Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Mfv.10082/2014/4. számú precedensképes határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Sztojkoné dr. Hajdu Edit, Tallián Blanka

Mfv.I.10.082/2014/4.

A Kúria a dr. Csonka László ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Somogyi - Lovas Beatrix jogtanácsos által képviselt alperes ellen kormánytisztviselői jogviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon 36.M.3835/2010. számon megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.633.726/2012/3. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 49.Mf.633.726/2012/3. számú közbenső ítéletét hatályában fenntartja.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogellenesen és rendeltetésellenesen szüntette meg a kormánytisztviselői jogviszonyát, és emiatt 2010. szeptember 23-ától járó illetmény és két havi átlagkeresetnek megfelelő összegű átalánykártérítés iránti igényt jelentett be kamataival együtt, továbbá az alperes perköltségben való marasztalását is kérte. Hivatkozása szerint a kormánytisztviselői jogviszony indokolás nélküli felmentése jogellenes, sérti a diszkrimináció tilalmát is, továbbá az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a felmentés jogát.

A Fővárosi Munkaügyi Bíróság 36.M.3835/2010/22. számú ítéletével a keresetet elutasította és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2003. október 27-étől állt az alperes jogelődje, az M.H. alkalmazásában határozatlan idejű közszolgálati jogviszonyban. A munkáját az M.K.K.K.K.-ban végezte, a K.K.F.SZ.K.S.S.T.F.D.O.-nak volt az osztályvezetője. Az alperes a 2010. június 11-én kelt iratával tájékoztatta a felperest arról, hogy az M.H. megszűnt, jogutódja az alperes.

A Kormány megalakítását követően 2010. május 31-én értesítették arról, hogy június 1-jén jelenjen meg dr. K.Z., akkor még ki nem nevezett kommunikációs államtitkár irodájában. A felperes több munkatársával együtt volt jelen a megbeszélésen, ahol a munkáltató képviseletében dr. K.Z. elmondta, hogy egy hónapja válogatja a csapatát egyrészt az elvégzett munka, másrészt az alapján, hogy megvan-e a kölcsönös bizalom. A jelenlévő köztisztviselők munkáját nem ismeri, a kölcsönös bizalom azonban egyértelműen nem áll fenn, így a teremben lévők munkájára nincs szükség. Amint a szükséges törvénymódosítás lehetővé teszi, megszüntetik a jogviszonyukat. Ezt követően a felperes már nem végzett munkát, bár munkaidőben folyamatosan a munkahelyén tartózkodott. A tájékoztatáson jelenlévő köztisztviselők közül két fő jogviszonyát nem szüntette meg az alperes.

A felperes főosztályát irányító M.K.O.M.F.SZ. megszűnt, 2010. június 28-ától a 7/2010. (VI.28.) KIM utasítás szerint a K.S.S.T.F. - idetartozóan a D.F. is - az államtitkár irányítása alá került.

Az alperes 2010. július 22-én kelt és közölt felmentéssel a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát 2010. szeptember 22-ével a 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással indokolás nélkül megszüntette. Munkáltatói jogkörgyakorlóként a felmentést dr. G.A.L. közigazgatási államtitkár írta alá.

A felmentés ideje alatt a 17/2010. (VIII.31.) KIM utasítás értelmében a K.S.S.T.F., valamint a D.O. is megszűnt. A K.K.F. államtitkár irányítása alá került a S.K.K.F.. Az ezen belül működő O.K.M.O.SZ.SZ.O. vette át a D.O. feladatait.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint az alperes eljárása nem ütközött a Ktjv. 8. § (1) bekezdésébe. Az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II.18.) számú határozatában a Ktjv. 8. § (1) bekezdését 2011. május 31-ei hatállyal semmisítette meg, az azt megelőzően hozott ezen jogszabályhelyre alapított munkáltatói intézkedés nem jogellenes.

A munkaügyi bíróság nem találta bizonyítottnak azt, hogy az alperes az egyenlő bánásmód követelményét a 2003. évi CXXV. törvény 19. §-ára tekintettel megsértette volna.

Nem találta megállapíthatónak azt, hogy az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát. E körben a felperes azt jelölte meg, hogy az alperes megvárta az indokolás nélküli felmentésről szóló jogszabály hatályba lépését, így jogellenesen korlátozta a felperes érdekérvényesítési lehetőségét. A munkaügyi bíróság álláspontja szerint nem lehet rendeltetésellenesnek tekinteni egy olyan munkáltatói magatartást, amely a perbeli időben hatályos jogszabály lehetőségével élve indokolás nélkül szüntette meg a munkavállaló munkaviszonyát. Erre a Ktjv. 8. §-a egyértelműen lehetőséget biztosított.

A tanúvallomások alapján megállapította, hogy 2011. június 1-jén dr. K.Z. arról tájékoztatta a kormánytisztviselőket, hogy velük szemben a bizalom már nem áll fenn, és ezért a jogviszonyuk megszüntetésre kerül. Dr. G.A.L. munkáltatói jogkörgyakorló azonban tanúként előadta, hogy maga döntött a felperes kormányzati tisztviselői jogviszonyának a megszüntetéséről az alapján, hogy az általa vezetett osztály nem megfelelően működött, így az ő munkáját sem találta megfelelőnek. Dr. K.Z. nyilatkozata semmiképpen nem befolyásolta a döntésben.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Törvényszék 49.Mf.633.726/2012/3. számú közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, megállapította a felmentés jogellenességét, továbbá hogy a felperes jogviszonya az alperesnél 2012. november 28-án szűnik meg. Az összegszerűség megállapítására az iratokat az elsőfokú bíróságnak visszaküldte.

A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az ítélet meghozatalához szükséges bizonyítást lefolytatta a feltárt tények mérlegelésével és a vonatkozó jogszabályok alkalmazásával meghozott döntésével és annak indokaival a másodfokú bíróság eltérő jogi álláspontja miatt nem értett egyet, ezért azt megváltoztatta.

A Ktjv. 2010. július 6-án lépett hatályba bevezetve a kormánytisztviselői jogviszony indokolás nélküli felmentéssel történő megszüntetését, mely rendelkezést az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II. 18.) AB határozatával alkotmányellenessége folytán 2011. május 31-ei hatállyal megsemmisített.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes eljárása a felmentéskor az akkori jogszabálynak megfelelt, de az Mt. 4. § (1) bekezdésben foglaltaknak nem. Eljárása alkalmas volt arra, hogy a felperes jogos érdekét csorbítsa, érdekérvényesítési lehetőségét korlátozza [Mt. 4. § (2) bekezdés]. Az, hogy egy munkáltatói intézkedés jogszerű, nem jelent egyértelműen rendeltetésszerűséget is. Erre a felperes eredményesen hivatkozott.

A felperest 2010. június 1-jén tájékoztatta a munkáltatója képviseletében eljáró dr. K.Z. arról, hogy a kölcsönös bizalom a kettőjük viszonyában hiányzik, mert a felperest a korábbi kormány alkalmazta. Tájékoztatták arról, hogy megindult az átalakítás folyamata, de az intézkedéssel a munkáltató megvárja annak a jogszabálynak a hatályba lépését, amely alapján a jogviszonyt indokolás nélkül meg tudja szüntetni, és amely az eljárását jogszerűvé teszi. Az elsőfokú eljárásban az alperes maga sem vitatta azt, hogy a felperes tájékoztatása ilyen módon történt meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!