7/2006. OIT szabályzat
a bírósági titkárok központi képzéséről
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. LXVI. törvény 39. §-ának q) pontja, a Magyar Bíróképző Akadémia létrehozásával kapcsolatos feladatok meghatározásáról és ütemezéséről szóló 190/2004. (X.5.) OIT számú határozat, és a Magyar Bíróképző Akadémia képzési tervéről, a Tájékoztatási és Dokumentációs Központ létrehozásáról, valamint az intézmény jogállásáról szóló 84/2005. (V.3.) OIT számú határozat alapján a következő szabályzatot alkotja:
A szabályzat hatálya
1. §
A szabályzat hatálya a Legfelsőbb Bíróságra, az ítélőtáblákra, a megyei (fővárosi) bíróságokra, valamint a helyi (munkaügyi) bíróságokra (továbbiakban bíróságok) terjed ki.
Általános rendelkezések
2. §
(1) A bírósági titkárok (továbbiakban titkárok) központi képzésének célja elsősorban a bírói hivatásra való felkészülés elősegítése, valamint a titkári hatáskörbe utalt feladatok ellátásához szükséges ismeretek elmélyítése.
(2) A titkárok központi képzésével kapcsolatos feladatokat az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala szervezeti keretében működő Magyar Bíróképző Akadémia (továbbiakban Akadémia) látja el.
(3) A titkár - az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 40.§ (1) bekezdésére figyelemmel - köteles az Akadémia által szervezett központi képzésen részt venni.
A titkárok központi képzésének tervezése
3. §
(1) A titkárok képzésének részletes programját és időbeosztását a képzési terv tartalmazza.
(2) A képzési terv része a bíróságok központi oktatási tervének.
(3) A titkárok képzési tervét a bíróságok javaslatainak figyelembevételével az Akadémia készíti el, és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács hagyja jóvá.
A titkárok képzése
4. §
(1) A bírói hivatásra való felkészülés elősegítése, továbbá a titkári hatáskörbe utalt feladatok eredményes ellátása érdekében az Akadémia a titkárok részére bírói felkészítő programot és tematikus központi képzést szervez.
Bírói felkészítő program
5. §
(1) A bírói hivatásra való felkészülés érdekében az Akadémia bírói felkészítő programot szervez elsősorban az alábbi témakörökben (modulokban):
- a bírósági szervezethez kapcsolódó gyakorlati ismeretek, a bírói hivatástudat és etika,
- a polgári ügyszakhoz kapcsolódó gyakorlati ismeretek,
- a büntető ügyszakhoz kapcsolódó gyakorlati ismeretek,
- választás szerinti ügyszakban tárgyalásvezetési gyakorlat (perszimuláció).
(2) A bírói felkészítő programon a titkár a kinevezését követő egy éven belül köteles részt venni.
(3) A titkár nem köteles a bírói felkészítő programon részt venni, amennyiben:
a) a titkári kinevezést megelőzően bírói szolgálati viszonya a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény 57.§ (1) bekezdés i) pontja alapján szűnt meg,
b) a munkáltatói jogot gyakorló bírósági elnök számára írásban nyilatkozik arról, hogy nem kíván bírói álláshelyre pályázni. A mentesítés az írásbeli nyilatkozat visszavonásáig állhat fenn.
Tematikus képzés
6. §
(1) A titkári hatáskörbe utalt feladatok eredményes ellátása érdekében az Akadémia a titkárok számára a képzési tervben meghatározott, feladatkörükre épülő szakmai továbbképzéseket (továbbiakban: tematikus képzés) szervez.
(2) A titkár a kinevezését követő egy év eltelte után, évente egy alkalommal a munkáltatói jogkört gyakorló bírósági elnök által javasolt, a titkári hatáskörbe utalt feladatokhoz kapcsolódó tematikus képzésen köteles részt venni.
(3) A Szabályzat 5.§ (3) a) és b) pontjában megjelölt titkár a tematikus képzésen a titkári kinevezés időpontjától kezdődően köteles részt venni.
Hatálybaléptető és záró rendelkezések
7. §
(1) A szabályzat 2006. július 1. napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a hatálybalépést követően kinevezett titkárokra kell alkalmazni.
(2) A szabályzat rendelkezéseit a hatálybalépéskor már kinevezett titkárokra is megfelelően kell alkalmazni azzal, hogy a titkár a bírói felkészítő programot a szabályzat hatálybalépését követő két éven belül, évente 2-2 képzési modulon való részvétellel köteles teljesíteni.