Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2001.426 Bérhátralékra alapított lakáskiürítési per újabb felmondás nélkül nem indítható, ha a korábbi azonos jogcímre alapított kiürítés iránti per szünetelés miatt megszűnt [1993. évi LXXVIII. tv 24. § (1) bek. a) pont, 25. §, Ptk. 4. §].

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint az alperesek a perbeli önkormányzati lakás bérlői, akik lakbérfizetési kötelezettségüknek több esetben nem tettek eleget. A felperes megbízottjaként eljárt D. Részvénytársaság az 1994. augusztus 9-i eredménytelen felszólítás után a lakásbérleti szerződést 1994. szeptember 30. napjára felmondta, majd a felperes a lakás kiürítése iránt pert indított. A városi bíróság előtt indult peres eljárás a felek egyezségkötésével fejeződött be, és az alperesek az 1995. június 30-ig keletkezett 99 836 forint lakbérhátralékukat megfizették. A felperes ezt követően újabb lakásbérleti szerződést kötött az alperesekkel, amelyet azonban a lakbérhátralék nem fizetése miatt 1996. április 30. napjára ismét felmondott. A felmondásra alapított peres eljárás szünetelés folytán megszűnt. Az alperesek a per során a lakbérhátralékuk kiegyenlítését vállalták, ennek azonban nem tettek eleget. A felperes az 1997. május 13-án előterjesztett keresetében az 1997. március 31-ig keletkezett 130 495 forint lakbérhátralék miatt, a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Lt.) 24. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a lakás kiürítésére kérte az alperesek kötelezését.

Az elsőfokú bíróság a keresetet megalapozottnak tartotta, és az alpereseket a lakás kiürítésére kötelezte azzal, hogy elhelyezésükről maguk kötelesek gondoskodni.

Az alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet megváltoztatva a keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a felek a Ptk. 4. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezések folytán a jóhiszeműség és a tisztesség követelményének megfelelően, együttműködve kötelesek eljárni, ezért figyelembe kell venni, hogy az alperesek önhibájukon kívül kerültek olyan nehéz anyagi helyzetbe, amelynek következtében lakbértartozásukat csak a másodfokú eljárásban rendezték.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte. Jogi álláspontja szerint a Ptk. 4. §-ának (1) bekezdésében foglalt kötelezettségeket a felperes nem sértette meg, hiszen több alkalommal méltányosan intézte az alperesek teljesítési késedelmeit, ugyanakkor az alperesek éltek vissza helyzetükkel, mert a perben tett nyilatkozatuk ellenére a lakbértartozásukat a vállalt határidőben nem egyenlítették ki.

Az alperesek a felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályban tartását kérték.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az Lt. 24. §-a (I) bekezdésének a) pontja értelmében a bérbeadó a szerződést írásban felmondhatja, ha a bérlő a lakbért a fizetésre megállapított időpontig nem fizeti meg. A felmondási jogról szóló rendelkezés a bérleti jog elvesztésével járó súlyos jogkövetkezmények terhével szorítja a bérlőt a tartozásának pontos teljesítésére. Ezek a rendelkezések nem nyújtanak lehetőséget a bérlő mulasztásának kimentésére. A korábbi jogszabály megkívánta a felmondás érvényesítését, míg a jelenlegi Lt. alapján - ha egyébként a felmondás a 24., 25, §-okban foglaltaknak megfelel a felmondással a jogviszony megszűnik. Az adott esetben az 1996. április 30. napjára szóló felmondásra alapított lakáskiürítési per 1996. május 28. napjától szünetelt, majd 1996. november 28-án megszűnt anélkül, hogy az alperesek a lakbértartozásukat rendezték volna. Ezt követően a jelen pert a felperes újabb felmondás nélkül, az 1997. március 31. napjáig keletkezett lakbérhátralék alapján indította meg. Az Lt. keresetindítási határidőt nem állapít meg, ezért nem volt akadálya annak, hogy a bérbeadó az 1996. április 30-ra szóló felmondáson alapuló lakáskiürítési keresetét 1997. május 13-án terjessze elő. Azt azonban az eltelt hosszabb időtartamra tekintettel a bíráságnak vizsgálnia kell, hogy a bérbeadó a felmondásra alapított lakáskiürítési igényét fenntartotta, vagy a lakásbérleti jogviszony fennmaradásához járult hozzá, különösen arra tekintettel, hogy a perbeli esetben a bérlők a per szünetelésével a felmondás alapjául szolgáló lakbérhátralék kifizetésére nyertek lehetőséget. A felmondás és a kiürítési kereset megindítása között eltelt hosszabb időszaknak általában jelentősége lehet, de szükséges annak vizsgálata, hogy a lakásbérlet alanyai közben milyen magatartást tanúsítottak, abból jogfenntartásra vagy a jogviszony fenntartására lehet-e következtetni.

A korábbi per szüneteléséhez a felperes hozzájárult, illetőleg azt maga is kérte, elfogadva azt a tényt, hogy az alperesek a lakás kiürítésének kötelezettsége nélkül a lakbérhátralék rendezését vállalták. A szünetelő per folytatását a felperes annak ismeretében nem kérte, hogy a bérhátralék megfizetése nem történt meg, majd az újabb lakbérhátralék miatt a keresetet a per megszűnése után terjesztette elő. Miután a felperes beleegyezett abba, hogy az alperesek kiköltözés nélkül a bérleti díjtartozásukat rendezzék, ez úgy értékelhető, hogy a közölt felmondás alapján a felperes a lakás kiürítését már nem kívánta, és a felmondás alapjául szolgáló ok, azaz a lakbérhátralék fennmaradása ellenére a bérleti jogviszony fennmaradását választotta. A kifejtettekre figyelemmel a korábbi felmondásra, illetőleg az azt követően keletkezett bérhátralékra alapított kiürítési per - az utóbbi esetben újabb felmondás nélkül nem indítható, ennek következtében a Ptk. 4. §-ában foglaltak vizsgálatára sem kerülhetett sor.

A Legfelsőbb Bíróság ezért eltérő indokok alapján, az érdemben helytálló jogerős ítéletet a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Pfv. III. 23. 138/1998. sz.)