Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2001.568 Tanulmányi szerződés gyakorlat-szerzésre is köthető [Mt. 110. §]

A periratok szerint a felperes az 1996. június 20-án kötött munkaszerződés alapján 1996. augusztus 1-jétől állt határozatlan idejű munkaviszonyban az alperesnél. A munkaszerződése szerint junior manager munkakört volt köteles ellátni, különösen az alábbi feladatokkal: a kereskedelmi politika meghatározása, a jövedelmezőség megteremtése és az ennek eléréséhez szükséges eszközök alkalmazása, továbbá a beosztottai tekintetében a munkaviszony létesítése, továbbképzés, további feladatok meghatározása. Ezen felsorolás nem korlátozó jellegű, és nem érinti a munkáltatónak azt a jogát, hogy azt módosítsa. A munkaszerződés 10. cikke szerint a munkáltató vállalta, hogy a munkavállaló részére a munkakörének és az annak ellátásával kapcsolatos elvárásoknak megfelelő továbbképzést biztosít. Ennek keretében a munkavállaló az alperes egy vagy több boltjában szakmai gyakorlaton vesz részt Franciaországban vagy valamely európai leányvállalatnál. A szakmai gyakorlat programját a munkáltató határozza meg. Ez a szakmai gyakorlat előreláthatólag hat hónapot vesz igénybe, azonban a munkáltató fenntartotta magának a jogot arra, hogy a munkavállaló által elért eredmények figyelembevételével módosítsa a szakmai gyakorlat időtartamát.

A munkaszerződés meghatározta, hogy a szakmai gyakorlat ideje alatt a munkáltató mely költségeket fedezi, továbbá, meghatározta a szerződésszegés következményeit is. Eszerint a "munkaszerződés munkavállaló általi, a szakmai gyakorlat ideje alatt vagy annak befejezését követő 24 hónapon belüli megszüntetése - leszámítva ebből azt az időszakot, amikor a munkavállaló valamely okból nem végez munkát - maga után vonja a munkáltatónak - a munkavállaló részére fizetett - költségei megtérítését" a szerződésben részletezett időtartamban és százalékos mértékben.

Ugyanezen a napon a felek tanulmányi szerződést is kötöttek, amelynek tartalma lényegében megegyezett a munkaszerződés képzésre vonatkozó kikötéseivel akként, hogy a felek a szakmai képzés időtartamát 1996. augusztus 1-jétől 1997. január 31-éig határozták meg. A szerződés szerint a szakmai képzés célja, hogy olyan általános szakmai ismereteket nyújtson, amelyek lehetővé teszik a munkavállalónak a junior manager beosztásban a munkavégzését.

A felek 1998. május 7-én közös megegyezéssel a felperes munkaviszonyát megszüntették. A felperes vállalta, hogy az alperes többletköltségei fejében öt napon belül megfizet 115 000 forintot, továbbá a megállapodás 3/b. pontja szerint 1998. június 30. - augusztus 31. közötti időtartamra havi 5000, összesen tizenötezer forintot, a 3/c. pont szerint 1998 szeptemberétől minden naptári hónap utolsó napjáig 45 hónapon át havi 15 000 forintot, azaz e címen 675 000 forintot.

Az alperes 1998. szeptember 22-én fizetési felszólítással kötelezte a felperest, hogy a lejárt 15 000 forint hátralékot fizesse meg. A felperes az október 1-jén kelt levelében a fizetési felszólítás jogosságát nem ismerte el. Az alperes október 8-ai újabb fizetési felszólítással 30 000 forint hátralék megfizetését igényelte a felperestől. A felperes ennek jogszerűségét sem ismerte el. Arra hivatkozott, hogy a szerződéssel ellentétben ténylegesen képzésre nem került sor, csupán munkavégzésre, emellett nem érvényes a tanulmányi szerződés, mert arra az alperes kötelezte.

