Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32008R0116[1]

A Bizottság 116/2008/EK rendelete ( 2008. január 28. ) az Iránnal szembeni korlátozó intézkedésekről szóló 423/2007/EK tanácsi rendelet módosításáról

A BIZOTTSÁG 116/2008/EK RENDELETE

(2008. január 28.)

az Iránnal szembeni korlátozó intézkedésekről szóló 423/2007/EK tanácsi rendelet módosításáról

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a 423/2007/EK tanácsi rendeletre ( 1 ) és különösen annak 15. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjára,

(1)

A 423/2007/EK rendelet 2. cikke alapján a rendelet I. mellékletének fel kellene sorolnia a Nukleáris Szállítók Csoportja és a rakétatechnológia-ellenőrzési rendszer listáin szereplő, valamint egyéb olyan árukat és technológiát, beleértve a szoftvereket is, amelyek Iránba történő értékesítése, szállítása, átadása vagy kivitele tilalom alatt áll az Egyesült Nemzetek illetékes szankcióbizottságának vagy Biztonsági Tanácsának meghatározásai szerint. Ilyen kiegészítő meghatározásra nem került sor.

(2)

A 423/2007/EK rendelet 2. cikke alapján az I. melléklet azonban nem tartalmazhatja az Európai Unió közös katonai listáján ( 2 ) szereplő árukat és technológiát.

(3)

A könnyebb alkalmazhatóság érdekében a 423/2007/EK rendelet I. mellékletének a tilalom alá eső áruk és technológia bemutatásakor utalnia kell a kettős felhasználású termékek és technológia kivitelére vonatkozó közösségi ellenőrzési rendszer kialakításáról szóló 1334/2000/EK tanácsi rendelet ( 3 ) I. mellékletére.

(4)

Svédország kérte, hogy a 423/2007/EK rendelet III. mellékletében közölt listára tegyék fel a hatáskörrel rendelkező svéd hatóságokat felsoroló weboldalát, Észtország és Magyarország pedig helyesbítést kérelmezett saját hatóságának weboldalára vonatkozóan,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

(1) A 423/2007/EK rendelet I. mellékletének helyébe e rendelet I. mellékletének szövege lép.

(2) A 423/2007/EK rendelet III. mellékletének helyébe e rendelet II. mellékletének szövege lép.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

I. MELLÉKLET

"I. MELLÉKLET

A 2. és 4. cikkben, valamint az 5. cikk (1) bekezdésében említett áruk és technológia

BEVEZETŐ MEGJEGYZÉSEK

Amennyiben lehetséges, az e mellékletben szereplő termékek az 1183/2007/EK tanácsi rendelettel ( 4 ) módosított 1334/2000/EK tanácsi rendelet I. mellékletében meghatározott kettős felhasználású termékek jegyzékére hivatkozva kerülnek meghatározásra.

Az e mellékletben szereplő termékek leírása nem minden esetben, de gyakran megegyezik a kettős felhasználású termékek jegyzékében szereplő leírással, vagy hasonló ahhoz. Minden leírás a lehető legnagyobb mértékben használja az elsőként említett kettős felhasználású termék leírását. Amennyiben a két leírás között eltérés van, akkor az ebben a mellékletben szereplő áru- vagy technológialeírás a mérvadó. Az érthetőség kedvéért csillag jelzi, ha a termék leírása az említett kettős felhasználású termék leírásán alapszik, de eltérő műszaki paramétereket tartalmaz, avagy elhagy, illetve hozzáad kiegészítő adatokat.

Amennyiben az ebben a mellékletben szereplő hivatkozás csak az említett kettős felhasználású termék felhasználási körének egy részére terjed ki, akkor a kettős felhasználású termékek jegyzékéből átvett hivatkozási szám előtt szerepel az »ex« kifejezés.

Az idézőjelben (»«) szereplő fogalmak meghatározását lásd az 1183/2007/EK rendeletben.

Az I. melléklet nem tartalmazza az Európai Unió közös katonai listáján ( 5 ) szereplő árukat és technológiát (beleértve a szoftvereket). A 2007/140/KKBP közös álláspont ( 6 ) 1. cikke (1) bekezdésének c) pontjával összhangban az Európai Unió tagállamai megtiltják az ilyen áruk és technológia Irán javára történő közvetlen vagy közvetett szállítását, értékesítését vagy átadását.

Általános megjegyzések

1. A katonai célra tervezett vagy átalakított termékek ellenőrzése, illetve tilalma tekintetében lásd az egyes tagállamok katonai célú termékekre vonatkozó ellenőrzéseinek, illetve tiltásainak jegyzéke(i)t. Az e mellékletben szereplő azon hivatkozások, amelyek a »Lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben« megjegyzéssel vannak ellátva, ugyanezekre a jegyzékekre utalnak.

2. Az e mellékletben szereplő tilalmak célja nem kerülhető meg olyan nem tiltott termékek (például termelőüzemek) kivitelével, amelyek egy vagy több tiltott alkatrészt tartalmaznak, ha a tiltott alkatrész vagy alkatrészek a termék alapvető elemei, és ténylegesen eltávolíthatók vagy más célra felhasználhatók.

N.B.: Annak eldöntése során, hogy a tiltott alkatrész vagy alkatrészek lényeges elemnek minősíthetők-e, mérlegelni kell a mennyiséget, az értéket és az alkalmazott műszaki know-how-t, valamint azokat az egyéb speciális körülményeket, amelyek a tiltott alkatrészt vagy alkatrészeket a beszerzendő termék alapvető elemévé teszik.

3. Az e mellékletben megnevezett termékek lehetnek újak és használtak is.

Nukleáris technológiai megjegyzés (NTM)

(Az I.0.B. szakasszal összefüggésben olvasandó.)

Az I.0.A. szakaszban felsorolt értékesítési, szállítási, átadási vagy kiviteli tilalom alá eső áruhoz közvetlenül kapcsolódó »technológia« értékesítése, szállítása, átadása vagy kivitele tilos az I.0. kategória előírásai értelmében.

A tilalom alá eső termékek »kifejlesztésére«, »előállítására« és »felhasználására« szolgáló »technológiát«akkor is tiltani kell, ha engedélyezett termékekhez is alkalmazható.

A termékekre a 423/2007/EK rendelet 6. cikkével összhangban megadott kiviteli engedély magában foglalja a termékek üzembe helyezéséhez, üzemeltetéséhez, felhasználásához és javításához szükséges minimális»technológia« ugyanazon végfelhasználó részére történő átadását.

A »technológiaátadás« tilalma nem vonatkozik a »nyilvánosan hozzáférhető« információkra, valamint a »tudományos alapkutatásra«.

Általános technológiai megjegyzés (ÁTM)

(Az I.1B., I.2B., I.3B., I.4B., I.5B., I.6B., I.7B. és I.9B. szakasszal összefüggésben olvasandó.)

Az I.1-I.9. kategóriákban felsorolt értékesítési, szállítási, átadási vagy kiviteli tilalom alá eső termékek »kifejlesztéséhez«, »előállításához« és »felhasználásához« szükséges »technológia« értékesítését, szállítását, átadását vagy kivitelét az I.1-I.9. kategória rendelkezéseinek megfelelően kell tiltani.

A tilalom alá eső termékek »kifejlesztéséhez«, »előállításához« és »felhasználásához«»szükséges«»technológiát« akkor is tiltani kell, ha engedélyezett termékekhez is alkalmazható.

A tilalom nem terjed ki a nem tiltott vagy a 423/2007/EK rendelettel összhangban engedélyezett kiviteli engedéllyel rendelkező termékek üzembe helyezéséhez, működtetéséhez, karbantartásához (teszteléséhez) és javításához minimálisan szükséges »technológiára«.

A »technológiaátadás«tilalma nem vonatkozik a »nyilvánosan hozzáférhető« információkra, valamint a »tudományos alapkutatásra«, illetve a szabadalmi bejelentésekhez minimálisan szükséges információkra.

Általános szoftvermegjegyzés (ÁSZM)

(E megjegyzés hatálytalanítja az I.0B., I.1B., I.2B., I.3B., I.4B., I.5B., I.6B., I.7B és I.9B. szakaszban meghatározott tilalmakat.)

E jegyzék I.0-I.9. kategóriája nem helyezi tilalom alá azt a »szoftvert«, amely:

a) Szabadon hozzáférhető, mivel:

1. Kiskereskedelmi forgalomban mindenféle korlátozás nélkül megvásárolható:

a) készpénzes tranzakcióval;

b) postai megrendeléssel;

c) elektronikus tranzakcióval; vagy

d) telefonon történő megrendeléssel; továbbá

2. úgy tervezték, hogy a felhasználó a szállító további számottevő segítsége nélkül üzembe helyezhesse; vagy

b) a »nyilvánosság számára hozzáférhető«.

