Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2014.06.M11 Rendeltetésellenesen élt a munkáltató az indokolás nélküli felmentés jogával, ha bizonyított, hogy annak közlésével megvárta az indokolás nélküli felmentést lehetővé tevő jogszabály kihirdetését [1992. évi XXII. tv. 4. § (1) bek.; 2010. évi LVIII. tv. 8. § (1) bek.].

[1] A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogellenesen és rendeltetésellenesen szüntette meg a kormánytisztviselői jogviszonyát, és emiatt 2010. szeptember 23-tól járó illetmény és kéthavi átlagkeresetnek megfelelő összegű átalánykártérítés iránti igényt jelentett be kamataival együtt, továbbá az alperes perköltségben való marasztalását is kérte. Hivatkozása szerint a kormánytisztviselői jogviszony indokolás nélküli felmentése jogellenes, sérti a diszkrimináció tilalmát is, továbbá az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a felmentés jogát.

[2] A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte.

[3] A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2003. október 27-től állt az alperes jogelődje, az M. Hivatal alkalmazásában határozatlan idejű közszolgálati jogviszonyban. A munkáját az M. Központjában osztályvezetőként végezte. Az alperes a 2010. június 11-én kelt iratával tájékoztatta a felperest arról, hogy az M. Hivatal megszűnt, jogutódja az alperes.

[4] A Kormány megalakítását követően, 2010. május 31-én értesítették arról, hogy június 1-jén jelenjen meg az akkor még ki nem nevezett egységvezető irodájában. A felperes több munkatársával együtt volt jelen a megbeszélésen, ahol a munkáltató képviseletében nevezett elmondta, hogy egy hónapja válogatja a csapatát egyrészt az elvégzett munka, másrészt az alapján, hogy megvan-e a kölcsönös bizalom. A jelen lévő köztisztviselők munkáját nem ismeri, a kölcsönös bizalom azonban egyértelműen nem áll fenn, így a teremben lévők munkájára nincs szükség. Amint a szükséges törvénymódosítás lehetővé teszi, megszüntetik a jogviszonyukat. Ezt követően a felperes már nem végzett munkát, bár munkaidőben folyamatosan a munkahelyén tartózkodott. A tájékoztatáson jelen lévő köztisztviselők közül két fő jogviszonyát nem szüntette meg az alperes.

[5] A felperes főosztályát irányító M. Kabinetiroda Szakállamtitkárság megszűnt, 2010. június 28-tól utasítás szerint a K. Sajtóközpont és Stratégiai Tervező Főosztály a K. Kommunikációért felelős vezető irányítása alá került.

Az alperes 2010. július 22-én kelt és közölt felmentéssel a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát 2010. szeptember 22-ével a 2010. évi LVIII. törvény (továbbiakban: Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással indokolás nélkül megszüntette. Munkáltatói jogkörgyakorlóként a felmentést a közigazgatási államtitkár írta alá.

[6] A munkaügyi bíróság álláspontja szerint az alperes eljárása nem ütközött a Ktjv. 8. § (1) bekezdésébe. Az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II. 18.) számú határozatában a Ktjv. 8. § (1) bekezdését 2011. május 31-i hatállyal semmisítette meg, az azt megelőzően hozott ezen jogszabályhelyre alapított munkáltatói intézkedés nem jogellenes.

[7] A munkaügyi bíróság nem találta bizonyítottnak azt, hogy az alperes az egyenlő bánásmód követelményét a 2003. évi CXXV. törvény 19. §-ára tekintettel megsértette volna.

[8] Nem találta megállapíthatónak azt, hogy az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát. E körben a felperes azt jelölte meg, hogy az alperes megvárta az indokolás nélküli felmentésről szóló jogszabály hatálybalépését, így jogellenesen korlátozta a felperes érdekérvényesítési lehetőségét. A munkaügyi bíróság álláspontja szerint nem lehet rendeltetésellenesnek tekinteni egy olyan munkáltatói magatartást, amely a perbeli időben hatályos jogszabály lehetőségével élve, indokolás nélkül szüntette meg a munkavállaló munkaviszonyát. Erre a Ktjv. 8. §-a egyértelműen lehetőséget biztosított.

[9] A tanúvallomások alapján megállapította, hogy 2011. június 1-jén a leendő vezető arról tájékoztatta a kormánytisztviselőket, hogy velük szemben a bizalom már nem áll fenn, és ezért a jogviszonyuk megszüntetésre kerül. A munkáltatói jogkörgyakorló másik személy azonban tanúként előadta, hogy maga döntött a felperes kormánytisztviselői jogviszonyának a megszüntetéséről az alapján, hogy az általa vezetett osztály nem megfelelően működött, így az ő munkáját sem találta megfelelőnek. A leendő vezető nyilatkozata semmiképpen nem befolyásolta a döntésben.

[10] A felperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, megállapította a felmentés jogellenességét, továbbá hogy a felperes jogviszonya az alperesnél 2012. november 28-án szűnik meg. Az összegszerűség megállapítására az iratokat az elsőfokú bíróságnak visszaküldte.

[11] A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az ítélet meghozatalához szükséges bizonyítást lefolytatta, a feltárt tények mérlegelésével és a vonatkozó jogszabályok alkalmazásával meghozott döntésével és annak indokaival a másodfokú bíróság eltérő jogi álláspontja miatt nem értett egyet, ezért azt megváltoztatta.

[12] A Ktjv. 2010. július 6-án lépett hatályba, bevezetve a kormánytisztviselői jogviszony indokolás nélküli felmentéssel történő megszüntetését, mely rendelkezést az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II. 18.) AB határozatával alkotmányellenessége folytán 2011. május 31-i hatállyal megsemmisített.

[13] A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes eljárása a felmentéskor az akkori jogszabálynak megfelelt, de az Mt. 4. § (1) bekezdésben foglaltaknak nem. Eljárása alkalmas volt arra, hogy a felperes jogos érdekét csorbítsa, érdekérvényesítési lehetőségét korlátozza [Mt. 4. § (2) bekezdés]. Az, hogy egy munkáltatói intézkedés jogszerű, nem jelent egyértelműen rendeltetésszerűséget is. Erre a felperes eredményesen hivatkozott.

[14] A felperest 2010. június 1-jén tájékoztatta a munkáltatója képviseletében eljáró leendő vezető arról, hogy a kölcsönös bizalom a kettőjük viszonyában hiányzik, mert a felperest a korábbi kormány alkalmazta. Tájékoztatták arról, hogy megindult az átalakítás folyamata, de az intézkedéssel a munkáltató megvárja annak a jogszabálynak a hatálybalépését, amely alapján a jogviszonyt indokolás nélkül meg tudja szüntetni, és amely az eljárását jogszerűvé teszi. Az elsőfokú eljárásban az alperes maga sem vitatta azt, hogy a felperes tájékoztatása ilyen módon történt meg.

[15] A rendeltetésellenes joggyakorlást támasztja alá az is, hogy a tájékoztatást követően az alperes nem foglalkoztatta a felperest és munkatársait, feladatot részükre nem adott, a jogviszony megszüntetéséről akkor intézkedett, amikor a kedvező jogszabály már hatályban volt.

[16] A felperest ezzel az eljárással megfosztotta attól, hogy a Ktv. 17. § (2) bekezdésének rendelkezése szerint közölt indokolással történő megszüntetés esetén jogorvoslati eljárást megalapozottan kezdeményezhessen, és érdekeit a bíróság előtt megvédje. A Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontjában rögzített rendelkezés ugyanis jelentősen leszűkíti azoknak az eseteknek a körét, amikor a kormánytisztviselő a siker reményében bírósághoz fordulhat, és a bíróság a felmentés jogszerűségét érdemben el tudja bírálni, hiszen a munkáltatói intézkedés mögött nincs indokolás, amelynek megfelelősége azt jogszerűvé teszi.

[17] A rendeltetésellenességet támasztja alá a munkáltatói jogkörgyakorló tanúvallomása is, aki a felperes munkájával, teljesítményével kapcsolatos szempontokra hivatkozott. Nem vitatta ugyanakkor, hogy a felperes teljesítményét az előző kormány teljesítménye alapján ítélte meg, de konkrét, felperesre egyediesített megállapításokat nem tett, ezért nem képezheti ez a nyilatkozat sem jogszerű alapját a munkáltató intézkedésének.

[18] A másodfokú bíróság annak nem tulajdonított perdöntő jelentőséget, hogy a 2010. június 1-jei tájékoztatás a leendő vezetőtől származott, mivel annak alapján az alperes intézkedése megtörtént.

