Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2009.9.412 Az engedményezési szerződés létre nem jöttének és érvénytelenségének megállapítása körében vizsgálandó körülmények [Ptk. 200. § (2) bek., 328. § (1) és (2) bek., 330. § (2) bek., 2006. évi IV. tv. (továbbiakban: Gt.) 155. § (2) bek., Pp. 3. § (3) bek., 164. § (1) bek.].

2000. január 15-e és május 18-a között a felperes ügyvezetője és egyik tagja K. Cs., másik tagja pedig - K. Cs. fia - K. N. Zs. voltak. Ugyanebben az időszakban az alperesnek K. Cs., K. N. Zs. és K-né M. É. voltak a tagjai, ügyvezetője pedig - 1998. óta és jelenleg is - K. Cs.

A P. Reklám Kft. 2000. március 1-je és 2004. december 31-e közötti időre szóló albérleti szerződés alapján a felperes részére albérletbe adta a BKV Rt. által üzemeltetett metrókocsik általa bérelt belső falán lévő, reklám céljára hasznosítható felületeket. A felperes a 2000. március 1-je és december 31-e közötti tíz hónapra eső 30 millió forint + áfa albérleti díjat az albérleti szerződésnek megfelelően a P. Reklám Kft. részére átutalta, az albérletbe vett reklámfelületeket azonban 2000. május 17-éig használni nem tudta. A felperes 2000. április 12-ei taggyűlésének napirendjén szerepelt a felperes volt ügyvezetője (K. L.), egyik volt tagja (S. Kereskedelmi Kft.) a felperessel hasonló tevékenységet végző O.-B. Kft., valamint a P. Reklám Kft. és a BKV Rt.-vel szembeni kártérítési igények megtárgyalása, utóbbi két céggel szemben azért, mert nem biztosították a felperes részére a "metróba való bejutást". Az egyhangúlag meghozott 4/2000. (IV. 12.) számú taggyűlési határozat kimondta, hogy a felperesnek e személyekkel szemben kártérítési igénye van, mely igényeit végérvényesen, visszavonhatatlanul és ingyenesen az alperesre engedményezi. Az alperes 2000. április 12-ei nyilatkozatával a felperes engedményezésre vonatkozó ajánlatát elfogadta. 2000. május 18-án kelt üzletrész adásvételi szerződéssel K. Cs. és K. N. Zs., M. T.-ra és H. R.-ra ruházták át a felperesben lévő üzletrészeiket. A tagváltozás bejegyzése megtörtént, a felperes új ügyvezetője M. T. lett. Az alperes az engedményezési szerződés alapján a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság előtt 2004 decemberében 27 810 120 Ft megfizetése iránt pert indított a P. Reklám Kft. ellen.

A felperes 2005. április 15-ei keresetében elsődlegesen az engedményezési szerződés létre nem jöttének megállapítását, másodlagosan az engedményezési szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte, harmadlagosan pedig "a kártérítés igény perlési jogosultságának" mint ajándéknak a visszakövetelése iránti keresetet terjesztett elő.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság a harmadlagos kereseti kérelem tárgyában a per tárgyalását felfüggesztette, 20. sorszámú részítéletével pedig az engedményezési szerződés létre nem jöttének, illetve érvénytelenségének megállapítása iránti kereseteket elutasította.

Az ítélet indokolása szerint bár az engedményhez a Ptk. az írásbeli alakot sem kívánja meg, jelen esetben az 1997. évi CXLIV. tv. 47-48. §-ai szerint meg nem támadott, tehát érvényes taggyűlési határozat is bizonyítja, hogy az engedményezés megtörtént. Nincs jelentősége annak, hogy a felperes új tagjai az engedményezésről tudomást szereztek-e, átadták-e részükre a 2000. április 12-ei taggyűlési határozatot és a Határozatok Könyvét.