I.0

NUKLEÁRIS ANYAGOK, LÉTESÍTMÉNYEK ÉS BERENDEZÉSEK

I.0A Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.0A.0010A001»Atomreaktorok« és kifejezetten ezekhez tervezett vagy készített berendezések és alkatrészeik, az alábbiak szerint:
a) »Atomreaktorok«, amelyek képesek önfenntartó hasadási láncreakció ellenőrzött és folyamatos fenntartására;
b) Nyomástartó edények és az ezekhez gyártott fő alkatrészek, melyeket kifejezetten arra terveztek vagy alakítottak ki, hogy az »atomreaktor« aktív zónáját tartalmazzák, beleértve a reaktor nyomástartó edényének felső fedelét is;
c) »Atomreaktorok« fűtőelemeit kezelő berendezések, amelyeket kifejezetten a fűtőelemek reaktorba történő behelyezésére és kivételére terveztek vagy alakítottak ki;
d) Az »atomreaktorban« kifejezetten a reakciósebesség szabályozására tervezett vagy kialakított szabályozó rudak és az ezek tartására, felfüggesztésére alkalmas szerkezetek, valamint a rudak mozgató mechanizmusa és vezetőcsövei;
e) Nyomástartó csövek, amelyeket az »atomreaktorban« 5,1 MPa-nál nagyobb üzemi nyomáson kifejezetten a fűtőelemek és a primerköri hűtőközeg befogadására terveztek vagy alakítottak ki;
f) A kifejezetten »atomreaktorokhoz« tervezett és gyártott cirkóniumból vagy cirkóniumötvözetből készült csövek vagy csőszerelvények, melyeknél a hafnium-cirkónium tömegarány kisebb, mint 1:500;
g) Kifejezetten »atomreaktorok« primerköri hűtőközegének cirkuláltatására tervezett vagy készített hűtőszivattyúk;
h) Kifejezetten »atomreaktor« üzemeltetésére tervezett vagy kialakított »atomreaktor belső alkatrészek«, ideértve a zónatartó szerkezetet, a tüzelőanyag csatornákat, a hőpajzsokat, a terelőlemezeket, zónatartó rácslemezeket és a diffúzor lemezeket.
Megjegyzés: Az I.0A.001.h. alkalmazásában az »atomreaktor belső alkatrész« olyan fő szerkezetet jelent a reaktoredényen belül, amely egy vagy több funkciót lát el, például tartja a zónát, biztosítja a tüzelőanyag-beállítást, irányítja a primerköri hűtőközeg-áramlást, biztosítja a reaktoredény sugárzás elleni védelmét, és irányítja a zónán belüli műszerezést.
i) Hőcserélők (gőzgenerátorok), amelyeket kifejezetten »atomreaktorok« primerköri hűtőkörében történő felhasználásra terveztek és készítettek;
j) Neutronérzékelők és mérőműszerek, amelyeket kifejezetten az »atomreaktorok« reaktorzónájában a neutronfluxusszint meghatározására terveztek és készítettek.
I.0A.002ex 0B001*
(0B001.a, 0B001.b.1-13, 0B001.c, 0B001.d 0B001.e 0B001.f 0B001.g 0B001.h 0B001.i és 0B001.j)
»Természetes urán«, »szegényített urán« és »különleges hasadóanyagok« izotópjainak szétválasztására szolgáló üzemek és a kifejezetten ilyen üzemekhez tervezett vagy gyártott berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Kifejezetten a »természetes urán«, a »szegényített urán« és a »különleges hasadóanyagok« izotópjai szétválasztására tervezett üzemek, az alábbiak szerint:
1. Gázcentrifugás szétválasztó üzemek;
2. Gázdiffúziós szétválasztó üzemek;
3. Aerodinamikai szétválasztó üzemek;
4. Vegyi reakció útján szétválasztó üzemek;
5. Ioncserélő szétválasztó üzemek;
6. Atomos gőzfázisú »lézer« izotópos szétválasztó (AVLIS) üzemek;
7. Molekuláris »lézer« izotópos szétválasztó (MLIS) üzemek;
8. Plazma szétválasztó üzemek;
9. Elektromágneses szétválasztó üzemek;
b)* Kifejezetten gázcentrifugás szétválasztási eljáráshoz tervezett vagy kialakított gázcentrifugák és részegységek, valamint alkatrészek, az alábbiak szerint:
Megjegyzés: Az I.0A.002.b. alatt a »nagy szilárdság/sűrűség arányú anyag« az alábbiak bármelyikét jelenti:
a) Martenzites acél, amelynek szakítószilárdsága legalább 2 050 MPa;
b) Alumíniumötvözetek, amelyek szakítószilárdsága legalább 460 MPa; vagy
c) »Szálas vagy rostos anyag«, amelynek »fajlagos modulusa« legalább 3,18 × 106 m és a »fajlagos szakítószilárdsága« nagyobb, mint 76,2 × 103 m.
1. Gázcentrifugák;
2. Komplett rotorszerelvények;
3. »Nagy szilárdság/sűrűség arányú anyagból« készült rotorcső hengerek, melyek legnagyobb falvastagsága 12 mm, átmérője 75 mm és 400 mm között van.
4. A rotorcső alátámasztására vagy több rotorcső összekapcsolására tervezett »nagy szilárdság/sűrűség arányú anyagból« készült gyűrűk vagy harmonikák, melyek legnagyobb falvastagsága 3 mm, átmérője 75 mm és 400 mm között van.
5. »Nagy szilárdság/sűrűség arányú anyagból« készült rotorcsőbe szerelt terelőlapok, amelyek átmérője 75 mm és 400 mm között van.
6. »Nagy szilárdság/sűrűség arányú anyagból« készült rotorcső végeire illeszkedő sapkák, amelyek átmérője 75 mm és 400 mm között van.
7. Mágneses felfüggesztésű csapágyak, amelyek csillapító közeget tartalmazó, »UF6-nak ellenálló anyagból« készült, vagy ilyen anyag által védett házban felfüggesztett gyűrűalakú mágnesből állnak, és a rotor fedelén rögzített mágnessaru, vagy másik mágnes révén valósítanak meg mágneses csatolást;
8. Különleges csapágyak, amelyek csillapítóra szerelt forgócsapos csapágycsészéből álló részegységet tartalmaznak;
9. Molekuláris szivattyúk, amelyek belsőleg megmunkált vagy extrudált spirál hornyokkal és belsőleg megmunkált furatokkal rendelkező hengerekből állnak;
10. Gyűrű alakú motor állórész a vákuumban, 600–2 000 Hz frekvenciatartományban, 50–1 000 VA teljesítménytartományban üzemelő többfázisú, szinkron üzemmódú, AC hiszterézis (vagy reluktancia) motorokhoz;
11. Gázcentrifuga rotorcső részegységének befogadására szolgáló centrifuga-ház/gyűjtőegység, amely legfeljebb 30 mm falvastagságú, precíziósan megmunkált végű és »UF6-nak ellenálló anyagból« készült, vagy azzal védett merev hengerből áll;
12. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült, vagy ilyen anyag által védett terelők, melyek 12 mm belső átmérőjű, az UF6 gáznak a centrifuga rotorcső belsejéből történő eltávolítását a Pitot-cső elve alapján végző csövekből állnak;
13. Kifejezetten gázcentrifugás dúsító berendezések motorjainak állórészeihez tervezett vagy kialakított frekvenciaváltók (konverterek vagy inverterek), és a kifejezetten e célra tervezett alkatrészek, amelyek rendelkeznek valamennyi alábbi jellemzővel:
a) 600 Hz–2 000 Hz közötti többfázisú kimenet;
b) frekvenciatartás jobb, mint 0,1 %;
c) harmonikus torzítás kisebb, mint 2 %; továbbá
d) hatásfok nagyobb, mint 80 %;
c) Kifejezetten a gázdiffúziós szétválasztási eljárásokhoz tervezett vagy készített berendezések, valamint alkatrészeik, az alábbiak szerint:
1. »UF6-nak ellenálló« porózus fémből, polimerből, vagy kerámiából készült gázdiffúziós válaszfalak, amelyek pórusmérete 10 és 100 nm között van, legnagyobb vastagságuk 5 mm, és csőformák esetén a legnagyobb átmérőjük 25 mm;
2. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült, vagy azzal védett gázdiffúzor házak;
3. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült, vagy azzal védett, 1 m3/perc, vagy ennél nagyobb UF6 szívókapacitású gázfúvók és (dugattyús, centrifugális vagy axiális átömlésű) kompresszorok 666,7 kPa kimeneti nyomásig;
4. Az I.0A.002.c.3. alatt meghatározott, továbbá 1 000 cm3/perc-nél kisebb puffergáz beszivárgási rátára tervezett kompresszorok, vagy gázfúvók forgótengely tömszelencéi;
5. Alumíniumból, rézből, nikkelből vagy 60 %-nál több nikkelt tartalmazó ötvözetből, vagy e fémek kombinációjából álló bélelt csövekből készült hőcserélők, amelyeket légkörinél alacsonyabb nyomáson történő üzemeltetésre és akkora szivárgási aránnyal terveztek, hogy 100 kPa nyomáskülönbség esetén a nyomásnövekedést óránként legfeljebb 10 Pa értékre korlátozza;
6. »UF6-nak ellenálló anyagból«készült, vagy ilyen anyag által védett csőmembrános tömítésű, 40 mm és 1 500 mm közötti átmérőjű szelepek;
d) Kifejezetten aerodinamikai szétválasztási eljáráshoz tervezett és készített berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. UF6-nak ellenálló, hornyolt, hajlított, 1 mm-nél kisebb görbületi sugarú csatornákból álló elválasztó fúvókák, ahol a fúvókán áthaladó gázt a fúvókában elhelyezett pengeél választja szét két áramra.
2. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült vagy ilyen anyag által védett tangenciális bemenetű, hengeres vagy kúpos csövek (vortex csövek), amelyek átmérője 0,5 és 4 cm között van, legnagyobb hossz/átmérő aránya pedig 20:1, és egy vagy több tangenciális bemenettel rendelkeznek;
3. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült vagy ilyen anyag által védett, 2 m3/perc vagy ennél nagyobb szívókapacitású (dugattyús, centrifugális vagy axiális átömlésű) kompresszorok vagy gázfúvók, valamint az ezekhez tartozó forgótengely tömszelencék;
4. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült vagy ilyen anyag által védett hőcserélők;
5. Vortex csöveket vagy szétválasztó fúvókákat tartalmazó, »UF6-nak ellenálló anyagból« készült vagy ilyen anyag által védett, aerodinamikai szétválasztóelem-házak;
6. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült vagy ilyen anyag által védett, 40 és 1 500 mm közötti átmérőjű csőmembrános tömítésű szelepek;
7. UF6-nak 1 ppm vagy annál kisebb UF6 tartalmú vivőgáztól (hidrogén vagy hélium) történő leválasztására szolgáló feldolgozórendszerek, az alábbiak szerint:
a) 153 K (–120 °C) vagy alacsonyabb hőmérsékleten történő működésre képes kriogén hőcserélők és krioszeparátorok;
b) 153 K (–120 °C) vagy az alatti hőmérsékleten történő működésre képes kriogén hűtőegységek;
c) Az UF6-nak a vivőgázból történő leválasztására szolgáló elválasztó fúvókák vagy vortex csövek;
d) 253 K (–20 °C) vagy az alatti hőmérsékleten történő működésre képes UF6 hidegcsapdák;
e) Kifejezetten vegyi reakció útján történő leválasztási eljáráshoz tervezett és gyártott berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. Tömény sósavval szemben ellenálló (azaz megfelelő műanyagból, például fluorkarbon polimerből vagy üvegből gyártott vagy azzal bevont) gyors folyadék-folyadék pulzáló oszlopok 30 másodperc vagy kisebb tartózkodási idővel;
2. Tömény sósavval szemben ellenálló (azaz megfelelő műanyagból, például fluorkarbon polimerből vagy üvegből gyártott vagy azzal bevont) gyors folyadék-folyadék centrifugális kontaktorok 30 másodperc vagy kisebb tartózkodási idővel.
3. Tömény sósavoldatokkal szemben ellenálló, az uránnak egy adott oxidációs fokról egy más oxidációs fokra történő redukálására tervezett elektrokémiai redukálócellák.
4. U+4-t az áramló szerves fázisból leválasztó elektrokémiai redukálócellák, ahol a feldolgozandó közeggel érintkező alkatrészek megfelelő anyagokból (üveg, fluorkarbon polimer, polifenil-szulfát, poliéter-szulfon és műgyantával impregnált grafit) készültek, illetve ilyen anyagok által védettek;
5. Nagy tisztaságú urán-klorid oldat előállítására szolgáló, oldóból, oldószer extrahálóból és/vagy tisztítást végző ioncserélő berendezésekből, valamint az U+6-t vagy U+4-t U+3-pá redukáló elektrolízis cellákból álló bemeneti előkészítő rendszerek;
6. U+3-nak U+4-pá történő oxidálására szolgáló urán oxidáló rendszerek;
f) Kifejezetten ioncserélő leválasztási eljáráshoz tervezett vagy gyártott berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. Gyorsan reagáló ioncserélő gyanták, hártyás vagy porózus makrohálós gyanták, melyekben az aktív kémiai cserélő csoportok az inaktív porózus anyag és egyéb, bármilyen megfelelő formájú kompozit anyag – beleértve a 0,2 mm vagy annál kisebb átmérőjű részecskéket vagy szálakat – felületén lévő bevonatra korlátozódnak, amelyek tömény sósavval szemben ellenállóak és ioncsere-felezési idejük kevesebb, mint 10 másodperc, és képesek a 373 K (100 °C) és 473 K (200 °C) közötti hőmérsékleti tartományban történő működésre;
2. Tömény sósavval szemben ellenálló anyagból (titán vagy fluorkarbon műanyag) készült vagy ilyen anyag által védett és a 373–473 K (100–200 °C) hőmérsékleti, valamint a 0,7 MPa feletti nyomástartományban történő működésre képes (hengeres) ioncserélő oszlopok, amelyek átmérője meghaladja az 1 000 mm-t;
3. Az ioncserés dúsító kaszkádokban használt, kémiailag redukáló vagy oxidáló ágensek regenerálására szolgáló ioncsere reflux rendszerek (vegyi vagy elektrokémiai oxidáló- vagy redukálórendszerek);
g) Kifejezetten az atomos gőzfázisú »lézer«-izotópos leválasztási eljáráshoz (AVLIS) tervezett vagy gyártott berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. Uránpárologtató rendszerekhez használt nagy teljesítményű sávos vagy letapogató elektronsugár-ágyú, amelynek leadott teljesítménye meghaladja a 2,5 kW/cm-t.
2. Megfelelő, korrózióval és hővel szemben ellenálló anyagból (tantál, ittriumbevonatú grafit, egyéb ritkaföldfém-oxidokkal vagy azok keverékével bevont grafit) készült olvasztótégelyekből, valamint az olvasztótégelyek hűtőberendezéseiből álló folyékony uránfém kezelő rendszerek;
NB.: Lásd még az I.2A.002 bejegyzést.
3. Urángőz vagy folyékony urán hő és korróziós hatásával szemben ellenálló anyagokból – például ittriumbevonatú grafit vagy tantál – készült vagy azzal bevont termék- és maradékgyűjtő rendszerek;
4. Az uránfém-gőz forrás, az elektronsugár ágyú, valamint a termék- és maradékgyűjtő befogadására szolgáló szeparátor-modul házak (hengeres vagy téglatest alakú edények);
5. A tartós üzemelés érdekében spektrumfrekvencia-stabilizátorral rendelkező, uránizotópok leválasztására szolgáló »lézerek« vagy »lézer«-rendszerek;
NB.: Lásd még az I.6A.001. és az I.6A.008. bejegyzést.
h) Kifejezetten molekuláris »lézer« izotópos leválasztási eljáráshoz (MLIS) vagy izotópszelektív lézeraktivációs kémiai reakciós eljáráshoz (CRISLA) tervezett vagy gyártott berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. Az UF6 és a vivőgáz keverékének 150 K (–123 °C) hőmérsékletre történő lehűtésére szolgáló, »UF6-nak ellenálló anyagból« készült szuperszonikus expandáltató fúvókák;
2. Szűrő, ütközéses vagy ciklon típusú termékgyűjtőből, vagy ezek kombinációjából álló és »UF5/UF6-nak ellenálló anyagokból« készített urán-pentafluorid (UF5) termékgyűjtők;
3. »UF6-nak ellenálló anyagból« készült vagy ilyen anyag által védett kompresszorok és az azokhoz készített forgótengely tömszelencék;
4. (Szilárd) UF5-nak (gáznemű) UF6-dá történő fluorozására szolgáló berendezés;
5. UF6-nak a vivőgáztól (pl. nitrogén vagy argon) történő elválasztására szolgáló feldolgozó rendszerek, amelyek a következőket tartalmazzák:
a) 153 K (–120 °C) vagy alacsonyabb hőmérsékleten történő működésre képes kriogén hőcserélők és krioszeparátorok;
b) 153 K (–120 °C) vagy az alatti hőmérsékleten történő működésre képes kriogén hűtőegységek;
c) 253 K (–20 °C) vagy az alatti hőmérsékleten történő működésre képes UF6 hidegcsapdák;
6. A tartós üzemelés érdekében spektrumfrekvencia-stabilizátorral rendelkező, uránizotópok leválasztására szolgáló »lézerek« vagy »lézer«-rendszerek;
NB.: Lásd még az I.6A.001. és az I.6A.008. bejegyzést.
i) Kifejezetten plazmaleválasztási eljáráshoz tervezett vagy gyártott berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. Ionok előállítására vagy gyorsítására szolgáló, 30 GHz-nél nagyobb kimeneti frekvenciájú és 50 kW-ot meghaladó átlagos kimenő teljesítményű mikrohullámú energiaforrások és antennák;
2. 40 kW-nál nagyobb átlagos teljesítménnyel működni képes rádiófrekvenciás iongerjesztő tekercsek, a 100 kHz-nél nagyobb frekvenciákhoz;
3. Uránplazma generáló rendszerek;
4. Megfelelő, korrózióval és hővel szemben ellenálló anyagból (tantál, ittriumbevonatú grafit, egyéb ritkaföldfém-oxidokkal vagy azok keverékével bevont grafit) készült olvasztótégelyekből álló folyékony uránfém kezelő rendszerek, valamint az olvasztótégelyek hűtőberendezései;
NB.: Lásd még az I.2A.002. bejegyzést.
5. Urángőz hő- és korróziós hatásával szemben ellenálló anyagokból – például ittriumbevonatú grafit vagy tantál – készült vagy azzal bevont termék- és maradékgyűjtő rendszerek;
6. Az urán plazmaforrást, a rádiófrekvenciás vezérlőtekercset, valamint a termék- és a dúsításimaradék-gyűjtőket magában foglaló, megfelelő, nemmágneses anyagból (pl. rozsdamentes acél) készült (hengeres) leválasztómodul-házak;
j) Kifejezetten elektromágneses leválasztási eljáráshoz tervezett vagy gyártott berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. Megfelelő, nemmágneses anyagból (pl. grafit, rozsdamentes acél vagy réz) készült, gőzforrásból, ionizálóból és sugárgyorsítóból álló egyszeres vagy többszörös ionforrások, melyek képesek 50 mA vagy ennél nagyobb ionsugár áram előállítására;
2. A dúsított vagy szegényített uránion-sugarak összegyűjtésére szolgáló, két vagy több horonyból és fészekből álló, megfelelő, nemmágneses anyagból (pl. grafit vagy rozsdamentes acél) készült iongyűjtő lemezek;
3. Nemmágneses anyagból (pl. rozsdamentes acél) készült, és 0,1 Pa vagy annál alacsonyabb nyomáson történő üzemelésre tervezett vákuumházak elektromágneses uránleválasztókhoz;
4. 2 m vagy azt meghaladó átmérőjű mágnessaruk;
5. Nagyfeszültségű tápegységek ionforrásokhoz, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) Képesek folyamatos működésre;
b) 20 000 V vagy nagyobb kimeneti feszültség;
c) 1 A vagy nagyobb kimeneti áram; továbbá
d) 8 órás időintervallumban 0,01 %-nál jobb feszültségszabályozás;
NB.: Lásd még az I.3A.006. bejegyzést.
6. Mágnestápegységek (nagy teljesítmény, egyenáram), amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) 100 V vagy annál nagyobb feszültségen képesek 500 A vagy annál nagyobb kimeneti áram melletti folyamatos működésre; továbbá
b) 8 órás időintervallumban 0,01 %-nál jobb áram- vagy feszültség-szabályozás.
NB.: Lásd még az I.3A.005. bejegyzést.
I.0A.0030B002Kifejezetten az I.0A.002. pont alatt meghatározott izotópleválasztó üzemhez tervezett, »UF6 korrodáló hatásának ellenálló anyagból« készített vagy ilyen anyag által védett kiegészítő rendszerek, berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Az UF6-nak a dúsító folyamatba történő továbbítására szolgáló betápláló autoklávok, kemencék vagy rendszerek;
b) Az UF6-nak a dúsítási eljárásból történő eltávolítására és egy ezt követő, felfűtéssel történő továbbítására szolgáló deszublimátorok és hidegcsapdák;
c) Az UF6-nak tartályokba történő továbbítására szolgáló termék- és maradékállomások;
d) Az UF6-nak a dúsítási folyamatból, sűrítéssel és az UF6 folyadékká vagy szilárd halmazállapotúvá alakításával történő eltávolítására használt cseppfolyósító és szilárdítóállomások;
e) Az UF6-nak kifejezetten gázdiffúziós, centrifuga vagy aerodinamikus kaszkádokban történő kezelésére tervezett cső- és gyűjtőrendszerek;f)
1. Vákuum elosztócsövek vagy gyűjtőcsövek, melyek legalább 5 m3/perc szívókapacitással rendelkeznek; vagy
2. kifejezetten UF6-dal terhelt atmoszférában történő felhasználásra tervezett vákuumszivattyúk;
g) UF6 tömegspektrométerek/ionforrások, melyeket kifejezetten arra terveztek vagy készítettek, hogy az UF6 gázáramból származó bemenetből, termékből vagy maradékból on-line mintákat vegyenek, és amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 320 atomtömegegységnél nagyobb egységfelbontás;
2. Króm-nikkel- vagy monelötvözetből készült, illetve ezekkel bélelt vagy galvanius nikkelbevonatú ionforrások;
3. Elektronbombázásos ionizációs források; továbbá
4. Izotópelemzésre alkalmas gyűjtőrendszerek.
I.0A.0040B003Urán átalakítására szolgáló üzemek, valamint a kifejezetten e célra tervezett, illetve kialakított berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Uránérc-koncentrátumok UO3-dá történő átalakítására szolgáló rendszerek;
b) UO3 UF6-dá történő átalakítására szolgáló rendszerek;
c) UO3 UO2-vé történő átalakítására szolgáló rendszerek;
d) UO2 UF4-gyé történő átalakítására szolgáló rendszerek;
e) UF4 UF6-dá történő átalakítására szolgáló rendszerek;
f) UF4 uránfémmé történő átalakítására szolgáló rendszerek;
g) UF6 UO2-vé történő átalakítására szolgáló rendszerek;
h) UF6 UF4-gyé történő átalakítására szolgáló rendszerek;
i) UO2 UCl4-dá történő átalakítására szolgáló rendszerek.
I.0A.0050B004Nehézvíz, deutérium vagy deutériumvegyületek előállítására vagy koncentrálására szolgáló üzemek és a kifejezetten ezekhez tervezett vagy készített berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Nehézvíz, deutérium vagy deutériumvegyületek előállítására szolgáló üzemek, az alábbiak szerint:
1. Hidrogén-szulfid/víz cserereakción alapuló üzemek;
2. Ammónia/hidrogén cserereakción alapuló üzemek;
b) Berendezések és alkatrészek, ideértve a következőket:
1. Hidrogén-szulfid/víz cserereakciót végző tornyok, amelyek finomszemcsés szénacélból (pl. ASTM A516) készültek, átmérőjük 6–9 m között van, 2 MPa vagy nagyobb nyomáson működnek és a korróziós ráhagyás 6 mm vagy nagyobb.
2. Hidrogén-szulfid gázcirkulációra (azaz 70 %-nál több H2S-ot tartalmazó gáz) szolgáló egyfokozatú, alacsony nyomómagasságú (azaz 0,2 MPa) centrifugális befúvók vagy kompresszorok, amelyek legalább 1,8 MPa üzemi szívónyomáson legalább 56 m3/s átbocsátási kapacitással és nedves H2S üzemre méretezett tömítésekkel rendelkeznek;
3. Ammónia/hidrogén cserélő tornyok, amelyek magassága legalább 35 m, átmérőjük 1,5 és 2,5 m között van, és képesek 15 MPa-t meghaladó nyomáson üzemelni.
4. Nehézvíz gyártására ammónia/hidrogén cserefolyamatot alkalmazó tornyok belső elemei, beleértve a fokozatkontaktorokat és a fokozatszivattyúkat, közöttük a teljesen bemerülő típusokat is.
5. Nehézvíz gyártására ammónia/hidrogén cserefolyamatot alkalmazó ammónia krakkolóüzem, legalább 3 MPa üzemi nyomással;
6. Infravörös abszorpciós analizátorok, amelyek képesek a hidrogén/deutérium arány on-line elemzésére, amennyiben a deutériumkoncentráció legalább 90 %;
7. Dúsított deutériumgáz nehézvízzé történő átalakítására szolgáló ammónia/hidrogén cserefolyamatot alkalmazó katalitikus égetők;
8. Reaktorfokozatú deutériumkoncentrációjú nehézvíz előállítására szolgáló teljes nehézvízjavító rendszer vagy annak oszlopai.
I.0A.0060B005Kifejezetten az »atomreaktorok« fűtőelemeinek gyártására tervezett létesítmények, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett vagy készített berendezések.
Megjegyzés: Az »atomreaktorok« fűtőelemeinek gyártására szolgáló létesítmény olyan berendezéseket tartalmaz, amelyek:
a) Általában közvetlen kapcsolatba kerülnek a nukleáris anyagokkal, vagy közvetlenül feldolgozzák azokat, illetve szabályozzák azok gyártási folyamatát;
b) A nukleáris anyagokat a burkolaton belül tartják;
c) Ellenőrzik a burkolat vagy a tömítés épségét; vagy
d) Ellenőrzik a lezárt fűtőanyag végső kezelését.
I.0A.0070B006Az »atomreaktor« kiégett fűtőanyagának újrafeldolgozására (reprocesszálására) szolgáló üzem, valamint a kifejezetten ehhez tervezett vagy gyártott berendezések és alkatrészek.
Megjegyzés: Az I.0A.007. bejegyzés részét képezik az alábbiak:
a) Az »atomreaktor« kiégett fűtőanyagának feldolgozására szolgáló üzem, beleértve az olyan készülékeket és alkatrészeket, amelyek közvetlenül érintkezésbe lépnek a hasadóanyagokkal, és közvetlenül szabályozzák a kiégett fűtőanyag, a fő nukleáris anyag és hasadási termék feldolgozási folyamatát;
b) Fűtőelem daraboló vagy zúzógépek, azaz olyan távvezérelhető berendezések, amelyek az »atomreaktor« kiégett fűtőanyagok, elemkötegek vagy rudak vágására, darabolására vagy zúzására szolgálnak;
c) Kifejezetten »atomreaktor« kiégett fűtőanyag feloldására tervezett vagy kialakított, kritikusság szempontjából biztonságos tartályok (pl. kis átmérőjű, gyűrű alakú vagy lapos tartályok), amelyek ellenállnak forró, erősen korrodáló folyadékok hatásának, és amelyek távvezérléssel tölthetők és karbantarthatók;
d) A kiégett »természetes urán«, »szegényített urán« vagy »különleges hasadóanyagok« újrafeldolgozására szolgáló üzemben történő felhasználásra tervezett vagy gyártott ellenáramú oldószeres extraktorok és ioncserélő feldolgozó berendezések;
e) Kifejezetten a kritikusság szempontjából biztonságosnak és a salétromsav korróziós hatásával szemben ellenállónak tervezett tartó- vagy tároló edények;
Megjegyzés: A tartó- és tárolóedények a következő tulajdonságokkal rendelkezhetnek:
1. A falak és belső szerkezetek bóregyenértéke (az I.0A.012. bejegyzéshez fűzött megjegyzés szerint meghatározott összes alkotóelemre számítva) legalább 2 %;
2. A hengeres tartályok legnagyobb átmérője 175 mm; vagy
3. A gyűrű alakú, illetve a lapos tartályok legnagyobb szélessége 75 mm.
f) Kifejezetten a kiégett »természetes urán«, a »szegényített urán« vagy »különleges hasadóanyagok« újrafeldolgozásának ellenőrzésére vagy szabályozására tervezett vagy kialakított, folyamatszabályozó berendezések.
I.0A.0080B007Kifejezetten a plutónium konverzióját végző létesítmények és a kifejezetten ezekhez tervezett vagy készített berendezések, az alábbiak szerint:
a. Plutónium-nitrát oxiddá történő átalakítására szolgáló rendszerek;
b. Plutónium fém előállítására szolgáló rendszerek.
I.0A.0090C001»Természetes urán« vagy »szegényített urán« vagy tórium fém, ötvözet, vegyület vagy koncentrátum formájában és bármilyen más anyag, amely fent említettek közül egyet vagy többet tartalmaz.
Megjegyzés: Az 1.0A.009. bejegyzés nem helyezi tilalom alá az alábbiakat:
a) »Természetes urán« vagy »szegényített urán« maximum 4 grammnyi mennyisége, ha a műszerek érzékelő egységében van;
b) Kifejezetten a következő polgári, nem nukleáris alkalmazásokra gyártott »szegényített urán«:
1. Árnyékolás;
2. Csomagolás;
3. 100 kg-nál nem nagyobb tömegű ballasztok;
4. 100 kg-nál nem nagyobb tömegű ellensúlyok;
c) 5 %-nál kevesebb tóriumot tartalmazó ötvözetek;
d) Tóriumot tartalmazó kerámia termékek, amelyeket nem nukleáris felhasználásra gyártottak.
I.0A.0100C002»Különleges hasadóanyagok«.
Megjegyzés: Az I.0A.010. bejegyzés nem helyezi tilalom alá a legfeljebb 4 »effektív gramm« anyagmennyiséget, amennyiben a műszerek érzékelő egységében van.
I.0A.0110C003Deutérium, nehézvíz (deutérium-oxid) és deutérium tartalmú vegyületek, keverékek és oldatok, amelyekben a deutérium/hidrogén izotóp arány meghaladja az 1:5 000 értéket.
I.0A.0120C004Nukleáris tisztaságú grafit, amelynek tisztasági mutatója kisebb, mint 5 ppm »bóregyenérték« és amelynek sűrűsége nagyobb, mint 1,5 g/cm3.
NB.: Lásd még az I.1A.028. bejegyzést.
1. megjegyzés: Az 1.0A.012. bejegyzés nem helyezi tilalom alá az alábbiakat:
a) 1 kg-nál kisebb tömegű grafit előállítása, kivéve ha kifejezetten atomreaktorban történő felhasználásra tervezték vagy készítették;
b) Grafitpor.
2. megjegyzés: Az I.0A.012. bejegyzésben a »bóregyenérték« (BE) a szennyezőanyagok BEz összege (kivéve a BEszén, mivel a szén nem számít szennyezőanyagnak) beleértve a bórt is, ahol:
BEz (ppm) = CF × Z elem koncentrációja ppm-ben;
ahol CF konverziós tényező =
és σB és σZ a termikus neutron befogási keresztmetszet (barn-ban) a természetben előforduló bórra és Z elemre; valamint »AB« és »AZ« a természetben előforduló bór és »Z« elem atomtömege.
I.0A.0130C005Kifejezetten gázdiffúziós gátak gyártásához tervezett, az UF6 korróziós hatásának ellenálló kompozíciók vagy porok (pl. nikkel vagy olyan ötvözet, amelyben 60 %-nál több nikkel van, alumínium-oxid és fluorkarbon polimerek), amelyek tisztasága legalább 99,9 %, és az ASTM B330 szabvány szerint mért átlagos részecskeméretük kisebb, mint 10 μm, és a szemcseméret igen kis mértékű szórásával bírnak.

I.0B Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.0B.0010D001A kifejezetten az I.0A. szakaszban meghatározott termékek »kifejlesztésére«, »gyártására« vagy »felhasználására« tervezett vagy átalakított »szoftverek«.
I.0B.0020E001Az I.0A. szakaszban meghatározott termékek »kifejlesztésére«, »gyártására« vagy »felhasználására« vonatkozó, a Nukleáris technológiai megjegyzés szerinti technológia.

