Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2014.6.190 A kényszertörlési eljárás megszüntetéséről és a cégbíróság által a felszámolási eljárás kezdeményezéséről rendelkező végzés ellen nincs helye fellebbezésnek [2006. évi V. tv. (Ctv.) 72. § (2) bek., 116. §, 118. §; Pp. 237. §].

[1] Az elsőfokú bíróság a 2012. június 28-án jogerőre emelkedett végzésével elrendelte az F. Kft. kényszertörlését.

[2] A 2012. július 16-án kelt és 2012. augusztus 9-én közzétett végzésével felhívta mindazokat, akiknek a céggel szemben követelése van - ideértve a számviteli törvény szerinti függő követelést is - vagy tudomása van arról, hogy a cég ellen bírósági, közjegyzői vagy más hatósági eljárás van folyamatban, vagy a cég tulajdonában lévő eszköz van a birtokában, vagy a cég vagyontárgyára vonatkozó jog jogosultjaként van bejegyezve, valamely vagyontárgyat illetően a javára, illetve érdekében tény van feljegyezve, vagy a cég vagyontárgyára tarthatna igényt, azt 30 napon belül jelentse be a cégbíróságnak.

[3] E felhívásra a fellebbező fél öt, a cég tulajdonában álló olyan ingatlanra vonatkozóan tett bejelentést, amelyen a javára jelzálogjog került bejegyzésre. Közölte azt is, hogy a céggel szemben 349 000 eurós követelése áll fenn.

[4] A cégbíróság az illetékes földhivataltól szerzett, a hitelező által bejelentett ingatlanokon a cég tulajdonjogának fennállására vonatkozó tájékoztatást követően, a 2012. december 13-án kelt, 2013. január 10-én közzétett végzésével elrendelte a kényszertörlési eljárás megszüntetését, és kezdeményezte a cég elleni felszámolási eljárás megindítását, hivatkozva a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 118. § (5) bekezdésében foglaltakra. Tájékoztatásul közölte, hogy a határozattal szemben a Cégközlönyben való megjelenéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye.

[5] A hitelező e végzéssel szemben fellebbezést terjesztett elő.

[6] A másodfokon eljárt ítélőtábla a fellebbezést hivatalból elutasította.

[7] Kifejtette, az elsőfokú bíróság jogorvoslatra vonatkozó tájékoztatása ellenére, a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) kényszertörlési eljárás lefolytatására vonatkozó speciális szabályai - a Ctv. 118. § (1), (5), (7) és (8) bekezdésének - egybevetése folytán az a jogi következtetés vonható le, hogy a fellebbezéssel támadott cégbírósági végzés fellebbezéssel nem támadható.

[8] A Ctv. 72. § (2) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 237. §-a alapján ezért, a fellebbezést hivatalból, érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

[9] A hitelező fellebbezésében kérte a támadott határozat hatályon kívül helyezését, és az eljárt bíróság felhívását az elsőfokú bíróság végzésével szembeni fellebbezése érdemi elbírálására. Előadta, hogy a Ctv. 72. § (2) bekezdése folytán alkalmazandó Pp. 233. § (1) bekezdése értelmében, a törvény kizáró rendelkezése hiányában, az elsőfokú bíróság végzésével szemben jogosult volt fellebbezést előterjeszteni.

[10] A fellebbezés alaptalan.

[11] A kényszertörlési eljárás lefolytatásának, az arra vonatkozó jogi szabályozásnak a célja, hogy a Ctv. 116. § (1) bekezdés a)-d) pontjában írt feltételek esetén az érintett cégek - amennyiben vagyonnal nem rendelkeznek - további költségek okozása nélkül kerüljenek kivonásra a gazdasági életből. Az eljárást azonban a hitelezői érdekekre tekintettel a jogalkotó korlátozta. A Ctv. 118. § (5) bekezdésében ugyanis kimondta, ha a Ctv. 118. § (2), illetve (3) bekezdése alapján a cég vagyonára vonatkozóan, vagy vele szemben fennálló követelésre nézve bejelentés érkezik, illetve ilyen adatokról a cégbíróság tudomást szerez, és a cég vagyona előreláthatólag fedezi a várható felszámolási költségeket, vagy a cégnek valószínűsíthetően fedezetelvonó ügylet miatt nincs vagyona, vagy a cégnek munkavállalója van, a cégbíróság a kényszertörlési eljárást megszünteti és kezdeményezi a cég elleni felszámolási eljárás megindítását.

[12] Amint arra a másodfokú bíróság is utalt, a kényszertörlési eljárás során a Ctv. 118. §-a alapján hozott azon határozatokat, amelyekkel szemben fellebbezésnek van helye, a jogszabály kifejezetten meghatározza. Ezek a Ctv. 118. § (1) és (7) bekezdése alkalmazásával hozott végzések. Ebből következően, megengedő rendelkezés hiányában, mindazon határozatokkal szemben, így a kényszertörlési eljárás megszüntetése mellett, a felszámolási eljárás kezdeményezéséről szóló végzéssel szemben - nincs helye fellebbezésnek.

[13] A Pp. általános szabályai nem alkalmazhatók, figyelemmel a Ctv.-ben szereplő különös eljárási szabályokra.

[14] A Kúria ezért a fellebbezéssel támadott ítélőtáblai végzést a Pp. 259. §-a alapján alkalmazandó Pp. 253. § (2) bekezdése alapján helybenhagyta.

(Kúria Cgtf. VII. 30.294/2013.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria mint másodfokú bíróság az F. Korlátolt Felelősségű Társaság "kényszertörlés alatt" ellen a Székesfehérvári Törvényszék Cégbíróságán Cgt.07-12-001075 számon hivatalból indult törvényességi felügyeleti eljárásban a Fővárosi Ítélőtábla 2013. június 13-án kelt 16. Cgtf. 43.604/2013/2. számú végzése ellen a Pacsay & Sándor Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Sándor Tamás Zoltán ügyvéd által képviselt R. Bank által benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

végzést:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!