A Pécsi Törvényszék K.21498/2010/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/E. § (1) bek., (1) bek., 1952. évi III. törvény (Pp.) 75. §, 78. §, 206. §, 340. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 5. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 1. §, 2. §, 188/1999. (XII. 16.) Korm. rendelet 21. §, 22/C. § (1) bek., 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Sipos Balázs
A Magyar Köztársaság nevében!
A Baranya Megyei Bíróság a dr. Oszvald Péter ügyvéd (cím) által képviselt felperes neve (felperes címe szám alatti székhelyű) felperesnek - a (név) jogi előadó által képviselt alperes neve (alperes címe szám alatti székhelyű) alperes ellen, közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A megyei bíróság a keresetet elutasítja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000,- (húszezer) forint perköltséget.
Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.
I n d o k o l á s
A bíróság az alábbi tényállást állapította meg:
A felperes megyei és települési önkormányzatokkal, társulásokkal kötött ellátási szerződés alapján, szociális alap- és szakosított ellátásokat nyújt és ezért, mint személyes gondoskodást nyújtó, közfeladatot ellátó, nem állami fenntartó, normatív állami hozzájárulásra jogosult.
Az igényelt normatíva mértékét és felhasználásának jogszerűségét az alperes, illetőleg az első fokon eljárt alperes neve Regionális Igazgatósága ellenőrzi.
Az elsőfokú hatóság a felperes, mint fenntartó által 2009-évben igénybe vett normatív állami támogatás elszámolásáról összesen 604.943.471,- Ft feladatnormatívára való jogosultságot állapított meg. Ugyanakkor az ellenőrzés során az első fokon eljárt hatóság a felperesnél a felperes által benyújtott elszámolásban feltüntetett feladatmutatókhoz képest eltérést állapított meg. Ennek oka az volt, hogy a felperes által fenntartott egyik intézmény, a (név) Kistérségi Idős Korúak Alapellátó Szolgálata 2009. szeptemberében alakult, 2009. szeptember 17-én (működési engedély száma) szám alatt működési engedélyt kapott, amely 2009. szeptember 29. napján emelkedett jogerőre. E naptól számított 30 napon belül volt jogszabály által biztosított lehetősége a normatíva-igény bejelentésére, amelyet a felperes elmulasztott.
Mások mellett e törvényi előírás megsértése miatt az első fokon eljárt hatóság 2010. március 31. napján kelt (határozat száma) számú elszámoló határozatában 34.704.558,- Ft központi költségvetésből jogtalanul igénybe vett támogatás visszafizetésére kötelezte, 5.990.076,- Ft összegű igénybevételi kamat megfizetésére kötelezés mellett.
A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2010. július 28. napján meghozott (határozat száma) számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
A felperes keresetében a jogerős határozat részbeni hatályon kívül helyezését kérte, a (név) Kistérségi Idős Korúak Alapellátási Szolgálata által nyújtott ellátásokkal összefüggésben megállapítható visszafizetési kötelezettséget jogszerűtlennek tartva, vitatta a jogerős határozatnak 34.704.558,- Ft-ból 17.330.857,- Ft visszafizetéséről szóló rendelkezését, továbbá az egész 5.990.076,- Ft igénybevételi kamat megfizetésére kötelezést is.
Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.
A kereset a l a p t a l a n .
A bíróság a tényállást a peres felek előadása, a közigazgatási iratok tartalma alapján állapította meg a bizonyítékoknak a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény [a továbbiakban: Pp.] 206. § (1) bekezdése szerinti értékelésével.
Az irányadó jogszabály a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény és a falugondnoki szolgálat működésének engedélyezéséről, továbbá a szociális vállalkozás engedélyezéséről szóló 188/1999 (XII. 16.) Kormányrendelet. E rendelet 21. § (1) bekezdése értelmében, a költségvetési törvényben meghatározott feladatellátás normatív hozzájárulásra a nem állami és egyházi fenntartó akkor jogosult, ha az általa fenntartott szolgáltató, illetve intézmény a tárgyévben jogerős működési engedéllyel rendelkezik, és megfelel a költségvetési törvényben meghatározott egyéb feltételeknek.
A 21. § (2) bekezdése értelmében a képzési normatív hozzájárulásra a nem állami és egyházi fenntartó a tárgyévben akkor jogosult, ha az általa fenntartott szolgáltató, illetve intézmény a tárgyévben és a tárgyévet megelőző év szeptember 1-jén jogerős működési engedéllyel rendelkezett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!