I.1

ANYAGOK, VEGYSZEREK, »MIKROORGANIZMUSOK« ÉS »TOXINOK«

I.1A Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.1A.0011A102Az I.9A.001. bejegyzés alatt meghatározott hordozórakétákhoz vagy az I.9A.005. bejegyzés alatt meghatározott rakétaszondákhoz tervezett, újratelített pirolizált szén-szén anyagok.
NB.: A rakéták és irányított rakéták alkatrészeivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
I.1A.0021A202Cső formájú kompozit szerkezetek, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők mindegyikével:
NB.: Lásd még az I.9A.011. bejegyzést.
a) 75 mm és 400 mm közötti belső átmérő; továbbá
b) Az I.1A.024., illetve az I.1A.034.a. alatt meghatározott »szálas és rostos anyagokból« vagy az I.1A.034.c. alatt meghatározott prepreg anyagból készültek.
I.1A.0031A225A trícium nehézvízből történő kinyerésére, vagy nehézvíz előállítására szolgáló, kifejezetten a hidrogén és a víz közötti hidrogénizotóp cserereakció elősegítésére tervezett vagy készített platina bevonatú katalizátorok.
I.1A.0041A226Speciális töltetek, amelyek a nehézvíz közönséges vízből történő elválasztására használhatóak, és rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) Olyan foszforbronz hálóból készültek, amelyet a nedvesíthetőség javítása érdekében kémiailag kezeltek; továbbá
b) Vákuumdesztillációs tornyokban történő felhasználásra tervezték.
I.1A.0051A227Nagy sűrűségű (ólomüveg vagy egyéb) sugárzásárnyékoló ablakok, valamint a kifejezetten ezek számára tervezett keretek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) Felületük »hideg területe« nagyobb, mint 0,09 m2.
b) Sűrűségük nagyobb, mint 3 g/cm3; továbbá
c) Vastagságuk 100 mm vagy annál nagyobb.
Műszaki megjegyzés:
Az I.1A.005. bejegyzés alkalmazásában a »hideg terület« kifejezés az ablaknak az az áttekintő területe, amelyet a tervezett alkalmazásban a legkisebb szintű besugárzás ér.
I.1A.006ex 1B001*
(1B001.a, ex 1B001.b és 1B001.c)
Az I.1A.024. alatt meghatározott szálak, prepregek, preformok vagy »kompozitok« gyártására szolgáló berendezések, valamint a kifejezetten azokhoz tervezett alkatrészek és tartozékok, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még az I.1A.007. és az I.1A.014. bejegyzést.
a) Kifejezetten »szálas és rostos anyagokból« készült »kompozit« vagy rétegelt szerkezetek gyártására tervezett tekercselőgépek, amelyeknél a szálak pozícionálását, sodrását és tekercselését biztosító mozgást három vagy több tengelyen koordinálják és programozzák;
b)* Kifejezetten a »kompozit« repülőgéptestek vagy »rakéta« szerkezetek gyártásához tervezett szalagfektető- vagy rostelhelyező gépek, amelyeknél a szalag, a rostok vagy a lapok pozicionálását és fektetését biztosító mozgását két vagy több tengelyen koordinálják és programozzák.
Megjegyzés: Az I.1A.006.b. alkalmazásában a »rakéta« teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
c) A »kompozit« szerkezetek gyártásához a szálak szövésére, fonására vagy zsinórozására szolgáló többirányú, többdimenziójú szövőgépek vagy fonógépek, beleértve az adaptereket és a módosító készleteket is;
Műszaki megjegyzés:
Az I.1A.006.c. alkalmazásában a fonás magában foglalja a hurkolást is.
Megjegyzés: Az I.1A.006.c. nem helyezi tilalom alá azokat a textilipari gépeket, amelyeket a fenti végfelhasználói célokra nem alakítottak át.
I.1A.0071B101 és ex 1B001.dAz I.1A.006. bejegyzés alatt meghatározottak kivételével, a következő szerkezeti kompozitok »gyártására« felhasznált berendezések, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek és tartozékok:
Megjegyzés: Az I.1A.007. bejegyzésben meghatározott alkatrészek és tartozékok a kompozit szerkezetek, rétegelt anyagok előformáló préselésének, kikeményítésének, öntésének, szinterezésének vagy ragasztásának végrehajtására, és a fent említett termékek gyártására szolgáló öntőformákat, tüskéket, matricákat, tartozékokat és szerszámokat foglalják magukban.
a) Száltekercselő gépek, amelyekben a szálak elhelyezését, felcsévélését, illetve feltekercselését végző mozgást három vagy több tengely mentén koordinálják és programozzák, és amelyeket arra terveztek, hogy szálas vagy rostos anyagból kompozit szerkezeteket vagy rétegelt anyagokat állítsanak elő, valamint ezek koordinálói és programvezérlői.
b) Szalagfektető gépek, amelyekben a szalag és a lemezek elhelyezését és felfektetését végző mozgás két vagy több tengely mentén koordinálható és programozható, és amelyeket kompozit repülőgépvázak és »rakéta«-szerkezetek gyártására terveztek;
c) »Szálas vagy rostos anyagok«»gyártására« tervezett vagy átalakított berendezések, az alábbiak szerint:
1. Polimer rostok (mint pl. poliakrilnitril, műselyem vagy polikarboszilán) átalakítására szolgáló berendezések, amelyek magukban foglalják a rost hevítés útján történő megfeszítésére szolgáló speciális felszereléseket is;
2. Elemek vagy vegyületek gőzeinek a felhevített szálas szubsztrátumokra történő vákuumlecsapatására szolgáló berendezések;
3. Tűzálló kerámia (mint pl. az alumínium-oxid) nedves szálképzésére szolgáló berendezések;
d) Szálak felületének különleges kezelésére vagy prepregek vagy preformok előállítására tervezett vagy átalakított, az I.9A.026. bejegyzésben meghatározott berendezés.
Megjegyzés: Az I.1A.007.d. magában foglalja a görgőket, a feszítőket, a bevonóberendezéseket, a vágóberendezéseket és a kivágómatricákat.
I.1A.0081B102Fémpor-»gyártó berendezés« és alkatrészei, az alábbiak szerin
NB.: Lásd még az I.1A.009.b. bejegyzést.
a) Az I.1A.025.a., I.1A.025.b., I.1A.029.a.1., I.1A.029.a.2. alatt vagy a Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározott gömbös vagy atomizált anyag irányított közegben történő »gyártására« használható fémpor-»gyártó berendezés«.
b) Kifejezetten az I.1A.008.a. alatt meghatározott »gyártóberendezéshez« tervezett alkatrész.
Megjegyzés: Az I.1A.008. bejegyzés részét képezik a következők:
a) Plazmagenerátorok (nagyfrekvenciás ívsugár), amelyek a folyamat argon/víz környezetben történő szervezésével porlasztott vagy gömb fémpor készítésre használhatók.
b) Elektromos ívkisülő berendezés, amely a folyamat argon/víz környezetben történő szervezésével porlasztott vagy gömb fémpor készítésre használható.
c) Az olvadékot közömbös közegbe (pl. nitrogén) porlasztó, gömb alumínium por »gyártására« használható berendezés.
I.1A.0091B115Az I.1A.008. bejegyzésben meghatározottaktól eltérő olyan berendezés, amely hajtóanyag vagy hajtóanyag alkotóelem gyártására szolgál, valamint a kifejezetten ehhez tervezett alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Az I.1A.025.a., I.1A.025.b., I.1A.029. bejegyzésben vagy a Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározott folyékony hajtóanyagok vagy hajtóanyag alkotóelemek »gyártására«, kezelésére vagy átvételi vizsgálataira szolgáló »gyártóberendezések«;
b) Az I.1A.025.a., I.1A.025.b., I.1A.029. bejegyzésben vagy a Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározott szilárd hajtóanyagok vagy hajtóanyag alkotóelemek »gyártására«, kezelésére, keverésére, javítására, öntésére, sajtolására, megmunkálására, extrudálására vagy átvételi vizsgálatára szolgáló »gyártóberendezések«.
Megjegyzés: Az I.1A.009.b. nem helyezi tilalom alá a szakaszos, folyamatos üzemű keverőgépeket és zúzógépeket. A szakaszos, folyamatos üzemű keverőgépek és zúzógépek tiltása tekintetében lásd az I.1A.011, I.1A.012 és I.1A.013. bejegyzést.
1. megjegyzés: Kifejezetten katonai célra tervezett berendezések tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
2. megjegyzés: Az I.1A.009. nem helyezi tilalom alá a bór-karbid »gyártására«, kezelésére és minősítő vizsgálatára szolgáló berendezéseket.
I.1A.0101B116Kifejezetten az 1 573 K (1 300 °C) és 3 173 K (2 900 °C) közötti hőmérséklet-tartományban, valamint 130 Pa és 20 kPa közötti nyomástartományban elbomló prekurzor gázokból öntőformán, tüskén vagy más szubsztrátumon, pirolízis útján nyert származék anyagok előállítására tervezett fúvókák.
I.1A.0111B117Szabályozható keverőkamra-hőmérséklettel rendelkező szakaszos keverőgépek, amelyek vákuumban 0 és 13,326 kPa közötti nyomástartományban működnek, és amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek:
a) Legalább 110 liter teljes térfogat kapacitás; továbbá
b) Legalább egy excentrikusan szerelt keverő-/dagasztótengely.
I.1A.0121B118Szabályozható keverőkamra-hőmérséklettel rendelkező folyamatos üzemű keverők, amelyek vákuumban 0 és 13,326 kPa közötti nyomástartományban működnek, és amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők valamelyikével, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek:
a) Két vagy több keverő-/dagasztótengely; vagy
b) Egyetlen forgótengely, amely oszcillál és a tengelyen, valamint a keverőkamra belső felületén gyúrófogak/szegek találhatók.
I.1A.0131B119Folyékony energiájú zúzógépek, amelyek az I.1A.025.a., I.1A.025.b., I.1A.029. bejegyzésben vagy a Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározott anyagok darálására vagy őrlésére szolgálnak, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek.
I.1A.0141B201Az I.1A.006. vagy az I.1A.007. bejegyzésben meghatározottaktól eltérő szálsodró gépek, valamint az ezekhez tartozó berendezések, az alábbiak szerint:
a) Szálsodró gépek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. A pozicionáló, hurkoló és tekercselő mozgásokat két vagy több tengely mentén koordinálják vagy programozzák;
2. Kifejezetten »szálas és rostos anyagokból« készülő kompozit szerkezetek és rétegelt termékek készítésére tervezték; továbbá
3. Képesek 75 mm-től 400 mm-ig terjedő átmérőjű és legalább 600 mm hosszúságú hengeres rotorok tekercselésére;
b) Az I.1A.014.a. bejegyzésben meghatározott szálsodró gépeket koordináló és programozó vezérlők;
c) Precíziós tüskék az I.1A.014.a. bejegyzésben meghatározott szálsodró gépekhez.
I.1A.0151B225250 g fluor/h-nál nagyobb kapacitású, fluorgyártásra szolgáló elektrolíziscellák.
I.1A.0161B226Elektromágneses izotópelválasztók, amelyekhez olyan egyszeres vagy többszörös ionforrásokat terveztek, amelyek képesek 50 mA vagy azt meghaladó erősségű ionáram létrehozására, vagy amelyeket ilyenekkel szereltek fel.
Megjegyzés: Az I.1A.016. bejegyzés magában foglalja azokat az elválasztókat, amelyek:
a) Képesek stabil izotópok dúsítására;
b) Az ionforrások és a kollektorok a mágneses mezőben, valamint azokon kívül egyaránt elhelyezhetők.
I.1A.0171B227Ammóniaszintézis konverterek vagy ammóniaszintézis egységek, amelyekben a szintézisgázt (nitrogén és hidrogén) kivonják egy nagynyomású ammónia/hidrogén cserélő oszlopból, és a szintetizált ammóniát ugyanerre az oszlopra visszajuttatják.
I.1A.0181B228Hidrogén-kriogén desztillációs oszlopok, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) 35 K (–238 °C) vagy az alatti belső hőmérsékleten történő üzemelésre tervezték;
b) 0,5 és 5 MPa közötti nyomáson történő üzemelésre tervezték;
c) A következők egyikéből készült:
1. 300-as sorozatú, alacsony kéntartalmú ausztenites rozsdamentes acél, amely ASTM (vagy ekvivalens szabvány) szerinti szemcseméret száma 5 vagy több; vagy
2. Ekvivalens anyag, amely mind hidegtűrő, mind H2 kompatibilis. továbbá
d) Belső átmérőjük 1 m vagy annál nagyobb és effektív hosszuk 5 m vagy annál nagyobb.
I.1A.0191B229Víz/hidrogén-szulfid cserélő abszorpciós tányéros oszlopok és »belső kontaktorok«, az alábbiak szerint:
NB.: A kifejezetten nehézvíz előállítására tervezett vagy készített oszlopok tekintetében lásd az I.0A.005. bejegyzést.
a) Víz/hidrogén-szulfid cserélő abszorpciós tányéros oszlopok, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 2 MPa vagy annál nagyobb névleges nyomáson üzemelnek;
2. Olyan szénacélból készültek, amelynek ASTM (vagy ekvivalens szabvány) szerinti szemcseméretszáma 5 vagy több; továbbá
3. Átmérőjük 1,8 m vagy annál nagyobb;
b) Az I.1A.019.a. bejegyzésben meghatározott »belső kontaktorok« víz/hidrogén-szulfid cserélő abszorpciós tányéros oszlopokhoz.
Műszaki megjegyzés:
Az oszlopok »belső kontaktorai« olyan szegmentált tányérok, amelyek effektív szerelt átmérője legalább 1,8 m, amelyeket ellenáramú érintkezésre terveztek, és 0,03 % vagy kisebb széntartalmú, rozsdamentes acélból készültek. Ezek lehetnek szita-, szelepes, buboréksapkás vagy turbórácsos tányérok.
I.1A.0201B230Cseppfolyós ammóniában oldott, higított vagy tömény kálium-amid katalizátor oldatok (KNH2/NH3) keringetésére képes szivattyúk, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) Gáztömörek (azaz hermetikusan zártak);
b) Teljesítményük nagyobb, mint 8,5 m3/h; továbbá
c) Rendelkeznek az alábbi jellemzők bármelyikével:
1. Tömény kálium-amid oldatok (1 % vagy nagyobb) esetén az üzemi nyomás 1,5-60 MPa; vagy
2. Hígított (kisebb, mint 1 %) kálium-amid oldatok esetén az üzemi nyomás 20-60 MPa.
I.1A.0211B231Tríciumlétesítmények vagy -üzemek, valamint azok berendezései, az alábbiak szerint:
a) Trícium gyártására, visszanyerésére, kivonására, koncentrálására vagy kezelésére szolgáló létesítmények vagy üzemek;
b) Berendezések tríciumlétesítményekhez vagy -üzemekhez, az alábbiak szerint:
1. Hidrogén- vagy hélium-hűtőegységek, amelyek képesek 23 K (–250 °C) alatti hőmérsékletre hűteni és hőelvételi teljesítményük nagyobb, mint 150 W;
2. Hidrogénizotóp tároló- és tisztítórendszerek, amelyekben tároló- vagy tisztítóközegként fémhidrideket alkalmaznak.
I.1A.0221B232Turbóexpanderek vagy turbóexpander kompresszor egységek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
a) 35 K (–238 °C) vagy az alatti hőmérsékleten történő üzemelésre tervezték; továbbá
b) 1 000 kg/h vagy nagyobb hidrogéngáz áteresztő kapacitásra tervezték.
I.1A.0231B233Lítiumizotóp-szétválasztó létesítmények vagy üzemek, valamint azok berendezései, az alábbiak szerint:
a) Lítiumizotópok szétválasztására szolgáló létesítmények vagy üzemek;
b) Lítiumizotóp-szétválasztó berendezések, az alábbiak szerint:
1. Kifejezetten lítium-amalgámokhoz tervezett töltött folyadék-folyadék oszlopok;
2. Higany- vagy lítium-amalgám szivattyúk;
3. Lítium-amalgám elektrolízis cellák;
4. Bepárlók tömény lítium-hidroxid oldathoz.
I.1A.0241C010.b»Szálas és rostos anyagok«, amelyek szerves »mátrix«-ban, fém »mátrix«-ban vagy szén »mátrix«»kompozit« szerkezetekben vagy rétegelt anyagokban használhatók fel, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még az I.1A.034. és az I.9A.026. bejegyzést.
b) Szén »szálas és rostos anyagok«, amelyek rendelkeznek a következők mindegyikével:
1. 12,7 × 106 m-nél nagyobb »fajlagos modulus«; továbbá
2. A A »fajlagos szakítószilárdság« meghaladja a 23,5 × 104 m-t;
Megjegyzés: Az I.1A.024.b. bejegyzés nem helyezi tilalom alá azokat a »szálas vagy rostos anyagból« készült gyártmányokat, amelyek »polgári légi jármű« szerkezetek vagy rétegelt anyagok javítására szolgálnak, ahol az egyes darabok mérete nem haladja meg a 100 × 100 cm-t.
Műszaki megjegyzés:
Az I.1A.024.b. bejegyzésben meghatározott anyagok jellemzőit a SACMA által ajánlott SRM 12–17 módszerekkel vagy azok nemzeti megfelelőivel – ilyen pl. a JIS-R-7601 Japán Ipari Szabvány 6.6.2. szakasza – kell meghatározni, a mérések átlagára alapozva.
I.1A.0251C011.a és 1C011.bFémek és vegyületek, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket és az I.1A.029. bejegyzést.
a) 60 μm-nél kisebb szemcseméretű, gömbös, porlasztott, szferoid, pikkelyes vagy rögszerű fémrészecskék, amelyek cirkóniumot, magnéziumot vagy ezek ötvözetét 99 %-ban vagy azt meghaladó arányban tartalmazó anyagból készültek.
Műszaki megjegyzés:
A cirkóniumban lévő hafnium természetes mennyiségét (általában 2–7 %) a cirkóniumhoz kell számolni.
Megjegyzés: Az I.1A.025.a. bejegyzésben felsorolt fémek vagy ötvözetek tilalom alá esnek attól függetlenül, hogy azokat alumíniumba, magnéziumba, cirkóniumba vagy berilliumba kapszulázták.
b) 60 μm vagy az alatti szemcseméretű, legalább 85 % tisztaságú bór vagy bór-karbid.
Megjegyzés: Az I.1A.025.b. bejegyzésben felsorolt fémek vagy ötvözetek tiltás alá esnek attól függetlenül, hogy azokat alumíniumba, magnéziumba, cirkóniumba vagy berilliumba kapszulázták.
I.1A.0261C101A »rakétákban« és »rakéta«-alrendszerekben vagy az I.9A.003. pontban meghatározott pilóta nélküli légi járművekben felhasználható, a csökkentett észlelhetőség érdekében – úgymint radarvisszaverő-képesség, ibolyántúli/infravörös és akusztikus jelek – alkalmazott anyagok és eszközök.
1. megjegyzés: Az I.1A.026. bejegyzés részét képezik a következők:
a) Kifejezetten a lokátorjelek visszaverődésének csökkentésére tervezett szerkezeti anyagok és bevonatok;
b) Kifejezetten az elektromágneses spektrum mikrohullámú, infravörös vagy ultraibolya tartományában a csökkentett vagy átalakított visszaverő, illetve sugárzóképességhez tervezett bevonatok, beleértve a festékeket is.
2. megjegyzés: Az I.1A.026. bejegyzés nem terjed ki a kizárólag műholdak hőszabályozására használt bevonatokra.
Műszaki megjegyzés:
Az I.1A.026. bejegyzésben a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
I.1A.0271C102Az I.9A.001. bejegyzésben meghatározott hordozórakétákhoz vagy az I.9A.005. bejegyzésben meghatározott rakétaszondákhoz tervezett, újratelített pirolizált szén-szén anyagok.
NB.: A rakéták és irányított rakéták alkatrészeivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
I.1A.028ex 1C107*
(1C107.a, ex 1C107.b, ex 1C107.c és ex 1C107.d)
Grafit- és kerámiaanyagok, az alábbiak szerint:
a) Rakétafúvókákhoz és visszatérő egységek orrkúpjaihoz felhasználható, finomszemcsés, 288 K-en (15 °C) mérve legalább 1,72 g/cm3 sűrűségű és legfeljebb 100 μm szemcseméretű grafit, amely az alábbi termékek bármelyikévé megmunkálható:
1. Legalább 120 mm átmérőjű és legalább 50 mm hosszúságú hengerek;
2. Legalább 65 mm belső átmérőjű, legalább 25 mm falvastagságú és legalább 50 mm hosszúságú csövek; vagy
3. Legalább 120 mm × 120 mm × 50 mm nagyságú tömbök;
NB.: Lásd még az I.0A.012. bejegyzést.
b)* Rakétafúvókákhoz és »rakétákban« használatos visszatérő egységek orrkúpjaihoz felhasználható pirolitikus vagy szálerősített grafit.
NB.: Lásd még az I.0A.012. bejegyzést.
c)* »Rakéta« radarantenna burkolatokhoz felhasználható kerámia kompozit anyagok (amelyek dielektromos állandója 100 MHz és 100 GHz között bármely frekvencián 6-nál kisebb).
d)* »Rakétákban« használatos orrkúpokhoz felhasználható, tömeggyártható, kiégetetlen szilícium-karbid erősítésű kerámia.
I.1A.029ex 1C111*
(1C111.a.1-3, 1C111.a.4, 1C111.b.1-4 és 1C111.c)
Az I.1A.025. alatt meghatározottaktól eltérő hajtóanyagok és hajtóanyag-alkotó vegyianyagok, az alábbiak szerint:
a) Hajtóanyagok:
1. A Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározottaktól eltérő gömbös alumíniumpor, 200 μm-nél kisebb, egyenletes szemcsemérettel és 97 tömegszázaléknyi vagy azt meghaladó alumíniumtartalommal, ha az ISO 2591:1988 vagy annak megfelelő nemzeti szabvány szerint az össztömeg legalább 10 %-a 63 μm-nél kisebb szemcsékből áll.
Műszaki megjegyzés:
A 63 μm szemcseméret (ISO R-565) 250 mesh (Tyler) vagy 230 mesh (ASTM E-11 szabvány) értéknek felel meg.
2. A Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározottaktól eltérő, 60 μm-nél kisebb szemcseméretű gömbös, porlasztott, szferoid, pikkelyes vagy őrölt fémes hajtóanyagok, amelyek legalább 97 %-ban tartalmazzák a következők bármelyikét:
a) Cirkónium;
b) Berillium;
c) Magnézium; vagy
d) Az a)–c) alatt meghatározott fémek ötvözetei;
Műszaki megjegyzés:
A cirkóniumban lévő hafnium természetes mennyiségét (általában 2–7 %) a cirkóniumhoz kell számolni.
3. Folyékony hajtóanyagú rakétamotorokban használatos oxidálószerek, az alábbiak szerint:
a) Dinitrogén-trioxid;
b) Nitrogén-dioxid/dinitrogén-tetroxid;
c) Dinitrogén-pentoxid;
d) Kevert nitrogén-oxidok (MON);
Műszaki megjegyzés:
A kevert nitrogén-oxidok (MON) dinitrogén-tetroxid/nitrogén-dioxidban (N2O4/NO2) elkészített nitrogén-oxid (NO) oldatokat jelentenek, amelyek rakétarendszerekben alkalmazhatók. Számos olyan készítmény van, amelyek neve MONi vagy MONij, ahol i és j egész számok, amelyek a keverékben lévő nitrogén-oxid százalékos arányát jelölik (a MON3 pl. 3 %, a MON25 pedig 25 %-nitrogén-oxidot tartalmaz. A felső határ a MON40, amely 40 tömegszázalék nirogén-oxidot tartalmaz.)
NB.: Lásd Haditechnikai termékellenőrzési jegyzék: Gátolt vörösfüstös salétromsav (IRFNA);
N.B.: Lásd Haditechnikai termékellenőrzési jegyzék és az I.1A.049. bejegyzés: Fluort és egy vagy több más halogénatomot, oxigént vagy nitrogént tartalmazó vegyületek;
4. Hidrozinszármazékok, az alábbiak szerint:
a) trimetilhidrazin;
b) tetrametilhidrazin;
c) N,N-diallilhidrazin;
d) allilhidrazin;
e) etilén-dihidrazin;
f) monometil-hidrazin-dinitrát;
g) aszimmetrikus dimetilhidrazin-nitrát;
h) hidrazínium-azid;
i) dimetilhidrazínium-azid;
N.B.: a hidrazínium-nitrát tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket;
k) diimido-dihidrazin-oxalát;
l) 2-hidroxietil-hidrazin-nitrát (HEHN);
N.B.: a hidrazínium-perklorát tekintetében lásd a hadiipari termékellenőrzési jegyzéket;
n) hidrazinium diperklorát;
o) metilhidrazin nitrát (MHN);
p) dietilhidrazin nitrát (DEHN);
q) 1,4-dihidrazin nitrát (DHTN);
b)* Polimer anyagok:
1. Karboxi-végződésű polibutadién (CTPB);
2. A Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározottaktól eltérő hidroxi-végződésű polibutadién (HTPB);
3. Polibutadién-akrilsav (PBAA);
4. Polibutadién-akrilsav-akrilnitril (PBAN);
c) Egyéb hajtóanyag-adalékok és ágensek:
NB.: A karboránok, dekaboránok, pentaboránok és ezek származékai tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket;
2. Trietilén-glikol-dinitrát (TEGDN);
3. 2-nitro-difenilamin (CAS 119-75-5);
4. Trimetilol-etán-trinitrát (TMETN) (CAS 3032-55-1);
5. Dietilénglikol-dinitrát (DEGDN);
6. A következő ferrocénszármazékok.
NB.: A katocén tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket;
b) Etil-ferrocén
c) Propil-ferrocén (CAS 1273-89-8);
N.B.: Az n-butil-ferrocén tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket;
e) Pentil-ferrocén (CAS 1274-00-6);
f) Diciklopentil-ferrocén;
g) Diciklohexil-ferrocén;
h) Dietil-ferrocén;
i) Dipropil-ferrocén;
j) Dibutil-ferrocén;
k) Dihexil-ferrocén;
l) Acetil-ferrocének;
NB.: A ferrocén karbonsavak tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket;
NB.: A butacén tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket;
o) Egyéb, a Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározottaktól eltérő, a rakétahajtóanyag égési sebességének módosítására használt ferrocénszármazékok.
Megjegyzés: Az I.1A.029. alatt meghatározottaktól eltérő hajtóanyagok és alkotó vegyületeik tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
I.1A.0301C116293 K (20 °C) hőmérsékleten 1 500 MPa vagy nagyobb szakítószilárdságú martenzites acél (olyan acélok, amelyek jellemzője a magas nikkeltartalom és a nagyon alacsony széntartalom, valamint, hogy öregedéses keményítésükhöz kiegészítő elemeket vagy kicsapatást alkalmaznak) 5 mm vagy annál kisebb fal- vagy lemezvastagságú lap, lemez vagy cső formájában.
NB.: Lásd még az I.1A.035. bejegyzést.
I.1A.031ex 1C117*»Rakétákban« használatos hajtómű alkotórészek (azaz hőpajzsok, fúvóka szubsztrátumok, fúvóka kiömlőnyílások és tolósugár irányvezérlő felületek) gyártására szolgáló, 97 % vagy annál nagyobb tisztaságú volfrám, molibdén és ezeknek a fémeknek az ötvözetei 500 μm vagy annál kisebb átmérőjű, egyforma gömbös vagy porlasztott részecskék formájában.
I.1A.0321C118Titánnal stabilizált duplex rozsdamentes acél (Ti-DSS), amely rendelkezik a következők mindegyikével:
a) Az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 17,0–23,0 tömegszázalékban tartalmaz krómot, és 4,5–7,0 tömegszázalékban nikkelt;
2. A titántartalma nagyobb mint 0,10 tömegszázalék; továbbá
3. A ferrit-ausztenites mikroszerkezet (amit két-fázisú mikrostruktúrának is neveznek) térfogatának legalább 10 százaléka ausztenit (az ASTM E-1181-87 vagy annak megfelelő nemzeti szabvány szerint); továbbá
b) A következő formák bármelyikében:
1. Tömbök vagy rudak, amelyek mérete minden irányban legalább 100 mm;
2. Lemezek, amelyek szélessége legalább 600 mm és vastagságuk 3 mm vagy kisebb; vagy
3. Csövek, amelyek külső átmérője legalább 600 mm és falvastagságuk 3 mm vagy kisebb.
I.1A.0331C202A következő ötvözetek:
a) Alumíniumötvözetek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. 293 K (20 °C) hőmérsékleten 460 MPa vagy nagyobb szakítószilárdságra »képesek«; továbbá
2. 75 mm-nél nagyobb külső átmérőjű csövek vagy tömör hengerek formájában (beleértve kovácsdarabokat is);
b) Titánötvözetek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. 293 K (20 °C) hőmérsékleten 900 MPa vagy nagyobb szakítószilárdságra »képesek«. továbbá
2. 75 mm-nél nagyobb külső átmérőjű csövek vagy tömör hengerek formájában (beleértve kovácsdarabokat is);
Műszaki megjegyzés:
A »képesek« kifejezés egyaránt vonatkozik a hőkezelés előtti, illetve utáni ötvözetre is.
I.1A.0341C210 és ex 1C010.aAz I.1A.024. alatt meghatározottól eltérő »szálas és rostos anyagok«, illetve prepregek, az alábbiak szerint:
a) Szén- vagy aramid- »szálas vagy rostos anyagok«, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 12,7 × 106 m vagy nagyobb »fajlagos modulus«; vagy
2. 235 × 103 m vagy nagyobb »fajlagos szakítószilárdság«.
Megjegyzés: Az I.1A.034.a. nem helyezi tilalom alá az olyan aramid- »szálas vagy rostos anyagokat«, amelyekben 0,25 tömegszázalék vagy több észterbázisú szálfelület-módosító van;
b) Üveg- »szálas vagy rostos anyagok«, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők egyikével:
1. 3,18 × 106 m vagy nagyobb »fajlagos modulus«; továbbá
2. 76,2 × 103 m vagy nagyobb »fajlagos szakítószilárdság«.
c) Hőre keményedő gyantával impregnált, az I.1A.024. vagy az I.1A.034.a. vagy b. alatt meghatározott szén- vagy üveg- »szálas vagy rostos anyagokból« készült folytonos »fonalak«, »előfonatok«, »kócok« vagy »szalagok«, amelyek szélessége nem haladja meg a 15 mm-t (prepregek).
Műszaki megjegyzés:
A kompozit mátrixát a gyanta képezi.
Megjegyzés: Az I.1A.034, bejegyzés alkalmazásában a »szálas vagy rostos anyagok« kizárólag folyamatos »monoszálak«, »fonalak«, »előfonatok«, »kócok« vagy »szalagok«.
I.1A.0351C216Az I.1A.030. bejegyzésben meghatározott martenzites acél, amely 293 K (20 °C) hőmérsékleten 2 050 MPa vagy annál nagyobb szakítószilárdságra »képes«.
Megjegyzés: Az I.1A.035. bejegyzés nem helyezi tilalom alá azokat a formákat, amelyekben egyetlen hosszirányú méret sem haladja meg a 75 mm-t.
Műszaki megjegyzés:
A »képes« fogalom egyaránt vonatkozik a hőkezelés előtti, illetve utáni martenzites acélra is.
I.1A.0361C225Bór B-10 (10B) izotóppal dúsított bór, amelyben a természetes előfordulásnál nagyobb mértékben van az izotóp, az alábbiak szerint: bór és bórvegyületek, bór tartalmú keverékek, ezekből gyártott termékek, valamint a fentiek hulladéka vagy maradéka.
Megjegyzés: Az I.1A.036. bejegyzésben a bór tartalmú keverék a bórbetétes anyagokat is magában foglalja.
Műszaki megjegyzés:
A bór B-10 izotóp természetes előfordulási mennyisége körülbelül 18,5 tömegszázalék (20 atomszázalék).
I.1A.0371C226Volfrám, volfrám-karbid és volfrámötvözetek 90 %-nál nagyobb volfrámtartalommal, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
a) Üreghengeres szimmetriájúak (beleértve a hengerszegmenseket is), belső átmérőjük 100 mm és 300 mm között van; továbbá
b) Tömegük nagyobb 20 kg-nál.
Megjegyzés: Az I.1A.037. bejegyzés nem helyezi tilalom alá azokat a darabokat, amelyeket súlyként vagy gamma-sugár kollimátorként terveztek.
I.1A.0381C227Kalcium, amely rendelkezik mindkét alábbi jellemzővel:
a) Tömeg szerint kevesebb, mint 1 000 ppm fémszennyeződést tartalmaz a magnézium kivételével; továbbá
b) Tömeg szerint kevesebb, mint 10 ppm bórt tartalmaz.
I.1A.0391C228Magnézium, amely rendelkezik mindkét alábbi jellemzővel:
a) Tömeg szerint kevesebb, mint 200 ppm fémszennyeződést tartalmaz a kalcium kivételével; továbbá
b) Tömeg szerint kevesebb, mint 10 ppm bórt tartalmaz.
I.1A.0401C229Bizmut, amely rendelkezik mindkét alábbi jellemzővel:
a) Tömeg szerint legalább 99,99 % tisztaságú; továbbá
b) Tömeg szerint kevesebb, mint 10 ppm ezüstöt tartalmaz.
I.1A.0411C230Berilliumfém, 50 tömegszázaléknál nagyobb berilliumtartalmú ötvözetek, berilliumvegyületek és az ezekből készült termékek, illetve a fentiek hulladékai és maradékai.
Megjegyzés: Az I.1A.041. bejegyzés nem helyezi tilalom alá az alábbiakat:
a) Fémablakok röntgenberendezésekhez vagy fúrólyukmélyítő berendezésekhez;
b) Kifejezetten elektronikus alkatrészekhez vagy elektronikus áramkörökhöz szubsztrátumként való felhasználásra tervezett félkész vagy késztermék oxid formák.
c) Berill (berillium- és alumínium-szilikát) smaragd és akvamarin formájában.
I.1A.0421C231Hafniumfém, 60 tömegszázaléknál nagyobb hafniumtartalmú ötvözetek és vegyületek, valamint az ezekből készült termékek, illetve a fentiek hulladékai és maradékai.
I.1A.0431C232Hélium–3 (3He), hélium–3-tartalmú keverékek és termékek, vagy eszközök, amelyek ezeket tartalmazzák.
Megjegyzés: Az I.1A.043. bejegyzés nem helyezi tilalom alá azokat a termékeket vagy eszközöket, amelyek 1 grammnál kevesebb hélium–3 izotópot tartalmaznak.
I.1A.0441C233Hatos izotóppal (6Li) a természetes előfordulásnál nagyobb mértékben dúsított lítium, dúsított lítiumot tartalmazó termékek, illetve berendezések, az alábbiak szerint: elemi lítium, ötvözet, vegyület, lítium tartalmú keverék, ezekből gyártott termékek, illetve a fentiek hulladékai és maradékai.
Megjegyzés: Az I.1A.044. bejegyzés nem helyezi tilalom alá a termolumineszcens dozimétereket.
Műszaki megjegyzés:
A hatos izotóp természetes előfordulása a lítiumban 6,5 tömegszázalék (7,5 atomszázalék).
I.1A.0451C234Hafniumtartalmú cirkónium, amelyben a hafnium-cirkónium tömegarány kisebb mint 1:500, az alábbiak szerint: cirkónium fém, 50 tömegszázaléknál nagyobb cirkóniumtartalmú ötvözetek, vegyületek, az ezekből gyártott termékek, és a fentiek hulladékai és selejtjei.
Megjegyzés: Az I.1A.045. bejegyzés nem helyezi tilalom alá a 0,10 mm vastagságot meg nem haladó cirkóniumfóliákat.
I.1A.0461C235Trícium, tríciumvegyületek és tríciumot tartalmazó keverékek, amelyekben a trícium és a hidrogénatomok aránya meghaladja az 1:1 000-t, vagy az ezek bármelyikét tartalmazó termékek és eszközök.
Megjegyzés: Az I.1A.046. bejegyzés nem helyezi tilalom alá az olyan terméket vagy eszközt, amely nem tartalmaz 1,48 × 103 GBq (40 Ci) tríciumnál többet.
I.1A.0471C236Alfa-sugárzó radionuklidok, amelyeknek alfa felezési ideje 10 nap és 200 év közé esik, az alábbiak szerint:
a) Elemi formában;
b) Vegyületek, amelyeknek teljes alfa aktivitása legalább 37 GBq/kg (1 Ci/kg);
c) Keverékek, amelyeknek teljes alfa aktivitása legalább 37 GBq/kg (1 Ci/kg);
d) A fentiek bármelyikét tartalmazó termékek és eszközök.
Megjegyzés: Az I.1A.047. bejegyzés nem helyezi tilalom alá azokat az eszközöket vagy termékeket, amelyek 3,7 GBq-nél (100 millicurie) kisebb alfa-aktivitást mutatnak.
I.1A.0481C237Rádium–226 (226Ra), rádium–226 ötvözetek, rádium–226 vegyületek, rádium–226-ot tartalmazó keverékek vagy ezek gyártmányai, vagy ezek bármelyikét tartalmazó termékek és eszközök.
Megjegyzés: Az I.1A.048. bejegyzés nem helyezi tilalom alá az alábbiakat:
a) Orvosi applikátorok;
b) 0,37 GBq-nél (10 millicurie) nem több rádium–226-ot tartalmazó termék vagy berendezés.
I.1A.0491C238Klór-trifluorid (ClF3).
I.1A.0501C239A Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben meghatározottaktól eltérő nagyhatású robbanószerek, vagy olyan anyagok vagy keverékek, amelyek ezekből tömegük 2 %-ánál nagyobb mennyiséget tartalmaznak, és amelyek kristálysűrűsége meghaladja az 1,8 g/cm3-t, detonációs sebessége pedig a 8 000 m/s-ot.
I.1A.0511C240Az I.0A.013. bejegyzésben meghatározottaktól eltérő nikkelpor vagy porózus nikkel, az alábbiak szerint:
a) Nikkelpor, amely rendelkezik mindkét alábbi jellemzővel:
1. Tömeg szerinti tisztasága legalább 99,0 %; továbbá
2. Az ASTM B330 szabvány szerint mért átlagos részecskeméret 10 μm-nél kisebb;
b) Az I.1A.051.a. bejegyzésben meghatározott anyagokból gyártott porózus nikkel.
Megjegyzés: Az I.1A.051. bejegyzés nem helyezi tilalom alá az alábbiakat:
a) Szálszerű nikkelporok;
b) 1 000 cm2-nél kisebb lemezenkénti méretű egyedi porózus nikkellemezek.
Műszaki megjegyzés:
Az I.1A.051.b. bejegyzés olyan porózus fémre vonatkozik, amit az I.1A.051.a. alatt meghatározott anyagok tömörítésével és szinterezésével alakítottak ki annak érdekében, hogy olyan fémanyagot hozzanak létre, amely az egész szerkezetben összekapcsolódó finom pórusokat tartalmaz.