[19] Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezésére és az első fokú ítélet helybenhagyására irányult. Hivatkozása szerint a másodfokú közbenső ítélet a Pp. 206. § (1) bekezdését, a Ktjv. 3. §-át és az Mt. 4. § (2) bekezdését sérti.

[20] A másodfokú bíróság a mérlegelés körébe vont adatok és bizonyítékok megállapítása és egybevetése során okszerűtlen, iratellenes következtetésre jutott.

[21] A Ktjv. 3. §-ában foglalt munkáltatói jogkörgyakorlásra vonatkozó rendelkezéseket sérti a másodfokú közbenső ítélet megállapítása, mely szerint nincs perdöntő jelentősége annak, hogy a tájékoztatás a leendő vezetőtől származott. Ezzel a másodfokú bíróság olyan jogszabálysértő álláspontra helyezkedett, hogy egy bárkitől származó jogviszony-megszüntetéssel kapcsolatos kijelentés, megállapítás jogellenessé teszi a munkáltató képviseletében eljáró személy későbbi intézkedését.

[22] Iratellenes a másodfokú közbenső ítélet azon megállapítása is, miszerint az alperes nem vitatta a felperes tájékoztatásának a közbenső ítéletben foglaltak szerint történő megvalósulását. Az alperes ugyanis a perben hivatkozott arra, hogy miután jogszabály­megjelölés nem történt, ezért nem kizárt, hogy a szervezeti struktúrát érintő, az átszervezés végrehajtásához szükséges jogszabályok hatálybalépésére történt utalás.

[23] A másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta azt az alperes által bizonyított körülményt, hogy a munkáltató a teljes kommunikációs területet átalakította, és az átszervezés következtében a felperes osztálya megszűnt, ezért a foglalkoztatás hiánya nem a rendeltetésellenes joggyakorlás, hanem az átszervezés elhúzódó folyamatát bizonyítja.

[24] A másodfokú közbenső ítélet "egybemossa" a rendeltetésszerű joggyakorlás, valamint az egyenlő bánásmód követelményének jogszabályi rendelkezéseit, amikor a felperes teljesítményével kapcsolatban a munkáltatói jogkörgyakorló az előző kormány teljesítményével kapcsolatos értékítéletére hivatkozik. A másodfokú eljárásban a felperes ugyanakkor az egyenlő bánásmód megsértésére már nem hivatkozott.

[25] Nem lehet rendeltetésellenesnek tekinteni egy olyan munkáltatói intézkedést, amely a perbeli időszakban hatályos jogszabály lehetőségével élve, indokolás nélkül szüntette meg a kormánytisztviselői jogviszonyt.

[26] A Kúria Mfv. I. 10.253/2013/5. számú végzésével a per tárgyalását az Mfv. I. 10 072/2013/6. számon az Európai Unió Bíróságánál kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárásban meghozott döntés közzétételéig felfüggesztette a Pp. 152. § (2) bekezdés alapján.

[27] Az Európai Unió Bírósága a C-332/13. számú ügyben 2014. január 16-án hozott végzésével megállapította, hogy - uniós jog alkalmazásának hiányában - nem rendelkezik hatáskörrel a kérdést előterjesztő bíróság által feltett kérdések megválaszolására.

[28] A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

[29] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében már nem vitatta azon jogerős ítéleti megállapítást, miszerint a hatályos jogszabályoknak megfelelően közölt, indokolás nélküli felmentés esetén is vizsgálható, hogy a munkáltató az Mt. 4. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével élt-e a felmentés jogával. A másodfokú bíróságnak a munkáltatói rendeltetésellenes joggyakorlásról levont jogkövetkeztetésére vonatkozóan azonban az alperes megalapozatlanul hivatkozott a Pp. 206. § (1) bekezdésének megsértésére.

