Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2007.1.17 I. A szövetkezeti üzletrész átruházására akkor is lehetőség van, ha az nem testesül meg értékpapírban [1992. évi I. tv. (továbbiakban: Sztv.) 55. § (1) bek., 56. §].

II. A befektetési céllal kötött szövetkezeti üzletrész-adásvételi szerződést nem teszi színleltté önmagában az a körülmény, hogy az eladó tevékenysége engedélyhez kötött üzletszerű betétgyűjtésnek minősül [1996. évi CXII. tv. (továbbiakban: Hpt.) 3. § (1) bek., 5. § (2) bek., 14. §, Ptk. 207. § (4)-(5) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapított és a másodfokú bíróság ítéletében pontosított tényállás szerint az alperes B. S. Fejlesztő Szövetkezet a pénzüket rövid időtartamra, jó hozammal befektetni kívánó személyeket tagként felvette, és részükre a névértéket csekély mértékben meghaladó áron - a tulajdonukban lévő A-H. (korábbi elnevezése szerint B. Vagyonkezelő Szövetkezet) szövetkezeti üzletrészeket értékesített, amelyeket egyidejűleg magasabb áron, 1-12 hónapos fizetési határidővel visszavásárolt. Az adott időtartamra befektetni kívánó szövetkezeti tag nyereségét a vételi és eladási ár különbözete képezte. Az alperes az általa kínált befektetési lehetőséget hirdetésben tette közzé, ezekben a banki kamatokat meghaladó mértékű hozamot ígért. A felperes élni kívánt a felajánlott befektetési lehetőséggel, ezért a 2003. április 28-án kötött adásvételi szerződéssel az alperes tulajdonában álló A-H. üzletrészt vásárolt 3 millió forint vételárért. Az egyidejűleg kötött újabb adásvételi szerződéssel a felperes ugyanezeket az üzletrészeket eladta az alperesnek. A vételár kifizetésének határidejét a felek több alkalommal módosították, az utolsó, - 2003. augusztus 29-én - történt módosítás szerint az alperes 3 220 313 Ft vételár megfizetését vállalta 2003. szeptember 29-ei határidőre.

Az ugyancsak 2003. április 28-án kötött adásvételi szerződéssel a felperes 1 400 000 Ft vételárért további 1 400 000 Ft névértékű A-H. szövetkezeti üzletrészt vásárolt az alperestől. Az ugyanezen időpontban megkötött többször, - utoljára 2003. augusztus 29-én - módosított adásvételi szerződéssel az alperes az üzletrészeket 1 486 989 Ft vételárért visszavásárolta, amelynek fizetési határideje ugyancsak 2003. szeptember 29-e volt.

2003. augusztus 29-én a felperes 800 000 Ft névértékű A-H. szövetkezeti üzletrészt vásárolt az alperestől 800 000 Ft vételárért, az ugyanezen a napon kelt újabb adásvételi szerződéssel pedig az alperes ezeket az üzletrészeket 808 333 Ft vételárért visszavásárolta. Az alperes által fizetendő vételár teljesítési határidejét 2003. szeptember 30-ában határozták meg. Az alperes a vételár-fizetési kötelezettségének felhívás ellenére sem tett eleget, ezért a felperes a keresetében összesen 5 515 635 Ft vételár, ennek az esedékességtől járó kamatai, valamint a perköltségek megfizetésére kérte kötelezni.

Az alperes a kereset jogalapját és összegszerűségét is vitatta. Állította, hogy a perbe hozott szerződések színleltek voltak, és mint ilyenek a Ptk. 207. §-ának (5) bekezdése szerint semmisek, azok kölcsönszerződést lepleztek. A leplezett kölcsönszerződések is érvénytelenek, mert a Hpt. 3. §-ának (4) bekezdésébe, illetőleg 5. §-ának (2) bekezdésébe ütköznek, ezért a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint a leplezett szerződés is semmis. Hivatkozott még arra, hogy a szerződések a jóerkölcsbe is ütköznek, mert a jogszabályok megkerülésére irányultak, a szerződések semmissége azon okból is megállapítható, hogy a szövetkezeti törvény 56. §-ának (1) bekezdésébe ütköző kamatkikötést tartalmaznak. Végezetül arra is hivatkozott, hogy az üzletrészek képzésére jogellenesen került sor, ezért az üzletrészek nem léteznek, az adásvételi szerződés semmis. A semmisség jogkövetkezményeként kérte az eredeti állapot helyreállítását. A felperes által átadott összegek, valamint az átadás időpontjától járó késedelmi kamatok tekintetében a keresetet elismerte, azt meghaladóan elutasítani kérte.

