Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1029/D/1998. AB határozat

alkotmányjogi panasz, valamint jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság alkotmányjogi panasz, valamint jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság a Békés Megyei Bíróság 1 Pf. 21.035/1998/2. számú, fellebbezést elutasító végzése alkotmányellenességének megállapítására irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.

2. Az Alkotmánybíróság a bírósági ügyvitel szabályairól szóló 123/1973. (IK 1974. 1.) IM utasítás 40. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó eredeti, alkotmányjogi panasznak nevezett beadványában a Békés Megyei Bíróság 1 Pf. 21.035/1998/2. számú, fellebbezést elutasító végzése alkotmányellenességének megállapítását kérte az Alkotmánybíróságtól. Az Alkotmánybíróság tájékoztató és hiánypótlásra felszólító levelét követően az indítványozó kiegészítette eredeti beadványát, de továbbra is a konkrét bírósági aktus alkotmányellenességének megállapítását kérte, "mivel a bíróság meg sem kísérelte a kétszeri kézbesítést, holott tudomása volt arról, hogy a jogi képviselet az Alkotmányban biztosított, a pihenéshez való jogával él, előre bejelentett időpontban."

Kezdeményezte ugyanakkor a bírósági ügyvitel szabályairól szóló 123/1973. (IK 1974. 1.) IM utasítás (a továbbiakban: Büsz.) 40. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását is. Álláspontja szerint ez a rendelkezés azért alkotmánysértő, "mivel nem tesz különbséget az igazoltan akadályoztatott kézbesítés, valamint a kézbesítést megkísérlő, de eredménnyel nem járó kézbesítés között". Ez véleménye szerint azt eredményezi, hogy a kézbesítéssel érintett személy, adott esetben a jogi képviselő nem mehet el 15 napnál hosszabb időre szabadságra, s ez sérti az Alkotmány 70/B. § (4) bekezdésében biztosított pihenéshez való jogát.

II.

1. Az Alkotmány hivatkozott rendelkezése:

"70/B. § (4) Mindenkinek joga van a pihenéshez, a szabadidőhöz és a rendszeres fizetett szabadsághoz."

2. Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) szerint:

"48. § (1) Az Alkotmányban biztosított jogainak megsértése miatt alkotmányjogi panasszal fordulhat az Alkotmánybírósághoz az, akinek a jogsérelme az alkotmányellenes jogszabály alkalmazása folytán következett be, és egyéb jogorvoslati lehetőségeit már kimerítette, illetőleg más jogorvoslati lehetőség nincs számára biztosítva.

(2) Az alkotmányjogi panaszt a jogerős határozat kézbesítésétől számított hatvan napon belül lehet írásban benyújtani."

3. A Büsz.-nek az indítványozó által kifogásolt rendelkezése a következő: "A kézbesítés

40. § (1) A bírósági iratok kézbesítése - külön szabályok szerint - általában posta útján történik."

III.

1. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítvány alkotmányjogi panasznak nevezett része a hiánypótlást követően sem minősül az Abtv. 48. §-a szerinti alkotmányjogi panasznak, az indítványozó ugyanis változatlanul az egyedi bírósági aktus alkotmánysértő voltának megállapítását kéri. Megnevezi ugyan a Büsz. 40. § (1) bekezdését, mint alkotmányellenes jogszabályt, a kifogásolt bírósági végzés alkotmányellenes voltát azonban arra alapozza, hogy - álláspontja szerint - a bíróság az eljárása során megsértette a bírósági iratok postai kézbesítésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket.

Az Alkotmánybíróságnak az Abtv. értelmében nincs hatásköre a bíróság által esetlegesen elkövetett eljárási hibák felülvizsgálatára, s ennek alapján az egyedi bírósági határozatok alkotmányellenességének megállapítására.

A fentieken túlmenően az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az indítványozó a kifogásolt jogerős határozatot 1998. szeptember 22-én vette kézhez, alkotmányjogi panasznak nevezett beadványát pedig 1998. november 23-án, a kézbesítéstől számított 62. napon adta postára. Beadványa tehát az Abtv. 48. § (2) bekezdése alapján elkésett. Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítvány alkotmányjogi panaszra irányuló részét visszautasította.

2. Az indítványnak a Büsz. 40. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására irányuló részét az Alkotmánybíróság absztrakt utólagos normakontroll keretében bírálta el. Az indítvány e részében az alábbiak miatt nem megalapozott:

Az indítványozó az Alkotmány 70/B. § (4) bekezdésének, a pihenéshez való jognak a megsértésére hivatkozott. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy nem áll fenn alkotmányjogilag értékelhető Összefüggés a Büsz. kifogásolt szabálya, illetve a hivatkozott alkotmányi rendelkezés között. A Büsz. 40. § (1) bekezdése ugyanis egy utaló rendelkezés, amely - külön szabályok szerint - a bírósági iratok kézbesítésére általában a postai kézbesítés szabályait rendeli alkalmazni. A külön szabályok, amelyekre utal, a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvénynek a kézbesítésről rendelkező 97-99. §-ai, illetve a hivatalos iratok kézbesítésének egyszerűsítéséről szóló 43/1953. (VIII. 20.) MT rendelet.

E rendelkezések, illetve az Alkotmányban rögzített pihenéshez, szabadidőhöz, rendszeres fizetett szabadsághoz való jog között nincs tartalmi összefüggés. Amint azt az Alkotmánybíróság az 1005/B/1996. AB határozatában megállapította: "Az Alkotmány alapvető jogként fogalmazza meg a pihenéshez, üdüléshez való jogot. Nincs azonban olyan rendelkezése az Alkotmánynak, amely ugyanilyen jogként kívánná biztosítani az üdülés, pihenés, szórakozás módjait, feltételeit is." (ABH 1998. 940.) Erre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítványt e részében elutasította.

Budapest, 2001. december 3.

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék