Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1100 A versenytársi minőség a kereshetőségi jogot megalapozó közvetlen jogos érdeknek nem minősíthető [1952. évi III. tv. 327. §].

Az alperesi beavatkozó határozataival elfogadta szabályzatának módosítását, és azt jóváhagyás végett az alpereshez benyújtotta.

Az alperes határozatával a szabályzat-módosítást jóváhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését kérte, hivatkozással arra, hogy az alperesi beavatkozó egységes szabályzata VII. fejezetének klíringtagsági rendszerre vonatkozó módosításai veszélyeztethetik a tisztességes piaci verseny fenntartását, jogellenesen torzíthatják a tőkepiaci szereplők versenyhelyzetét. Előadta, hogy a módosítás jóváhagyása ellentétes a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 1999. évi CXXIV. törvény (a továbbiakban: Psz. tv.) 2. § (1) bekezdésében meghatározott célokkal, valamint az alperesi beavatkozó által nyújtandó tőkepiaci szolgáltatásokat korlátozó jogszabály megkerüléséhez vezethet, továbbá veszélyeztetheti a tőkepiac prudens és hatékony működésének fenntartását, a befektetési szolgáltatási tevékenységek azonos feltételek mellett való nyújtásának lehetőségét.

A felperes kereshetőségi joga vonatkozásában előadta továbbá, hogy - mint engedéllyel rendelkező befektetési szolgáltató - a befektetési szolgáltatási tevékenység azonos feltételek melletti nyújtásában sérelmet szenvedett, ezért az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: Áe.) 72. § (1) bekezdésére alapított jogát gyakorolva, törvényes és jogos érdekeinek védelmében jár el, amikor a jogszabálysértő határozattal szemben keresettel él.

Hivatkozott arra is, hogy a szabályzatmódosítás eredményeként értékpapír-állománya jelentősen csökkent, míg az alperesi beavatkozó által tárolt egyedi nyilvántartási értékpapírok száma jelentősen emelkedett, mert egy gazdasági társaság ügyfele a felperes helyett az alperesi beavatkozót választotta.

Hivatkozott továbbá a Tpt. 345. §-ának (11) bekezdésében foglaltakra.

A Fővárosi Bíróság ítéletével az alperes határozatát hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárás lefolytatására kötelezte.

Az ítélet indokolása szerint a felperes a közigazgatási eljárásban ügyfélként ugyan nem vett részt, de a Pp. 327. § (1) bekezdése szerint közigazgatási pert olyan személy is indíthat, akinek a közigazgatási eljárás - vagy az annak eredményeként meghozott határozat - jogát vagy törvényes érdekét érinti.

Az alperesi beavatkozó szabályzat módosítása eredményeként a felperestől jelentős gazdasági erőt képviselő társaság került át az alperesi beavatkozó ügyfélkörébe, ami olyan közvetett érintettséget valósít meg, amelynek alapján kereshetőségi joga elismerhető.

A felperesi kereshetőségi jog fennálltának megállapítása folytán az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes érdemi kereseti kérelmét is elbírálta, és azt alaposnak találta. Ennek folytán rendelkezett az alperesi határozat hatályon kívül helyezéséről és az alperes új eljárás lefolytatására való kötelezéséről.

A Fővárosi Bíróság jogerős ítélete ellen az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben elvi kérdésként jelölte meg, hogy tevékenységi szabályzat jóváhagyása ügyében a felperes közvetett érintettsége megalapozza-e kereshetőségi jogát.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a felperes keresetének elutasítását kérte.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság nem találta alaposnak a felülvizsgálati kérelmet a tekintetben, miszerint a Fővárosi Bíróság a kereseti kérelmen túlterjeszkedett. A felperes ugyanis keresetét a Pp. 146. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a Fővárosi Bíróság által 2003. május 29-én tartott tárgyaláson oly módon módosította, hogy jogszabálysértésként hivatkozott az egységes szabályzat és az üzletszabályzat ellentétes rendelkezései folytán a Tpt. 345. § (7) bekezdés b) pontjában foglaltakra.

A jogerős ítélet tehát nem ütközik a Pp. 215. §-ában meghatározott kereseti kérelemhez kötöttség elvébe.

A közigazgatási perekben kialakult következetes gyakorlat szerint a Pp. 327. § (1) bekezdése értelmében közigazgatási per indítására jogosult, akinek jogát vagy törvényes érdekét az eljárás alapjául szolgáló ügy érinti, továbbá az, aki az ügyben való közvetlen érintettségét igazolja.

A felperesi kereshetőségi jog fennálltának vizsgálata körében a jogerős ítélet helytállóan vette figyelembe azt a körülményt, hogy a felperes engedéllyel rendelkező befektetési szolgáltató, míg az alperesi beavatkozó elszámolóházi tevékenységet végző szervezet; azonban téves jogi következtetésre jutott, amikor azt állapította meg, hogy a versenytársi minőség megalapozza a felperes kereshetőségi jogát. A felperesi perbeli legitimáció alapja ugyanis a per tárgya és a felperes közötti közvetlen kapcsolat. Az alperes felülvizsgálati kérelmében helytállóan mutatott rá arra, hogy a felperes gazdasági érdekeltsége közvetlen jogos érdeknek nem minősíthető.

Nem hagyható figyelmen kívül az a körülmény sem, hogy a felülvizsgálni kért határozat tárgya az alperesi beavatkozó szabályzat-módosításának jóváhagyása. Ily módon az alperes határozatában a felperesre vonatkozóan semmilyen jogot vagy kötelezettséget nem állapított meg, az reá vonatkozóan rendelkezést nem tartalmaz.

Mindezek alapján összességében megállapítható, hogy a felperes kereshetőségi joga az alperesi beavatkozó egységes szabályzat-módosításának jóváhagyása tárgyában hozott alperesi határozat bírósági felülvizsgálata vonatkozásában nem áll fenn, ezért a Fővárosi Bíróságnak a felperesi keresetet - a KK 32. számú állásfoglalásában kifejtettekre figyelemmel - érdemi vizsgálat alapján ítélettel el kellett volna utasítania.

A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. § (2) bekezdése értelmében a jogszabálysértő jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és ahelyett a jogszabályoknak megfelelően új határozatot hozott, azaz a felperesi keresetet elutasította. (Legf. Bír. Kfv. IV. 37.014/2004. sz.)