi pénzbüntetés helyébe lépő szabadságvesztést töltött, ekként feltételes szabadság hatálya alatt állt, amikor a büntetés-végrehajtási intézetben a fenti ítélettel elbírált bűncselekményeket elkövette.

A terhelt által bejelentett fellebbezést elbírálva a F. Megyei Bíróság 2007. február 22-én meghozott a végzésével az első fokon eljárt bíróság végzését megváltoztatta, és az 5 hónapi szabadságvesztés kapcsán engedélyezett feltételes szabadság megszüntetését mellőzte. Felhívta továbbá a városi bíróságot arra, hogy a 2006. október 18-án jogerőre emelkedett ítéletének az 1 év 10 hónapi börtönbüntetéssel kapcsolatos feltételes szabadságot megszüntető rendelkezését utólagosan vizsgálja felül.

Kifejtette, hogy a terhelt 2004. november 28-án ténylegesen nem szabadult, mert a pénzbüntetéseinek a helyébe lépő csaknem egyévi szabadságvesztését töltötte, és ennek tartama alatt követte el a büntetés-végrehajtási intézetben az ítélettel elbírált bűncselekményeit. A Btk. 48/A. §-ának értelmében viszont, ha az elítélt folyamatosan több, összbüntetésbe nem foglalható szabadságvesztést tölt, és azok végrehajtása során őt a bíróság bármely szabadságvesztésből feltételes szabadságra bocsátja, a feltételes szabadság mindaddig nem kezdhető meg, amíg az elítélt más szabadságvesztést tölt. A büntetés-végrehajtással kapcsolatos szabályok [Bv. tvr., 6/1996. (VII. 12.) IM rendelet] viszont nem tesznek különbséget a pénzbüntetés átváltoztatása folytán annak a helyébe lépő szabadságvesztés és más szabadságvesztés között.

Általános elv, hogy az elítélt a büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodása alatt feltételes szabadságon nem lehet. Amennyiben a tényleges szabadulás után újabb szabadságvesztést kell az elítélten végrehajtani, ennek tartama alatt a feltételes szabadság nem folyik, hanem a szabadságvesztés kitöltése után - annak tartamával meghosszabbodva - folytatódik.

A terhelt az engedélyezett feltételes szabadságokat nem kezdte meg, s miután más, fogház fokozatú szabadságvesztést töltött, nem állt feltételes szabadság hatálya alatt.

Ezért a városi bíróság az ítéletében, és az utóbb hozott végzésében egyaránt tévesen szüntette meg a feltételes szabadságát a Btk. 48. § (4) bekezdése alapján.

A másodfokú bíróság felhívásának megfelelően a Sz.-i Városi Bíróság - a Be. 560. §-a szerinti eljárásban - 2007. április 17-én újabb végzést hozott, amellyel a korábbi ítéletének a feltételes szabadság megszüntetésére vonatkozó (az 1 év 10 hónapi szabadságvesztéssel kapcsolatos) rendelkezését mellőzte. A végzés 2007. május 4-én jogerőre emelkedett.

A megyei bíróság, illetőleg a felhívására a városi bíróság Be. 560. §-a szerinti eljárásban hozott - más jogorvoslattal már nem támadható - végzése ellen a Be. 431. §-a alapján a legfőbb ügyész nyújtott be jogorvoslati indítványt a törvénysértés megállapítása érdekében. Álláspontja szerint a pénzbüntetés szabadságvesztésre történő átváltoztatásával - amint ezt a Legfelsőbb Bíróság egy másik határozatában leszögezte - a büntetés neme változatlan marad, csupán a végrehajtás módja változik meg. Ezért az átváltoztatott pénzbüntetés a Btk. 48/A. § (1) bekezdése szempontjából nem minősül szabadságvesztésnek, következésképpen nem akadálya a feltételes szabadság megkezdésének sem. Ez az álláspont megegyezik a Btk. 48/A. §-ának hatálybalépését megelőző ítélkezési gyakorlattal is (BKT 3/1975; BH 1983/263.).

A Legfelsőbb Bíróság a bejelentett jogorvoslatot nem tartotta alaposnak.

A feltételes szabadság a szabadságvesztés része, a szabadságvesztés végrehajtása során a törvényben meghatározott esetekben adható olyan kedvezmény, ami a szabadságvesztés végrehajtásának megszakítását eredményezi. Az a rendeltetése, hogy az a terhelt, aki a büntetés-végrehajtás során kifogástalan magatartást tanúsított, még a büntetés kitöltése előtt, annak tartama alatt szabadlábon adja bizonyságát annak, hogy képes a társadalom mindennapi életébe újra beilleszkedni, és a bűnelkövetéstől tartózkodni. Amennyiben ez a várakozás beigazolódik, mentesül szabadságvesztés-büntetés még hátralévő részének letöltése alól.

A feltételes szabadságra vonatkozó anyagi jogi szabályok [Btk. 47. § (1) bekezdése, 48. §-a, 48/A. §-a] egybevetéséből kitűnik, hogy a terhelt a feltételes szabadság töltése alatt, egyidejűleg végrehajtható szabadságvesztést annak bármilyen formájában nem tölthet, hiszen ez esetben a feltételes szabadság a rendeltetését és értelmét vesztené.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!