[30] A munkáltató képviseletében eljárva nemcsak a munkáltatói jogkörgyakorlásra jogosult hivatali szervezet vezetője tehet jognyilatkozatokat. Attól függetlenül, hogy a Ktjv. 3. §-a alapján a kormánytisztviselői jogviszony megszüntetéséről érvényesen a közigazgatási államtitkár dönthet, a felmentési jog rendeltetésszerű gyakorlása körében értékelhető a "leendő" szakmai vezetőnek a jogviszony megszüntetésére vonatkozóan tett nyilatkozata. A felmentési intézkedést aláíró, így a perben saját döntéséről, annak szempontjairól nyilatkozó, következésképp érdektelennek nem tekinthető munkáltatói jogkörgyakorló perbeli előadását a per egyéb adataival összevetve lehet értékelni. A leendő vezető tanúvallomásokkal igazolt kijelentését, továbbá a munkáltatónak ezt követően a felmentés közléséig tanúsított, a felperes munkavégzését mellőző eljárását figyelembe véve okszerű következtetést vont le a másodfokú bíróság az alperesi felmentési jog gyakorlásának rendeltetésellenességéről.

[31] A tanúvallomások szerint a leendő vezető 2010. június 1-jén a jogviszony megszüntetésének indokát a kölcsönös bizalom hiányában jelölte meg. Ezért alaptalan a felülvizsgálati kérelem azon érvelése, miszerint az általa várt és a jogviszonyt megszüntető intézkedést jogszerűvé tevő jogszabályon a szervezeti átalakításról rendelkező 7/2010. (VI. 28.) KIM utasítást értette.

[32] A másodfokú bíróság helytállóan értékelte azt a körülményt is, hogy a felperest a felmentés közléséig a 2010. június 1-jén jelen lévő többi társával együtt mentesítették a munkavégzési kötelezettség alól. A tanúvallomások szerint ez szintén nem az átszervezéssel, hanem a bizalomhiánnyal áll összefüggésben.

[33] A felperes személyes előadásával, miszerint a leendő vezető nyilatkozta: "a kölcsönös bizalom azonban egyértelműen nem áll fenn, így a teremben lévők munkájára a jövőben nincs szükség", egybehangzóan vallottak a tanúk. Sz. E.: "...az […] úr utalt rá, hogy mivel a bizalom követelményének nem felelünk meg, ezért a munkánkra a továbbiakban nem lesz szükség. Előadom, hogy ezt követően bejártunk, de feladatokat nem kaptunk, munkát nem végeztünk" , valamint B. R. J. "…a bizalom sem állt fenn velünk szemben, ezért a munkánkra nem tart igényt […] Ezt követően azonban bár bent voltunk a munkahelyen, ténylegesen munkát nem végeztünk". Vallomásuk az alperes előadását kifejezetten cáfolja.

[34] Alaptalan az alperes felülvizsgálati érvelése az egyenlő bánásmód és a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének a körében is. A másodfokú bíróság ugyanis a munkáltatói jogkörgyakorló tanúvallomását nem az egyenlő bánásmód követelményének megsértése szempontjából vizsgálta, hanem azt hangsúlyozta, hogy az alperes a munkáltatói jogkörgyakorlónak a felperes teljesítményével kapcsolatos előadásával sem tudott jogszerű felmentési okot megjelölni. A felperes konkrét munkájának ismerete és értékelése hiányában pusztán az előző kormány teljesítménye alapján megalapozottan a munkáltató nem hivatkozhat a kormánytisztviselő képességével kapcsolatos jogszerű felmentési okra.

[35] A fentiekre tekintettel a másodfokú bíróság a Pp. 206. § (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelő mérlegeléssel a Pp. 221. § (1) bekezdésben foglalt indokolási kötelezettségének is eleget téve vont le jogkövetkeztetést arról, hogy az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a felmentés jogát a perbeli esetben.

[36] Mindezekre tekintettel a Kúria a jogerős közbenső ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdés alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Mfv. I. 10 082/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a dr. Csonka László ügyvéd által képviselt K. D. B. felperesnek a dr. Somogyi - Lovas Beatrix jogtanácsos által képviselt Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium alperes ellen kormánytisztviselői jogviszony megszüntetése jogellenességének megállapítása és jogkövetkezményei iránt a Fővárosi munkaügyi bíróságon 36. M. 3835/2010. számon megindított és másodfokon a Fővárosi Törvényszék 49. Mf. 633.726/2012/3. számú közbenső ítéletével jogerősen elbírált perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 49. Mf. 633.726/2012/3. számú közbenső ítéletét hatályában fenntartja.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felperes a keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogellenesen és rendeltetésellenesen szüntette meg a kormánytisztviselői jogviszonyát, és emiatt 2010. szeptember 23-ától járó illetmény és két havi átlagkeresetnek megfelelő összegű átalánykártérítés iránti igényt jelentett be kamataival együtt, továbbá az alperes perköltségben való marasztalását is kérte. Hivatkozása szerint a kormánytisztviselői jogviszony indokolás nélküli felmentése jogellenes, sérti a diszkrimináció tilalmát is, továbbá az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a felmentés jogát.

A munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította és a felperest perköltség megfizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 2003. október 27-étől állt az alperes jogelődje, az M. Hivatal alkalmazásában határozatlan idejű közszolgálati jogviszonyban. A munkáját az M. Központjában végezte, a K. Dokumentációs Osztályának volt az osztályvezetője. Az alperes a 2010. június 11-én kelt iratával tájékoztatta a felperest arról, hogy az M. Hivatal megszűnt, jogutódja az alperes.

A Kormány megalakítását követően 2010. május 31-én értesítették arról, hogy június 1-jén jelenjen meg az akkor még ki nem nevezett egységvezető irodájában. A felperes több munkatársával együtt volt jelen a megbeszélésen, ahol a munkáltató képviseletében nevezett elmondta, hogy egy hónapja válogatja a csapatát egyrészt az elvégzett munka, másrészt az alapján, hogy megvan-e a kölcsönös bizalom. A jelenlévő köztisztviselők munkáját nem ismeri, a kölcsönös bizalom azonban egyértelműen nem áll fenn, így a teremben lévők munkájára nincs szükség. Amint a szükséges törvénymódosítás lehetővé teszi, megszüntetik a jogviszonyukat. Ezt követően a felperes már nem végzett munkát, bár munkaidőben folyamatosan a munkahelyén tartózkodott. A tájékoztatáson jelenlévő köztisztviselők közül két fő jogviszonyát nem szüntette meg az alperes.

A felperes főosztályát irányító M. Kabinetiroda Szakállamtitkárság megszűnt, 2010. június 28-ától utasítás szerint a K. Sajtóközpont és S. T. Főosztály - a K. Kommunikációért felelős vezető irányítása alá került.

Az alperes 2010. július 22-én kelt és közölt felmentéssel a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát 2010. szeptember 22-ével a 2010. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Ktjv.) 8. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással indokolás nélkül megszüntette. Munkáltatói jogkörgyakorlóként a felmentést a közigazgatási államtitkár írta alá.

A felmentés ideje alatt az utasítás értelmében a K. Sajtóközpont és S. T. Főosztály, valamint a D. Osztály is megszűnt. A K. K. Felelős vezető irányítása alá került a S.- és K. K. Főosztály. Az ezen belül működő Online K. és M. O. és a Sz.- és Sz. Osztály vette át a D. Osztály feladatait.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint az alperes eljárása nem ütközött a Ktjv. 8. § (1) bekezdésébe. Az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II. 18.) számú határozatában a Ktjv. 8. § (1) bekezdését 2011. május 31-ei hatállyal semmisítette meg, az azt megelőzően hozott ezen jogszabályhelyre alapított munkáltatói intézkedés nem jogellenes.

A munkaügyi bíróság nem találta bizonyítottnak azt, hogy az alperes az egyenlő bánásmód követelményét a 2003. évi CXXV. törvény 19. §-ára tekintettel megsértette volna.

Nem találta megállapíthatónak azt, hogy az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a jogát. E körben a felperes azt jelölte meg, hogy az alperes megvárta az indokolás nélküli felmentésről szóló jogszabály hatályba lépését, így jogellenesen korlátozta a felperes érdekérvényesítési lehetőségét. A munkaügyi bíróság álláspontja szerint nem lehet rendeltetésellenesnek tekinteni egy olyan munkáltatói magatartást, amely a perbeli időben hatályos jogszabály lehetőségével élve indokolás nélkül szüntette meg a munkavállaló munkaviszonyát. Erre a Ktjv. 8. §-a egyértelműen lehetőséget biztosított.

