Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40531/2007/9. számú határozata határozat bírósági felülvizsgálata (TÁRSASÁGI határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 57. §, 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 47. §] Bírók: Bánki Horváth Mária, Levek Istvánné, Rédei Anna

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.41077/2006/25., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40531/2007/9.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla

10.Gf.40.531/2007/9.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla dr. Baracsi Zoltán ügyvéd által képviselt felperesnek dr. Eszik Erika ügyvéd által képviselt alperes ellen társasági határozatok bírósági felülvizsgálata iránt indított perében - amely perbe dr. Dálnoki Réka ügyvéd által képviselt Alperesi beavatkozó beavatkozott - a Fővárosi Bíróság 2007. január 5-én kelt 11.G.41.077/2006/25. számú ítélete ellen a felperes részéről 26. sorszám alatt benyújtott fellebbezés és az alperes által 10.Gf.40.146/2007/3. szám alatt előterjesztett csatlakozó fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja;

kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesi beavatkozónak 200.000 (kettőszázezer) forint másodfokú perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A Cg. ... cégjegyzékszámon nyilvántartott alperest 2002. augusztus 9-én jegyezték be a cégjegyzékbe; tagjai a felperes és a Alperesi beavatkozó alperesi beavatkozó. Az alperes önálló cégjegyzési jogosultsággal rendelkező képviselői 2002. július 23-i kezdő időponttal ... és .... A felperes szervezeti képviselője - önálló jogosultsággal - ....

Az alperes 2006. május 29-én taggyűlést tartott, melyen több határozatot hozott. A felperes, az alperesi társaság egyik tagja az 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 47. §-ának (1) és (3) bekezdése alapján 2006. június 29-én nyújtott be keresetet az alperessel szemben a május 29-i taggyűlési határozatok bírósági felülvizsgálata iránt a keresetlevelében részletezettek szerint arra hivatkozással, hogy az alperes másik tagja - a beavatkozó - mind a társasági szerződés, mind a Gt. számos kogens rendelkezését megsértette. Utalt arra, hogy a jegyzőkönyv még nem készült el, de a kereset felsorolásszerűen tartalmazta a taggyűlés napirendi pontjait, s a keresettel támadott határozatokat.

A felperes 2006. november 21-én előterjesztett pontosított keresetében a Gt. 48. §-ának (2) bekezdése alapján a ... szám alatt meghozott határozatok hatályon kívül helyezését és a Gt. 47. §-ának (5) bekezdésére alapítva a ... számú határozat végrehajtásának a felfüggesztését kérte. A felperes támadta a keresetlevelében hivatkozott és a fenti szám alatt megjelölt határozatokat, azaz a 2006. március 31-i taggyűlésen elfogadott határozatok megerősítését, a könyvvizsgáló utasítását a bankszámlakivonatok és egyenlegek megkérésére és a ... tagnak történő eljuttatására, az ügyvezetők utasítását a 2006. március 31-i taggyűlés határozatainak végrehajtására, az ügyvezetők - köztük ... - utasítását a lakások eladására, a 900.000 USD visszafizetéséről szóló döntést, ... és ..., mint ügyvezetők elleni eljárás kezdeményezését, s végül azt a határozatot, amely szerint az alperesi társaság ... szerződését nem hosszabbíthatja meg.

Az alperes képviseletében ... ügyvezető által meghatalmazott ... Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Eszik Erika ügyvéd) és ... által meghatalmazott ... Ügyvédi Iroda (ügyintéző: ... ügyvéd) terjesztett elő nyilatkozatot, illetve ellenkérelmet a felperes keresetére nézve.

Dr. Eszik Erika ügyvéd a felperes keresetében írtakat elismerte, a taggyűlési határozatok hatályon kívül helyezését nem ellenezte. Előadta, hogy a perben érvényes jognyilatkozatot csak az alperes cégjegyzékbe bejegyzett ügyvezetője által meghatalmazott jogi képviselő tehet, ezért ... által meghatalmazott ... Ügyvédi Iroda nem képviselheti jogszerűen az alperest, mert a cégjegyzékbe nincs bejegyezve, és a Fővárosi Bíróság a 35.G.40.596/2006. számú perben felfüggesztette az alperesi társaság taggyűlése azon határozatának a végrehajtását, amellyel ügyvezetővé választották. Hivatkozott arra is, hogy a 2006. május 29-én tartott taggyűlés szabálytalanságaiért nem az alperes bejegyzett ügyvezetője, hanem a beavatkozó a felelős. A taggyűlésen a beavatkozó, mint az alperesi társaság tagja, megakadályozta a bejegyzett ügyvezetőt a jegyzőkönyv elkészítésében, s a jegyzőkönyvvezetésre saját képviselőjét választotta meg, míg a levezető elnöki tisztséget a másik képviselőjére bízta, és magát választotta meg a jegyzőkönyv hitelesítésére is.