I.1B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.1B.001ex 1D001Kifejezetten az I.1A.006. bejegyzésben meghatározott berendezések »kifejlesztésére«, »gyártására« vagy »felhasználására« tervezett »szoftver«.
I.1B.0021D101A kifejezetten az I.1A.007–I.1A.009. vagy az I.1A.011–I.1A.013. bejegyzésben meghatározott termékek »felhasználásához« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.1B.0031D103Kifejezetten a csökkentett észlelhetőség – úgymint radarvisszaverő- képesség, ibolyántúli/infravörös és akusztikus jelek – elemzésére tervezett »szoftver«.
I.1B.0041D201Kifejezetten az I.1A.014. bejegyzésben meghatározott termékek »felhasználására« tervezett »szoftver«.
I.1B.0051E001Az I.1A.006–I.1A.051. bejegyzésben meghatározott berendezések vagy anyagok »kifejlesztésére« vagy »gyártására« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.1B.0061E101Az I.1A.001, I.1A.006–I.1A.013., I.1A.026, I.1A.028, I.1A.029–I.1A.032., I.1B.002. vagy az I.1B.003. bejegyzésben meghatározott termékek »felhasználására« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.1B.007ex 1E102Az I.1B.001–I.1B.003. bejegyzésben meghatározott »szoftver«»kifejlesztésére« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.1B.0081E103»Kompozitok« vagy részlegesen feldolgozott »kompozitok« gyártásakor az alkalmazott autoklávokban vagy hidroklávokban levő hőmérséklet, nyomás és atmoszféra szabályozására szolgáló »technológia«.
I.1B.0091E1041 573 K (1 300 °C) és 3 173 K (2 900 °C) közötti hőfoktartományban 130 Pa és 20 kPa közötti nyomáson elbomló prekurzor gázokból öntőformán, öntőmagon vagy egyéb felületen képződő, pirolitikusan származtatott anyagok »gyártásához« kapcsolódó »technológia«.
Megjegyzés: Az I.1B.009. bejegyzés magában foglalja a prekurzor gázok összetételére, az áramlási sebességekre és a folyamatszabályozás programjára, valamint a paraméterekre vonatkozó »technológiát«.
I.1B.010ex 1E201Az I.1A.002–I.1A.005., I.1A.014–I.1A.023, I.1A.024.b., I.1A.033–I.1A.051. vagy az I.1B.004. bejegyzésben meghatározott termékek »felhasználására« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.1B.0111E202Az I.1A.002–I.1A.005. bejegyzésben meghatározott termékek »kifejlesztésére« vagy »gyártására« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.1B.0121E203Az I.1B.004. bejegyzésben meghatározott »szoftverek«»kifejlesztésére« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.

I.2.

