A Debreceni Törvényszék G.40190/2014/26. számú határozata érvénytelenség megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 5. §, 199. §, 200. §, 326. §, 583. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 2. §, 7. §, 86. §, 88. §, 2010. évi LXXXVII. törvény (NFA tv.) 1. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §, 262/2010. (XI. 17.) Korm. rendelet 6. §, 14. §, 16. §, 17. §, 20. §, 43/D. § (6) bek., (9) bek.]
Debreceni Törvényszék
1.G.40.190/2014/26.
A ... Törvényszék a Kodela Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Kodela Viktor ügyvéd) által képviselt felperesnek a munkavállaló által képviselt I. r. és a Dr. Győri Attila Ügyvédi Iroda (ügyintéző: Dr. Győri Attila ügyvéd) által képviselt II. r. alperesek ellen érvénytelenség megállapítása iránt indított perében meghozta a következő
í t é l e t e t :
A bíróság a felperes keresetét elutasítja.
Kötelezi felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg II. r. alperesnek 25 400 (huszonötezer-négyszáz) Ft perköltséget.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a ... Ítélőtáblához címzett, de a ... Törvényszéknél előterjeszthető fellebbezésnek van helye.
Tájékoztatja a bíróság a feleket, hogy a másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha az csak a perköltség viselésére vagy összegére vonatkozik, vagy csak az ítélet indokolása ellen irányul, de a felek ez esetekben is kérhetik tárgyalás tartását. Tárgyaláson kívül bírálhatja el a másodfokú bíróság a fellebbezést, ha a felek ezt kérték, illetve ha a másodfokú bíróság megítélése szerint - tekintettel a fellebbezési, csatlakozó fellebbezési kérelemben, illetve fellebbezési kérelemben foglaltakra - az ügy elbírálása tárgyaláson kívül is lehetséges.
I n d o k o l á s :
A bíróság az alábbi tényállást állapította meg:
Az I. r. alperes 2013. szeptember 26. napján földhaszonbérleti pályázati kiírást tett közzé ... pályázati azonosítószámon a M. telepulesi ..., ..., ... és ... helyrajzi számú "legelő"-ként, illetve "kivett terület"-ként nyilvántartásba vett, ténylegesen legelőként és kaszálóként hasznosítható területek, valamint a mezőpeterdi ... helyrajzi számú "szántó" művelési ágú, összesen 80,276 ha területű ingatlanok haszonbérbeadására 2014. szeptember 1. napjától 2024. augusztus 31. napjáig terjedő időre. Valamennyi terület N. minősítésű országos jelentőségű természetvédelmi terület.
A pályázati kiírás 5. számú melléklete tartalmazza a pályázat értékelési szempontrendszerét, melyen belül 1. pont alatt szerepelnek a pályázó gazdálkodási helyzetével kapcsolatos szempontok, ezek között a gazdálkodás szervezeti és jogi formája, a pályázó bejelentett lakóhelye, székhelye szerinti település közigazgatási határa és a megpályázott földrészletek által érintett települések közigazgatási határa közötti távolság, a pályázó szakirányú végzettségének megléte vagy hiánya, a pályázó szakirányú gazdálkodási gyakorlatának tartama, a pályázó fiatal mezőgazdasági termelői-, illetve pályakezdő mezőgazdasági termelői minősége (a 113/2009. (VII. 29.) FVM rendelet 4.§ (1) bekezdés a) - c) pontjai alapján). Az értékelési szempontok között 2. pont alatt szerepelnek a természetvédelmi kezelést szolgáló szakmai követelményeknek való megfelelés szempontjai, ezen belül az összes állatállománynak az összes használt területre vetített mennyisége, az őshonos vagy veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták megtartása, illetve azoknak az állatállományon belüli aránya, a környezetbarát, fenntartható gazdálkodást szolgáló termelői tevékenység, ezen belül annak vizsgálata, hogy a pályázó részt vett-e agrár-környezetgazdálkodási intézkedés zónális, illetve horizontális célprogramjában és azok előírásait teljesített-e, továbbá a gazdálkodási terv szakmai- és gazdasági megalapozottsága, illeszkedése a vidékfejlesztési stratégiához, a földbirtok politikai irányelvekhez és a pályázati felhívásban rögzítettek célokhoz.
