Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2010.11.305 Átszervezéskor a munkáltató mérlegelési körébe tartozik a feladatok új szervezeti egységek szerinti elosztása, továbbá annak eldöntése, hogy a megváltozott szervezetben kivel, és milyen eljárás igénybevételével láttatja el a vezetői feladatokat [Kjt. 23. § (4) bekezdés].

A felperes 1985-ben létesített jogviszonyt az alperessel, 1997. július 1-jétől a Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály osztályvezető főorvosa volt. Az alperes 2007. október 8-án a Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Szociális és Egészségügyi Bizottsága határozatára hivatkozva október 9-étől visszavonta a felperes vezetői megbízását, és elrendelte felperes Intenzív Terápiás Osztályon eredeti munkakörében való (szakorvos/főorvos) foglalkoztatását. Az intézkedést azzal indokolta, hogy az alperesnél a továbbiakban Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály nem működik, az Intenzív Terápiás Osztály vezetői megbízása elnyerésére pedig pályázatot írt ki.

A felperes a keresetében a Kjt. 23. § (4) és (8) bekezdéseinek, valamint az Mt. 4. §-ának megsértése miatt a vezetői megbízás visszavonása jogellenességének megállapítását, az Intenzív Terápiás Osztály élére történő "visszahelyezését", valamint elmaradt vezetői pótléka megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

A megállapított tényállás szerint a Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Szociális és Egészségügyi Bizottsága - átruházott hatáskörében - 2007. szeptember 18-án 2007. október 1-jei hatállyal a határozat 1. számú melléklete szerinti tartalommal jóváhagyta az alperes Szervezeti és Működési Szabályzatát. Ennek alapján az alperes a perbeli időszakban több osztály osztályvezetőjének vezetői megbízását visszavonta, és több osztály megszüntetésével új osztályokat hozott létre, amely osztályvezetői munkakörök betöltésére az Egészségügyi Közlönyben pályázatot írt ki. A munkaügyi bíróság álláspontja szerint az alperes végrehajtotta az új SzMSz-ben rögzített, a felperes által vezetett osztály szervezeti átalakítását érintő intézkedést is, mivel az egyszemélyi vezetéssel egyesített osztályként működő Központi Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály megszűnt, az Intenzív Terápiás Osztály önálló osztályként működött tovább, az aneszteziológiai részleg pedig a Központi Műtő keretén belül külön osztályvezetői főorvosi irányítás alatt közvetlen részlegvezetés alá került.

A munkaügyi jogvita keretein kívül esik, hogy az alperes az új osztályvezetői pályázatok elbírálásáig kit bízott meg az osztály vezetésével. A felperes által a személye elleni intézkedésként értékelt munkáltatói döntések (költségtérítési átalány visszavonása, tanfolyami költségtérítés elutasítása, osztályos orvosi tevékenység ellátására kötelezés, ügyelet előzetes írásbeli engedélyhez kötése) a 2007. évi válságkezelés részei voltak, amelyek nemcsak a felperest, hanem más osztályvezetőket is érintettek, ezért a bíróság az Mt. 4. §-a megsértését sem látta bizonyítottnak.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét annak helyes indokai alapján helybenhagyta.

A fellebbezésben foglaltak miatt azt emelte ki, hogy az új osztályvezetői állásra a felperes ugyanolyan joggal pályázhatott, az ideiglenes megbízás más részére történt kiadásakor pedig az alperes mérlegelhette a felperesnek azt a korábbi nyilatkozatát, miszerint el kívánja hagyni az intézményt.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte. Álláspontja szerint a vezetői megbízás visszavonásának indokolása nem felelt meg a Kjt. 23. § (4) bekezdésében foglaltaknak, mivel ugyan az alperesnél valóban történt átszervezés, annak következtében azonban nem vált szükségszerűvé a vezetői megbízásának visszavonása, mert az érintett osztályok nem szűntek meg, csak módosultak. Az Intenzív Terápiás Osztály ugyanis változatlanul megmaradt önálló osztályként, annak vezetésére osztályvezetőre volt szükség. A visszavonás okszerűsége akkor állt volna fenn, ha az átszervezés miatt mind az aneszteziológiai, mind az intenzív terápiás részleget egy másik osztályhoz csatolták volna. Álláspontja szerint, amennyiben megfelelt több mint tíz évig arra, hogy az összevont osztályt vezesse, a csökkentett feladatot ellátó osztályt is vezethette volna, ezért indokolatlan volt a munkáltató vezetői megbízást visszavonó intézkedése. Véleménye szerint az eljárt bíróságok a Pp. 221. § (1) bekezdésében foglalt kötelezettség ellenére nem adták indokát annak, hogy az előbbi érvelése miért nem volt elfogadható.

Az alperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Hangsúlyozta, hogy a nagymértékű átszervezés a felperes által vezetett együttes osztályt megszüntette, és ebből okszerűen következett a vezetői megbízás visszavonása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!