Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2016.12.326 Miután az ügyészség hatáskörét és illetékességét - a legfőbb ügyész vagy a felettes ügyész eltérő rendelkezésének hiányában - annak a bíróságnak a hatásköre és illetékessége határozza meg, amely mellett működik, a törvényszék székhelyén lévő járásbíróság illetékessége alá tartozó büntetőügyekben a vádemelésre a törvényszék székhelyén működő járási ügyészség az illetékes. A vádemelési jogosultság hiánya a vád törvényességének hiányát eredményezi [Be. 2. § (2) bek., 17. § (6) bek., 30. § (1) és (3) bek.; 11/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás 3. § (1) bek., 30. §; Be. 373. § (1) bek. I. c) pontja; Btk. 423. § (1) bek. b) pont].

[1] A K.-i Járásbíróság a 2014. május 29. napján - tárgyalás mellőzésével - meghozott és 2014. június 19. napján jogerős végzésével a terheltet a Btk. 423. § (1) bekezdés b) pontja szerinti információs rendszer megsértésének vétsége miatt egy évre próbára bocsátotta.

[2] A jogerős ügydöntő határozat ellen a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványt nyújtott be a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjára hivatkozva.

[3] Az indítvány szerint a vád tárgyává tett bűncselekmény, az információs rendszer megsértésének vétsége [Btk. 423. § (1) bek. b) pont] miatt az eljárásra a Be. 17. § (6) bekezdése szerint a törvényszék székhelyén lévő járásbíróság illetékes, azaz az ügydöntő határozatot hozó K.-i Járásbíróság nem, így álláspontja szerint határozatát a Be. 373. § (1) bekezdés II. c) pont szerinti eljárási szabálysértéssel hozta meg a bíróság. Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a támadott határozatot helyezze hatályon kívül és a törvényszék székhelyén lévő járásbíróságot utasítsa új eljárásra.

[4] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt fenntartotta és azzal egyező indítványt tett.

[5] A felülvizsgálati indítvány részben alapos.

[6] A Be. 17. § (6) bekezdése szerint a tiltott adatszerzés és az információs rendszer elleni bűncselekmények (Btk. XLIII. Fejezet) miatt a törvényszék székhelyén lévő járásbíróság jár el a megye területére kiterjedő illetékességgel, így ez a bíróság illetékes az eljárásra a Btk. 423. §-a szerinti információs rendszer vagy adat megsértésének vétsége miatt.

[7] A Be. 30. § (1) bekezdése szerint az ügyészség hatáskörét és illetékességét általában annak a bíróságnak a hatásköre és illetékessége határozza meg, amely mellett működik.

[8] A Be. a törvényszék székhelyén lévő járásbíróság illetékességébe tartozó büntetőügyekben az ügyész illetékességét illetően a főszabályt jelentő 30. § (1) bekezdésétől eltérő rendelkezést nem tartalmaz.

[9] A vádelőkészítéssel, a nyomozás törvényessége feletti felügyelettel és a vádemeléssel kapcsolatos ügyészi feladatokról szóló 11/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás 3. § (1) bekezdése szerint a vádelőkészítés és a vádemelés során első fokon az ügy érdemi elbírálására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság mellett működő ügyész jár el.

[10] Azaz nem tartalmaz eltérő rendelkezést a legfőbb ügyész utasítása sem.

[11] A Be. 30. § (3) bekezdés szerint azonban a legfőbb ügyész vagy a felettes ügyész rendelkezése alapján az ügyész olyan ügyben is eljárhat, amelyre a hatásköre vagy illetékessége nem terjed ki.

[12] Az adott ügyben ilyen rendelkezésre nem volt adat.

[13] Kétségtelen, hogy a Btk. 423. § (1) bekezdés b) pontja szerinti bűncselekmény miatt az eljárásra a Be. 17. § (6) bekezdése szerint a törvényszék székhelyén lévő járásbíróság lett volna illetékes, így a K.-i Járásbíróság határozatát a Be. 373. § (1) bekezdés II. c) pont szerinti eljárási szabálysértéssel hozta meg.

[14] Miután azonban a Be. 30. § (1) bekezdésére figyelemmel a vádemelésre is csak ennek a járásbíróságnak a székhelyén működő járási ügyészség lett volna az illetékes, a K.-i Járási Ügyészségnek sem volt az adott ügyben jogosultsága a vádemelésre.

[15] A Be. 2. § (2) bekezdése szerint a vád akkor törvényes, ha a vádemelésre jogosult a bírósághoz intézett indítványában meghatározott személy pontosan körülírt, büntetőtörvénybe ütköző cselekménye miatt a bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezi.

[16] A bíróság eljárási szabálysértését elsősorban az eredményezte, hogy nem ismerte fel, miszerint a mellette működő ügyészségnek e bűncselekmény miatt nem volt vádemelési jogosultsága, így a vád nem volt törvényes.

[17] A törvényes vád hiányában történt eljárás mind a törvényben, mind súlyát illetően megelőzi azt az eljárási szabálysértést, amit a bíróság akkor követ el, amikor más bíróság kizárólagos illetékességébe tartozó bűncselekményt bírált el.

[18] Ez utóbbi orvosolható azzal, hogy a felülbírálatot végző bíróság a kizárólagos illetékességgel rendelkező bíróságot új eljárásra utasítja, a törvényes vád hiányában történt eljárás orvoslása azonban új eljárás elrendelésével nem lehetséges.

[19] A Be. 373. § (1) bekezdés I. c) pontja szerint akkor, ha a bíróság törvényes vád hiányában járt el, a fellebbviteli bíróság a határozatot hatályon kívül helyezi és az eljárást megszünteti.

[20] Ezért a Kúria ugyan alaposnak találta a törvénysértéssel kapcsolatos ügyészi álláspontot, azonban a főügyészség, illetve a Legfőbb Ügyészség indítványától eltérően megállapította, hogy a K.-i Járási Ügyészségnek e bűncselekmény miatt nem volt vádemelési jogosultsága, így a K.-i Járásbíróság törvényes vád hiányában járt el. Ezért a Be. 428. § (2) bekezdésére figyelemmel a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozat hatályon kívül helyezte és a terhelttel szemben indított büntetőeljárást a Be. 373. § (1) bekezdés I. c) pontja alapján megszüntette.

(Kúria Bfv. I. 922/2016.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

Az ügy száma: Bfv.I.922/2016/4.

A határozat szintje: felülvizsgálat

A tanács tagjai: Dr. Csere Katalin, a tanács elnöke

Dr. Soós László, előadó bíró

Dr. Vaskuti András, bíró

Az eljárás helye: Budapest

Az eljárás formája: tanácsülés

Az ülés napja: 2016. július 11.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!