Az eredménytelen egyeztetést követően benyújtott keresetében a felperes kérte a fizetési felszólítás hatálytalanítását arra hivatkozva, hogy a tanulmányi szerződés az Mt. szabályaiba ütközően érvénytelen, vitatta a felmerült költségek összegét is. A per során kereseti kérelmét akként pontosította, hogy kérte a munkaszerződés 10. pontjának, illetve a tanulmányi szerződésnek, valamint az 1998. május 7-ei megállapodás 3/b) és c) pontjában írtak érvénytelenségének a megállapítását, és ennek alapján az alperes fizetési felszólításainak hatályon kívül helyezését.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította, hogy a munkaszerződés 10. pontja a szakmai gyakorlat költségeinek visszafizetéséről rendelkező részében, továbbá a tanulmányi szerződés érvénytelen. Az alperes 1998. szeptember 22-én és október 8-án kelt fizetési felszólítását hatályon kívül helyezte.

Az Mt. 110. §-ának (1) bekezdése szerint a munkáltató a szakemberszükségletének biztosítása érdekében tanulmányi szerződést köthet. Nincs akadálya annak, hogy a felek szakmai gyakorlat céljából kössenek tanulmányi szerződést, azonban ebben az esetben is feltétel, hogy a munkavállaló tanulmányokat folytasson, képzettséget szerezzen. A perbeli esetben a képzési program, a felperes beszámolói és a tanúvallomások alapján az volt megállapítható, hogy a felperes ténylegesen munkát végzett a szakmai gyakorlat ideje alatt. Minthogy az Mt. 110. §-a szerint a tanulmányi szerződés érvényességi feltétele, hogy a támogatott személy tanulmányokat folytasson, továbbá amiatt is, hogy a szakmai gyakorlatra a munkáltató kötelezte a felperest, ezért a tanulmányi szerződésnek, illetve a munkaszerződés 10. pontjának erre vonatkozó rendelkezései érvénytelenek. Az Mt. 8. §-a szerint ha a semmisség a felek sérelme nélkül rövid időn belül nem orvosolható, azt hivatalból kell figyelembe venni. Erre tekintettel a tanulmányi szerződés érvénytelensége miatt érvénytelennek minősítette az 1998. május 7-ei megállapodás 3/b. és c) pontjában írtakat is, és a fizetési felszólítást hatályon kívül helyezte.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes keresetét elutasította.

A megyei bíróság részbizonyítás alapján a tényállást kiegészítette azzal, hogy a kinti munkákat tanulmányi terv szerint végezték és a felperes olyan képzést kapott, amely lehetővé tette a nagyáruházi sajátosságokhoz igazodó feladatok későbbi ellátását. A felperes nem panaszolta, hogy állandóan olyan munkát végeztetnek vele, ami nem kapcsolódna gyakorlati képzéshez.

A kiegészített tényállás alapján a másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy a tanulmányi szerződés a megkötésekor nem ütközött az Mt. 111. § (1) bekezdés b) pontjába, mert nem a munkaviszonyban álló munkavállalót kötelezte a munkáltató képzésre, hanem a felperes még a munkaviszony létesítése előtt maga dönthette el, hogy az alperes által ajánlott feltételekkel meg kívánja-e kötni a munkaszerződést, illetve a tanulmányi szerződést. Nem tartotta jogellenesnek a szerződéseket azon az alapon sem, hogy azok tartalma nem képzésre, hanem annak nem minősülő fizikai munkára irányult, minthogy a csatolt iratokból és tanúvallomásokból azt állapította meg, hogy a tevékenység fizikai része is kapcsolódott a képzéshez. Ennek folytán érvényesnek tekintette az 1998. május 7-én kötött megállapodást is, mert a felperes kényszerre vagy megtévesztésre nem hivatkozott.

A jogerős ítélet ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmében a felperes annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet hatályban tartását kérte. Arra hivatkozott, hogy a tanulmányi szerződés és a munkaszerződés erre vonatkozó pontja semmis, mivel az Mt. 111. § (1) bekezdés b) pontjába ütközik, ezért őt visszafizetési kötelezettség nem terheli. Álláspontja szerint az Mt. nem tesz különbséget a már megkötött és létező, valamint megkötés előtt álló munkaszerződésre vonatkozó szabályok között, a törvényi tilalom célja, hogy a munkáltatónak a pozíciójából fakadó erőfölénnyel való visszaélését megakadályozza. Hivatkozott arra is, hogy a másodfokú bíróság iratellenesen állapította meg, hogy a munkavégzés a képzéshez tartozott. A másodfokú bíróság a Pp. 206. §-át megsértve az elsőfokú eljárás során lefolytatott bizonyítási eljárás adataival ellentétben olyan tanúk vallomása alapján hozta meg a döntését, akik nem dolgoztak együtt a felperessel, a képzés és a gyakorlat konkrét, tényleges lebonyolításáról nem tudtak nyilatkozni.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte annak helyes indokaira hivatkozással. Annak meghatározása, hogy a szakmai képzés keretében mi tartozzon, az alperesi munkáltató feladata és joga volt. Az alperes kidolgozta a képzések tematikáját, a felperes gyakorlati munkatervét. A felperesnek a felsőfokú tanulmányai befejezéséhez szüksége volt a szakmai gyakorlat igazolására. Az alperes méltányosan járt el, amikor a több mint két millió forint képzési költséggel szemben csupán 690 000 forint visszafizetésére kötött megállapodást a felperessel.

