Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

58/1991. (IV. 13.) Korm. rendelet

a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosításáról

A Polgári Törvénykönyv 198. §-ának (2) bekezdésében és az 567. § (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

(1)[1] A Magyar Köztársaság területén a gépjármű a közúti forgalomban csak akkor vehet részt, ha üzembentartója érvényes gépjármű-felelősségbiztosítási szerződéssel (a továbbiakban: biztosítási szerződés) rendelkezik.

(2)[2] A szerződéskötési kötelezettség a belföldi forgalmi rendszámmal ellátott gépjárművek esetében a gépjármű mindenkori üzembentartóját a jármű első forgalomba helyezésétől a jármű forgalomból való végleges kivonásáig terheli - a szüneteltetés esetét kivéve - függetlenül attól, hogy a gépjármű ténylegesen részt vesz-e a közúti forgalomban. Ideiglenes forgalomba helyezés esetén a biztosítási szerződésnek (előzetes fedezetigazolásnak) legalább arra az időszakra kell kiterjednie, amelyre az ideiglenes forgalmi engedély és a rendszám érvényes.

(3) A biztosítási szerződés alapján az e rendeletben és a mellékletében foglaltak szerint a biztosító a gépjármű üzemeltetése során okozott kárt megtéríti. A biztosítás kiterjed arra a kárra is, amelyért a biztosított munkaadói minőségben felel, ha az üzemi balesetet a gépjármű üzemeltetésével okozták.

(4) A gépjárműverseny rendezője köteles a versenyben (edzésen) résztvevő gépjárművek tekintetében külön felelősségbiztosítási szerződést kötni.

2. §[3]

E rendelet alkalmazásában:

a) gépjármű: az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) első számú függelékének II. b) pontjában meghatározott gépjármű, továbbá a pótkocsi, a félpótkocsi, a mezőgazdasági vontató, a forgalmi rendszámmal ellátott lassú jármű és a segédmotoros kerékpár;

b) üzembentartó: a gépjármű tulajdonosa, vagy akit a telephely szerinti ország hatóságai által kibocsátott okiratba bejegyeztek;

c) telephely szerinti ország: az az ország, amelynek hatósági jelzéseivel a gépjárművet ellátták;

d) biztosított: a gépjármű üzembentartója és vezetője;

e) biztosító: engedély alapján gépjármű-felelősségbiztosítást ellátó biztosító, amely tagja a nemzeti irodának és a 9. § szerinti központi Kártalanítási Számlához (a továbbiakban: Kártalanítási Számla) - e rendeletben foglaltak szerint - hozzájárul;

f) nemzeti iroda: a Magyarországon működő és kötelező gépjámű-felelősségbiztosítással foglalkozó biztosítók szervezete, amely ellátja a nemzetközi Zöldkártya egyezményből eredő kárrendezési és elszámolási feladatokat;

g) nemzetközi felelősségbiztosítási bizonylat: Zöldkártya vagy más, nemzeti irodák közötti megállapodást tanúsító okirat;

h) rendszámegyezmény: a nemzeti irodák közötti megállapodás, amelynek alapján a szerződő felek a telephely szerinti ország hatósági jelzéseit (rendszám), valamint az országjelet az érvényes felelősségbiztosítási fedezet igazolásául elfogadják.

3. §

(1) Gépjárművet forgalomba helyezni, a forgalmi engedélybe tulajdonjoggal kapcsolatos bejegyzést tenni, a gépjármű rendszámtábláját cserélni, a gépjármű időszakos műszaki felülvizsgálatát elvégezni csak akkor szabad, ha a kötelező felelősségbiztosítás fedezetének fennállását igazolták.

(2) A biztosítási fedezet fennállását a biztosító által kiállított igazolás vagy biztosítási szerződés tanúsítja, amelyet az üzembentartó köteles a közúti közlekedés rendőrhatósági igazgatásáról szóló jogszabályban meghatározott forgalmi engedélyt kiadó szervnek (a továbbiakban: forgalmi engedélyt kiadó szerv) rendelkezésére bocsátani.

A forgalmi engedélyt kiadó szerv az igazoláson feltünteti a forgalmi rendszámot, a forgalmi engedély számát, kiadásának időpontját és az igazolás egy példányát az üzembentartónak átadja, a másodpéldányt pedig haladéktalanul visszaküldi a biztosítónak.