ANYAGMEGMUNKÁLÁS

I.2A. Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.2A.001ex 2A001*Súrlódásmentes gördülőcsapágyak és csapágyrendszerek és alkatrészeik, az alábbiak szerint:
Megjegyzés: Az I.2A.001. bejegyzés nem helyezi tilalom alá az olyan golyókat, amelyeknek tűrését a gyártó az ISO 3290 szabvány alapján 5. vagy annál rosszabb besorolásúnak minősítette.
Radiális golyóscsapágyak, amelyeknél a gyártó az összes tűrést az ISO 492 szabvány 2. tűrési osztályába (vagy az ANSI/ABMA 20 szabvány ABEC-9 vagy RBEC-9 tűrési osztályába vagy más nemzeti szabványokba) tartozónak vagy jobbnak minősítette, és amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) A belső gyűrű furatátmérője 12 és 50 mm közé esik;
b) A külső gyűrű külső átmérője 25 és 100 mm közé esik; továbbá
c) Vastagsága 10 és 20 mm között van.
I.2A.0022A225Folyékony aktinoida fémeknek ellenálló anyagból készült olvasztótégelyek, az alábbiak szerint:
a) Olvasztótégelyek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. 150 cm3 és 8 000 cm3 közötti űrtartalom; továbbá
2. A következő 98 % vagy nagyobb tisztaságú anyagok bármelyikéből készültek, illetve azzal vonták be őket:
a) Kalcium-fluorid (CaF2);
b) Kalcium-cirkonát (metacirkonát) (CaZrO3);
c) Cérium-szulfid (Ce2S3);
d) Erbium-oxid (erbia) (Er2O3);
e) Hafnium-oxid (hafnia) (HfO2);
f) Magnézium-oxid (MgO);
g) Nitridált nióbium-titán-volfrám ötvözet (kb. 50 % Nb, 30 % Ti, 20 % W);
h) Ittrium-oxid (ittria) (Y2O3); vagy
i) Cirkónium-oxid (cirkónia) (ZrO2);
b) Olvasztótégelyek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. 50 cm3 és 2 000 cm3 közötti űrtartalom; továbbá
2. 99,9 % vagy nagyobb tisztaságú tantálból készültek vagy azzal bélelték ki;
c) Olvasztótégelyek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 50 cm3 és 2 000 cm3 közötti űrtartalom;
2. 98 % vagy nagyobb tisztaságú tantálból készültek vagy azzal bélelték ki; továbbá
3. Tantál-karbiddal, -nitriddel vagy -boriddal vagy ezek bármilyen kombinációjával vonták be.
I.2A.0032A226Szelepek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) 5 mm vagy nagyobb »névleges méret«.
b) Csőmembrános tömítésű; továbbá
c) Teljes egészében alumíniumból, alumíniumötvözetekből, nikkelből, illetve 60 % vagy annál nagyobb nikkeltartalmú ötvözetekből készült, vagy ezekkel vonták be.
Műszaki megjegyzés:
Az I.2A.003. bejegyzésben a »névleges méret« az eltérő kimeneti és bemeneti átmérőjű szelepek esetében a legkisebb átmérőre vonatkozik.
I.2A.004ex 2B001.a*, 2B001.dSzerszámgépek és azok bármely kombinációja fémek, kerámiák, vagy »kompozitok« eltávolítására (vagy vágására), amelyek a gyártó műszaki specifikációja szerint »számjegyvezérlés« céljából elektronikus eszközökkel felszerelhetők, illetve a kifejezetten erre tervezett következő alkatrészek:
NB.: Lásd még az I.2A.016. bejegyzést.
1. megjegyzés: Az I.2A.004. bejegyzés nem helyezi tilalom alá a kifejezetten fogaskerekek gyártására tervezett szerszámgépeket.
2. megjegyzés: Az I.2A.004. nem helyezi tilalom alá a kifejezetten az alábbiak bármelyikének gyártására tervezett szerszámgépeket:
a) Forgattyústengelyek vagy bütyköstengelyek;
b) Szerszámok vagy vágógépek;
c) Sajtoló csigák;
3. megjegyzés: Az olyan szerszámgépet, amely az eszterga-, maró- vagy köszörűgép funkciók közül legalább kettővel rendelkezik (pl.: maró funkcióval rendelkező esztergagép), az alkalmazandó I.2A.004.a. és I.2A.016. bejegyzés mindegyike alapján értékelni kell.
a)* 35 mm-nél nagyobb átmérő megmunkálására alkalmas esztergagépek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. Az ISO 230/2 (1988) (1) vagy az annak megfelelő nemzeti szabvány szerint mért pozicionálási pontosság bármely lineáris tengely mentén, »a rendelkezésre álló kompenzációkkal« együtt kisebb (jobb), mint 6 μm. továbbá
2. Kettő vagy több tengely, amelyek egyidejűleg koordinálhatók »kontúrvezérlésre«.
1. megjegyzés: Az I.2A.004.a. nem helyezi tilalom alá a kifejezetten kontaktlencsék gyártására tervezett, az alábbi jellemzők mindegyikével rendelkező esztergagépeket:
1. a gépkezelő kizárólag szemészetialkalmazású szoftvert használ az adatbevitel programozására; továbbá
2. nem használ vákuumos befogót.
2. megjegyzés: Az I.2A.004.a. nem helyezi tilalom alá a hosszesztergálásra alkalmas/hosszirányban dolgozó rúdesztergákat (Swissturn), amennyiben a legnagyobb rúdátmérő nem haladja meg a 42 mm-t, és tokmány felszerelésére nincs lehetőség. A gépek 42 mm-t nem meghaladó átmérőjű alkatrészek előállításához szükséges fúró-, illetve maróteljesítménnyel rendelkezhetnek.
d) Nem-vezetékes típusú villamos kisülésű gépek (EDM), amelyek két vagy több olyan forgótengellyel rendelkeznek, amelyek egyidejűleg koordinálhatók »kontúrvezérlésre«.
I.2A.005ex 2B006.b*Méretvizsgáló vagy mérőrendszerek, berendezések és »elektronikus részegységek«, az alábbiak szerint:
b)* Lineáris és szögelmozdulás-mérő eszközök, az alábbiak szerint:
1.* Lineáris elmozdulást mérő eszközök, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők bármelyikével:
Műszaki megjegyzés:
Az I.2A.005.b.1. alkalmazásában a »lineáris elmozdulás« a mérőszonda és a mért tárgy közötti távolság változását jelenti.
a) Nem érintkező típusú mérési rendszerek, amelyek »felbontóképessége« legfeljebb 0,2 mm mérési tartományban 0,2 μm vagy annál kevesebb (jobb).
b) Lineáris feszültségdifferenciáló transzformátor-rendszerek, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők mindegyikével:
1. Legfeljebb 5 mm mérési tartományban 0,1 % vagy annál kisebb (jobb) »linearitás«; továbbá
2. Szabványos környezeti vizsgálati hőmérsékleten (± 1 K) 0,1 %/nap vagy annál kisebb (jobb) drift; vagy
c) Mérőrendszerek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. »Lézert« tartalmaznak; továbbá
2. Az alábbi jellemzők mindegyikét legalább 12 óráig képesek a szabványos hőmérséklet (±1 K) hőmérséklet-tartományban és szabványos nyomáson fenntartani:
a) A »felbontóképesség« a teljes skálán 0,1 μm vagy annál kevesebb (jobb); továbbá
b) A »mérési bizonytalanság« (0,2 + L/2 000) μm vagy annál kisebb (»L« a mm-ben mért hosszúság).
Megjegyzés: Az I.2A.005.b.1.c. nem helyezi tilalom alá az olyan zárt vagy nyitott hurkú visszacsatolásos interferométer mérőrendszereket, amelyek a szerszámgépek, méretellenőrző gépek és egyéb berendezések elcsúszási hibájának mérésére lézert alkalmaznak.
2. Szögelmozdulás-mérő berendezések, amelyek »szögeltérése« 0,00025° vagy annál kisebb (jobb);
Megjegyzés: Az I.2A.005.b.2. nem helyezi tilalom alá az olyan optikai eszközöket, mint például az autokollimátorok, amelyek párhuzamosított fényt (lézert) használnak a tükör szögeltérésének érzékelésére.
I.2A.0062B007.c»Robotok« és a kifejezetten ezekhez tervezett vezérlő- és »működtető egységek«, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzőkkel:
NB.: Lásd még az I.2A.019. bejegyzést.
c) Sugárzással szemben ellenállóvá tervezték és méretezték, annak érdekében, hogy a működés romlása nélkül ellenálljon 5 × 103 Gy (Si) vagy annál nagyobb sugárzásnak.
Műszaki megjegyzés:
A Gy (Si) mértékegység árnyékolatlan szilícium minta Joule per kilogrammban megadott energiaelnyelésére vonatkozik, ha azt ionizáló sugárzásnak teszik ki.
I.2A.0072B104»Izosztatikus prések«, amelyek rendelkeznek valamennyi alábbi jellemzővel:
NB.: Lásd még az I.2A.017. bejegyzést.
a) 69 MPa vagy annál nagyobb maximális üzemi nyomás;
b) 873 K (600 °C) vagy annál magasabb szabályozott hőmérsékletű környezet létrehozására és fenntartására tervezték; továbbá
c) 254 mm vagy azt meghaladó belső átmérőjű kamraüreggel rendelkeznek.
I.2A.0082B105Szén-szén kompozitok tömörítésére tervezett vagy átalakított, kémiai gőzfázisú leválasztó CVD kemencék.
I.2A.0092B109Megfolyatásos elven működő formázógépek, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még az I.2A.020. bejegyzést.
a) Megfolyatásos elven működő formázógépek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. A gyártó műszaki specifikációja szerint felszerelhetők »számjegyvezérlő« egységgel vagy számítógép vezérléssel, még ha ilyen egységgel nem is látták el; továbbá
2. Több mint két tengellyel rendelkezik, amelyek egyidejűleg koordinálhatók »kontúrvezérlésre«.
b) Kifejezetten az I.2A.009.a. alatt meghatározott megfolyatásos elven működő formázógépekhez tervezett alkatrészek.
Megjegyzés: Az I.2A.009. bejegyzés nem helyezi tilalom alá azokat a gépeket, amelyek nem használhatók »rakéták« meghajtó alkatrészeinek és berendezéseinek (pl. motorházak) gyártásában.
Műszaki megjegyzés:
A centrifugális és a megfolyatásos formázás funkcióját kombináló gépeket az I.2A.009. bejegyzés alkalmazásában megfolyatásos formázógépeknek kell tekinteni.
I.2A.0102B116Rázóvizsgálati rendszerek, berendezések és azok alkatrészei, az alábbiak szerint:
a) Digitális szabályozóval rendelkező, visszacsatolást vagy zárthurkú technikát alkalmazó rázóvizsgálati rendszerek, amelyek képesek valamely rendszert 10 g rms-nek megfelelő vagy azt meghaladó effektív gyorsulással a 20 Hz és 2 kHz közötti teljes tartományban rázni, és »csupasz asztalon« mérve képesek 50 kN-nak megfelelő vagy azt meghaladó erő közlésére;
b) Az I.2A.010.a. alatt meghatározott rázóvizsgálati rendszerekkel történő felhasználásra tervezett digitális szabályozók, a kifejezetten az 5 kHz-et meghaladó »valós idejű sávszélességre« tervezett rázóvizsgálati szoftverekkel.
c) Az I.2A.010.a. alatt meghatározott rázóvizsgálati rendszerekben használható rázóberendezések (rázóegységek) kapcsolódó erősítővel vagy anélkül, amelyek »csupasz asztalon« mérve képesek 50 kN-nak megfelelő vagy azt meghaladó erő közlésére;
d) Az I.2A.010.a. alatt meghatározott rázóvizsgálati rendszerekben használható teszt darab tartószerkezetek és elektronikus egységek, amelyeket arra terveztek, hogy a többszörös rázóegységeket olyan rendszerben kombinálják, amely »csupasz asztalon« mérve képes 50 kN-nak megfelelő vagy azt meghaladó effektív kombinált erő közlésére;
Műszaki megjegyzés:
Az I.2A.010. alkalmazásában a »csupasz asztal« tartozékok vagy rögzítők nélküli sima asztalt vagy felületet jelent.
I.2A.0112B117Az I.2A.007 vagy I.2A.008. bejegyzésben meghatározottaktól eltérő berendezés- és folyamatszabályzók, amelyeket szerkezeti kompozit rakétafúvókák és visszatérő egységek orrcsúcsainak tömörítésére és pirolízisére terveztek vagy alakítottak át.
I.2A.0122B119Kiegyensúlyozó gépek és kapcsolódó berendezések, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még az I.2A.021. bejegyzést.
a) Kiegyensúlyozó gépek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. Nem képesek 3 kg-nál nagyobb tömegű rotorok/szerelvények kiegyensúlyozására;
2. Képesek 12 500 ford./percnél nagyobb fordulatszámon rotorokat/szerelvényeket kiegyensúlyozni;
3. Képesek a kiegyensúlyozatlanságot két vagy több síkban kijavítani; továbbá
4. Képesek a rotort annak tömegére vonatkoztatott 0,2 g mm/kg mértékű fajlagos megmaradó kiegyensúlyozatlansági hibáig kiegyensúlyozni;
Megjegyzés: Az I.2A.012.a. nem helyezi tilalom alá a fogorvosi vagy egyéb gyógyászati berendezésekhez tervezett vagy átalakított kiegyensúlyozó gépeket.
b) Az I.2A.012.a. bejegyzésben meghatározott gépek használatára tervezett vagy átalakított kijelzőfejek.
Műszaki megjegyzés:
A kijelzőfejeket sokszor kiegyensúlyozó műszerként ismerik.
I.2A.0132B120Mozgásszimulátorok vagy forgó asztalok, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) Kettő vagy több tengely;
b) Csúszógyűrűk, amelyek képesek elektromos táplálás és/vagy információs jelek továbbítására; továbbá
c) Rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. Bármelyik tengelye:
a) Képes 400 fok/s vagy nagyobb sebességre, illetve 30 fok/s vagy kisebb sebességre; továbbá
b) A sebességfelbontás legfeljebb 6 fok/s, és a pontosság 0,6 fok/s vagy jobb;
2. A legrosszabb eset szerinti sebességstabilitás, 10 fok vagy annál nagyobb alatti átlagban egyenlő vagy jobb (kisebb), mint plusz vagy mínusz 0,05 %. vagy
3. A pozicionálási pontosság 5 ívmásodperc vagy jobb.
Megjegyzés: Az I.2A.013. bejegyzés nem helyezi tilalom alá a szerszámgépekhez vagy gyógyászati berendezésekhez tervezett vagy átalakított forgóasztalokat.
I.2A.0142B121Az I.2A.013. alatt meghatározottaktól eltérő pozicionáló asztalok (olyan berendezések, amelyek bármely tengely mentén képesek precíz forgatási pozicionálásra), amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) Kettő vagy több tengely; továbbá
b) A pozicionálási pontosság 5 ívmásodperc vagy jobb.
Megjegyzés: Az I.2A.014. bejegyzés nem helyezi tilalom alá a szerszámgépekhez vagy gyógyászati berendezésekhez tervezett vagy átalakított forgóasztalokat.
I.2A.0152B122Centrifugák, amelyek 100 g feletti gyorsítást képesek átadni, és amelyek az elektromos táplálás és az információs jelek továbbítására képes csúszógyűrűkkel rendelkeznek.
I.2A.0162B201, 2B001.b.2 és 2B001.c.2Fémek, kerámiák vagy »kompozitok« eltávolítására vagy vágására szolgáló szerszámgépek és azok bármely kombinációja, amelyek a gyártó műszaki specifikációja szerint elektronikus eszközökkel szerelhetők fel a két vagy több tengelyen, egyidejűleg történő »kontúrszabályozás« céljából, az alábbiak szerint:
Megjegyzés: A kapcsolódó »szoftver« miatt tiltott, »számjegyvezérlés«-sel felszerelt egységekkel kapcsolatban lásd az I.2B.002. bejegyzést.
a) Marógépek, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők bármelyikével:
1. Az ISO 230/2 (1988) (1) vagy az annak megfelelő nemzeti szabvány szerint mért pozicionálási pontosság bármely lineáris tengely mentén, »a rendelkezésre álló kompenzációkkal« együtt kisebb (jobb), mint 6 μm.
2. Két vagy több forgó kontúrtengely; vagy
3. Öt vagy több tengely, amelyek egyidejűleg koordinálhatók »kontúrvezérlésre«.
Megjegyzés: Az I.2A.016.a. nem helyezi tilalom alá a következő jellemzőkkel rendelkező marógépeket:
a) Az X-tengely lökethossza meghaladja a 2 m-t; továbbá
b) A teljes pozicionálási pontosság az X-tengelyen nagyobb (rosszabb), mint 30 μm.
b) Köszörűgépek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők bármelyikével:
1. Az ISO 230/2 (1988) (1) vagy az annak megfelelő nemzeti szabvány szerint mért pozicionálási pontosság bármely lineáris tengely mentén, »a rendelkezésre álló kompenzációkkal« együtt kisebb (jobb), mint 4 μm.
2. Két vagy több forgó kontúrtengely; vagy
3. Öt vagy több tengely, amelyek egyidejűleg koordinálhatók »kontúrvezérlésre«.
Megjegyzés: Az I.2A.016.b. nem helyezi tilalom alá a következő köszörűgépeket:
a) Külső, belső és külső-belső palástköszörűgépek, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők mindegyikével:
1. 150 mm maximális külső átmérőjű vagy hosszúságú munkadarab előállítására korlátozottak; továbbá
2. X, y és c tengelyre korlátozottak;
b) Z vagy w tengellyel nem rendelkező koordináta köszörűk, az ISO 230/2 (1988) (1) vagy az annak megfelelő nemzeti szabvány szerint 4 μm-nél kisebb (jobb) pozicionálási pontossággal.
1. megjegyzés: Az I.2A.016. nem helyezi tilalom alá a kifejezetten az alábbiak bármelyikének gyártására tervezett szerszámgépeket:
a) Fogaskerekek;
b) Forgattyústengelyek vagy bütyköstengelyek;
c) Szerszámok vagy vágógépek;
d) Sajtolócsigák.
2. megjegyzés: Az olyan szerszámgépet, amely az eszterga-, maró- vagy köszörűgép funkciók közül legalább kettővel rendelkezik (pl.: maró funkcióval rendelkező esztergagép), az alkalmazandó I.2A.004.a. és I.2A.016.a. vagy b. bejegyzés mindegyike alapján értékelni kell.
I.2A.0172B204Az I.2A.007. alatt meghatározottaktól eltérő »izosztatikus prések« és kapcsolódó berendezések, az alábbiak szerint:
a) »Izosztatikus prések«, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. Képesek 69 MPa vagy annál nagyobb maximális üzemi nyomás elérésére; továbbá
2. Kamraterük belső átmérője meghaladja a 152 mm-t;
b) Kifejezetten az I.2A.017.a. alatt meghatározott »izosztatikus présekhez« tervezett sajtolótömbök, formák és szabályozók.
Műszaki megjegyzés:
Az I.2A.017. alkalmazásában a belső kamra mérete annak a kamrának a mérete, amelyben mind az üzemi hőmérséklet, mind az üzemi nyomás elérhető, és nem foglal magában rögzítőelemeket. Ez a méret a nyomáskamra belső átmérője vagy a szigetelt kemence belső átmérője közül a kisebbnek a mérete lesz, attól függően, hogy a két kamra közül melyik helyezkedik el a másikban.
I.2A.0182B206Az I.2A.005. alatt meghatározottaktól eltérő méretellenőrző gépek, műszerek vagy rendszerek, az alábbiak szerint:
a) Számítógép- vagy számjegyvezérlésű méretellenőrző gépek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. Két vagy több tengely; továbbá
2. Az egydimenziós hosszmérés »mérési bizonytalansága« egyenlő vagy kisebb (jobb), mint (1,25 + L/1 000) μm, ha 0,2 μm-nél kisebb (jobb) »pontosságú« mintával tesztelték (»L« a mért hossz mm-ben) (Ref.: VDI/VDE 2617 1. és 2. rész);
b) Féltengelyek egyidejű lineáris szöge ellenőrzésére szolgáló rendszerek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. A »mérési bizonytalanság« bármely lineáris tengely mentén egyenlő vagy kisebb (jobb), mint 3,5 μm/5 mm; továbbá
2. 0,02° vagy az alatti »szögpozíció eltérés«.
1. megjegyzés: A mérőberendezésként is felhasználható szerszámgépek akkor esnek tilalom alá, ha megfelelnek a szerszámgép-funkcióval vagy a mérőberendezés-funkcióval szemben támasztott követelményeknek, vagy meghaladják azokat.
2. megjegyzés: Az I.2A.018. alatt leírt gép tilalom alá esik, ha működési tartományában bárhol átlépi a tiltási küszöböt.Műszaki megjegyzések:
1. A méretvizsgáló rendszer mérési bizonytalanságának meghatározására használt mintát a VDI/VDE 2617 2., 3. és 4. része határozza meg.
2. Az I.2A.018. szerinti összes mérési értékparamétert plusz/mínusz értékként kell kezelni, azaz nem teljes sávként.
I.2A.0192B207Az I.2A.006. alatt meghatározottaktól eltérő »robotok«, »működtető egységek« és vezérlőegységek, az alábbiak szerint:
a) »Robotok« vagy »működtető egységek«, amelyeket kifejezetten úgy terveztek, hogy megfeleljenek a nagy erejű robbanóanyagok kezelésével kapcsolatos nemzeti biztonsági szabványoknak (például megfelelnek a nagy erejű robbanóanyagokra vonatkozó villamos szabvány besorolásnak);
b) Kifejezetten az I.2A.019.a. alatt meghatározott »robotok« vagy »működtető egységek« részére tervezett vezérlőegységek.
I.2A.0202B209Az I.2A.009. alatt meghatározottaktól eltérő, megfolyatásos alakítási funkciókra képes megfolyatásos vagy centrifugális formázógépek és gömbölyítőhengeres gépek, az alábbiak szerint:
a) Formázógépek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. Három, vagy több görgő (aktív, vagy vezető); továbbá
2. A gyártó műszaki specifikációja alapján felszerelhetők »számjegyvezérlő« egységgel, vagy számítógépes vezérléssel;
b) 75 és 400 mm közötti belső átmérőjű hengeres rotorok készítésére tervezett rotoralakító gömbölyítőhengeres gépek.
Megjegyzés: Az I.2A.020.a. magában foglalja azokat a gépeket, amelyeknek csak egy, fém deformálására szolgáló görgővel plusz két olyan kiegészítő görgővel rendelkeznek, amely a gömbölyítőhengert megtámasztja, de a deformálási eljárásban közvetlenül nem vesz részt.
I.2A.0212B219Centrifugális többsíkú kiegyensúlyozó, állandó telepítésű vagy mozgatható, vízszintes vagy függőleges elrendezésű gépek, az alábbiak szerint:
a) Centrifugális kiegyensúlyozó gépek, amelyeket 600 mm vagy annál hosszabb flexibilis rotorok kiegyensúlyozására terveztek, és rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 75 mm-nél nagyobb henger vagy csap átmérő;
2. 0,9 és 23 kg közötti teherbírás; továbbá
3. 5 000 fordulat/percnél nagyobb forgási sebességnél is képes kiegyensúlyozásra;
b) Centrifugális kiegyensúlyozó gépek, amelyeket üreges hengeres rotor alkatrészek kiegyensúlyozására terveztek, és rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 75 mm-nél nagyobb csap átmérő;
2. 0,9 és 23 kg közötti teherbírás;
3. Képes síkonként 0,01 kg x mm/kg vagy kisebb maradék kiegyensúlyozatlansági hibáig kiegyensúlyozni; továbbá
4. Szíjhajtásos típusú.
I.2A.0222B225Távirányítású manipulátorok, amelyek alkalmasak radiokémiai elválasztási műveleteknél és forró kamrákban végzett távirányítású tevékenységre, és amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők valamelyikével:
a) Képesek benyúlni 0,6 m-re vagy mélyebbre a forró kamrába (falon keresztüli művelet); vagy
b) Képesek átnyúlni 0,6 m vagy annál vastagabb kamrafalú forró kamrába a tetőn keresztül (át a fal felett művelet).
Műszaki megjegyzés:
A távmanipulátorok az emberi műveletet viszik át egy távoli karra és végszerelvényre. Ezek lehetnek »mester/szolga« típusúak, és működhetnek botkormánnyal vagy billentyűzettel.
I.2A.0232B226Ellenőrzött környezetű (vákuum vagy inert gáz) indukciós kemencék és azok tápegységei, ideértve a következőket:
a) Kemencék, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. Alkalmasak 1 123 K (850 °C) feletti üzemelésre;
2. 600 mm vagy annál kisebb átmérőjű indukciós tekerccsel rendelkeznek; továbbá
3. Bemeneti teljesítményük 5 kW vagy annál nagyobb;
b) Kifejezetten az I.2A.023.a. alatt meghatározott kemencékhez tervezett tápegységek, amelyek meghatározott teljesítménykimenete 5 kW vagy több.
Megjegyzés: Az I.2A.023.a. nem helyezi tilalom alá a félvezető lapkák feldolgozására tervezett kemencéket.
I.2A.0242B227Vákuum és szabályozott atmoszférájú fémkohászati olvasztó- és öntőkemencék és kapcsolódó berendezések, az alábbiak szerint:
a) Ívolvasztó- és öntőkemencék, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. 1 000 cm3 és 20 000 cm3 közötti felhasználható elektródakapacitás, továbbá
2. Alkalmasak 1 973 K (1 700 °C) olvasztási hőmérséklet feletti üzemelésre;
b) Elektronsugaras olvasztó-, valamint plazmaatomizáló- és olvasztókemencék, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
1. 50 kW vagy nagyobb teljesítmény; továbbá
2. Alkalmasak 1 473 K (1 200 °C) olvasztási hőmérséklet feletti üzemelésre.
c) Számítógépes vezérlő- és megfigyelő rendszerek, amelyeket kifejezetten az I.2A.024.a. vagy b. bejegyzés alatt meghatározott kemencékhez konfiguráltak.
I.2A.0252B228Rotorgyártó és -szerelő berendezések, rotoregyengető berendezések, csőrugó-kialakító tüskék és alaknyomók, az alábbiak szerint:
a) Rotorszerelő berendezés, gázcentrifuga rotorcső darabok, terelőlapok és zárósapkák összeállításához;
Megjegyzés: Az I.2A.025.a. nem vonja ellenőrzés alá a precíziós tüskéket, szorítóbilincseket és zsugorító illesztőgépeket.
b) Rotoregyengető berendezések a gázcentrifuga rotorcsöveinek közös tengelyre történő beállításához.
Műszaki megjegyzés:
Az I.2A.025.b. alatt meghatározott berendezések általában olyan precíziós mérőszondákat tartalmaznak, amelyek egy olyan számítógéphez vannak csatlakoztatva, amely ellenőrzi pl. a rotorcső darabok beállításához használt pneumatikus nyomófejek tevékenységét.
c) Csőrugó-kialakító tüskék és alaknyomók, egymenetű csőrugók gyártásához.
Műszaki megjegyzés:
Az I.2A.025.c. alkalmazásában a csőrugó rendelkezik a következő jellemzők mindegyikével:
1. 75 mm és 400 mm közötti belső átmérő;
2. 12,7 mm vagy nagyobb hosszúság;
3. 2 mm-nél nagyobb bordamélység; továbbá
4. Nagy szilárdságú alumíniumötvözetekből, martenzites acélból vagy nagy szilárdságú »szálas vagy rostos anyagból« készült.
I.2A.0262B230»Nyomás távadók«, amelyek képesek a 0–13 kPa nyomástartomány bármely pontján az abszolút nyomás mérésére, és rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
a) Nikkelből, 60 tömegszázaléknál nagyobb nikkeltartalmú nikkelötvözetből, alumíniumból vagy alumíniumötvözetből készült, vagy azzal védett nyomásérzékelő elemek; továbbá
b) Rendelkeznek az alábbi jellemzők egyikével:
1. 13 kPa alatti teljes mérési skála, és a teljes skálára vetítve ± 1 %-nál jobb »pontosság«; vagy
2. 13 kPa vagy afeletti mérési skála, és + 130 Pa-nál nagyobb »pontosság«.
Műszaki megjegyzés:
Az I.2A.026. alkalmazásában a »pontosság« magában foglalja a nemlinearitást, a hiszterézist és a környezeti hőmérsékleten való ismételhetőséget.
I.2A.0272B231Vákuumszivattyúk, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) 380 mm vagy nagyobb bemeneti csonk méret;
b) 15 m3/s vagy nagyobb szívási kapacitás; továbbá
c) Képes 13 mPa-nál jobb végső vákuumot létrehozni.Műszaki megjegyzések:
1. A szivattyúzási sebességet a mérési pontnál, nitrogéngázzal vagy levegővel kell meghatározni.
2. A végső vákuumot a szivattyú bemeneténél a bemeneti csonkot elzárva kell meghatározni.
I.2A.0282B232Többfokozatú könnyűgáz ágyúk, vagy más, nagy sebességű ágyúrendszerek (tekercses, elektromágneses, elektrotermikus vagy más fejlett rendszerek), amelyek képesek a lövedéket 2 km/s vagy nagyobb sebességre gyorsítani.
(1) A pozicionálási pontosságot ISO 230/2 (1997) szerint mérő gyártóknak konzultálniuk kell a székhelyük szerinti tagállam illetékes hatóságával.

