Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság K.31159/2015/17. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FOGYASZTÓVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1997. évi CLV. törvény (Fgy. tv.) 47. §, 1997. évi LVIII. törvény (Grtv.) 14. §] Bíró: Bögös Fruzsina

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

27.K.31.159/2015/17.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Kajtár Takács Hegymegi-Barakonyi Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda (fél címe, ügyintéző: Dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán ügyvéd) által képviselt felperes neve. ( felperes címe) , a dr. Ádám Gabriella Katalin jogtanácsos által képviselt Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (alperes címe) alperes ellen, fogyasztóvédelmi ügyben hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, mely perbe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében a Személy1 elnök által képviselt Beavatkozó neve (Cím.) beavatkozott, meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A bíróság az alperes 2009. december 15. napján kelt, HAJ-279-8/2009. számú határozatát akként változtatja meg, hogy a fogyasztóvédelmi bírság összegét 69.130.640 (hatvankilencmillió-százharmincezer-hatszáznegyven) forintban állapítja meg. A bíróság a felperes keresetét egyebekben elutasítja.

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 60.000 (hatvanezer) forint, az alperesi beavatkozónak 5.000 (ötezer) forint perköltséget.

A tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt 10.000 (tízezer) forint kereseti illetéket a felperes az adóhatóság külön felhívására az állam javára köteles megfizetni.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás

Az alperesi beavatkozó 2006. június 8. napján eljárást kezdeményezett a Budapest Főváros Közigazgatási Hivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségénél (a továbbiakban: elsőfokú hatóság), előadva, hogy a .... szám alatt működő ... Élelmiszer Áruházban jogellenes dohányreklám folyik, melynek keretében 2006. április 21-én a kijárat mellett az alkoholt, cigarettát és egyéb élelmiszer terméket forgalmazó pult mellett összeállítható műanyag pult mögött és pultlapon nagyméretű ... reklámtáblát kihelyezve cigaretta promóció folyt.

Az elsőfokú hatóság a 2006. november 6. napján kelt 09-4376-9/2006. számú határozatával a felperest 50.000 forint bírsággal sújtotta, egyúttal megtiltotta a jogsértő magatartás folytatását. A fellebbezés folytán eljárt alperesi jogelőd, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség 2006. december 27. napján kelt HAJ-2688-3/2006. számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A határozat ellen a jelen per beavatkozója, valamint a Társaság1. terjesztett elő keresetet. A Fővárosi Bíróság az 5.K.30.477/2007/8. számú ítéletével az alperesi beavatkozó keresetét alaposnak találta és az alperesi jogelőd HAJ-2703-4/2006. számú határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezte. A bíróság a Társaság1. keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában az új eljárásra előírta, hogy az elsőfokú hatóságnak a határozathozatalhoz szükséges tényállást teljes körűen fel kell derítenie, meg kell állapítania a promóció nagyságát, és ennek megfelelően kell a bírság összegét meghatároznia.

A megismételt eljárásban eljárt elsőfokú hatóság, a alperes neve Közép-magyarországi Regionális Felügyelősége 2008. október 7. napján kelt KMF-6682-6/2008. számú határozatával a felperest 30 millió Ft bírsággal sújtotta, egyben megtiltotta a jogsértő magatartás további folytatását. A fellebbezés folytán eljárt alperes 2009. január 7-én kelt HAJ-4706-2/2008. számú határozatával az elsőfokú határozatot megsemmisítette, és új eljárás lefolytatását rendelte el, arra hivatkozással, hogy az elsőfokú hatóság eljárása során nem tett eleget az ítélet indokolásában foglaltaknak.