A tanúvallomások alapján megállapította, hogy 2011. június 1-jén a leendő vezető arról tájékoztatta a kormánytisztviselőket, hogy velük szemben a bizalom már nem áll fenn, és ezért a jogviszonyuk megszüntetésre kerül. A munkáltatói jogkörgyakorló másik személy azonban tanúként előadta, hogy maga döntött a felperes kormányzati tisztviselői jogviszonyának a megszüntetéséről az alapján, hogy az általa vezetett osztály nem megfelelően működött, így az ő munkáját sem találta megfelelőnek. A leendő vezető nyilatkozata semmiképpen nem befolyásolta a döntésben.

A felperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, megállapította a felmentés jogellenességét, továbbá hogy a felperes jogviszonya az alperesnél 2012. november 28-án szűnik meg. Az összegszerűség megállapítására az iratokat az elsőfokú bíróságnak visszaküldte.

A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az ítélet meghozatalához szükséges bizonyítást lefolytatta a feltárt tények mérlegelésével és a vonatkozó jogszabályok alkalmazásával meghozott döntésével és annak indokaival a másodfokú bíróság eltérő jogi álláspontja miatt nem értett egyet, ezért azt megváltoztatta.

A Ktjv. 2010. július 6-án lépett hatályba bevezetve a kormánytisztviselői jogviszony indokolás nélküli felmentéssel történő megszüntetését, mely rendelkezést az Alkotmánybíróság a 8/2011. (II. 18.) AB határozatával alkotmányellenessége folytán 2011. május 31-ei hatállyal megsemmisített.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az alperes eljárása a felmentéskor az akkori jogszabálynak megfelelt, de az Mt. 4. § (1) bekezdésben foglaltaknak nem. Eljárása alkalmas volt arra, hogy a felperes jogos érdekét csorbítsa, érdekérvényesítési lehetőségét korlátozza [Mt. 4. § (2) bekezdés]. Az, hogy egy munkáltatói intézkedés jogszerű, nem jelent egyértelműen rendeltetésszerűséget is. Erre a felperes eredményesen hivatkozott.

A felperest 2010. június 1-jén tájékoztatta a munkáltatója képviseletében eljáró leendő vezető arról, hogy a kölcsönös bizalom a kettőjük viszonyában hiányzik, mert a felperest a korábbi kormány alkalmazta. Tájékoztatták arról, hogy megindult az átalakítás folyamata, de az intézkedéssel a munkáltató megvárja annak a jogszabálynak a hatályba lépését, amely alapján a jogviszonyt indokolás nélkül meg tudja szüntetni, és amely az eljárását jogszerűvé teszi. Az elsőfokú eljárásban az alperes maga sem vitatta azt, hogy a felperes tájékoztatása ilyen módon történt meg.

A nem rendeltetésszerű joggyakorlást támasztja alá az is, hogy a tájékoztatást követően az alperes nem foglalkoztatta a felperest és munkatársait, feladatot részükre nem adott, a jogviszony megszüntetéséről akkor intézkedett, amikor a kedvező jogszabály már hatályban volt.

A felperest ezzel az eljárással megfosztotta attól, hogy a Ktv. 17. § (2) bekezdésének rendelkezése szerint közölt indokolással történő megszüntetés esetén jogorvoslati eljárást megalapozottan kezdeményezhessen, és érdekeit a bíróság előtt megvédje. A Ktjv. 8. § (1) bekezdés b) pontjában rögzített rendelkezés ugyanis jelentősen leszűkíti azoknak az eseteknek a körét, amikor a kormánytisztviselő a siker reményében bírósághoz fordulhat, és a bíróság a felmentés jogszerűségét érdemben el tudja bírálni, hiszen a munkáltatói intézkedés mögött nincs indokolás, amelynek megfelelősége azt jogszerűvé teszi.

A rendeltetésellenességet támasztja alá a munkáltatói jogkörgyakorló tanúvallomása is, aki a felperes munkájával, teljesítményével kapcsolatos szempontokra hivatkozott. Nem vitatta ugyanakkor, hogy a felperes teljesítményét az előző kormány teljesítménye alapján ítélte meg, de konkrét, felperesre egyediesített megállapításokat nem tett, ezért nem képezheti ez a nyilatkozat sem jogszerű alapját a munkáltató intézkedésének.

A másodfokú bíróság annak nem tulajdonított perdöntő jelentőséget, hogy a 2010. június 1-jei tájékoztatás a leendő vezetőtől származott, mivel annak alapján az alperes intézkedése megtörtént.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezésére és az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult. Hivatkozása szerint a másodfokú közbenső ítélet a Pp. 206. § (1) bekezdését, a Ktjv. 3. §-át és az Mt. 4. § (2) bekezdését sérti.