(3)[4] A biztosító a Belügyminisztérium központi gépjármű-nyilvántartó szervét (a továbbiakban: nyilvántartó) haladéktalanul értesíteni köteles a biztosítási szerződés megkötéséről, továbbá, ha a biztosítási igazolás érvényét vesztette (a biztosítási szerződés nem jött létre vagy a korábban kötött szerződés megszűnt).

A nyilvántartó összesített nyilvántartást vezet a forgalmi engedéllyel ellátott gépjárművekre megkötött kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződésekről; a károsult megkeresésére felvilágosítást ad a károkozó gépjármű adatairól. A károsult megkeresésére a Magyar Biztosítók Szövetsége is köteles felvilágosítást adni a károkozó üzembentartó gépjármű felelősségbiztosítási adatairól.

(4) Ha megállapítást nyer, hogy a gépjárműre nincs érvényes biztosítási szerződés a nyilvántartó értesítése alapján az üzembentartó lakhelye (székhelye) szerinti illetékes rendőrhatóság tizenöt napon belül az üzembentartót felhívja a biztosítási szerződés megkötésének igazolására. Amennyiben az üzembentartó a felhívás kézhezvételétől számított nyolc napon belül a biztosítási szerződés fennállását nem igazolja, a rendőrhatóság a forgalmi engedélyt és a rendszámtáblát határozattal visszavonja. A határozattal szembeni jogorvoslatnak halasztó hatálya nincs.

4. §[5]

(1) A forgalmi engedélyköteles gépjármű üzembentartója a biztosítási szerződés megkötését tanúsító bizonylatot (kötvény, igazolólap) köteles a forgalmi engedéllyel együtt tartani és a jogszabályok által meghatározott esetekben felmutatni.

(2) Ha a gépjármű üzemben tartásához forgalmi engedélyre nincs szükség (nem forgalmi engedélyre köteles gépjármű), a gépjármű a közúti forgalomban csak akkor vehet részt, ha a gépjárművön a biztosítási szerződés fennállását tanúsító jelzés van. A biztosítási szerződés fennállását tanúsító jelzést és a biztosítási kötvényt a biztosítási díj megfizetése ellenében szolgáltatja ki a biztosító.

5. §

(1) A biztosító az üzembentartónak a felelősségbiztosítás általános feltételei szerinti biztosítási szerződés kötésére vonatkozó ajánlatát köteles elfogadni.

(2) Az a biztosító, amely az ajánlattevővel korábban már kötött biztosítási szerződést, és ezt a biztosítottnak súlyosan felróható okból felmondta, vagy a korábbi szerződés a díj nem fizetése miatt szűnt meg, a biztosítási időszak leteltét követő egy évig megtagadhatja újabb szerződés megkötését.

6. §

A biztosító a szerződés alapján összegszerű korlátozás nélkül köteles helytállni a károsulttal szemben.

7. §

(1) A károsult kártérítési igényét a biztosítási szerződés keretei között közvetlenül a biztosítóval szemben jogosult érvényesíteni.

(2) A biztosító a károsult követelését akkor is köteles kielégíteni, ha a biztosított olyan szerződésszegést követett el, amelynek következményeként jogszabály a biztosítót a kötelezettségek alól mentesítené.

(3)[6] A biztosító vagy - a 10. § keretei között - a Kártalanítási Számla a károsult követelését akkor is köteles kielégíteni, ha a károkozó üzembentartóval a biztosítási szerződés nem jött létre vagy ez megszűnt. A Kártalanítási Számla az e rendeletben foglalt feladatok ellátása érdekében pert indíthat, illetve perelhető.

(4)[7] A biztosítónak a (3) bekezdésben meghatározott helytállási kötelezettsége a szerződés díj-nemfizetés miatt történő megszűnése esetén a szerződés megszűnését követő 60 napon belül bekövetkezett káresetekre áll fenn. Az ezt követő időszakra a 9. §-ban foglaltak az irányadóak.

(5) Nem forgalmi engedély köteles gépjárművek esetében a (4) bekezdésben meghatározott határidőt a biztosítási szerződésben megjelölt időtartam lejártától kell számítani.

