Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1995.5.275 A devizahatósági engedély utólagos beszerzésére a perben határidőt kell biztosítani [1974. évi l. tvr. 5. § (1) bek. e) p., Ptk. 200. § (2) bek., 237. §, Pp. 152. § (1) bek.]

A jogerős ítélet kötelezte az alperest, hogy a felperesnek 15 napon belül fizessen meg 243 150 forintot és ennek 1991. február 10. napjától járó évi 20% kamatát. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a nem magyar állampolgár felperes 1991. február 10-én 5000 DEM kölcsönt adott az alperes részére az A. Kft. megalakítása érdekében törzstőke befizetése céljából. Az elismervényben az alperes kötelezte magát arra, hogy a cég megszűnése vagy az üzletrész átruházása esetén a kölcsönt hivatalos napi árfolyamon számított forintösszegben fizeti meg a felperesnek, és ebben az esetben a kölcsön kamatmentes. A kölcsönszerződéshez azonban a felek a devizahatóság engedélyét nem szerezték be, ezért a kölcsönszerződés mint jogszabályba ütköző szerződés (helyesen) a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése alapján semmis. A Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése szerint érvénytelen szerződés esetében a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet kell visszaállítani, ezért a szerződéskötés időpontjának hivatalos árfolyama szerint köteles az alperes az átvett összeg visszafizetésére. A bíróságok álláspontja szerint az ügy eldöntése szempontjából közömbös, hogy a felperes tulajdonában álló A. SE. külföldi cégnek a részben a felperesi, részben az alperesi tulajdonban lévő A. Kft.-vel szemben nagy összegű tartozása áll fenn, amelyet az 1991. május 11-i megállapodásban foglaltakra tekintettel az alperes a felperesi követelésbe beszámítani kívánt. A két gazdasági társaság közötti elszámolás keretében fennálló tartozás ugyanis a magánszemélyek követelésébe a Ptk. 296. §-ának (1) bekezdése értelmében nem számítható be.

A jogerős ítélet ellen - jogszabálysértésre hivatkozással - az alperes felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, és annak hatályon kívül helyezésével elsődlegesen a kereset elutasítását kérte. Azzal érvelt, hogy bár a kölcsönszerződés külföldi pénznemben jött létre közöttük, de a felperes azt a cég törzstőkéjének biztosítása céljából közvetlenül devizaszámlára fizette be, ahonnan forintszámlára került, és így nyert felhasználást. Erre tekintettel a kölcsönszerződés valójában nem sérti az 1974. évi 1. tvr. 5. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglaltakat, így a szerződés nem érvénytelen. Az érvényes kölcsönszerződést pedig az 1991. május 11-i megállapodással - amely közte és a felperes között jött létre - módosították, ezért a felperesnek nem tartozik. Másodlagosan - amennyiben a Legfelsőbb Bíróság a fenti okfejtést nem találná elfogadhatónak - az elsőfokú bíróságnak új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Álláspontja szerint a Ptk. 237. §-a (2) bekezdésének az 1977. évi IV. törvénnyel történt módosítása folytán a szerződés érvénytelenségének megállapítása esetén nem elsődleges az eredeti állapot visszaállítása, és a hatósági engedély utólagos megszerzése esetén a szerződés érvényessé tehető. A bíróságnak tehát erre lehetőséget kellett volna adniuk.

A felperes ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint megalapozott.

A Ptk. 237. §-ának (2) bekezdése szerint ha a szerződéskötés előtt fennállott helyzetet nem lehet visszaállítani, a bíróság a szerződést a határozathozatalig terjedő időre hatályossá nyilvánítja. Az érvénytelen szerződést érvényessé lehet nyilvánítani, ha az érvénytelenség oka - így különösen uzsorás szerződés esetén, a felek szolgáltatásainak feltűnő aránytalansága, illetőleg a jogi személy részére biztosított indokolatlan egyoldalú előny esetén az aránytalan előny kiküszöbölésével - megszüntethető. Ezekben az esetekben rendelkezni kell az esetleg ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatás visszatérítéséről.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!