Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.3.119 Kereskedelmi forgalomban nem tulajdonostól csak akkor lehet tulajdonjogot szerezni, ha a szerződést engedéllyel bíró természetes vagy jogi személy köti (pl. eladóként, bizományosként, lízingbe adóként) üzleti körén belül. Nem tulajdonos megbízottól kereskedelmi forgalomban nem lehet tulajdonjogot szerezni [Ptk. 118. § (1) bek.].

A felperes módosított keresetében 823 000 forint kártérítés és járulékai megfizetésére kérte az alperes kötelezését. A keresetlevelében előadta, hogy az A. Autókölcsönzőnek bérautókénti hasznosításra átadott VW Passat típusú személygépkocsiját 1993. augusztus hónapjának végén egy parkolóból ismeretlen tettes ellopta. A gépkocsi bérlője, B. J. a tényt azonnal jelentette a rendőrségen, és arról őt az A. vezetője értesítette. A felperes akkor olyan tájékoztatást kapott a rendőrőrsön, hogy a hasonló esetekben országos körözést szoktak elrendelni. 1993. október elején a felperes levelet kapott egy ismeretlen személytől, amelynek tartalmából megtudta, hogy a gépkocsit L. L. a K. Kereskedelmi Bt. közvetítésével megvásárolta N. N.-től A felperes ezután tudta meg a Gy.-i Rendőrkapitányságon, hogy a gépkocsi országos körözését a B. Megyei Rendőrfőkapitányság korábban nem rendelte el, csupán három megyére kiterjedően ún. regionális körözés kiadása történt augusztus 28-án. Időközben felmerült annak gyanúja, hogy a gépkocsit a feljelentő B. J. lopta el, aki ellen - egyéb bűncselekmények miatt is - folyt az eljárás.

A B. Megyei Rendőr-főkapitányság október 18-án kiadta az országos körözést, amelyet november 3-án visszavontak.

A bűnügyben eljárt K.-i Rendőrkapitányság 1994. január 11-én kelt határozatával elutasította a felperesnek az időközben lefoglalt, de L. L.-nél hagyott gépkocsi kiadására irányuló kérelmét, mert ő a Ptk. 118. §-ának (1) bekezdésére alapított tulajdonszerzésre hivatkozott. A felperes a keresetlevelében előadta még, hogy a gépkocsi többször gazdát cserélt, mielőtt L. L. megvette volna.

A felperes álláspontja szerint a Belügyminisztérium alperesnek az államigazgatási jogkörben elkövetett mulasztása - az országos körözés kiadásának mellőzése - eredményezte azt, hogy L. L. a gépkocsin tulajdonjogot szerezhetett, és végső soron ez okozta a károsodását. A módosított kereset szerinti főkövetelésből 423 000 forint a gépkocsi értéke és 400 000 forint az elmaradt haszon.

Az alperes a kereset elutasítását kérte: nem róható mulasztás a terhére, mert a regionális körözést azonnal elrendelték, utóbb az országos körözést is kiadták. Álláspontja szerint a felperes kárigényét a bűncselekmény ismertté vált elkövetője ellen érvényesítheti. A kár összegszerűségét nem tette vitássá.

Az elsőfokú bíróság az alperest a módosított kereset szerint kötelezte kártérítésre a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése, illetőleg 349. §-ának (1) bekezdése alapján. Rámutatott az alperes Körözési Szabályzatának tartalmára, amely szerint minden adat rendelkezésre állt ahhoz, hogy az országos körözést elrendeljék, és ennek hiánya okozta, hogy a rendőri szervek nem tudtak időben intézkedni, és még arra hivatkozott, hogy L. L. kereskedelmi forgalomban történt adásvétel folytán megszerezte a gépkocsi tulajdonjogát.

Az alperes az ítélet elleni fellebbezésében a kereset elutasítását kérte. Az első fokú eljárásban tett nyilatkozatainak fenntartása mellett arra is hivatkozott, hogy a körözés elrendelése nem a közhatalom gyakorlása során kifejtett tevékenység, csupán a büntetőeljárás egyfajta intézkedése, így a jogviszony elbírálása nem vonható a Ptk. 349. §-a alá.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Ítéletében utalt az elsőfokú bíróság által helyesen megállapított tényállásra és az arra alapított döntést jogszerűnek minősítette. Kifejtette, hogy a körözés elrendelése-a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának PK 42. számú állásfoglalása értelmében - a rendőrségnek a közhatalom gyakorlása során kifejtett tevékenysége. Az alperes alkalmazottja az országos körözés elrendelésének elmulasztásával közvetett módon a felperes károsodását okozta. A felperes nem volt köteles a kár érvényesítése iránt a közvetlen károkozóval szemben fellépni; nem volt jogszabályi akadálya annak, hogy az alperessel szemben érvényesítse a követelését.

A jogerős ítélet ellen - jogszabálysértésre hivatkozással - az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben a kereset elutasítását kérte. Kérelmében első helyen arra hivatkozott, hogy az országos körözés elrendelése csupán lehetőség, amely a mérlegelés körébe tartozik, így annak elmulasztása nem alapozza meg az alkalmazott s így az alperes magatartásának vétkességét. Másodsorban kétségessé tette azt, hogy L. L. kereskedelmi forgalomban vásárolta a gépkocsit, s ezzel tulajdont szerzett.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!