BH 1997.8.395 A kötelező felelősségbiztosítási szerződés megszűnését követően teljesített szolgáltatást a biztosító a Ptk. rendelkezései szerint követelheti vissza [Ptk. 361. § (1) bek., 58/1991. (IV. 13.) Korm. r. 3. § (3) bek., 7. § (3) bek., mell. 3. § (4) bek., 9. § (1) bek. a)-f) pont, 12. § (2) bek.].
Az alperes 1991. július 1. napján kezdődő hatállyal kötelező felelősségbiztosítási szerződést kötött a felperes biztosító részvénytársasággal Trabant típusú személygépkocsijára. A biztosítási díjat azonban 1991. augusztusától kezdődően nem fizette. Ezt követően 1992. április 18. napján közúti balesetet okozott, melynek alapján a felperes a károsultnak megfizetett 103 880 Ft kártérítést. Ezután az alperes a biztosítási díjat a felperesnek rendszeresen fizette, aki azt elfogadta. A biztosító a felelősségbiztosítási szerződés megszűnését a káresemény időpontjáig sem a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz), sem a rendőrségnek nem jelentette be. A fentiek alapján a felperes keresetében az 1992. április 18-án történt károkozás alapján a károsultnak kifizetett összeg megtérítése iránt támasztott igényt az alperessel szemben. Jogi álláspontja szerint az 1991. július 1. napján létrejött felelősségbiztosítási szerződés a díjfizetés elmulasztása miatt 1991. szeptember 30-án megszűnt, ezért az alperes a helyette teljesített kártérítést a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint köteles visszafizetni.
A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság keresetet elutasító döntését helybenhagyta. Úgy foglalt állást, hogy az alperes felelősségbiztosítási szerződése a díjfizetés elmulasztása miatt a káresemény bekövetkezését megelőzően megszűnt. Rámutatott azonban, hogy a felperest a megszűnésnek a Mabisz-hoz történt bejelentését követő 60 nap elteltéig a törvény előírása szerint a károsulttal szemben még helytállási kötelezettség terheli. Kiemelte, hogy a felelősségbiztosításról szóló speciális jogszabály kimerítően felsorolja a biztosító megtérítési igényének eseteit, amelyek között a megszűnt szerződés alapján történt kártérítés visszakövetelése nem szerepel. Ebből olyan következtetésre jutott, hogy azt a felperes a jelen perben sikerrel nem követelheti az alperestől.
E jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet az ítélet hatályon kívül helyezése és a kereset teljesítése iránt. Támadta a másodfokú bíróságnak a megtérítési igényével kapcsolatban kifejtett jogi álláspontját. Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.
A Legfelsőbb Bíróság a peres felek hozzájárulása alapján, a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése folytán a felülvizsgálati kérelmet tárgyaláson kívül bírálta el, amelynek során megállapította, hogy az megalapozott.
A felperes a rendkívüli perorvoslatát megalapozó jogsértést a kötelező felelősségbiztosítási szerződés megszűnését követően teljesített szolgáltatással kapcsolatos visszakövetelési joga (regressz igénye) téves jogi megítélésében jelölte meg [Pp. 270. §-ának (1) bekezdése]. Ezért a jogerős ítélet kizárólag ebben a keretben volt felülbírálható [Pp. 275. §-ának (2) bekezdése].
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!