(6) A károsult a követelését a káresetet követő harminc napon belül köteles bejelenteni a biztosítónak. A határidő elmulasztása esetén - kivéve, ha a károsult bizonyítja, hogy az önhibáján kívül történt - a késedelmes teljesítés jogkövetkezményei a biztosítóval szemben nem alkalmazhatók.

8. §

A károsult kártérítési követelését elutasító jogerős ítélet hatálya a biztosítottra is kiterjed, ha azt a károsult és a biztosító közötti perben hozta a bíróság. Ha a jogerős elutasító ítélet a károsult és biztosított közötti perben keletkezett, annak hatálya kiterjed a biztosítóra is.

9. §

(1)[8] A biztosítók kötelesek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításból származó tárgyévi díjbevételek arányában egy központi Kártalanítási Számlára befizetést teljesíteni olyan mértékben, hogy azok fedezetet nyújtsanak a (2) bekezdés szerint a Kártalanítási Számlát terhelő kötelezettségek kielégítésére.

(2)[9] A károsult a biztosítási szerződéssel nem rendelkező üzembentartó gépjárműve által vagy az ismeretlen gépjárművel a Magyar Köztársaság területén okozott kárának megtérítése iránti követelését - az e rendelet és a mellékletben foglalt általános feltételek alapján - a Kártalanítási Számlával szemben is érvényesítheti.

(3)[10] A Kártalanítási Számlát kezelő szervezet a biztosítók bármelyikét megbízhatja a károk rendezésével.

(4) A biztosítók a tárgynegyedév első napjáig ténylegesen realizált díjbevételük három százalékát kötelesek az elkülönített számlára a tárgynegyedév első napján előlegként befizetni.

(5)[11] A Kártalanítási Számlát kezelő szervezet köteles a biztosítók mérlegzárásáig a biztosítókkal a Kártalanítási Számlára befizetett összegek erejéig elszámolni.

10. §

(1)[12] A Kártalanítási Számla csak olyan mértékben köteles helytállni, amilyen mértékben a károsult a kárának megtérítését a társadalombiztosítás vagy vagyon- és felelősségbiztosítás alapján (az autócasco biztosítás kivételével) nem követelheti.

(2)[13] A vagyon- és felelősségbiztosításból, valamint a társadalombiztosításból eredő megtérítési követeléseket a Kártalanítási Számla nem fedezi. Ez a kizárás nem vonatkozik az autócasco biztosító megtérítési követeléseire.

(3)[14] Nem terjed ki a Kártalanítási Számla kártalanítási kötelezettsége az ismeretlen üzembentartó által a gépjárműben, az útban, az út tartozékát képező közlekedési műtárgyakban, elektromos hírközlési berendezésekben és egyéb közművekben, ezek tartozékaiban, valamint a reklámhordozó eszközökben okozott károkra.

(4)[15] A károsult az ismeretlen gépjármű által okozott kárt tizenöt napon belül köteles bejelenteni a Kártalanítási Számlának. Amennyiben a károsult a bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, és emiatt lényeges körülmények kideríthetetlenné válnak, a Kártalanítási Számla fizetési kötelezettsége nem áll fenn.

(5)[16] A devizajogszabályok értelmében külföldinek minősülő károsult kárát a Kártalanítási Számla csak akkor téríti meg, ha a károsult országában magyar állampolgár részére a baleset időpontjában hasonló esetben kártalanítás jár.

(6)[17] A Kártalanítási Számla a károsult követelésének kielégítésével kapcsolatban felmerült valamennyi ráfordítása és költsége megtérítését követelheti a biztosítással nem rendelkező üzembentartótól.

11. §[18]

(1) A külföldi telephelyű gépjármű a Magyar Köztársaság területére történő belépéséhez szükséges, hogy

a) üzembentartója (vezetője) érvényes felelősségbiztosítást igazoló nemzetközi bizonylattal rendelkezzék, vagy

b) a gépjármű olyan ország hatósági jelzéseit és országjelét viselje, amely a rendszámegyezmény részese, vagy

c) a Magyar Köztársaság területére való belépésekor az üzembentartó (vezető) - határozott időre szóló - felelősségbiztosítási szerződést kössön, s az ezt tanúsító kötvényt magánál tartsa.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a Magyar Köztársaság területén állomásozó vagy áthaladó külföldi katonai gépjárművek üzembentartóinak biztosítási kötelezettségét jogszabály e jogszabálytól eltérően rendezi.