I.2B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.2B.001ex 2D001Az I.2B.002. alatt meghatározottól eltérő, kifejezetten az I.2A.004–I.2A.006. alatt meghatározott berendezések »kifejlesztésére«, »gyártására« és »felhasználására« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.2B.0022D002»Szoftver« elektronikus eszközökhöz, még akkor is, ha elektronikus eszközbe vagy rendszerbe építették be, lehetővé téve, hogy az ilyen rendszerek »számjegyvezérlésű« egységként működjenek, és amely képes több mint négy tengely egyidejű koordinálása »kontúrvezérlésre«.
1. megjegyzés: Az I.2B.002. nem helyezi tilalom alá a kifejezetten az I.2. kategória alatt nem meghatározott szerszámgépek működtetésére tervezett vagy átalakított »szoftvert«.
I.2B.0032D101Kifejezetten az I.2A.007–I.2A.015. alatt meghatározott berendezések »használatához« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.2B.0042D201Kifejezetten az I.2A.017–I.2A.024. pontban meghatározott berendezések »használatához« tervezett »szoftver«.
Megjegyzés: A kifejezetten az I.2A.018. alatt meghatározott felszerelésekhez tervezett »szoftver« fogalmába beleértendők a falvastagság és -kontúr szimultán mérésére használt »szoftverek« is.
I.2B.0052D202Kifejezetten az I.2A.016. alatt meghatározott felszerelések »kifejlesztésére«, »gyártására« vagy »felhasználására« tervezett »szoftver«.
I.2B.006ex 2E001Az I.2A.002–I.2A.004., I.2A.006.b., I.2A.006.c, I.2A.007–I.2A.028., I.2B.001., I.2B.003. vagy I.2B.004. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftver«»kifejlesztésére« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.2B.007ex 2E002Az I.2A.002–I.2A.004., I.2A.006.b., I.2A.006.c, I.2A.007–I.2A.028., alatt meghatározott berendezések »gyártására« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.2B.0082E101Az I.2A.007., I.2A.009., I.2A.010., I.2A.012–I.2A.015. vagy I.2B.003. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftverek«»használatára« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.2B.009ex 2E201Az I.2A.002–I.2A.005., I.2A.006.b., I.2A.006.c, I.2A.016–I.2A.020., I.2A.022–I.2A.028., I.2B.004. vagy I.2B.005. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftver«»használatára« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.

I.3.

ELEKTRONIKA

I.3A. Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.3A.001ex 3A001.a*Elektronikai alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Általános célú integrált áramkörök, az alábbiak szerint:
1. megjegyzés: Azoknak a (befejezett vagy be nem fejezett) lapkáknak, amelyeken a funkciót meghatározták, a tilalmi státusát az I.3A.001.a. alatti paraméterek szerint kell értékelni.
2. megjegyzés: Integrált áramkörök alatt a következő típusokat értjük:
»Monolit integrált áramkörök«;
»Hibrid integrált áramkörök«;
»Multichip integrált áramkörök«;
»Film típusú integrált áramkörök«, beleértve a szilícium/zafír integrált áramköröket is;
»Optikai integrált áramkörök«.
1.* Integrált áramkörök, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
a) Sugárzásállónak tervezték vagy minősítették, és üzemi károsodás nélkül képesek 5 × 103 Gy (Si) vagy magasabb sugárzásnak ellenállni; továbbá
b) Védő rakétarendszerekben és »pilóta nélküli légi járművekben« nukleáris hatások (pl. elektromágneses impulzusok (EMP), röntgensugarak, kombinált lökés és hőhatás) elleni védelemre és »rakétákban« történő használatra alkalmazzák.
I.3A.0023A101Elektronikai berendezések, eszközök és alkatrészek, ideértve a következőket:
a) »Rakétákban« felhasználható analóg/digitális átalakítók, amelyeket úgy terveztek, hogy megfeleljenek a megerősített konstrukciójú berendezésekre vonatkozó katonai előírásoknak;
b) Olyan gyorsítók, amelyek képesek 2 MeV vagy azt meghaladó energiájú, felgyorsított elektronokból származó fékezési sugárzás (bremsstrahlung) segítségével előállított elektromágneses sugárzást közvetíteni, valamint az ezeket a gyorsítókat tartalmazó rendszerek.
Megjegyzés: A fenti I.3A.002.b. nem helyezi tilalom alá a kifejezetten orvosi célra tervezett berendezéseket.
I.3A.0033A201Elektronikai alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Kondenzátorok, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzőcsoportok valamelyikével:1.
a) Névleges feszültségük nagyobb, mint 1,4 kV;
b) A tárolt energia nagyobb, mint 10 J;
c) Kapacitásuk nagyobb, mint 0,5 μF; továbbá
d) Soros induktivitásuk kisebb, mint 50 nH; vagy2.
a) Névleges feszültségük nagyobb, mint 750 V;
b) Kapacitásuk nagyobb, mint 0,25 μF; továbbá
c) Soros induktivitásuk kisebb, mint 10 nH;
b) Szupravezető szolenoid elektromágnesek, amelyek rendelkeznek az összes következő jellemzővel:
1. Képesek 2 T-nál nagyobb mágneses tér létrehozására;
2. L/D (hossz/belső átmérő) arány nagyobb, mint 2;
3. 300 mm-nél nagyobb belső átmérő; továbbá
4. A belső térfogat központi 50 %-ában a mágneses tér egyenletessége jobb, mint 1 %.
Megjegyzés: Az I.3A.003.b. nem helyezi tilalom alá a kifejezetten orvosi mágneses magrezonancia (NMR) megjelenítő rendszerekhez tervezett mágneseket, amelyek e rendszerek »részeként« kerülnek kivitelre. A »részeként« kifejezés úgy értendő, hogy az fizikailag nem feltétlenül képezi ugyanannak a szállítmánynak a részét. Lehetőség van különböző forrásokból származó részszállításokra, feltéve hogy a vonatkozó kiviteli dokumentumokból egyértelműen kiderül, hogy a szállítmány a megjelenítő rendszer részét képezi.
c) Impulzus-röntgengenerátorok vagy impulzusos elektrongyorsítók, amelyek rendelkeznek a következő jellemzőcsoportok valamelyikével:1.
a) Az elektrongyorsító csúcsenergiája 500 keV vagy annál nagyobb, de 25 MeV-nál kisebb; továbbá
b) A (K) »jósági tényező« 0,25 vagy annál nagyobb; vagy2.
a) Az elektrongyorsító csúcsenergiája 25 MeV vagy annál nagyobb; továbbá
b) A »csúcsteljesítmény« 50 MW-nál nagyobb.
Note: Az I.3A.003.c. nem helyezi tilalom alá sem az olyan berendezések alkatrészeit, amelyeket nem elektronnyaláb- vagy röntgensugárzás céljaira (pl. elektronmikroszkópia), sem azokat, amelyeket orvosi célra terveztek.Műszaki megjegyzések:
1. A »K« jósági tényezőt a következőképpen kell meghatározni:
K = 1,7 x 103V2,.65Q
»V« az elektron csúcsenergiája millió elektronvoltban.
»Q« a teljes gyorsított töltés coulombban, ha a gyorsítónyaláb impulzus időtartama legfeljebb 1 μs. Ha a gyorsító nyaláb impulzus 1 μs-nál nagyobb, akkor »Q« az 1 μs alatti maximális gyorsított töltés.
A »Q«egyenlő az »i«-nek »t«idő szerinti integráljával, 1 μs-ra vagy az impulzus időtartamára vonatkoztatva, attól függően, hogy melyik a kisebb, ahol »i« a nyaláb áramerőssége amperben, »t« az idő másodpercben (Q = ∫ idt).
2. »Csúcsteljesítmény« = (csúcspotenciál voltban) × (csúcs sugáráram amperben).
3. A sugárimpulzus időtartam mikrohullámú gyorsító üregrezonátorok elvén alapuló gépekben az 1 μs érték és az egy mikrohullámú modulátor impulzusból eredő nyaláb időtartama közül a kisebb értékkel egyezik meg.
4. Mikrohullámú gyorsító üregrezonátorok elvén alapuló gépekben a sugár csúcsáram a sugárnyaláb-csomag időtartama alatti átlagos árammal egyenlő.
I.3A.0043A225Az I.0A.002.b.13. alatt meghatározottaktól eltérő frekvenciaváltók, illetve generátorok, amelyek rendelkeznek valamennyi alábbi jellemzővel:
a) Többfázisú kimenet, amely képes 40 W vagy annál nagyobb teljesítmény leadására;
b) Képesek a 600-tól 2 000 Hz-ig terjedő frekvenciatartományban üzemelni;
c) A teljes harmonikus torzítás jobb (kisebb), mint 10 %; továbbá
d) A frekvenciastabilitás jobb (kisebb), mint 0,1 %.
Műszaki megjegyzés:
Az I.3A.004. szerinti frekvenciaváltók konverter, illetve inverter néven is ismertek.
I.3A.0053A226Az I.0A.002.j.6. alatt meghatározottaktól eltérő egyenáramú, nagy teljesítményű tápegységek, amelyek mindkét alábbi jellemzővel rendelkeznek:
a) Képesek 8 óra időtartamon át folyamatosan 100 V vagy annál nagyobb feszültségű, 500 A vagy annál nagyobb kimeneti áram előállítására; továbbá
b) Áramerősség- vagy feszültségstabilitásuk 8 óra időtartam alatt jobb, mint 0,1 %.
I.3A.0063A227Az I.0A.002.j.5. alatt meghatározottaktól eltérő nagyfeszültségű, egyenáramú tápegységek, amelyek mindkét alábbi jellemzővel rendelkeznek:
a) Képesek 8 óra időtartamon át folyamatosan 20 kV vagy annál nagyobb feszültségű, 1 A vagy annál nagyobb kimeneti áram előállítására; továbbá
b) Áramerősség- vagy feszültségstabilitásuk 8 óra időtartam alatt jobb, mint 0,1 %.
I.3A.0073A228Kapcsolóberendezések, az alábbiak szerint:
a) Hideg katódcsövek – függetlenül attól, hogy gázzal töltöttek-e vagy sem –, amelyek a szikraközhöz hasonlóan működnek, és rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. Három vagy annál több elektródát tartalmaznak;
2. Névleges anódcsúcsfeszültség 2,5 kV vagy nagyobb;
3. Névleges anód-csúcsáramerősség 100 A vagy nagyobb; továbbá
4. Anód késleltetési idő 10 μs vagy kisebb.
Megjegyzés: Az I.3A.007. magában foglalja a gázkritron- és a vákuumspritron-csöveket is.
b) Kioldó szikraközök, amelyek mindkét alábbi jellemzővel rendelkeznek:
1. Anód késleltetési idő 15 μs vagy annál kevesebb; továbbá
2. 500 A vagy annál nagyobb névleges csúcsáramerősség.
c) Gyorskapcsoló funkcióval rendelkező modulok vagy részegységek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 2 kV-nél nagyobb névleges anód csúcsfeszültség;
2. Névleges anód-csúcsáramerősség 500 A vagy nagyobb; továbbá
3. 1 μs vagy annál kisebb kapcsolási idő.
I.3A.0083A229Gyújtóegységek és az ezekkel egyenértékű nagy áramerősségű impulzusgenerátorok, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
a) Robbanó detonátor gyújtóegységek, amelyeket az I.3A.011. alatt meghatározott többszörös vezérlésű detonátorokhoz terveztek;
b) Moduláris elektromos impulzusgenerátorok (impulzusadó), amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. Hordozható, mobil vagy rezgésálló kivitelben készültek;
2. Porzáró burkolattal rendelkeznek;
3. Képesek energiájukat 15 μs-nál rövidebb idő alatt leadni;
4. Kimeneti áramerősségük nagyobb, mint 100 A;
5. »Felfutási idejük« 40 ohmnál kisebb terhelésre kevesebb, mint 10 μs;
6. Egyetlen méretük sem haladja meg a 254 mm-t;
7. Tömegük kisebb, mint 25 kg; továbbá
8. Szélsőséges hőmérsékleti viszonyok – 223 K-től (–50 °C) 373 K-ig (100 °C-ig) – közötti vagy világűrben történő használatra alkalmasnak minősítették.
Megjegyzés: Az I.3A.008.b. a xenon villanólámpa meghajtókat is magában foglalja.
Műszaki megjegyzés:
Az I.3A.008.b.5. szerinti »felfutási idő« az az idő, ami alatt az ellenállásos terhelésen átfolyó áram amplitúdója 10 %-ról 90 %-ra nő.
I.3A.0093A230Nagy sebességű impulzusgenerátorok, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
a) 55 ohm ellenállás terhelésre 6 V-nál nagyobb kimenő feszültség; és
b) Az »impulzusfelfutási idő« kevesebb, mint 500 ps.
Műszaki megjegyzés:
Az I.3A.009. szerinti »impulzusfelfutási idő« az az idő, ami alatt a feszültség amplitúdója 10 %-ról 90 %-ra nő.
I.3A.0103A231Neutrongenerátor-rendszerek, beleértve a csöveket is, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
a) Külső vákuumrendszer nélküli üzemelésre tervezték; továbbá
b) A trícium-deutérium magreakciót elektrosztatikus gyorsítás alkalmazásával idézik elő.
I.3A.0113A232Detonátorok és többpontos indítórendszerek, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
a) Elektromosan vezérelt robbanóanyag detonátorok, az alábbiak szerint:
1. Robbantó kapcsoló (EB);
2. Robbantó izzószál (EBW);
3. Ütőszeg;
4. Robbantófólia iniciátor (EFI).
b) Egyszeres vagy többszörös detonátorral működő rendszerek, amelyeket arra terveztek, hogy egyetlen tűzjelre közel egyidejűleg iniciáljanak 5 000 mm2-nél nagyobb robbanási felületet úgy, hogy a berobbantás idejének átfutása a felületen kevesebb, mint 2,5 μs.
Megjegyzés: Az I.3A.011. nem helyezi tilalom alá a csak primer robbanóanyagokat, pl. az ólomazidot alkalmazó detonátorokat.
Műszaki megjegyzés:
Az I.3A.011. szerinti detonátorok kis elektromos vezetőt alkalmaznak (híd, hídszál vagy fólia), amely robbanásszerűen elpárolog, amikor gyors, nagyfeszültségű elektromos impulzus halad át rajta. A nem-ütőszeges típusoknál a felrobbanó detonátor kémiai robbanást indít a hozzá érintkező nagy robbanóerejű anyagban, mint pl. a PETN (pentaeritrit-tetranitrát). Az ütőszeges detonátorokban az elektromos vezető robbanásszerű párolgása egy nyíláson keresztül gyújtószeget vagy ütőszeget repít át, és az ütőszeg becsapódása a robbanóanyagban kémiai robbanást indít el. Bizonyos rendszerek esetén az ütőszeget mágneses erő mozgatja. A robbantófólia-detonátor kifejezés vonatkozhat mind az EB, mind az ütőszeg típusú detonátorra. A detonátor szó helyett időnként használják az indítógyújtó szót is.
I.3A.0123A233Az I.0A.002.g. alatt meghatározottaktól eltérő tömegspektrométerek, amelyek képesek 230 atomtömeg-egységnyi vagy annál nagyobb tömegű ionok mérésére, és felbontóképességük jobb, mint 2 rész a 230-ban, valamint a hozzájuk tartozó ionforrások, az alábbiak szerint:
a) Induktív csatolású plazma-tömegspektrométerek (ICP/MS);
b) Parázsfénykisüléses tömegspektrométerek (GDMS);
c) Hőionizációs tömegspektrométerek (TIMS);
d) Elektronbombázásos tömegspektrométerek, amelyek forráskamrája UF6-nak (urán-hexafluoridnak) ellenálló anyagból készült, vagy azzal vonták be;
e) Molekulasugár-tömegspektrométerek, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők valamelyikével:
1. Forráskamrájuk rozsdamentes acélból vagy molibdénből készült, illetve azzal vonták be, és hidegcsapdával rendelkeznek, amely képes 193 K-re (–80 °C) vagy annál alacsonyabb hőmérsékletre hűteni; vagy
2. Forráskamrájuk UF6-nak (urán-hexafluoridnak) ellenálló anyagból készült, vagy azzal vonták be;
f) Aktinidákhoz vagy aktinida-fluoridokhoz tervezett mikrofluorozó ionforrással ellátott tömegspektrométerek.

I.3B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.3B.0013D101Kifejezetten az I.3A.002.b. alatt meghatározott berendezések »használatához« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.3B.002ex 3E001Az I.3A.001–I.3A.003. vagy az I.3A.007–I.3A.012. által meghatározott berendezések vagy anyagok »kifejlesztésére« vagy »gyártására« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.3B.003ex 3E101Az I.3A.001, I.3A.002 vagy I.3B.001. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftverek«»használatára« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.3B.0043E102Az I.3B.001. alatt meghatározott »szoftverek«»kifejlesztésére« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.3B.005ex 3E201Az I.3A.003–I.3A.012. alatt meghatározott termékek »használatára« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.

I.4.

SZÁMÍTÓGÉPEK

I.4A. Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.4A.0014A001.a.1 *Elektronikus számítógépek és kapcsolódó berendezések, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még az I.4A.002. bejegyzést.
a) Kifejezetten úgy tervezték, hogy rendelkezzen az alábbi jellemzőkkel:
1.* 228 K (–45 °C) alatti vagy 328 K (55 °C) feletti hőmérsékleten történő folyamatos működésre méretezett;
Megjegyzés: Az I.4A.001. alatt a hőmérséklethatár nem vonatkozik a kifejezetten személygépkocsikhoz vagy vasúti felhasználásra tervezett számítógépekre.
I.4A.0024A101*Analóg számítógépek, »digitális számítógépek« vagy digitális differenciálanalizátorok, amelyek az alábbi jellemzők mindegyikével rendelkeznek:
NB.: A rakéták és irányított rakéták alkatrészeivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
a) Az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákban történő felhasználásra tervezték vagy alakították át; továbbá
b) Sugárzás- vagy rezgésállónak tervezték, és üzemi károsodás nélkül képesek 5 × 103 Gy (Si) vagy magasabb sugárzásnak ellenállni.
I.4A.0034A102Kifejezetten az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakéták vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondák modellezésére, szimulációjára, vagy tervezési integrációjára tervezett »hibrid számítógépek«.
NB.: A rakétákhoz és irányított rakétákhoz tartozó számítógépekkel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
Megjegyzés: Ez a tilalom csak akkor alkalmazandó, ha a berendezést az I.7B.003 vagy az I.9B.003. alatt meghatározott »szoftverrel« látják el.

I.4B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.4B.001ex 4E001.aAz I.4A.001., I.4A.002. vagy az I.4A.003. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftver«»kifejlesztésére«, »gyártására« vagy »felhasználására« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.

I.5.

TÁVKÖZLÉS ÉS »INFORMÁCIÓBIZTONSÁG«

I.5A. Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.5A.0015A101»Rakétákhoz« tervezett vagy átalakított telemetrikus és távvezérlő rendszerek, beleértve a szárazföldi rendszereket is.
Műszaki megjegyzés:
Az I.5A.001. alatt a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
Megjegyzés:Az I.5A.001 nem helyezi tilalom alá:
a) A pilótával rendelkező repülőgéphez vagy műholdakhoz tervezett vagy átalakított rendszereket;
b) A szárazföldi vagy tengeri alkalmazásra tervezett vagy átalakított szárazföldi rendszereket;
c) A kereskedelmi, polgári vagy »létbiztonsági« (pl. adatintegritási, repülésbiztonsági) GNSS szolgáltatásokat.

I.5B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.5B.0015D101Kifejezetten az I.5A.001. alatt meghatározott berendezések »használatához« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.5B.0025E101Az I.5A.001. alatt meghatározott berendezések vagy az I.5B.001. alatt meghatározott szoftver »kifejlesztésére«, »gyártására« vagy »felhasználására« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.

I.6.

