90/B/2002. AB határozat
Jászkisér Nagyközség Képviselő-testületének a települési szilárd és folyékony hulladékkal, az állati hulladék kezelésével és a települési köztisztasággal, a zöldterület és parkfenntartással összefüggő feladatok végrehajtásáról szóló 9/2001. (VII. 30.) számú rendelete 11. § (2) bekezdése alkotmányellenességének vizsgálatáról
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet alkotmányellenességének utólagos megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő
határozatot:
Az Alkotmánybíróság Jászkisér Nagyközség Képviselő-testületének a települési szilárd és folyékony hulladékkal, az állati hulladék kezelésével és a települési köztisztasággal, a zöldterület és parkfenntartással összefüggő feladatok végrehajtásáról szóló 9/2001. (VII. 30.) számú rendelete 11. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.
INDOKOLÁS
I.
Az indítványozó szerint a Jászkisér Nagyközség Képviselő-testületének a települési szilárd és folyékony hulladékkal, az állati hulladék kezelésével és a települési köztisztasággal, a zöldterület és parkfenntartással összefüggő feladatok végrehajtásáról szóló 9/2001. (VII. 30.) számú rendelete (a továbbiakban: Ör.) 11. § (2) bekezdése sérti a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvénynek (a továbbiakban: Ptk.) a szolgáltatás és ellenszolgáltatás egyenértékűségére vonatkozó rendelkezését [201. § (1) bekezdés], ezért ellentétes az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésének előírásával.
Az indítványozó azt kifogásolta, hogy az Ör. sérelmezett előírása a szemétszállítási díjat ingatlanonként állapítja meg, nem pedig a ténylegesen kibocsátott hulladék mennyisége szerint. Alkotmánysértés miatt kérte az indítványozó a kifogásolt rendelkezés alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését.
Az Alkotmánybíróság az eljárás előkészítése során megállapította, hogy az indítvány benyújtását követően az Ör. hivatkozott rendelkezését a 6/2002. (III. 28.) számú önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése módosította. Az indítványban támadott előírás tartalmához képest a 2002. április l-jén hatályba lépett rendelkezés lényegi változást nem tartalmaz, ezért az Alkotmánybíróság a jogszabály felülvizsgálatát a hatályos előírásra vonatkozóan végezte el.
II.
Az indítvánnyal összefüggésben az Alkotmánybíróság a következő jogszabályokat vizsgálta:
1. Alkotmány:
"44/A. § (2) A helyi képviselő-testület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal."
2. Ptk.:
"201. § (1) A szerződéskötéssel kikötött szolgáltatásért - ha szerződésből vagy a körülményekből kifejezetten más nem következik - ellenszolgáltatás jár.
(2) Ha a szolgáltatás és ellenszolgáltatás között anélkül, hogy az egyik felet az ajándékozás szándéka vezetné, a szerződés megkötésének időpontjában feltűnően nagy az értékkülönbség, a sérelmet szenvedő fél a szerződést megtámadhatja."
3. A hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt):
"20. § (1) Az ingatlan tulajdonosa, birtokosa vagy használója (a továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos) köteles az ingatlanán keletkező, az ideiglenes tárolásra szolgáló (közműpótló) létesítmények, berendezések ürítéséből származó, illetve közüzemi csatornahálózatba vagy más módon befogadóba vagy szennyvíztisztítóba nem vezetett települési folyékony hulladékot, valamint a települési szilárd hulladékot a külön jogszabályban előírtak szerint gyűjteni, továbbá az annak begyűjtésére feljogosított hulladékkezelőnek átadni."
"23. § A települési önkormányzat képviselő-testülete önkormányzati rendeletben állapítja meg:
a)-e) (...)
f) az elvégzett szolgáltatás alapján az ingatlantulajdonost terhelő díjfizetési kötelezettséget, az alkalmazható díj legmagasabb mértékét, megfizetésének rendjét, az esetleges kedvezmények eseteit vagy a szolgáltatás ingyenességét."
4. A települési hulladékkezelési közszolgáltatási díj megállapításának részletes szakmai szabályairól szóló 242/2000. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.):
"4. § (1) A települési hulladék kezelésére irányuló közszolgáltatás díját az önkormányzat képviselő-testülete a rendeletében meghatározott közszolgáltatással arányban állapítja meg.
(2) A közszolgáltatás díjának meghatározásakor annak részeként átalány díjelem, illetve a díj meghatározására kiható vélelem csak a közszolgáltatás jellegével összefüggésben - a közszolgáltatást igénybe vevők jogainak és érdekeinek figyelembevételével -, kivételesen alkalmazható."
"7. § (1) A közszolgáltatási díj megállapítása - a díj kiszámítására vonatkozó előírások alapján - általános forgalmi adó nélkül számított egységnyi díjtételek meghatározásával történik. Az egységnyi díjtételt a 6. § (2) bekezdésében meghatározott indokolt költségek, ráfordítások és a 6. § (3) bekezdése szerinti nyereség összege és a várható szolgáltatási mennyiség hányadosaként kell megállapítani.
