Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 1999.102 A határozott időtartamra kötött megbízási szerződés az általános szabályok szerint, annak lejárta előtt is felmondható [Ptk. 483. § (1)-(4) bek.].

A felek 1994. január 3-án megbízási szerződést kötöttek, amelyben a felperes 1994. január 1. napjától 1994. december 31. napjáig terjedő határozott időre gépkocsivezetőként utasszolgálati teendők ellátását vállalta. Szerződéses kötelezettségének teljesítése közben 1994. augusztus 9-én a késő esti órákban a közúton haladt, amikor az útelválasztó fémkorlát mögül egy kutya ugrott a gépkocsi elé. Az ütközés elkerülése érdekében a felperes félrerántotta a kormányt és a gépkocsi az út szélén lévő betonoszlopnak ütközött. A baleset során az alperes tulajdonában álló gépkocsiban jelentős - 2 000 000 forintot meghaladó - kár keletkezett; casco biztosítása alapján azonban 150 101 forint kivételével a felperes kárát a biztosító megtérítette. Az alperes 1994. augusztus 22-én a felperessel kötött megbízási szerződést azonnali hatállyal felmondta.

A felperes a megbízási szerződés felmondásának jogszerűségét vitatva 158 240 forint kártérítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Az alperes álláspontja szerint a szerződést jogosan mondta fel, így vele szemben kárigényt a felperes nem érvényesíthet. Egyben viszontkeresetet terjesztett elő a biztosítási szerződés alapján meg nem térült 150 101 forint - a balesettel összefüggésben felmerült - kára megtérítése iránt. A felperes a viszontkereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság a keresetet és a viszontkeresetet elutasította; ítéletét a másodfokú bíróság helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a Ptk. 483. §-ának (1) bekezdése értelmében a megbízási szerződést a megbízó bármikor, indokolás nélkül felmondhatja és a megbízott - minthogy nem történt szerződésszegés - kártérítést sem követelhet. Kétségtelen, hogy a Ptk. 383. §-ának (4) bekezdése szerint a felek megállapodhatnak a felmondás jogának korlátozásában; a folyamatos munkavégzésre irányuló határozott időtartamra kötött megbízási szerződés azonban - a felek erre irányuló kifejezett nyilatkozata hiányában nem jelenti egyben a felmondási jog korlátozását is. Erre tekintettel a felperes kárigénye alaptalan, s miután a baleset bekövetkeztében a felperest sem terhelte felróhatóság, a viszontkeresetet is elutasította a bíróság.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Megismételte azt a perbeli előadását, miszerint a határozott időtartamra kötött szerződések esetében a felek biztonsággal számíthatnak a szerződés teljesítésére, s a jogszabály az ilyen szerződések felmondását csak bizonyos szerződéstípusoknál és meghatározott feltételek bekövetkezte esetében engedi. Végül utalt arra, hogy a határozott időre kötött megbízási szerződés - tartalmát tekintve - egyben a felmondás jogának korlátozását is jelenti.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Ptk. 483. §-ának (1) és (2) bekezdése értelmében a megbízási szerződést mind a megbízó, mind a megbízott bármikor felmondhatja. Míg a megbízott - súlyos szerződésszegés esetét kivéve - köteles elegendő felmondási időt biztosítani ahhoz, hogy a megbízó az ügy intézéséről gondoskodhassék; e kötelezettsége megsértése esetén - ha a szerződés visszterhes - kártérítési felelősség is terheli [Ptk. 483. § (3) bekezdés], addig a megbízó a szerződést bármiféle jogkövetkezmény nélkül felmondhatja, akár azonnali hatállyal is, csupán a megbízott által már elvállalt kötelezettségek tekintetében terheli helytállási kötelezettség. Ez a szabályozás a megbízási jogviszony természetéből következik: a megbízónak - mint az érdek alanyának - akaratától függ, hogy saját ügyének más személy általi érdekében való ellátását (azaz a szerződés teljesítését) kívánja-e vagy sem.

A Ptk. 483. §-ának (4) bekezdése a felmondás jogának kizárásához a feltétlen semmisség jogkövetkezményét fűzi; a felmondás jogának korlátozását azonban kivételesen megengedi két együttes feltétel fennállása esetén: ha a megbízási jogviszony folyamatos, továbbá ha ebben a felek megállapodnak.

Miután a folyamatos megbízás lehet határozatlan időtartamú, de szólhat határozott időre is, így az említett jogszabály alapján a felmondási jog korlátozásának érvényességéhez mindkét esetben szükséges a felek erre irányuló kifejezett megállapodása is. A határozott időtartamra létrejött megbízási jogviszony ténye pedig nem zárja ki a szerződés idő előtti felmondásának lehetőségét az általános szabályok szerint; az ellenkező álláspont elfogadása ugyanis nem a felmondási jog korlátozását, hanem annak - a törvény által tiltott - kizárását jelentené.

Végül megjegyzi a Legfelsőbb Bíróság, hogy a felülvizsgálati kérelemben felhívott határozatában (Legf. Bír. Gf. I. 32. 707/1991. sz., BH 1993/4. sz. 247.) a bíróság sajátos tényállás mellett és atípusos szerződés esetében vont következtetést a határozott időre szóló jogviszony felmondásának korlátozottságára, s így az abban elfoglalt jogi álláspont a jelen per elbírálásánál nem volt figyelembe vehető. (Legf. Bír. Pfv. VI. 22. 212/1997. sz.)