Az engedményezési szerződés érvénytelenségével kapcsolatban az elsőfokú bíróság álláspontja a következő volt:

A peres bíróság nem jogosult az engedményezés "cégjogi alapon" történő vizsgálatára. A taggyűlési határozattól, illetve annak érvényességétől függetlenül jött létre az engedményezés, de a Gt. 25. § (2) bekezdése szerinti tényállás - melyre alapítottan a perbeli taggyűlési határozatot a felperes semmisnek tekintette - jelen esetben egyébként sem irányadó. Az engedményezés nem ütközik nyilvánvalóan a jóerkölcsbe, nem sérti a társadalmilag elfogadott erkölcsi normákat, sem tárgyát, sem tartalmát tekintve, sem ingyenessége miatt. Miután az engedményezés ingyenes volt, ellenszolgáltatásról és így a szolgáltatás és ellenszolgáltatás közötti feltűnően nagy értékkülönbségről sem lehet szó.

A felperes fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság részítéletét helybenhagyta. A jogerős részítélet szerint a társasági szerződés rendelkezéseinek formailag megfelelő taggyűlési jegyzőkönyv igazolja, hogy a felperes állításával szemben 2000. április 12-én született taggyűlési határozat az engedményezésről. A felperesben lezajlott 2000. május 18-ai tagváltozás után készült átadás-átvételi jegyzőkönyv az új tagi szerkezetű felperes részére átadott iratok között mind a 2000. április 12-ei taggyűlési jegyzőkönyvet, mind a 2000. évi Határozatok Könyvét felsorolja, és nem található olyan jelzés az átadás-átvételi jegyzőkönyvben, ami arra utalna, hogy ezek átadására esetleg mégsem került sor. A felperes maga sem állította teljes bizonyossággal, hogy a Határozatok Könyvének átadása elmaradt, ezért helyesen hívta fel a bíróság a felperest annak becsatolására. A felperesnek az átadás-átvételi jegyzőkönyv szerint birtokába került taggyűlési jegyzőkönyv bemutatásával kellett és lehetett volna igazolnia, hogy annak tartalma nem egyezik a periratoknál található taggyűlési jegyzőkönyvvel. E vonatkozásban nem a 2000. április 12-ei taggyűlési jegyzőkönyvet szerkesztő ügyvédnő számítógépének szakértői vizsgálatának volt jelentősége. Az alperes hivatkozott egyébként arra, hogy a szerver már nem elérhető, de dr. K. Á. tanúkénti meghallgatására - melyhez szükséges felmentést megadta az alperes - mindenképpen szükség lett volna annak tisztázásához, hogy számítógépe tartalmazta-e egyáltalán a kérdéses fájlt. A felperes viszont kifejezetten úgy nyilatkozott, hogy nem kéri az ügyvédnő tanúkénti meghallgatását.

Mindezek alapján a másodfokú bíróság egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy az engedményezési szerződés ténylegesen létrejött a peres felek között.

Egyetértett az elsőfokú bírósággal abban is, hogy az engedményezési szerződés érvénytelenségére a felperes alaptalanul hivatkozott. Álláspontja szerint önmagában az, hogy az engedményezési szerződés megkötésének időpontjában a két cég tulajdonosi szerkezetében személyi átfedés mutatkozott, még nem teszi nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütközővé az engedményezési szerződést, a felperesnek pedig nem közvetlenül az engedményezés miatt, hanem amiatt kellene - ha a Választottbíróság a P. Kft.-t marasztalná - a P. Kft. helyett az alperes felé teljesítenie, mert a felperes a P. Kft.-vel kötött szerződésben ilyen helytállást vállalt.

Hangsúlyozta a másodfokú bíróság, hogy az engedményezés idején már volt lejárt kártérítési követelés, ugyanis a 2000. március 1-jétől kifizetett bérleti díjak már az engedményezést megelőzően is kárként jelentkeztek.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen a keresetének helyt adó új határozat meghozatalát, másodlagosan az első- vagy másodfokú bíróság új eljárásra, új határozat hozatalára utasítását kérte. Felülvizsgálati kérelmét az alábbiakkal indokolta:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!