A másodfokú bíróság a mérlegelés körébe vont adatok és bizonyítékok megállapítása és egybevetése során okszerűtlen, iratellenes következtetésre jutott.

A Ktjv. 3. §-ban foglalt munkáltatói jogkörgyakorlásra vonatkozó rendelkezéseket sérti a másodfokú közbenső ítélet megállapítása, mely szerint nincs perdöntő jelentősége annak, hogy a tájékoztatás a leendő vezetőtől származott. Ezzel a másodfokú bíróság olyan jogszabálysértő álláspontra helyezkedett, hogy egy bárkitől származó jogviszony megszüntetéssel kapcsolatos kijelentés, megállapítás jogellenessé teszi a munkáltató képviseletében eljáró személy későbbi intézkedését.

Iratellenes a másodfokú közbenső ítélet azon megállapítása is, miszerint az alperes nem vitatta a felperes tájékoztatásának a közbenső ítéletben foglaltak szerint történő megvalósulását. Az alperes ugyanis a perben hivatkozott arra, hogy miután jogszabály megjelölés nem történt, ezért nem kizárt, hogy a szervezeti struktúrát érintő, az átszervezés végrehajtásához szükséges jogszabályok hatályba lépésére történt utalás. Az utasítás 2010. június 29-én hatályba is lépett.

A másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta azt az alperes által bizonyított körülményt, hogy a munkáltató a teljes kommunikációs területet átalakította, és az átszervezés következtében a felperes osztálya megszűnt, ezért a foglalkoztatás hiánya nem a rendeltetésellenes joggyakorlás, hanem az átszervezés elhúzódó folyamatát bizonyítja.

A másodfokú közbenső ítélet "egybemossa" a rendeltetésszerű joggyakorlás, valamint az egyenlő bánásmód követelményének jogszabályi rendelkezéseit, amikor a felperes teljesítményével kapcsolatban a munkáltatói jogkörgyakorló az előző kormány teljesítményével kapcsolatos értékítéletére hivatkozik. A másodfokú eljárásban a felperes ugyanakkor az egyenlő bánásmód megsértésére már nem hivatkozott.

Nem lehet rendeltetésellenesnek tekinteni egy olyan munkáltatói intézkedést, amely a perbeli időszakban hatályos jogszabály lehetőségével élve indokolás nélkül szüntette meg a kormánytisztviselői jogviszonyt.

A Kúria Mfv. I. 10.253/2013/5. számú végzésével a per tárgyalását az Mfv. I. 10.072/2013/6. számon az Európai Unió Bíróságánál kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárásban meghozott döntés közzétételéig felfüggesztette a Pp. 152. § (2) bekezdés alapján. Úgy ítélte meg, hogy a jelen ügyben uniós szabályok értelmezése szükséges, mert ettől függ az ügy érdemi eldöntése.

Az Európai Unió Bírósága a C-332/13. számú ügyben 2014. január 16-án hozott végzésével megállapította, hogy nem rendelkezik hatáskörrel a kérdést előterjesztő bíróság által feltett kérdések megválaszolására.

A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében már nem vitatta azon jogerős ítéleti megállapítást, miszerint a hatályos jogszabályoknak megfelelően közölt, indokolás nélküli felmentés esetén is vizsgálható, hogy a munkáltató az Mt. 4. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak figyelembe vételével élt-e a felmentés jogával. A másodfokú bíróságnak a munkáltatói rendeltetésellenes joggyakorlásról levont jogkövetkeztetésére vonatkozóan azonban az alperes megalapozatlanul hivatkozott a Pp. 206. § (1) bekezdésének megsértésére.