(2) Az egységnyi díjtételek a következők:
a) a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás esetén a gyűjtő-edényzet egyszeri ürítési díja, illetve az elszállításra átvett hulladék tömeg vagy térfogat szerint meghatározott díja;
b) (...)."
5. Az Ör. kifogásolt rendelkezésének az indítvány benyújtásakor hatályos szövege:
"11. § (2) A háztartási hulladék begyűjtési, szállítási és ártalmatlanítási díja ingatlanonként Jászkisér közigazgatási területén bruttó 6500 Ft/év/l 10 liter heti egyszeri szállítás esetén.
A többlethulladék elszállításáért, ártalmatlanításáért fizetendő díj a hulladék mennyiségével arányosan növekszik."
6. Az Ör. kifogásolt rendelkezésének az Alkotmánybíróság által felülvizsgált jelenleg hatályos szövege:
"11. § (2) A háztartási hulladék begyűjtési, szállítási és ártalmatlanítási díja ingatlanonként Jászkisér belterületén bruttó 6000 Ft/év 80 literes kuka heti egyszeri ürítése esetén, valamint bruttó 6500 Ft/év 110 literes kuka heti egyszeri ürítése esetén. A többlethulladék elszállításáért, ártalmatlanításáért fizetendő díj a hulladék mennyiségével arányosan növekszik. A többlethulladék elhelyezésére a szállítótól előre elkészített emblémás zsákot lehet vásárolni.
A 110 literes emblémás fólia zsák ára 147 Ft/db + áfa, mely tartalmazza az elszállítás költségeit és a zsák árát."
III.
Az indítvány nem megalapozott.
Az Alkotmánybíróság az Ör. szabályozási rendszerének áttekintése során megállapította, hogy a háztartási hulladék begyűjtési, szállítási és ártalmatlanítási díjának kiszámítása az Ör. előírásai szerint több tényező figyelembevételével történik. Eszerint Jászkisér nagyközség belterületén ingatlanonként 80 literes edényméret alapulvételével a heti egyszeri ürítés díja 6000 Ft évente, a 110 literes edényméret heti egyszeri ürítési díja pedig 6500 Ft évente. A kifogásolt előírás azt is kimondja, hogy a többlethulladék elszállításáért, ártalmatlanításáért fizetendő díj a hulladék mennyiségével arányosan növekszik.
A hivatkozott szabályozási megoldásból kiderül, hogy az Ör. az éves háztartási hulladék begyűjtési, szállítási és ártalmatlanítási díját a szolgáltatást igénybevevő által kiválasztott edénymérethez igazodva, a heti ürítési gyakoriság figyelembevételével állapítja meg.
Az Alkotmánybíróság hasonló ügyben hozott 48/2000. (XII. 18.) AB határozatában megállapította, hogy "a szerződött űrtartalmú szeméttároló edénynek a gyűjtési gyakoriságon alapuló szolgáltatási díja okkal vélelmezhetően a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás tényleges egyenértékűségének érvényesüléséhez vezet. (...) Mivel a tárolóedények űrtartalma és a szemétszállítás gyakorisága a kibocsátott szemét tényleges mennyiségét tükröző normaszámítási mód, az erre alapított szolgáltatási díjmegállapítás tehát a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás arányosságát tükrözi." (ABH 2000, 484, 489.)
Tekintettel arra, hogy a Hgt. 20. § (1) bekezdése szerint az ingatlan tulajdonosa köteles a háztartási szilárd hulladékot Összegyűjteni és azt a begyűjtésre feljogosított szervezetnek átadni, valamint az elvégzett szolgáltatásért a díjat megfizetni, az Ör. kifogásolt előírása emiatt utal az ingatlanonkénti díjfizetési kötelezettségre, a szolgáltatási díj megállapításának fő szempontjaiként azonban a háztartási szemét mennyiségét és elszállításának gyakoriságát határozza meg.
A legkisebb űrméret (80 literes szemétgyűjtő edény) kötelező meghatározása ingatlanonként környezetvédelmi és közegészségügyi érdekekre tekintettel is szükséges előírás, amely a szolgáltatás és ellenszolgáltatás egyenértékűségének követelményét nem sérti.
Az Ör. 11. § (2) bekezdése szerinti rendelkezés összhangban áll a Ptk. 201. § (1) és (2) bekezdésében foglalt, a szolgáltatás és ellenszolgáltatás arányosságát tartalmazó követelménnyel, valamint a Hgt. és Korm. r. díjmegállapításra hivatkozott rendelkezéseivel, tehát nem ellentétes egyik magasabb szintű jogszabállyal sem.
Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítványt elutasította, mert az Ör. kifogásolt előírása az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését nem sérti.
Budapest, 2003. február 26.
Dr. Bihari Mihály s. k.,
alkotmánybíró
Dr. Strausz János s. k.,
előadó alkotmánybíró
Dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva s. k.,
alkotmánybíró