SZENZOROK ÉS LÉZEREK

I.6A. Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.6A.001ex 6A005.b*, ex 6A005.c* és ex 6A005.d*
a.:
ex 6A005.d.4
b.:
ex 6A005.b.2-4
c.:
ex 6A005.c.2
Az I.0A.002.g.5. vagy az I.0A.002.h.6. alatt meghatározottaktól eltérő »lézerek«, alkatrészek és optikai berendezések, az alábbiak szerint: (1)
a) (1) Pulzációs excimer (XeF, XeCl, KrF) »lézerek«, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők mindegyikével:
1. 240 és 360 nm közötti hullámhosszon üzemelnek;
2. Ismétlési frekvenciájuk kisebb, mint 250 Hz; továbbá
3. Az átlagos kimenő teljesítmény meghaladja az 500 W-ot.
b) (1) Rézgőz-»lézerek«, amelyek rendelkeznek mindkét következő jellemzővel:
1. 500 és 600 nm közötti hullámhosszon üzemelnek; továbbá
2. Az átlagos kimenő teljesítmény meghaladja a 40 W-ot.
c) (1) Félvezető, »hangolható« alexandrit (CR: BeAl2O4) »lézerek«, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 720–800 nm közötti hullámhosszon üzemelnek;
2. Legfeljebb 0,005 nm sávszélesség;
3. Ismétlési frekvenciájuk kisebb, mint 125 Hz; továbbá
4. Az átlagos kimenő teljesítmény meghaladja a 30 W-ot.
I.6A.0026A007.cGravitációs gradiométerek.
I.6A.0036A102Sugárzással szemben ellenállóvá tett »detektorok«, amelyeket nukleáris hatások (pl. elektromágneses impulzus [EMP], röntgensugár, kombinált lökés és hőhatás) elleni védelemre és »rakétákban« történő használatra terveztek vagy alakítottak át, valamint arra terveztek vagy úgy minősítettek, hogy kibírjon 5 × 105 rad (Si) teljes besugárzási szintnek megfelelő vagy azt meghaladó besugárzási szintet.
Műszaki megjegyzés:
Az I.6A.003. szerinti »detektor« alatt egy olyan mechanikus, elektromos, optikai vagy kémiai eszközt kell érteni, amely automatikusan felismeri és rögzíti az olyan hatásokat, mint a környezeti nyomás vagy hőmérséklet megváltozása, elektromos és elektromágneses jelek vagy valamilyen radioaktív anyagból származó sugárzás. Ez magában foglalja azokat az eszközöket, amelyek érzékelik a működést vagy a hibát.
I.6A.0046A107Gravitációs mérők (graviméterek) és graviméterekhez vagy gravitációs gradiométerekhez tervezett alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Graviméterek, amelyeket légi vagy tengeri felhasználásra terveztek vagy alakítottak át, és amelyek statikus vagy üzemi pontossága legalább 7 × 10-6 m/s2 (0,7 miligal), és a regisztrálásra kész állapot eléréséhez legfeljebb 2 perc szükséges;
b) Kifejezetten az I.6A.004.a. alatt meghatározott gravitációs mérőkhöz, valamint az I.6A.002. alatt meghatározott gravitációs gradiométerekhez tervezett alkatrészek.
I.6A.0056A108Radar- és nyomkövető rendszerek, ideértve a következőket:
a) Az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákon történő felhasználásra tervezett vagy átalakított radar- és lézerradar rendszerek;
NB.: A rakéták és irányított rakéták radar- és lézerradar rendszereivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
Megjegyzés: Az I.6A.005.a. alá tartoznak a következők:
a) Földi kontúrtérképező berendezés;
b) Képalkotó érzékelő elemek;
c) Tájtérképezési és korrelációs (digitális és analóg) berendezések;
d) Doppler-navigációs radarberendezések.
b) »Rakétákhoz« felhasználható precíziós célkövető rendszerek, az alábbiak szerint:
1. Célkövető rendszerek, amelyek rakétára vagy pilóta nélküli légi járműre telepített átjátszót használnak akár felszíni vagy légi referenciákkal, akár navigációs műholdrendszerekkel együtt arra, hogy a repülés alatti pozícióról és sebességről valós idejű mérési adatokat szolgáltassanak;
2. Rádiólokációs távolságmérő műszerek, beleértve a hozzájuk tartozó optikai/infravörös célkövető rendszereket, ha azok a következő képességek mindegyikével rendelkeznek:
a) 3 milliradiánsnál jobb szögfelbontó képesség;
b) 30 km vagy annál nagyobb hatótávolság, 10 m rms-nél jobb felbontóképesség;
c) 3 m/s-nál jobb sebességfelbontás.
Műszaki megjegyzés:
Az I.6A.005.b. alatt a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
I.6A.0066A202Fotoelektron-sokszorozó csövek, amelyek rendelkeznek mindkét alábbi jellemzővel:
a) A fotokatód területe nagyobb, mint 20 cm2; továbbá
b) Az anód impulzusfelfutási ideje kisebb, mint 1 ns.
I.6A.0076A203Kamerák és alkatrészek, ideértve a következőket:
a) Mechanikus forgótükrös kamerák és a kifejezetten azokhoz tervezett alkatrészek, az alábbiak szerint:
1. Másodpercenként 225 000-nél több felvételt készítő mechanikus kockázókamerák;
2. 0,5 mm/μs-nál nagyobb sebességgel író sáv-(streak) kamerák;
Megjegyzés: Az I.6A.007.a. szerinti kamerák alkatrészei közé tartoznak azok szinkronizáló elektronikai egységei és a turbinákból, tükrökből és csapágyakból álló rotoregységek.
b) Elektronikus sáv- és kockázó kamerák, valamint csövek és eszközök, az alábbiak szerint:
1. Legfeljebb 50 ns felbontóképességű elektronikus sávkamerák;
2. Az I.6A.007.b.1. alatt meghatározott kamerák streak csövei;
3. Elektronikus (vagy elektronikus zárszerkezettel ellátott) kockázó kamerák, melyek expozíciós ideje 50 ns vagy annál kevesebb;
4. Az I.6A.007.b.3. alatt meghatározott kamerákhoz használt kockázócsövek és félvezető képérzékelők, az alábbiak szerint:
a) Közelre fókuszált (proximity focused) képerősítő csövek, amelyekben a fotokatód felületi ellenállásának csökkentése érdekében a fotokatód egy átlátszó, vezető bevonaton van elhelyezve;
b) Képnyílás szilícium-erősítő célelektródás (SIT) vidikon csövek, amelyekben egy gyors rendszer lehetővé teszi a fotokatódról származó fotoelektronok kapuzását, mielőtt azok nekiütköznének a SIT lemeznek;
c) Kerr- vagy Pockel-cellás elektro-optikai zárműködtetés;
d) Egyéb kockázócsövek és félvezető képérzékelő eszközök, amelyek gyorsmegjelenítő kapuzási ideje kisebb, mint 50 ns, és amelyeket kifejezetten az I.6A.007.b.3. alatt meghatározott kamerákhoz terveztek.
c) Sugárzásálló tv-kamerák vagy azok lencséi, amelyeket kifejezetten sugárzásállónak terveztek vagy minősítettek, és üzemi károsodás nélkül képesek 5 × 103 Gy (Si) (5 × 106 rad [Si]) sugárzásnak ellenállni.
Műszaki megjegyzés:
A Gy (Si) mértékegység árnyékolatlan szilíciumminta joule per kilogramban megadott energiaelnyelésére vonatkozik, ha azt ionizáló sugárzásnak teszik ki.
I.6A.0086A205Az I.0A.002.g.5., I.0A.002.h.6. és az I.6A.001. alatt meghatározottól eltérő »lézerek«, »lézer«-erősítők és oszcillátorok; az alábbiak szerint:
a) Argon ion »lézerek«, amelyek rendelkeznek mindkét következő jellemzővel:
1. 400 és 515 nm közötti hullámhosszon üzemelnek; továbbá
2. Átlagos kimenő teljesítményük meghaladja a 40 W-ot;
b) Hangolható, impulzusüzemű, egyfrekvenciás festék oszcillátorok, amelyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:
1. 300–800 nm közötti hullámhosszon üzemelnek;
2. Átlagos kimenő teljesítményük meghaladja az 1 W-ot;
3. Ismétlési frekvenciájuk kisebb, mint 1 kHz; továbbá
4. Impulzusszélességük kisebb, mint 100 ns;
c) Hangolható, impulzusüzemű festéklézer-erősítők és -oszcillátorok, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők mindegyikével:
1. 300–800 nm közötti hullámhosszon üzemelnek;
2. Átlagos kimenő teljesítményük meghaladja a 30 W-ot;
3. Ismétlési frekvenciájuk kisebb, mint 1 kHz; továbbá
4. Impulzusszélességük kisebb, mint 100 ns;
Megjegyzés: Az I.6A.008.c. nem helyezi tilalom alá az egyfrekvenciás oszcillátorokat;
d) Pulzációs szén-dioxid »lézerek«, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők mindegyikével:
1. 9 000 és 11 000 nm közötti hullámhosszon üzemelnek;
2. Ismétlési frekvenciájuk kisebb, mint 250 Hz;
3. Átlagos kimenő teljesítményük meghaladja az 500 W-ot; továbbá
4. Impulzusszélességük kisebb, mint 200 ns;
e) Para-hidrogén Raman fáziseltolók, amelyet 16 μm hullámhosszon és 250 Hz-nél nagyobb ismétlési frekvencián történő üzemelésre terveztek;
f) Neodímium-adalékolt (nem üveg) »lézerek«, az alábbiak szerint:
1. Impulzusgerjesztésűek, Q-kapcsolásúak, és az impulzus-időtartamuk legalább 1 ns, és rendelkeznek az alábbiak valamelyikével
a) egytranszverzális üzemmódú kimenet, 40 W-ot meghaladó átlagos kimenőteljesítménnyel; vagy
b) Többszörös-transzverális módú kimenet, 50 W-ot meghaladó átlagos teljesítménnyel, vagy
2. Frekvenciakettőzés révén a kimenő hullámhosszúság 500 és 550 nm, 40 W-t meghaladó átlagos kimenőteljesítménnyel
I.6A.0096A225Sebességmérő interferométerek 1 km/s-ot meghaladó sebesség 10 μs-nál rövidebb időintervallumok alatt történő mérésére.
Megjegyzés: Az I.6A.009. az olyan sebességmérő interferométereket foglalja magában, mint például a VISAR (sebességmérő interferométer bármely reflektáló tárgyra) és a DLI (Doppler lézeres interferométer).
I.6A.0106A226Nyomásérzékelők, az alábbiak szerint:
a) Manganin mérők 10 GPa-t meghaladó nyomásokhoz;
b) Kvarc nyomásátalakítók 10 GPa-t meghaladó nyomásokhoz.
I.6A.011ex 6B108*»Rakétákhoz« és azok alrendszereihez felhasználható, speciálisan radarkeresztmetszet-méréshez tervezett rendszerek.
(1) E bejegyzés a), b), és c) pontjának szövege nem azonos a 6A005. alatti a), b), és c) pont szövegével.

I.6B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.6B.0016D102A kifejezetten az I.6A.005. alatt meghatározott termékek »felhasználására« tervezett vagy átalakított »szoftverek«.
I.6B.0026D103Kifejezetten »rakétákhoz« tervezett vagy átalakított olyan »szoftver«, amely a repülés befejeztével a rögzített adatokból képes meghatározni a jármű repülés alatti pozícióját.
Műszaki megjegyzés:
Az I.6B.002. alatt a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
I.6B.003ex 6E001Az I.6A.001., I.6A.002.c., I.6A.003., I.6A.004–I.6A.010., I.6B.001. vagy I.6B.002. alatt meghatározott berendezések, anyagok vagy »szoftverek«»kifejlesztésére« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.6B.004ex 6E002Az I.6A.001., I.6A.002.c. vagy I.6A.003–I.6A.010. alatt meghatározott berendezések vagy anyagok »gyártására« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.6B.005ex 6E101Az I.6A.002–I.6A.005., I.6A.011., I.6B.001. vagy I.6B.002. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftverek«»használatára« vonatkozó, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
Megjegyzés: Az I.6B.005. csak akkor vonatkozik a 6A008 alatt meghatározott berendezésekhez szolgáló »technológiára«, ha azt repülőgép-fedélzeti alkalmazásra tervezték és »rakétákban« is felhasználható.
I.6B.006ex 6E201Az I.6A.001. vagy I.6A.006–I.6A.010. alatt meghatározott berendezések »felhasználására« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.

I.7.

NAVIGÁCIÓS ÉS REPÜLÉSI ELEKTRONIKA

I.7A. Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.7A.001ex 7A002*
(ex 7A002.a és ex 7A002.d)
Giroszkópok, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők bármelyikével, és a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek:
NB.: Lásd még az I.7A.003. pontot.
a) Az »eltérési sebesség«-»stabilitás«, egy hónapos időszakon át 1 g környezetben mérve és a rögzített kalibrált értékhez viszonyítva kevesebb (jobb), mint 0,5°/óra, ha legfeljebb 100 g lineáris gyorsítási szint alatti működésre határozták meg; vagy
b) 100 g fölötti lineáris gyorsulásra határozták meg.
I.7A.0027A101, ex 7A001.a.3Gyorsulásmérők, és kifejezetten ezek számára tervezett alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Inerciális navigációs rendszerben vagy bármely típusú irányítórendszerben történő felhasználásra tervezett, »rakétákban« felhasználható lineáris gyorsulásmérők, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők bármelyikével, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek:
1. 1 250 mikrogrammnál kisebb (jobb) »torzítás«-»ismételhetőség«; továbbá
2. 1 250 ppm-nél kisebb (jobb) »léptéktényező«-»ismételhetőség«;
Megjegyzés: Az I.7A.002.a. nem helyezi tilalom alá azokat a gyorsulásmérőket, melyeket kifejezetten MWD (Measurement While Drilling – fúrás közbeni mérés) érzékelőként történő felhasználásra fejlesztettek ki vagy terveztek, fúrt kutak üzemeltetéséhez kapcsolódó felhasználás céljából.Műszaki megjegyzések:
1. Az I.7A.002.a. alatt a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent;
2. Az I.7A.002.a. pont alatt a »torzítás« és a »léptéktényező« mértéke 1 szigma normál eltérésre utal egy éves időszak rögzített kalibrálási értékéhez viszonyítva;
b) 100 g-t meghaladó gyorsulás mérésére alkalmas, folyamatos kimenetű gyorsulásmérők.
I.7A.0037A102*Az I.7A.001. alatt meghatározottaktól eltérő, bármely típusú giroszkóp, amely felhasználható »rakétákban«, és amelynek a névleges »eltéréssebesség«-»stabilitása« 1 g-s környezetben, óránként 0,5 foknál (1 szigmánál vagy négyzetes középértéknél (rms)) kisebb, és a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek.
Műszaki megjegyzés:
Az I.7A.003. alatt a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
I.7A.004ex 7A103
(7A103.a, ex 7A103.b és 7A103.c)
Műszerek, navigációs berendezések és rendszerek, az alábbiak szerint, és a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek:
a)* Az I.7A.002. alatt meghatározott gyorsulásmérőket vagy az I.7A.001., illetve I.7A.003. alatt meghatározott giroszkópokat alkalmazó inerciális vagy egyéb berendezések, valamint az ilyen berendezést magában foglaló rendszerek;
b)* Girostabilizátorokat vagy robotpilótákat magukban foglaló integrált repülési műszerrendszerek, amelyeket »rakétákban« történő felhasználásra terveztek, illetve alakítottak át.
NB.: A rakéták és irányított rakéták integrált repülési műszerrendszereivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
c) »Integrált navigációs rendszerek«, amelyeket »rakétákhoz« terveztek vagy alakítottak át, és amelyek képesek legfeljebb 200m-es egyenlő valószínűségi körrel (CEP) jellemezhető navigációs pontosságot biztosítani.Műszaki megjegyzések:
1. Az »integrált navigációs rendszerek« általában az alábbi részekből épülnek fel:
a) Egy inerciális navigációs mérőeszköz (pl. egy helyzet és irány referencia rendszer, inerciális referencia egység vagy inerciális navigációs rendszer);
b) Egy vagy több külső érzékelő a pozíció és/vagy a sebesség szakaszos vagy folyamatos aktualizálására a repülés során (pl. egy műholdvevő, egy radaros magasságmérő és/vagy egy Doppler-radar); továbbá
c) Integrációs hardver és szoftver;
2. Az I.7A.004.c. alatt a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
I.7A.0057A104Giroszkópos asztronómiai tájolók vagy egyéb olyan készülékek, amelyek a pozíciót vagy tájolást az égitestek vagy műholdak automatikus követéséből állapítják meg, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek.
I.7A.0067A105A következők bármelyikével jellemezhető, globális navigációs műholdrendszerekhez (GNSS; pl. GPS, GLONASS vagy Galileo) alkalmazott vevőberendezések, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek:
a) Az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban, az I.9A.003. alatt meghatározott pilóta nélküli légi járművekben vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákban történő felhasználásra terveztek, illetve alakítottak át. vagy
NB.: A rakéták és irányított rakéták vevőberendezéseivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
b) Légi alkalmazásokhoz terveztek, illetve alakítottak át, és a következők bármelyikével jellemezhetők:
1. Alkalmas 600 m/s-ot meghaladó sebességnél navigációs információ szolgáltatására;
2. Katonai vagy kormányzati célokra tervezett vagy átalakított dekódolást alkalmaz a GNSS titkosított jeleihez/adataihoz történő hozzáféréshez; vagy
3. Kifejezetten zavarelhárító elemek (pl. null irányított antenna vagy elektronikusan irányított antenna) alkalmazására tervezték, hogy aktív vagy passzív ellenintézkedésekkel jellemzett környezetben is működni tudjon.
Megjegyzés: Az I.7A.006.b.2. és az I.7A.006.b.3. nem helyezi tilalom alá a kereskedelmi, polgári vagy »létbiztonsági« (pl. adatintegritási, repülésbiztonsági) GNSS szolgáltatásokat.
I.7A.0077A106Az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákban történő felhasználásra tervezett vagy átalakított radar vagy lézerradar típusú magasságmérők.
NB.: A rakéták és irányított rakéták magasságmérőivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
I.7A.0087A115Meghatározott elektromágneses forrásokhoz viszonyított vízszintes irányszög (iránymérő berendezések) vagy terepjellemzők meghatározására szolgáló passzív érzékelők, amelyeket az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákban történő felhasználásra terveztek, illetve alakítottak át.
NB.: A rakéták és irányított rakéták passzív érzékelőivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
Megjegyzés: Az I.7A.008. magában foglalja a következő berendezésekhez tartozó érzékelőket:
a) Földi kontúrtérképező berendezés;
b) Képérzékelő berendezés (mind az aktív, mind a passzív);
c) Passzív interferométer berendezés.
I.7A.0097A116Az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákban történő felhasználásra tervezett, illetve átalakított repülésirányító rendszerek és szervoszelepek, az alábbiak szerint:
NB.: A rakéták és irányított rakéták repülésirányító rendszereivel és szervoszelepeivel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
a) Hidraulikus, mechanikus, elektro-optikai vagy elektro-mechanikus repülésirányító rendszerek (ide tartoznak a fly-by-wire rendszerek);
b) Magasságellenőrző berendezések;
c) Az I.7A.009.a. vagy I.7A.009.b. alatt meghatározott rendszerekhez tervezett vagy átalakított repülésellenőrző szervoszelepek, amelyeket úgy terveztek vagy alakítottak át, hogy a 20 Hz-től 2 kHz-ig terjedő tartományban 10 g effektív érték feletti vibrálás esetén is működjenek.
I.7A.0107A117»Rakétákban« felhasználható »vezérlőberendezések«, amelyek 3,33 % vagy jobb rendszerpontosságot biztosítanak (pl. 300 km-es távolságnál a »CEP« legfeljebb 10 km).
I.7A.0117B001Kifejezetten az I.7A.001–I.7A.010. alatt meghatározott berendezésekhez tervezett vizsgáló-, kalibráló- vagy szabályozóberendezések.
I.7A.0127B002Kifejezetten a gyűrűs »lézer« giroszkópokhoz tervezett berendezések, az alábbiak szerint:
NB.: Lásd még az I.7A.014. bejegyzést.
a) 10 ppm vagy annál kisebb (jobb) mérési pontosságú szórásmérők;
b) 0,5 nm (5 Angström) vagy kevesebb (jobb) mérési pontosságú érdességmérők (profilométerek).
I.7A.0137B003*Kifejezetten az I.7A.001–I.7A.010. alatt meghatározott berendezések »gyártására« tervezett berendezések:
Megjegyzés: Az I.7A.013. bejegyzés részét képezik:
a) Giroszkóphangoló vizsgálóállomások;
b) Giroszkóp dinamikus egyensúlyállomások;
c) Giroszkóp működés közbeni motorvizsgáló állomás;
d) Giroszkópürítő és -töltő állomások;
e) Centrifugális rögzítők giroszkópcsapágyakhoz;
f) Gyorsulásmérő tengelyek beállítására szolgáló állomások;
g) fenntartva
h) Gyorsulásmérő vizsgálóállomások;
i) Inerciális mérőegység (IMU) modultesztelők;
j) Inerciális mérőegység (IMU) platformtesztelők;
k) Inerciális mérőegység (IMU) rögzített elemének tartóeszközei;
l) Inerciális mérőegység (IMU) platformjának stabilizáló tartóeszköze.
I.7A.0147B102Kifejezetten »lézer«-giroszkóp tükrök karakterizálására tervezett reflektométerek, 50 ppm vagy annál kisebb (jobb) pontossággal.
I.7A.0157B103»Gyártólétesítmények« és »gyártóberendezések«, az alábbiak szerint:
a) Kifejezetten az I.7A.010. alatt meghatározott berendezésekhez tervezett »gyártólétesítmények«.
b) Az I.7A.001–I.7A.010. alatt meghatározott berendezésekhez való használatra tervezett vagy átalakított, az I.7A.011–I.7A.013. alatt meghatározottaktól eltérő »gyártóberendezések« és egyéb vizsgáló-, kalibráló- vagy szabályozóberendezések.

I.7B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.7B.001ex 7D101A kifejezetten az I.7A.001–I.7A.008., I.7A.009.a., I.7A.009.b. vagy az I.7A.011–I.7A.015. alatt meghatározott berendezések »felhasználásához« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.7B.0027D102Integrációs »szoftver«, az alábbiak szerint:
a) Integrációs »szoftver« az I.7A.004.b. alatt meghatározott berendezésekhez;
b) Integrációs »szoftver«, amelyet kifejezetten az I.7A.004.a. alatt meghatározott berendezésekhez terveztek;
c) Az I.7A.004.c. alatt meghatározott berendezésekhez tervezett vagy átalakított integrációs »szoftver«.
Megjegyzés: Az integrációs »szoftverek« egy közönséges formája a Kalman-szűrés.
I.7B.0037D103Kifejezetten az I.7A.010. alatt meghatározott »irányítókészletek« modellezésére vagy szimulálására, illetve az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakéták vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondák tervezési integrációjára tervezett »szoftver«.
Megjegyzés: Az I.7B.003. alatt meghatározott »szoftver« tilalma fennmarad, ha az I.4A.003. alatt meghatározott, különlegesen tervezett hardverrel kombinálják.
I.7B.004ex 7E001Az I.7A.001–I.7A.015. vagy az I.7B.001–I.7B.003. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftverek«»kifejlesztésére« alkalmazott, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.7B.005ex 7E002Az I.7A.001–I.7A.015. alatt meghatározott berendezések »gyártásánál« alkalmazott, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.7B.0067E101Az I.7A.001–I.7A.015. vagy I.7B.001–I.7B.003. alatt meghatározott berendezések »felhasználására« tervezett, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.7B.0077E102Repülőelektronikának és elektromos alrendszereknek külső forrásokból származó elektromágneses impulzusok (EMP) és elektromágneses interferenciák (EMI) elleni védelmét szolgáló »technológia«, az alábbiak szerint:
a) Az árnyékolórendszerek tervezési »technológiája«;
b) Megerősített elektromos áramkörök és alrendszerek konfigurálásának tervezési »technológiája«;
c) Az I.7B.007.a. és az I.7B.007.b. alatt szereplő megerősítési kritériumok meghatározásának tervezési »technológiája«.
I.7B.0087E104A rakéta röppályájának optimalizálása céljából a repülésvezérlési, irányítási és meghajtási adatok repülésirányító rendszerbe történő integrálására szolgáló »technológia«.