A felperes vitatta a szerződések érvénytelenségét. Állította, hogy az alperessel valóságos üzletrész-adásvételi szerződéseket kötött, amely szerződések a banki gyakorlatban szokásos ún. "swap" ügyletnek minősülnek. Arra az esetre, ha a bíróság a szerződések érvénytelenségét megállapítaná, másodlagosan az eredeti állapot helyreállítása körében 5 200 000 Ft vételár, annak a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdésében írt késedelmi kamata, valamint kártérítés címén - a Ptk. 6. §-ára alapítva - 167 135 Ft és kamatai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. A 167 135 Ft-ban megállapított kártérítés az alperes által ígért hozam és a késedelmi kamat címén megítélt összeg közötti különbözetet jelenti.

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 5 515 635 Ft-ot, ebből az egyes összegek lejártától járó késedelmi kamatot, valamint 275 800 Ft perköltséget, az állam részére pedig 331 000 Ft le nem rótt kereseti illetéket. Megállapította, hogy a felek által kötött adásvételi szerződések színleltek voltak, sem az alperes, sem a felperes nem kívántak a B. Vagyonkezelő Szövetkezet üzletrészei vonatkozásában adásvételi szerződést kötni. A szövetkezeti üzletrész nem alkalmas a befektetésre vagy rövid lejáratú pénzkövetelés átruházására. A felek valóságos szerződési akarata befektetési szerződés kötésére irányult, amely alapján a felperes pénzt helyezett el az alperesnél, az alperes pedig vállalta annak visszafizetését hozammal növelt összegben. Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a felek által leplezett szerződés nem semmis. A szerződés az 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 3. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint az alperes tevékenysége pénzügyi szolgáltatásnak minősült, amelyet kizárólag pénzügyi intézmény végezhetett. A Hpt. 5. §-ának (2) bekezdése szerint betétgyűjtésre kizárólag hitelintézet jogosult, ezért a szerződés jogszabályba ütközik. A felek szerződésének tárgyát képező szolgáltatást jogszabály nem tiltja, ezért az 1996. évi CXII. törvény hivatkozott szabályaiba ütköző szerződések semmissége a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint nem állapítható meg. Az alperes tehát a szerződéseket a tartalmuknak megfelelően köteles teljesíteni.

A másodfokú bíróság az alperes fellebbezése és a felperes csatlakozó fellebbezése folytán hozott már hivatkozott számú ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét azzal hagyta helyben, hogy az alperes a marasztalás összegét vételár címén tartozik a felperesnek megfizetni. A késedelmi kamat mértékét 2005. január 1-jétől a mindenkori késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat összegében határozta meg. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 142 900 Ft másodfokú perköltséget és az államnak felhívásra 331 000 Ft fellebbezési eljárási illetéket. A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában kiemelte, hogy az alperesnek A-H. szövetkezeti üzletrészek voltak a tulajdonában, ezek az üzletrészek adták a perbeli adásvételi szerződések tárgyát és az A-H. Szövetkezet a felperest a megszerzett üzletrészek tulajdonosaként tartja nyilván. Jogi álláspontja szerint nem volt megállapítható, hogy az üzletrész-adásvételi szerződéseket a peres felek közös akarattal színlelték volna. Megítélése szerint a szövetkezeti üzletrész mint értékpapír - kellékeinek szabályozottsága hiányában - nem felelt meg a Ptk.-ban szabályozott értékpapír fogalomnak, de jogi gazdasági természetét illetően azzal rokon vonásokat mutat. A szövetkezeti üzletrész tehát alkalmas volt arra, hogy adásvételével a felek a szerződéssel elérni kívánt célt megvalósíthassák. Az Sztv. 56. §-ának (1) és (2) bekezdése az üzletrész kívülálló személyre történő átruházhatóságát biztosította. Az üzletrész teljes körű forgalomképességgel rendelkezett, forgalmi értéket testesített meg és ahhoz szervezeti, vagyoni jogosultságok kapcsolódtak. Alkalmasak lehettek a vásárlásukkal elérni kívánt gazdasági cél, nevezetesen a hozam, illetőleg árfolyamnyereség elérésére. A felperes részére ezt az árfolyamnyereséget garantálta az üzletrész eladása időpontjában, azzal egyidejűleg kötött visszavásárlási szerződés. A felperes ügyleti akarata teljes egészében megfelelt az adásvételi szerződésekben foglalt nyilatkozatának, a nyilatkozatai a valós ügyleti akaratát tükrözték. Az alperes ezért az adásvételi szerződés teljesítése címén köteles az elsőfokú bíróság által megítélt összeget megfizetni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!