Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1984.6.225 Az élettársak közös gazdálkodásából eredő kölcsönös vagyoni igények rendezésénél arra kell törekedni, hogy az igazság és a méltányosság elve érvényesüljön, és egyik élettárs se legyen megrövidítve. A törvény a szerzésben közreműködő élettársnak dologi igényt biztosít a megszerzett vagyontárgy felett, az ezen alapuló tulajdoni részesedés érvényesülését a felek belső viszonyában a tulajdonszerzési korlátozásról szóló jogszabályi rendelkezés nem akadályozza. Ez a korlátozás a felek külső viszonyában érvényesül, és legfeljebb azt eredményezheti, hogy a közösen szerzett vagyon megosztásánál a bíróság annak a félnek juttatja az ingatlant, akivel szemben szerzési korlátozás nem áll fenn [Ptk. 578. § (1) bek., 32/1971. (X. 5.) Korm. sz. r. 3. §].

A peres felek 1969-től 1976 novemberéig élettársi viszonyban éltek a felperes öröklakásában. Az életközösség alatt vásároltak egy másik ingatlant, amely az alperes nevére került a felperest terhelő tulajdonszerzési korlátozás miatt.

A felperes a keresetében az élettársi közös vagyon megosztása címén 472 150 forint megfizetésére kérte kötelezni az alperest, aki 85 356 forint erejéig elismerte a követelést, ezt meghaladóan a kereset elutasítását kérte.

Az első fokú ítéletet a másodfokú bíróság részben megváltoztatta, és - egyéb rendelkezések mellett - az alperest a felek által vásárolt ingatlannal kapcsolatos elszámolás alapján 287 280 forint megfizetésére, "az élettársi közös vagyon megosztása és elszámolása" címén pedig további 47 452 forint megfizetésére kötelezte. A másodfokú bíróság álláspontja szerint az ingatlanon a feleknek az együttes szerzéssel közös tulajdona keletkezett, és ezért a közös vagyon megosztásának alapja az ingatlan forgalmi értéke, nem pedig az építési költség. Az ingatlan forgalmi értéke - az OTP-kölcsön és az alperest illető szociálpolitikai kedvezmény levonása után - 718 200 forint, és a szerzésben való közreműködés arányában ennek a 40%-a, vagyis 287 280 forint illeti meg a felperest. A másik - 47 452 forintos - marasztalási összeg a lakáshasználati díj és az ingóknál mutatkozó értékkülönbözet címén, valamint garázzsal kapcsolatosan az alperest terhelő tételek és a felperes terhén jelentkező OTP-kölcsön egybevetése alapján nyert megállapítást.

A másodfokú bíróság ítélete ellen emelt törvényességi, óvás részben, éspedig az alábbiak szerint alapos.

A Legfelsőbb Bíróság mindenekelőtt nem értett egyet a törvényességi óvásban kifejtett azzal az állásponttal, hogy a felperes az állampolgárok lakás- és üdülőtulajdonának egyes kérdéseiről szóló 32/1971. (X. 5.) Korm. számú rendelet 3. §-ában foglalt korlátozó rendelkezésre tekintettel a Cs. utcai ingatlanban nem szerezhetett tulajdoni hányadot, és ezért őt úgy kell tekinteni, mint aki a közös szerzeményből reá eső részt az alperes külön-vagyoni házába beruházta.

A Ptk. 578. §-ának (1) bekezdése szerint az élettársak - házasságkötés nélkül, közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben együtt élő nő és férfi - együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos értékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.

Mivel a törvény a szerzésben közreműködő élettársnak dologi igényt biztosít a megszerzett vagyontárgyra nézve, az ezen alapuló tulajdoni részesedés érvényesülését a felek belső viszonyában a felhívott rendelet szerinti tulajdonszerzési korlátozás nem akadályozza. Ez a korlátozás a felek külső viszonyában érvényesül, és legfeljebb azt eredményezheti, hogy a közösen szerzett vagyon megosztásánál a bíróság annak a félnek juttatja az ingatlant, akivel szemben szerzési korlátozás nem áll fenn. A két jogszabály helyes értelme tehát ez, és alkalmazásuknak ilyen módja a helyénvaló. Az élettársak közös gazdálkodásából eredő kölcsönös vagyoni igények rendelkezésénél ugyanis arra kell törekedni, hogy az igazság és a méltányosság elve érvényesüljön, s egyik élettárs se legyen megrövidítve.

Nem tévedett ezért a másodfokú bíróság, amikor a felperesnek a tulajdoni igényét megállapította, és azt vette alapul az ingatlanra vonatkozó jogvita eldöntésénél.

Ebből következik, hogy az alperesnek a lakáshasználati díj fizetésére kötelezése sem sért anyagi jogszabályt.

Helyesen mutat rá viszont a törvényességi óvás arra, hogy a PKT 1/1979. számú állásfoglalásra utalás a másodfokú bíróság részéről téves volt. Az állásfoglalás szerint ugyanis a szerzőképesség vizsgálatára akkor nincs szükség, ha a szerződés érvénytelensége, illetőleg megszűnése esetében a visszakövetelési igény elbírálásáról van szó. Az adott esetben azonban ilyen érvénytelen szerződés nem volt, következésképpen az állásfoglalásra való hivatkozásnak nem volt helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!