I.9.

LÉGTÉR ÉS HAJTÓRENDSZEREK

I.9A. Termékek

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.9A.001ex 9A004Hordozórakéták
NB.: Lásd még az I.9A.005. pontot. A rakéták és irányított rakéták tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
Megjegyzés: Az I.9A.001. nem helyezi tilalom alá a rakományt.
I.9A.0029A011Torlósugaras, szuperszonikus sebességű torlósugaras vagy kombinált ciklusú hajtóművek és a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek.
NB.: Lásd még az I.9A.012. és az I.9A.016. bejegyzést.
I.9A.003ex 9A012.aAz alábbi »pilóta nélküli légi járművek« (»UAV«-ok), valamint az ezekhez kapcsolódó rendszerek, berendezések és alkatrészek, az alábbiak szerint:
a)* A következők bármelyikével rendelkező »UAV«-ok:
1.* Rendelkeznek a következők mindegyikével:
a) Rendelkeznek az alábbiak bármelyikével:
1. Autonóm repülésirányítási és navigációs képesség (pl. egy robotpilóta egy Inerciális Navigációs Rendszerrel); vagy
2. Emberi operátor látótávolságán kívül történő ellenőrzött repülésre való képesség (pl. televizuális távirányítás); továbbá
b) Rendelkeznek az alábbiak bármelyikével:
1. 20 litert meghaladó kapacitású aeroszolelosztó rendszer/mechanizmus; vagy
2. 20 litert meghaladó kapacitású aeroszolelosztó rendszer/mechanizmus beépítésére tervezték vagy alakították át; vagy
2. Képesek arra, hogy legalább 300 km-es távolságra rakományt szállítsanak.Műszaki megjegyzések:
1. Az aeroszol részecskékből vagy üzemanyag-alkotórészektől különböző folyadékokból, melléktermékekből vagy adalékanyagokból áll, amely a rakomány részeként szétszóródik a légkörben. Aeroszol például a növénypermetezéshez használt növényvédőszer és az oltáshoz használt száraz vegyszer.
2. Az aeroszolelosztó rendszer/mechanizmus részét képezik azok a – mechanikus, elektromos, hidraulikus stb. – eszközök, amelyek az aeroszol tárolásához és légkörbe juttatásához szükségesek. Ide tartozik az aeroszol befecskendezésének lehetősége az égéstermékgázba és a légcsavarszélbe.
I.9A.0049A101Turbó sugárhajtóművek és turbó légcsavaros hajtóművek (beleértve a turbocompound [energiavisszanyerő másodturbinával rendelkező] motorokat), ideértve a következőket:
a) Az alábbi két jellemzővel rendelkező motorok:
1. A maximális nyomaték meghaladja a 400 N-t (installálatlanul), kivéve azokat a polgárinak minősített motorokat, amelyek legnagyobb nyomatéka meghaladja a 8 890 N-t (installálatlanul), és
2. Fajlagos üzemanyag-fogyasztása (tengerszinten, statikus és szabványos körülmények között, maximális folyamatos teljesítmény mellett) 0,15 kg/N/h vagy annál kisebb;
b) »Rakétákban« történő felhasználásra tervezett vagy átalakított motorok.
I.9A.0059A104Rakétaszondák legalább 300 km hatótávolsággal.
NB.: Lásd még az I.9A.001. bejegyzést. A rakéták és irányított rakéták tekintetében lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
I.9A.0069A105Folyékony hajtóanyagú rakétamotorok, ideértve a következőket:
NB.: Lásd még az I.9A.017. bejegyzést.
a) »Rakétákban« felhasználható folyékony hajtóanyagú rakétamotorok, amelyeknek teljes impulzuskapacitása 1,1 MNs-mal egyenlő vagy annál nagyobb;
b) Az I.9A.006.a. alatt meghatározottaktól eltérő, teljes rakétarendszerekben vagy pilóta nélküli légi járművekben felhasználható folyékony hajtóanyagú rakétamotorok, amelyek hatósugara 300 km és teljes impulzuskapacitása 0,841 MNs-mal egyenlő vagy annál nagyobb.
I.9A.0079A106»Rakétákban« felhasználható rendszerek és alkatrészek, amelyeket kifejezetten folyékony rakétahajtóanyag-rendszerekhez terveztek, az alábbiak szerint:
a) Hőfelvevő szigetelések rakétamotor házhoz, vagy égéskamrához;
b) Rakétafúvókák;
c) Tolóerővektoros vezérlő alrendszerek;
Műszaki megjegyzés:
Példák az I.9A.007.c. alatt meghatározott tolóerővektoros vezérlés módszereire:
1. Rugalmas fúvóka;
2. Folyadék vagy másodlagos gázinjektálás;
3. Mozgatható hajtómű vagy fúvóka;
4. Tolósugár áramlásának eltérítése (sugáreltérítő síkok vagy szondák); vagy
5. Tolóerő-szabályzó lapok.
d) Folyékony és sűrű szuszpenziójú rakétahajtóanyagok (az oxidálóanyagokkal együtt) vezérlőrendszerei, valamint a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek, amelyeket abból a célból terveztek vagy alakítottak át, hogy 10 g négyzetes középértéket (rms) meghaladó vibrációs környezetben 20 Hz és 2 kHz közötti tartományban üzemeljenek.
Megjegyzés: Az I.9A.007.d. csak a következő szervószelepeket és szivattyúkat határozza meg:
a) 7 MPa vagy annál nagyobb abszolút nyomás mellett percenkénti 24 literrel egyenlő vagy annál nagyobb áramlási sebességre tervezett szervószelepek, amelyek 100 ms-nál rövidebb működtetési reakcióidővel rendelkeznek;
b) Folyékony hajtóanyaghoz használt szivattyúk, amelyeknek a tengelyfordulatszáma 8 000 ford/perc vagy nagyobb, illetve kilépő nyomásuk 7 MPa vagy nagyobb.
I.9A.0089A107 és ex 9A007.aTeljes rakétarendszerekben vagy pilóta nélküli légi járművekben felhasználható szilárd hajtóanyagú rakétamotorok, amelyek hatósugara 300 km és teljes impulzuskapacitása 0,841 MNs-mal egyenlő vagy annál nagyobb.
NB.: Lásd még az I.9A.017. bejegyzést.
I.9A.0099A108Kifejezetten szilárd rakétahajtómű-rendszerekhez tervezett, »rakétákban« használatos alkatrészek, az alábbiak szerint:
a) Rakétahajtómű házak és azok »szigetelő« tartozékai;
b) Rakétafúvókák;
c) Tolóerővektoros vezérlő alrendszerek.
Műszaki megjegyzés:
Példák az I.9A.009.c. alatt meghatározott tolóerővektoros vezérlés módszereire:
1. Rugalmas fúvóka;
2. Folyadék vagy másodlagos gázinjektálás;
3. Mozgatható hajtómű vagy fúvóka;
4. Tolósugár áramlásának eltérítése (sugáreltérítő síkok vagy szondák); vagy
5. Tolóerő-szabályzó lapok.
I.9A.0109A109»Rakétákban« felhasználható hibrid rakétahajtóművek és a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek.
NB.: Lásd még az I.9A.017. bejegyzést.
Műszaki megjegyzés:
Az I.9A.010. alatt a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
I.9A.0119A110Kompozit szerkezetek, rétegelt anyagok és ezekből készült termékek, amelyeket kifejezetten az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákban, illetve az I.9A.006.a., I.9A.007–I.9A.009, I.9A.014 vagy az I.9A.017. alatt meghatározott alrendszerekben történő felhasználásra terveztek.
N.B.: A rakéták és irányított rakétákban felhasznált kompozit szerkezetekkel, rétegelt anyagokkal és ezekből készült termékekkel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
I.9A.012ex 9A111*»Rakétákban« felhasználható torlósugaras hajtóművek és a kifejezetten ezekhez tervezett alkatrészek.
NB.: Lásd még az I.9A.002. és az I.9A.016. bejegyzést.
I.9A.0139A115Indítást biztosító berendezések, az alábbiak szerint:
NB.: A rakéták és irányított rakéták indítását biztosító berendezésekkel kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
a) Kezelésre, ellenőrzésre, aktiválásra vagy indításra szolgáló készülékek és berendezések, amelyeket az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákhoz, az I.9A.003. alatt meghatározott pilóta nélküli légi járművekhez vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákhoz terveztek vagy alakítottak át;
b) Szállításra, kezelésre, ellenőrzésre, aktiválásra vagy indításra szolgáló járművek, amelyeket az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákhoz vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákhoz terveztek vagy alakítottak át.
I.9A.0149A116»Rakétákban« felhasználható visszatérő egységek és az ezekhez tervezett vagy átalakított berendezések, az alábbiak szerint:
a) Visszatérő egységek;
b) Kerámiából vagy hőfelvevő anyagból készült hőpajzsok és azok alkatrészei;
c) Kistömegű, nagy hőkapacitású anyagokból készült hőelnyelők és azok alkotórészei;
d) Kifejezetten visszatérő egységekhez tervezett elektronikus berendezések.
I.9A.0159A117»Rakétákban« felhasználható indító és leválasztó berendezések és közbülső fokozatok.
I.9A.016ex 9A118*»Rakétákban« felhasználható, az I.9A.002. vagy az I.9A.012. alatt meghatározott motorok belső égését szabályozó eszközök.
I.9A.0179A119Az I.9A.006., I.9A.008. és I.9A.010. alatt meghatározottaktól eltérő, 300 km hatótávolságú teljes rakétarendszerekben vagy pilóta nélküli légi járművekben felhasználható egyedi rakétafokozatok.
I.9A.0189A120Azok a legalább 500 kg hasznos teher legalább 300 km-es távolságra való eljuttatására alkalmas rakétarendszerekben használt folyékony rakétahajtóanyag-tartályok, amelyeket kifejezetten az I.1A.029. alatt meghatározott hajtóanyagokhoz vagy »egyéb folyékony hajtóanyagokhoz« terveztek.
Megjegyzés: Az I.9A.018. alatt említett »egyéb folyékony hajtóanyagok« kifejezés magában foglalja a Hadiipari termékellenőrzési jegyzékben szereplő hajtóanyagokat, de nem korlátozódik azokra.
I.9A.019(fenntartva)
I.9A.020ex 9B105*0,9 Mach vagy annál nagyobb sebességű légáram előállítására szolgáló, »rakétákhoz« és azok alrendszereihez alkalmazható szélcsatornák.
I.9A.0219B106Szabályozott környezetet biztosító kamrák és visszhangmentes kamrák, az alábbiak szerint:
a) A következő repülési körülmények modellezésére képes, szabályozott környezetet biztosító kamrák:
1. »Csupasz asztalon« mérve 10 g-vel egyenlő vagy annál nagyobb négyzetes középértéket (rms) biztosító vibrációs környezet 20 Hz és 2 kHz közötti tartományban, 5 kN-nal egyenlő vagy annál nagyobb erő közlésével; továbbá
2. 15 km-rel egyenlő vagy annál nagyobb magasság; vagy
3. Legalább 223 K (–50 °C) és 398 K (+125 °C) közötti hőmérséklet;Műszaki megjegyzések:
1. Az I.9A.021.a. olyan rendszereket ír le, amelyek képesek egyetlen hullámösszetevővel (pl. szinuszhullám) vibrációs környezetet gerjeszteni, és olyan rendszereket, amelyek képesek szélessávú véletlenszerű vibrációt gerjeszteni (pl. teljesítményspektrum);
2. Az I.9A.021.a.1. alkalmazásában a »csupasz asztal« tartozékok vagy rögzítők nélküli sima asztalt vagy felületet jelent.
b) A következő repülési körülmények modellezésére képes, szabályozott környezetet biztosító kamrák:
1. 140 dB vagy azt meghaladó (referencia 20 μPa) teljes hangnyomási szintet, vagy 4 kW vagy azt meghaladó teljes névleges akusztikus kimenőteljesítményt biztosító akusztikus környezet; továbbá
2. 15 km-rel egyenlő vagy annál nagyobb magasság; vagy
3. Legalább 223 K (–50 °C) és 398 K (+125 °C) közötti hőmérséklet.
I.9A.022ex 9B115Kifejezetten az I.9A.002., I.9A.004., I.9A.006–I.9A.010., I.9A.012., I.9A.014–I.9A.017. alatt meghatározott rendszerek, alrendszerek és alkatrészek előállításához tervezett »gyártóberendezés«.
I.9A.023ex 9B116Kifejezetten az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakéták vagy az I.9A.002., I.9A.004., I.9A.005–I.9A.010., I.9A.012., I.9A.014–I.9A.017. alatt meghatározott rendszerek, alrendszerek és alkatrészek előállításához tervezett »termelő létesítmények«.
NB.: A rakéták és irányított rakéták előállításához kapcsolódó »termelő létesítményekkel« kapcsolatban lásd a Hadiipari termékellenőrzési jegyzéket.
I.9A.024ex 9B117*Szilárd vagy folyékony meghajtású rakétákhoz vagy rakétamotorokhoz való próbapadok és állványok, amelyek rendelkeznek a következő jellemzők bármelyikével:
a)* Képesek 90 kN-t meghaladó tolóerőt kezelni; vagy
b) Képesek három tengelyirányú tolóerő-összetevőt egy időben mérni.
I.9A.0259C108»Szigetelő« anyag ömlesztett formában, valamint »belső bélés«, a »rakétákban« használható rakétahajtómű-házakhoz vagy kifejezetten »rakétákhoz« tervezve.
Műszaki megjegyzés:
Az I.9A.025. alkalmazásában a »rakéta« 300 km-t meghaladó hatótávolságú teljes rakétarendszereket és pilóta nélküli légijármű-rendszereket jelent.
I.9A.0269C110Az I.9A.011. alatt meghatározott kompozit szerkezetekhez, rétegelt anyagokhoz és termékekhez szál vagy rost erősítésű szerves mátrixból vagy fém mátrixból készített, műgyantával impregnált szálerősítésű prepreg, és az azokhoz készített fémbevonatú szálak, amelyek »fajlagos szakítószilárdsága« nagyobb mint 7,62 × 104 m és a »fajlagos modulusa« nagyobb mint 3,18 × 106 m.
NB.: Lásd még az I.1A.024. és az I.1A.034. bejegyzést.
Megjegyzés: Az I.9A.026. csak azokat a műgyantával impregnált szálerősítésű prepregeket határozza meg, amelyeknél olyan műgyantát használnak, amelynek a kezelés utáni üvegesedési átalakulási hőmérséklete (Tg) 418 K (145 °C) felett van az ASTM D4065 vagy annak megfelelő szabvány előírása szerint.

I.9B. Technológia, ideértve a szoftvereket is

SzámVonatkozó termék az 1183/2007/EK rendelet mellékletébőlLeírás
I.9B.001ex 9D001A kifejezetten az I.9A.002., I.9A.009., I.9A.012., I.9A.015. vagy I.9A.016. alatt meghatározott berendezések vagy »technológia«»kifejlesztéséhez« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.9B.0029D101A kifejezetten az I.9A.020., I.9A.021., I.9A.023. vagy I.9A.024. alatt meghatározott termékek »felhasználására« tervezett vagy átalakított »szoftverek«.
I.9B.0039D103Kifejezetten az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakéták vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondák vagy az I.9A.006.a., I.9A.007., I.9A.009., I.9A.014. vagy I.9A.017. alatt meghatározott alrendszerek modellezésére, szimulálására vagy tervezésintegrációjára tervezett »szoftver«.
Megjegyzés: Az I.9B.003. alatt meghatározott »szoftver« tilalma fennmarad, ha az I.4A.003. alatt meghatározott, különlegesen tervezett hardverrel kombinálják.
I.9B.004ex 9D104A kifejezetten az I.9A.002., I.9A.004., I.9A.006., I.9A.007.c., I.9A.007.d., I.9A.008., I.9A.009.c., I.9A.010., I.9A.012., I.9A.013.a., I.9A.014.d., I.9A.015. vagy I.9A.016. alatt meghatározott termékek»használatához« tervezett vagy átalakított »szoftver«.
I.9B.0059D105Kifejezetten az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakétákban vagy az I.9A.005. alatt meghatározott rakétaszondákban történő »felhasználásra« tervezett vagy átalakított »szoftver«, amely egynél több alrendszer funkcióit koordinálja.
I.9B.006ex 9E001Az I.9A.001., I.9A.003., I.9A.021–I.9A.024. vagy I.9B.002–I.9B.005. alatt meghatározott berendezések vagy »szoftverek«»kifejlesztésére« alkalmazott, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.9B.007ex 9E002Az I.9A.001., I.9A.003 vagy I.9A.021–I.9A.024. alatt meghatározott berendezések »gyártásánál« alkalmazott, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.9B.0089E101Az I.9A.004–I.9A.017. alatt meghatározott termékek »kifejlesztésére« vagy »gyártására« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.
I.9B.009ex 9E102Az I.9A.001. alatt meghatározott hordozórakéták vagy az I.9A.002., I.9A.004–I.9A.017., I.9A.020–I.9A.024., I.9B.002–I.9B.003. alatt meghatározott termékek »felhasználására« szolgáló, az Általános technológiai megjegyzés szerinti »technológia«.”

II. MELLÉKLET

"III. MELLÉKLET

A 3. cikk (4) és (5) bekezdésében, az 5. cikk (3) bekezdésében, valamint a 6., 8., 9. cikkben, a 10. cikk (1) és (2) bekezdésében, a 13. cikk (1) bekezdésében és a 17. cikkben említett, hatáskörrel rendelkező hatóságokról tájékoztatást adó weboldalak és az Európai Bizottság értesítésére szolgáló cím

BELGIUM

http://www.diplomatie.be/eusanctions

BULGÁRIA

http://www.mfa.government.bg

CSEH KÖZTÁRSASÁG

http://www.mfcr.cz/mezinarodnisankce

DÁNIA

http://www.um.dk/da/menu/Udenrigspolitik/FredSikkerhedOgInternationalRetsorden/Sanktioner/

NÉMETORSZÁG

http://www.bmwi.de/BMWi/Navigation/Aussenwirtschaft/Aussenwirtschaftsrecht/embargos.html

ÉSZTORSZÁG

http://www.vm.ee/est/kat_622/

GÖRÖGORSZÁG

http://www.ypex.gov.gr/www.mfa.gr/en-US/Policy/Multilateral+Diplomacy/International+Sanctions/

SPANYOLORSZÁG

www.mae.es/es/Menuppal/Asuntos/Sanciones+Internacionales

FRANCIAORSZÁG

http://www.diplomatie.gouv.fr/autorites-sanctions/

ÍRORSZÁG

http://www.dfa.ie/un_eu_restrictive_measures_ireland/competent_authorities

OLASZORSZÁG

http://www.esteri.it/UE/deroghe.html

CIPRUS

http://www.mfa.gov.cy/sanctions

LETTORSZÁG

http://www.mfa.gov.lv/en/security/4539

LITVÁNIA

http://www.urm.lt

LUXEMBURG

http://www.mae.lu/sanctions

MAGYARORSZÁG

http://www.kulugyminiszterium.hu/kum/hu/bal/Kulpolitikank/nemzetkozi_szankciok/

MÁLTA

http://www.doi.gov.mt/EN/bodies/boards/sanctions_monitoring.asp

HOLLANDIA

http://www.minbuza.nl/sancties

AUSZTRIA

http://www.bmeia.gv.at/view.php3?f_id=12750&LNG=en&version=

LENGYELORSZÁG

http://www.msz.gov.pl

PORTUGÁLIA

http://www.min-nestrangeiros.pt

ROMÁNIA

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=32311&idlnk=1&cat=3

SZLOVÉNIA

http://www.mzz.gov.si/si/zunanja_politika/mednarodna_varnost/omejevalni_ukrepi/

SZLOVÁKIA

http://www.foreign.gov.sk

FINNORSZÁG

http://formin.finland.fi/kvyhteistyo/pakotteet

SVÉDORSZÁG

http://www.ud.se/sanktioner

EGYESÜLT KIRÁLYSÁG

http://www.fco.gov.uk/competentauthorities

Az Európai Bizottság értesítési címe:

European Commission (Európai Bizottság)

DG External Relations (Külkapcsolati Főigazgatóság)

Directorate A. Crisis Platform - Policy Coordination in Common Foreign and Security Policy (A. Igazgatóság, Válságplatform - KKBP szakpolitikai koordináció)

Unit A.2. Crisis Response and Peace Building (A.2. csoport - Válságkezelés és béketeremtés)

CHAR 12/106

B-1049 Bruxelles/Brussel (Belgium)

E-mail: relex-sanctions@ec.europa.eu

Tel.: (32-2) 295 55 85

Fax: (32-2) 299 08 73"

( 1 ) HL L 103., 2007.4.20., 1. o. A legutóbb a 618/2007/EK rendelettel (HL L 143., 2007.6.6., 1. o.) módosított rendelet.

( 2 ) HL L 88., 2007.3.29., 58. o.

( 3 ) HL L 159., 2000.6.30., 1. o. A legutóbb az 1183/2007/EK rendelettel (HL L 278., 2007.10.22., 1. o.) módosított rendelet.

( 4 ) HL L 278., 2007.10.22., 1. o.

( 5 ) HL L 88., 2007.3.29., 58. o.

( 6 ) HL L 61., 2007.2.28., 49. o. A legutóbb a 2007/246/KKBP közös állásponttal (HL L 106., 2007.4.24., 67. o.) módosított közös álláspont.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008R0116 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008R0116&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02008R0116-20080210 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02008R0116-20080210&locale=hu

Tartalomjegyzék