A felülvizsgálati kérelem alapos a következők szerint.

Ha a munkavállaló annak ismeretében létesít munkaviszonyt, hogy annak fennállása alatt szakmai gyakorlatot kell teljesítenie, az arra nézve kötött tanulmányi szerződés semmisségére nem hivatkozhat azon a címen, hogy a munkáltató kötelezte a gyakorlatra (Mfv. II. 10.408/2000/3. szám). Ebből következően a tanulmányi szerződés nem volt ellentétes az Mt. 111. § b) pontjában foglaltakkal.

A korábbi jogszabályoktól eltérően a hatályos rendelkezések kifejezetten nem rendelkeznek arról, hogy a munkavál-laló betanítására és annak támogatására tanulmányi szerződést lehet kötni. Az ilyen szerződés tárgyából kiindulva azonban csak az minősül támogatásnak, ami a szükséges ismeretek elsajátításával, begyakorlásával összefügg (Mfv. II. 10. 720/1998/2. szám). A szükséges ismeretek szempontjából nem hagyható figyelmen kívül a munkavállaló munkaszerződésben meghatározott munkaköre, illetőleg az a munkakör, amelynek az ellátására való felkészítést szolgálja a betanítás. Eltérően az alperes álláspontjától, ennek meghatározásában a munkáltató nem élvez teljes szabadságot: ha a betanításnak nevezett foglalkoztatás nem ezt a célt szolgálja, a szakemberszükséglet biztosításáról, mint a tanulmányi szerződés céljáról, nem lehet beszélni.

A perbeli esetben az eljárt elsőfokú bíróság a képzési program, a felperes írásbeli beszámolói és a tanúk vallomásai alapján a bizonyítékok okszerű mérlegelésével jutott arra a következtetésre, hogy a felperes a szakmai gyakorlat ideje alatt ténylegesen nem olyan munkát végzett, ami az említett cél megvalósítását szolgálja. A bizonyítási eljárás adatai szerint a felperes munkavégzése nem a munkaköri feladatainak a begyakorlását, e munkaköri feladatok ellátásához szükséges szakmai ismeretek, további tapasztalatok megszerzését biztosította. A tanulmányi szerződés alapján az alperes nem biztosított a felperesnek szakmai gyakorlatot, így annak költségeit tanulmányi szerződésre vonatkozó rendelkezések szerint nem követelheti vissza. A másodfokú bíróság által meghallgatott tanúk vallomása alapján okszerűen nem volt módosítható az elsőfokú bíróság által e körben kialakított tényállás, minthogy ezek a tanúk ténylegesen nem dolgoztak együtt a felperessel, a külföldi kijelölt vezető irányító, ellenőrző munkájáról közvetlen ismerettel nem bírtak. A kifejtettekre tekintettel a felperes szakmai gyakorlata valójában külföldi munkavégzésre való kirendelés volt, melynek tartama alatt nem a munkakörébe tartozó fizikai munkát végzett.

Sem a munkaszerződés, sem a tanulmányi szerződés vitatott pontjai önmagukban jogszabályba nem ütköztek, ezért azok semmisségét tévesen állapította meg az elsőfokú bíróság. A szakmai képzés tényleges lebonyolítása, a felperes munkáltatása azonban olyan volt, amire tekintettel a számára kifizetett díjazás és költségtérítés tanulmányi támogatásnak nem nevezhető, ezért a fizetési felszólítás hatálytalanítása a jogszabálynak megfelelt.

Erre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (2) bekezdése alapján a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és a rendelkező rész szerint határozott. (Legf. Bír. Mfv. II. 10. 347/2001/6. sz.)