A megismételt eljárás során az elsőfokú hatóság 2009. június 22. napján kelt KMF-01896-7/2009. számú határozatával a felperest 100 millió forint fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta, megállapítva, hogy a 2006. március 17. - május 7. közötti időszakban a felperes - a ... ... - keretében országosan összesen 682 üzletben mindösszesen 1636 alkalommal a dohányárut vásárlóknak ajándéktárgyakat adott át, mely tiltott reklámtevékenységnek minősült. A felperes megsértette a gazdasági reklámtevékenységről szóló 1997. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: régi Grtv.) 13. § (1) bekezdését, a promócióval nem árubemutatás valósult meg. A régi Grtv. 14. § (1) bekezdése értelmében az anyagi jogsértést a régi Grtv. alapján állapította meg, míg az eljárási szabályokat a 2008. szeptember 1. napjától hatályos, a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló 2008. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: új Grtv.) 26.§ (1) bekezdése értelmében a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban: Fgytv.) 47. § (1) bekezdésének i) pontja, valamint 47/C. § (1) bekezdése szabályainak megfelelően alkalmazta és szabta ki a fogyasztóvédelmi bírságot két promóció korábbi elbírálása folytán már csak 680 üzletet és 1634 promóciót érintően. A bírság összege körében kiemelte, hogy a szankció a felperesnek a jogsértést megállapító határozat meghozatalát megelőző üzleti évre vonatkozó éves beszámoló szerinti nettó árbevétele figyelembe vételével került kiszabásra, továbbá, hogy a promóció az egész országban zajlott, közel másfél hónapon keresztül, jelentős számban, a fogyasztók által sűrűn látogatott nagy áruházakban, a jogsértő tevékenység ezáltal a fogyasztók széles körét érintette. Hangsúlyozta, hogy a törvényi tilalom egészségvédelmi céllal került megalkotásra, ezért annak megsértését a hatóság különös súllyal kellett, hogy értékelje. Figyelembe vette, hogy a tiltott reklámtevékenység reklámszolgáltató közreműködésével zajlott, ugyanakkor azt is, hogy a kifogásolt magatartás a fogyasztói érdekeket hátrányosan érinti, hiszen a jogalkotó a dohányzás komoly egészséget veszélyeztető tényező szerepére figyelemmel tiltotta meg általános érvénnyel a dohánytermékek iránti fogyasztói keresletet befolyásoló reklámtevékenységet. Különös súllyal értékelte azt a tényt, hogy a dohányzás súlyosan károsítja az egészséget, és minden olyan tevékenység, amely akár közvetve, akár közvetlenül ez ellen fejti ki hatását, ezért jogilag tilalmazott, társadalmilag elítélendő. Az ajándéktárgyak átadása a dohánytermékek reklámozásával összekötve az egészségre ártalmas termékek fogyasztására ösztönzött. A fogyasztás jogsértő ösztönzése egy közvetlen promóció alkalmával még súlyozottabban nyilvánul meg, annak ellenére is, hogy a dohányzás káros hatása a fogyasztók számára ismert.

Az alperes 2009. december 15. napján kelt HAJ-279-8/2009. számú határozatával az elsőfokú határozatot megváltoztatva a bírság összegét 86.413.300 forintban állapította meg, rámutatva, hogy az elsőfokú hatóság a Fgytv. 47/C. § (1) bekezdés a) pontjának első fordulatába ütközően, a felperes 2008. évre vonatkozó nettó árbevételének 5%-át meghaladóan szabta ki a bírságot. Az alperes a határozatában kitért arra, hogy az elsőfokú hatóság a bírság kiszabásánál értékelendő körülményeket helyesen mérlegelte, így a jogsértés kiterjedtségét, a jogsértés időtartamát, a fogyasztók széles körének érintettségét, a fogyasztók érdekeinek sérelmét, a promóció egészséget károsító termék fogyasztására ösztönző hatását, mely körülményekre figyelemmel a jogszabály által biztosított maximális mértékű fogyasztóvédelmi bírság kiszabását indokoltnak tartotta. A jogsértés kiterjedtsége tekintetében figyelemmel volt arra, hogy a jogsértő magatartás megvalósítása nagyszámú üzletben történt, illetve a jogsértés időtartama tekintetében arra, hogy a felperes a jogsértést másfél hónapon keresztül, azaz hosszabb ideig fejtette ki. A fogyasztói érdekek sérelme körében figyelembe vette, hogy a dohányzás súlyosan károsítja az egészséget, és minden olyan tevékenység, amely akár közvetve, akár közvetlenül ez ellen fejti ki hatását, jogilag tilalmazott, társadalmilag elítélendő. Az ajándéktárgyak átadása a dohánytermékek reklámozásával összekötve az egészségre ártalmas termékek fogyasztására ösztönzött. A fogyasztás jogsértő ösztönzése egy közvetlen promóció alkalmával még súlyozottabban nyilvánul meg, annak ellenére is, hogy a dohányzás káros hatása a fogyasztók számára ismert.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!