(3) A külföldi telephelyű gépjárművek Magyar Köztársaság területére történő belépésekor a vámhatóság ellenőrzi az (1) bekezdésben foglaltak fennállását.

(4) Ha a Magyar Köztársaság területén külföldi telephelyű gépjármű üzemeltetésével okoztak kárt, a kárigényt a nemzeti irodával szemben kell érvényesíteni. A nemzeti iroda a károk rendezésével és perbeli képviselete ellátásával bármelyik kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást művelő biztosítót megbízhatja. Ha a károkozó jármű felelősségbiztosítója - a nemzeti iroda hozzájárulásával - valamely magyar gépjármű-biztosítást művelő biztosítóval a biztosítottjai által okozott károk rendezésére megállapodást köt, a kárigényt - a nemzeti iroda ellentétes rendelkezés hiányában - ezen biztosító rendezi.

(5) Ha a Magyar Köztársaság területén külföldi telephelyű gépjármű üzemeltetésével okoztak kárt és a károsult a devizajogszabályok értelmében külföldinek minősül, a nemzeti irodával szemben a (4) bekezdés alapján kárigényt csak abban az esetben érvényesíthet, ha országában a baleset időpontjában a magyar károsultat hasonló jog illette meg.

(6) A nemzeti iroda a rendszámegyezményben részes országokról minden év január 15-ig - és az egyezményben részes államok számának változása esetén - haladéktalanul tájékoztatja az Állami Biztosításfelügyeletet, amely ezen országok listáját a Magyar Közlönyben közzéteszi.

12. §[19]

13. §

(1) E rendelet - kivéve a 13. § (5) bekezdésében foglaltakat - 1991. április 15. napján lép hatályba. Az 1. §, 3. §, 4. §, valamint 6-11. §-okban foglalt rendelkezéseket azonban csak 1991. július 1-jétől kell alkalmazni.

(2) Az 1991. július 1-jét megelőzően forgalomba helyezett gépjármű üzembentartója és a biztosító köteles a biztosítási szerződést eddig az időpontig megkötni. A biztosítási szerződés megkötéséről a biztosító igazolást ad ki a biztosítottnak, s ezzel egyidejűleg értesíti a nyilvántartót.

(3) A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 58. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a rendőrhatóság értesítése a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés értelmében nem kötelező, de valamelyik érdekelt a baleset miatt rendőri intézkedést kíván, és a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíti, a balesettel érintett járművek vezetőinek a rendőri intézkedést meg kell várniuk.

A rendőrhatóság értesítése, illetve rendőri intézkedés hiányában az érdekeltek kötelesek személyazonosságukat és a kötelező felelősségbiztosításuk fennállását hitelt érdemlően igazolni. Ha a baleset folytán megrongálódott jármű vezetője nincs jelen, a károkozó köteles személyi adatait és biztosítója nevét erre alkalmas módon a helyszínen hátrahagyni, és esetet a felelősségbiztosítási jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a biztosítónak bejelenteni."

(4)[20]

(5) A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 42/1970. (X. 27.) Korm. rendelet és az azt módosító 3/1991. (I. 1.) Korm. rendelet, valamint az 57/1991. (IV. 13.) Korm. rendelet, továbbá az ezek végrehajtására kiadott 38/1970. (XII. 2.) PM rendelet, a 63/1981. (XII. 27.) PM rendelet, a 25/1982. (VI. 9.) PM rendelet 1991. július 1. napjával hatályát veszti, a korábban keletkezett károkra a káresemény időpontjában hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

(6)[21] Az (5) bekezdésben említett jogszabályokat az 1991. június 30-a előtti károkra azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy az e jogszabályban meghatározott biztosítóintézet kötelezettségeit 1992. október 31. napját követően a Gépjármű Felelősségbiztosítási Kárrendezési Alap terhére az Alap kezelője, az Állami Fejlesztési Intézet teljesíti.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Melléklet az 58/1991. (IV. 13.) Korm. rendelethez

A gépjármű-felelősségbiztosítás általános feltételei

1. §

A gépjárművek kötelező felelősségbiztosítása (a továbbiakban: biztosítás) kiterjed azoknak a megalapozott kártérítési követeléseknek a kielégítésére, illetve azoknak a megalapozatlan kárigényeknek az elhárítására, amelyeket a biztosított személyekkel szemben a biztosítási szerződésben megjelölt gépjármű üzemeltetésével okozott kár miatt támasztanak.