A munkáltató képviseletében eljárva nemcsak a munkáltatói jogkörgyakorlásra jogosult hivatali szervezet vezetője tehet jognyilatkozatokat. Attól függetlenül, hogy a Ktjv. 3. §-a alapján a kormánytisztviselői jogviszony megszüntetéséről érvényesen a közigazgatási államtitkár dönthet, a felmentési jog rendeltetésszerű gyakorlása körében értékelhető a "leendő" szakmai vezetőnek, a jogviszony megszüntetésére vonatkozóan tett nyilatkozata. A felmentési intézkedést aláíró, így a perben saját döntéséről, annak szempontjairól nyilatkozó, következésképp érdektelennek nem tekinthető munkáltatói jogkörgyakorló perbeli előadását a per egyéb adataival összevetve lehet értékelni. A leendő vezető tanúvallomásokkal igazolt kijelentését, továbbá a munkáltatónak ezt követően a felmentés közléséig tanúsított, a felperes munkavégzését mellőző eljárását figyelembe véve okszerű következtetést vont le a másodfokú bíróság az alperesi felmentési jog gyakorlásának rendeltetésellenességéről.

A tanúvallomások szerint a leendő vezető 2010. június 1-jén a jogviszony megszüntetésének indokát a kölcsönös bizalom hiányában jelölte meg. Ezért alaptalan a felülvizsgálati kérelem azon érvelése, miszerint az általa várt és a jogviszonyt megszüntető intézkedést jogszerűvé tevő jogszabályon a szervezeti átalakításról rendelkező 7/2010. (VI. 28.) KIM utasítást értette.

A másodfokú bíróság helytállóan értékelte azt a körülményt is, hogy a felperest a felmentés közléséig a 2010. június 1-jén jelenlévő többi társával együtt mentesítették a munkavégzési kötelezettség alól. A tanúvallomások szerint ez szintén nem az átszervezéssel, hanem a bizalomhiánnyal áll összefüggésben.

A felperes 8. sorszámú jegyzőkönyv 3. oldalán tett személyes előadásával, miszerint a leendő vezető azt nyilatkozta: "a kölcsönös bizalom azonban egyértelműen nem áll fenn, így a teremben lévők munkájára a jövőben nincs szükség", egybehangzóan vallottak a tanúk. Sz. E.: "...az ... úr utalt rá, hogy mivel a bizalom követelményének nem felelünk meg, ezért a munkánkra a továbbiakban nem lesz szükség. Előadom, hogy ezt követően bejártunk, de feladatokat nem kaptunk, munkát nem végeztünk" (8. sorszámú jegyzőkönyv 5. oldal első bekezdés), valamint B. R. J. "... a bizalom sem állt fenn velünk szemben, ezért a munkánkra nem tart igényt...Ezt követően azonban bár bent voltunk a munkahelyen, ténylegesen munkát nem végeztünk" (8. sorszámú jegyzőkönyv. 6. oldal utolsó előtti bekezdés) Vallomásuk az alperes előadását kifejezetten cáfolja.

Alaptalan az alperes felülvizsgálati érvelése az egyenlő bánásmód és a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményének a körében is. A másodfokú bíróság ugyanis a munkáltatói jogkörgyakorló tanúvallomását nem az egyenlő bánásmód követelményének megsértése szempontjából vizsgálta, hanem azt hangsúlyozta, hogy az alperes a munkáltatói jogkörgyakorlónak a felperes teljesítményével kapcsolatos előadásával sem tudott jogszerű felmentési okot megjelölni. A felperes konkrét munkájának ismerete és értékelése hiányában pusztán az előző kormány teljesítménye alapján megalapozottan a munkáltató nem hivatkozhat a kormánytisztviselő képességével kapcsolatos jogszerű felmentési okra.

A fentiekre tekintettel a másodfokú bíróság a Pp. 206. § (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelő mérlegeléssel a Pp. 221. § (1) bekezdésben foglalt indokolási kötelezettségének is eleget téve vont le jogkövetkeztetést arról, hogy az alperes rendeltetésellenesen gyakorolta a felmentés jogát a perbeli esetben.

Mindezekre tekintettel a Kúria a jogerős közbenső ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdés alapján hatályában fenntartotta.

A felülvizsgálati eljárásban pernyertes felperesnek költsége nem merült fel, ezért az erről szóló határozathozatalt a Kúria a Pp. 79. § (1) bekezdés alapján mellőzte.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az alperes személyes illetékmentessége folytán a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 14. §-a alapján az állam viseli.

Budapest, 2014. március 26.

Dr. Hajdu Edit s.k. a tanács elnöke, előadó bíró Dr. Tallián Blanka s.k. bíró, Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna s.k. bíró

(Kúria Mfv. I. 10 082/2014.)