Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.1.6 A magánlaksértés bűntette - és annak kísérlete - mellett az azzal alaki halmazatban álló garázdaság vétsége nem állapítható meg [Btk. 176. § (1) bek., (2) bek. c) pont, (4) bek.].

A városi bíróság a vádlottat garázdaság vétsége, magánlaksértés vétsége és ittas járművezetés vétsége miatt - mint visszaesőt - halmazati büntetésként főbüntetésül 6 hónapi börtönbüntetésre, mellékbüntetésül 1 évre a közügyektől eltiltásra, valamint 1 év 6 hónapra a közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte. A tényállás az alábbiakban összegezhető:

A 30 éves, többszörösen büntetett előéletű, most visszaesőként felelősségre vont vádlott 8 általános iskolát végzett. Szakképzettsége nincs. Alkalmi munkából, havi mintegy 20.000 forint jövedelme van, vagyontalan. Házastársa gyesen van, és havonta 10.000 forintot kap kézhez. A vádlottnak két kiskorú gyermeke van, közülük egyet saját háztartásában nevel, egy pedig a volt élettársánál van elhelyezve.

A vádlott 1996. január 19-én a lakóhelyéről gépkocsival E.-re utazott, hogy az ott lakó kiskorú gyermekét meglátogassa. A gépkocsit az ismerőse vezette. A városba érve betértek egy italboltba, ahol a vádlott konyakot és sört fogyasztott. Ezt követően a sértett családi házához hajtottak. Itt a vádlott volt élettársa a vádlottal közölte, hogy lánya nem tartózkodik otthon, és ezért nem engedi be őt a lakásba. A vádlott ekkor trágár kifejezéseket használva szitkozódni kezdett, de elhagyta a helyszínt. Az italboltba visszatérve a vádlott négy féldeci konyakot és fél liter sört ivott meg, majd 13 óra 30 perckor ő maga ült be a gépkocsiba, és azzal a sértett házához hajtott. Itt a vádlott volt élettársa az ittas vádlottat távozásra szólította fel. A vádlott ezen feldühödött, kiabálni, veszekedni kezdett, majd fenyegetőzve a gépkocsijából kivett egy nagyméretű fejszét, és a fejszével a lakásba való bejutás érdekében két ütést mért a bejárati ajtóra, aminek következtében az ajtó katedrálüvege betört, és 380 forint kár keletkezett.

A vádlott cselekményétől és botrányos magatartásától megriadva a vádlott volt élettársa a kisgyermekével, valamint az anyjával elmenekült a helyszínről. A vádlott megbotránkoztató cselekményét mások is észlelték.

A vádlott - felismerve, hogy a lakásba nem tud bejutni - a fejszét a személygépkocsiba visszatette, és a helyszínről elhajtott. Közben a "B" kategóriára érvényes gépjárművezetői engedélyét elvesztette. (Ezt egyébként a nyomozati eljárás során megtalálták, lefoglalták, és a kiállító rendőrkapitányságnak megküldték.)

A vádlottat az időközben értesített rendőrjárőr a város belterületén, az egyik útkereszteződésben elfogta, és vérvételre előállította. A vádlott vérében a cselekmények elkövetésekor 1,62 ezrelék alkoholkoncentráció volt, mely közepes fokú befolyásoltság állapotának felel meg.

Az irányadó tényállásból az elsőfokú bíróság okszerűen vont következtetést a vádlott bűnösségére, amelyet a perorvoslatának bejelentésekor már nem kifogásolt.

A cselekmények jogi értékelése kapcsán a megyei bíróság csak az ittas járművezetés vétsége [Btk. 188. § (1) bek.] tekintetében értett egyet a városi bíróság álláspontjával. A magánlaksértést illetően kétségtelen, hogy csak kísérletről lehet szó. Ez ugyanis csak akkor lenne befejezett, ha a vádlott teljes testével bejutott volna a lakásba (BJD 8716. BH 1993/72. sz.).

A cselekmények magánlaksértés vétsége kísérleteként történt értékelése téves. A megyei bíróság e körben elöljáróban rámutat arra, hogy a magánlaksértés (vétségként) már azzal is megvalósul, ha az elkövető a lakásban lakó akarata ellenére oda felfegyverkezve bemegy [Btk. 176. § (2) bek. c) pont]. Az az elkövető, aki az ilyen bemenetel során nagyméretű fejszét, azaz élet kioltására alkalmas eszközt tart magánál, "felfegyverkezett". Ha a felfegyverkezett elkövető a bemenetel érdekében személy elleni erőszakot, fenyegetést vagy dolog elleni erőszakot is alkalmaz, ezzel egyben megvalósítja a Btk. 176. §-ának (1) bekezdése szerinti vétség törvényi tényállása egyik fordulatát is. Márpedig a Btk. 176. §-ának (4) bekezdése szerint a büntetés bűntett miatt 3 évi szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott cselekményt a (2) bekezdésben írt módon követik el. Az éjjel, fegyveresen, felfegyverkezve történő és csoportos elkövetés társadalomra veszélyessége olyan fokú, amely az erőszakkal vagy fenyegetéssel párosulva a súlyosabb minősítést indokolja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!