Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2024.3.72 Tiltott keresetváltoztatásnak minősül, ha a felperes az első tárgyalást követően a Kp. 38. § (1) bekezdésének a) pontja helyett az f) pontban meghatározott kereseti kérelmet terjeszt elő. Ez a keresetváltoztatás akkor sem megengedett, ha a felperes keresetlevele még a Kp. 38. § (1) bekezdés f) pontjában megjelölt kereseti kérelmet tartalmazta [2017. évi I. törvény (Kp.) 37. §, 38. §, 43. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék K.703213/2022/10., Kúria Kfv.45102/2023/7. (*BH 2024.3.72*)

***********

A felülvizsgálati eljárás alapjául szolgáló tényállás

[1] A peres felek között fennállt közszolgálati jogviszony 2020. március 31-én közös megegyezéssel szűnt meg. A felperes 2020. március 27-én elszámolt az alperessel, melynek eredményeként az alperes által kiállított elszámoló lapon kizárólag 66 667 forint fizetési előleg jogcímén keletkezett tartozás szerepelt. A felperes a feltüntetett összeget nem vitatta, az ügyintéző pedig arról tájékoztatta, hogy a tartozás a 2020. március havi illetményéből levonásra kerül. Az alperes ezt követően megfizette a felperes járandóságait, azonban utóbb észlelte, hogy tévesen kétszeresen számolta el az úgynevezett rekreációs juttatás összegét, ezért bruttó 111 885 forinttal - nettó 74 404 forinttal - többet utalt át a felperes részére. Erre figyelemmel az először kiállított fizetési jegyzéken a rekreációs támogatás kétszeres összege szerepelt, a másodszor kiállítotton mindezt törölték, és a harmadik alkalommal készített fizetési jegyzék tartalmazta a helyes számfejtést.

[2] Az alperes 2020. május 26-án levelet írt a felperesnek, amelyben értesítette, hogy a rekreációs juttatás összege kétszeresen került számfejtésre, és egyben felhívta, hogy a tévesen utalt nettó 74 404 forint összeget 8 napon belül fizesse vissza. A felperes ennek nem tett eleget, ezért az alperes két évvel később - jogszabályi hivatkozással és jogorvoslati záradékkal ellátott - fizetési felszólítást bocsátott ki, amelyet a felperes 2022. június 20-án vett át.

A felperes keresete és az alperes védirata

[3] A felperes a fizetési felszólítással szemben előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy a fizetési felszólítás nem keletkeztet fizetési kötelezettséget az alperes felé. Érvelése szerint az alperes a jogszabály által előírt 60 napos igényérvényesítési határidőn túl követelte vissza a 74 404 forint összeget; ezen felül az alperes az igényét a kereset benyújtására nyitva álló törvényi határidőn belül bírósági úton nem érvényesítette.

[4] Az alperes védiratában a kereset elutasítását kérte arra hivatkozással, hogy a perben megállapítási keresetnek nem lehet helye. Az alperes nem vitatta, hogy a jogalap nélküli illetmény kifizetését követő 60 napon túl terjesztett elő fizetési felszólítást, azonban a felperesnek a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie. A felperes az adott illetmény-különbözettel jogalap nélkül gazdagodott, ezért annak visszatérítésére köteles.

A bíróság ítélete

[5] A bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes fizetési felszólítása nem keletkeztet fizetési kötelezettséget az abban feltüntetett 74 404 forint összegű tartozás felperes általi visszafizetési kötelezettsége vonatkozásában. Rendelkezett a perköltség és az illeték viseléséről.

[6] A bíróság mindenekelőtt a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 38. § (1) bekezdés f) pontjában, valamint (2) bekezdésében rögzített feltételek fennállását - azaz a megállapítás iránti kereset előterjeszthetőségét - vizsgálta. E körben alapvető fontosságúnak tartotta azt a kérdést, hogy az alperes érvényesíthet-e jogot a felperessel szemben fizetési felszólítással anélkül, hogy igényét bírósági úton érvényesítette volna a perindításra nyitva álló, törvény által meghatározott kógens határidőn belül. Mivel e kérdéskör eldöntése a felperes illetményjogosultságához, annak kifizetéséhez, védelméhez és az azzal kapcsolatos korrekt elszámoláshoz való jogának alperessel szembeni megóvása érdekében szükséges - és ennek eldöntése a Kp. 38. § (1) bekezdés a)-e) pontjai alapján nem lehetséges -, a bíróság a megállapítási kereset feltételeit fennállónak tekintette. A továbbiakban a bíróság azt vizsgálta, hogy az alperes intézkedése a felperessel szemben keletkeztet-e alanyi fizetési jogot és kötelezettséget.

[7] A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 148. § (1)-(2) bekezdésére, 149. § (1), (7) és (8) bekezdéseire, továbbá a Kttv. 192. § (7) bekezdésére hivatkozással rögzítette, hogy a Kttv. nem tartalmaz a kormányzati szerv igényérvényesítésére vonatkozó speciális keresetindítási határidőt, ezzel szemben a Kp. általánosságban írja elő, hogy ha a közigazgatási szerv nem közigazgatási szerv ellen pert indít, azt csak a tudomásszerzéstől számított 90 napon belül teheti meg, amennyiben a törvény eltérően nem rendelkezik. A Kúria Kpkf.VII.40.182/2020/3., valamint Kpkf.VII.45.085/2021/5. számú határozataira figyelemmel megállapította, hogy a munkáltatónak joga van ugyan az igényét fizetési felszólítással érvényesíteni, ez azonban nem mentesíti őt azon kötelezettsége alól, hogy az igényt a munkavállalóval szemben indított perben, a Kp. 134. § (3) bekezdésében meghatározott határidőn belül érvényesítse. Önmagában a fizetési felszólítás fizetési kötelezettség megállapítására nem alkalmas, mivel a törvény a munkáltató igényének érvényesítésére kötelező keresetindítási határidőt ír elő. Ezért amennyiben a munkáltató észleli, hogy a fizetési felszólítás a tudomásszerzéstől számított 90 napon belül eredménytelen maradt, az igény hatályos érvényesítése érdekében keresetet kell benyújtania a munkavállalóval szemben a Kp. 134. § (3) bekezdése szerint, ellenkező esetben az igényérvényesítési jog törvényi akadályba ütközik. Ennélfogva az alperes fizetési felszólítása sem keletkeztethetett fizetési kötelezettséget a felperessel szemben.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[8] Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasítását kérte.

[9] Az alperes álláspontja szerint a jogerős ítélet egyrészt sérti a Kp. 2. § (4) bekezdésében és 43. § (1) bekezdésében foglaltakat, másrészt Magyarország Alaptörvénye XXIV. cikkének (1) bekezdését, továbbá a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 13. § (1) bekezdését, valamint a Kp. 84. § (2) bekezdése szerint alkalmazandó, a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 346. § (4) és (5) bekezdéseit.

[10] A bíróság egyrészt azzal az eljárási szabályszegéssel folytatta le az eljárást, hogy a felperes keresetváltoztatás iránti kérelmének a második tárgyaláson adott helyt és ezáltal megfosztotta az alperest a rendes jogorvoslati út igénybevételének lehetőségétől, másrészt nem tett eleget az indokolási kötelezettségének sem, mivel nem adta indokát annak, hogy miért alkalmazta a hivatkozott kúriai döntéseket, amelyek a jelen ügyben - az alperes álláspontja szerint - nem voltak irányadóak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!