A kiírás szerint a 8. mellékletben foglalt formai- és tartalmi követelmények szerint összeállított gazdálkodási terv értékelése történik meg. A pályázati kiírás 8. számú melléklete tartalmazza a gazdálkodási terv formai- és tartalmi követelményeit. A kiírás rögzíti, hogy a pályázat keretében benyújtott ajánlatok részét képező gazdálkodási tervek összehasonlíthatósága érdekében a pályázóknak a mellékletben rögzített tartalommal és formában kell a jelenlegi gazdálkodási helyzetüket és a haszonbérlet elnyerésére vonatkozóan a pályázat időtartamára kiterjedő gazdálkodási elképzeléseiket, terveiket bemutatni. A gazdálkodási tervnek tartalmaznia kell az alapadatokat, ezen belül az ajánlattevő nevét és az ajánlat tárgyát képező birtoktest pályázati azonosítószámát, illetve tartalmaznia kell a gazdálkodási tevékenység ismertetését, a gazdálkodás céljának megjelölését, annak illeszkedését a vidékfejlesztési stratégiához és a földbirtok politikai irányelvekhez, valamint a haszonbérleti pályázat céljához, tartalmaznia kell továbbá a gazdálkodási tevékenység rövid leírását, a természeti, technológiai és piaci körülmények ismertetését (a gazdaság elhelyezkedését, termőhelyi viszonyok, természeti kockázatok, különböző jogcímeken használt mezőgazdasági területek kiterjedése és hasznosításának módja, technológia háttér /fejlesztések, feldolgozó tevékenység, tevékenységek bővítése, új tevékenység indítása, a termelt termények és termékek/ feldolgozott termékek helyi és más piaci értékesítési lehetősége), a gazdálkodás pénzügyi helyzetének alakulását (saját pénzügyi források, pénzintézeti források, integrátori előfinanszírozás, támogatások elérhetősége; a gazdálkodás finanszírozásában betöltött százalékos aránya), a foglalkoztatás éves alakulása (éves létszámszükséglet, állandó foglalkoztatottak száma, idény foglalkoztatottak száma és foglalkoztatásuk időszaka, az ajánlattevő szakmai végzettsége, gyakorlata és szakterülete), (100 ha feletti birtoktest méret esetén alkalmazandó kiegészítés: a teljesítési segédként bevont partnerekkel való együttműködések). A legutóbbi körülménnyel kapcsolatban az 5. számú melléklet tartalmazza, hogy 100 ha feletti birtoktest esetén csak teljesítési segéd igénybevételével szerezhető meg a maximális pontszám.
A pályázati felhívásra 3 pályázat érkezett, a felperes, a II. r. alperes, illetve egy perben nem szereplő harmadik személy nyújtott be pályázatot. A pályázat értékelését az I. r. alperes részéről három tagú bizottság végezte. Az értékelési jegyzőkönyv tartalmazza a pályázati kiírásban szereplő szempontrendszert és a pályázó által megszerzett pontokat, ami a felperes esetében 144 pont volt, ezen belül a gazdálkodási tervre adható 80 pontból a felperes 75 pontot kapott. Az értékelési jegyzőkönyv ugyanezen adatokat tartalmazza a II. r. alperes vonatkozásában is, aki a gazdálkodási tervre 70 pontot, összesen pedig 147 pontot kapott. Az értékelési jegyzőkönyv rögzíti továbbá, hogy a felperes őstermelő, állatállománya 82,2 állategység juh, állattartó telepe Mezőpeterd külterületén a ... helyrajzi szám alatt van, 73,05 ha-on gazdálkodik, melyből 67,9 ha legelő, ebből 52 ha-t az I. r. alperestől bérel és átfed a birtoktesttel, 35,09 ha szántója is van, ami saját tulajdonú. A II. r. alperes vonatkozásában pedig rögzíti, hogy egyéni mezőgazdasági vállalkozó, szakképzett, állománya 19,65 állategység juh és 4,5 állategység kecske, 47,6 ha-on gazdálkodik, melyből 2 ha gyep, a többi szántó, V. telepules külterületén, a R. tanyán van az állattartó telepe, mely a birtoktesttől 1,5 km-re van. Az értékelési jegyzőkönyv szerint érvénytelen pályázat nincsen, a legjobb pályázat a II. r. alperes pályázata 147 ponttal, mert a legmagasabb pontszámot szerezte a jegyzőkönyvben rögzített értékelés során. Bírálatra bocsátandó további pályázat csökkenő pontszámok szerint a felperes pályázata 144 ponttal és a harmadik pályázat 137 ponttal.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!