... által meghatalmazott ... ügyvéd az alperes képviseletében arra hivatkozott, hogy a felperes a törvényi határidőn, 30 napon túl nyújtotta be keresetlevelét a bírósághoz, és ezért a Pp. 157. §-ának a) pontja alapján a per megszüntetését kérte. Érdemben is vitatta a kereset megalapozottságát.

Az alperesi beavatkozó ellenkérelme is - a keresetlevél elkésettsége okán - elsődlegesen a per megszüntetésére irányult.

A felperes és az alperes nem tartotta indokoltnak a beavatkozás megengedését, az elsőfokú bíróság 25-I. sorszámú végzésével a Alperesi beavatkozó beavatkozását megengedte.

Az elsőfokú bíróság 25. sorszámú ítéletével a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a beavatkozónak 21.000 forint perköltséget. Határozata indokolásában megállapította, hogy az alperesi társaság határozatait a 2006. május 29-én tartott taggyűlésén hozta meg, így a Gt. 47. §-ának (3) bekezdésében írt harmincnapos anyagi jogi határidő - mivel a május 31 napos - 2006. június 28-án járt le, és ennek megfelelően a keresetlevélnek e napon, a munkaidő végéig kellett megérkeznie a bírósághoz, ez nem történt meg, mert a keresetlevelet 2006. június 29-én nyújtotta be a felperes az elsőfokú bírósághoz. Kifejtette, hogy a keresetindítási jogot a Gt. szigorú eljárási feltételekhez köti, ezek egyike az ún. szubjektív határidő betartása, miszerint a határozatról való tudomásszerzéstől számított harminc napon belül kell a pert megindítani. Ez a határidő nem jogvesztő, ezért elmulasztása esetén nincs helye a keresetlevél idézés kibocsátása nélküli elutasításának, illetve a per megszüntetésének (Pp. 130. § (1) bekezdés h) pontja, Pp. 157. § a) pontja). A Legfelsőbb Bíróság 4/2003. Polgári jogegységi határozata értelmében, ha a keresetlevél késedelmes benyújtása nem vezet jogvesztésre, a mulasztás jogkövetkezményéről az ügy érdemében hozott ítélettel kell dönteni. Amennyiben a pert indító felperes jelen van a sérelmezett határozatot meghozó taggyűlésen, ez esetben - az állandó bírósági gyakorlat szerint - a tudomásszerzés időpontja az a nap, amikor a társaság meghozta a sérelmezett határozatot. Az adott ügyben a felperes törvényes képviselője és jogi képviselője is jelen volt az alperesi társaság taggyűlésén, végig részt vett annak munkájában, így a határozatokról a taggyűlés napján tudomást szerzett, ezért a törvényben előírt harmincnapos határidőt 2006. május 29. napjától kell számítani. Az alperes jogi képviseletét tekintve megállapította, hogy ... ügyvezető megbízatása 2007. július 23-ig tartó hatállyal bejegyzett a cégnyilvántartásba, míg a ... Ügyvédi Irodának meghatalmazást adó ... nincs bejegyezve az alperes ügyvezetőjeként a cégjegyzékbe, ezért az ... Ügyvédi Iroda perbeli képviseleti jogát ismerte el. Az elsőfokú bíróság a beavatkozás megengedése kérdésében úgy foglalt állást, hogy az állandó bírósági gyakorlat az alperesi társaság perben nem álló többi tagját olyannak ismeri el, mint akinek jogi érdeke fűződik a per eldöntéséhez, ezért megengedte a beavatkozást, és a Pp. 57. §-ában foglaltak értelmében úgy ítélte meg, hogy a beavatkozó perbeli cselekménye hatályos. Kifejtette továbbá, hogy az alperes nem rendelkezik a per tárgyáról, így elismerő nyilatkozata esetén sem hozhat a bíróság a felperes keresetének megfelelő ítéletet, amennyiben annak nem állnak fenn a Gt.-ben írt törvényi feltételei; a bíróság csak a jogsértő határozatot helyezheti hatályon kívül, és abban a kérdésben, hogy egy határozat jogsértő-e, nem az alperes nyilatkozata, hanem a bíróság megítélése az irányadó. Mindezek alapján - a beavatkozó ellenkérelmét figyelembe véve - az elsőfokú bíróság a felperes keresetét érdemben elutasította, és a pervesztes felperest kötelezte perköltség megfizetésére a beavatkozó javára.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!