2. §

(1)[22] A biztosítás hatálya Európára, valamint az Oroszországi Föderáció és Törökország Európán kívüli területeire vonatkozik.

(2) A biztosított által külföldön okozott kár esetén a biztosító helytállási kötelezettsége a káresemény helye szerinti ország gépjármű-felelősségbiztosítási jogszabályai szerint áll fenn, ha a gépjárműre a káresemény napján erre az országra érvényes nemzetközi biztosítási bizonylat van érvényben, vagy a nemzetközi biztosítási bizonylatról szóló megállapodást kiegészítő egyezmény alapján arról lemondtak.

3. §

(1)[23] A forgalmi engedélyre kötelezett gépjárművek esetén a biztosítási díjat előre kell megfizetni. A biztosító negyedévnél hosszabb időszakra nem követelheti a biztosítási díj befizetését. Ha a szerződés megkötésére a hónap 16. napja előtt kerül sor, a biztosító jogosult a tárgyhónapra járó teljes díjat felszámítani, míg a hónap 16. napjától megkötött szerződéseknél csak a tárgyhónapot követő hó első napjától számíthat fel díjat.

(2) A biztosítási díjat a forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek esetén a biztosítási időszakra (tartamára) egyösszegben előre kell megfizetni.

(3) A biztosítás első díja a biztosítási kötvény kiadásakor vagy annak kézbesítése esetén a kézbesítés napján, a biztosítás folytatólagos díja pedig a bizonylaton megjelölt időpontokban esedékes.

(4) A biztosítási díj esedékességétől számított harmincadik nap elteltével a szerződés megszűnik, ha addig a hátralékos díjat nem fizették meg, és a biztosított halasztást nem kapott, illetőleg a biztosító a díjkövetelést bírósági úton nem érvényesítette.

4. §

(1) Ahhoz, hogy a biztosító kockázatviselése már a biztosítási szerződés megkötését megelőzően megkezdődjék, a biztosító vagy az általa feljogosított személy elfogadó nyilatkozata szükséges.

(2) A gépjármű forgalomba helyezéséhez szükséges biztosítási igazolás kiadása az előzetes kockázatviselés elfogadásának minősül.

Az üzembentartó köteles a gépjármű forgalomba helyezését követő tizenöt napon belül az igazolást kiadó biztosítóval a felelősségbiztosítási szerződést megkötni. Ennek elmulasztása esetén az előzetes kockázatviselés megszűnik

(3) Forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek üzembentartóinak esetében a biztosító kockázatviselése az önkéntes biztosítási szerződésekre vonatkozó általános szabályok szerint alakul.

5. §

(1)[24] A biztosítási szerződés határozatlan tartamú. A díjszabásban megállapított esetekben határozott tartamú szerződések is köthetők.

(2) A biztosítási időszak a naptári év.

(3) Forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek esetében a biztosítás tartama a biztosítási bizonylatban megjelölt időtartam.

6. §

(1)[25] A biztosítási szerződés - a motorkerékpárokra és a segédmotor-kerékpárokra kötött szerződések kivételével - kettőtől hat hónapig terjedő tartamban szünetel, ha a biztosított bemutatja a gépjármű üzemen kívül helyezéséről szóló hatósági tanúsítványt. A szünetelés a bejelentést követő hónap első napjától kezdődik és tart az újbóli üzembe helyezés napjáig. A díjfizetés kezdő időpontjára a 3. § (1) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.

(2) Forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek esetében az (1) bekezdés rendelkezései nem alkalmazhatók

7. §

(1)[26] A biztosítási érdek megszűnése a biztosítóval szemben csak akkor hatályos, ha a biztosítónál bemutatták a gépjármű forgalomból való kivonását tanúsító hatósági okiratot; tulajdonos (üzembentartó) változásnál bemutatják a tulajdonjogot átruházó szerződést vagy egyéb okiratot. Ezekben az esetekben a biztosító kockázatviselése a forgalomból való kivonás, illetőleg az átruházó szerződés vagy okirat keltezése napján szűnik meg. A biztosító annak a hónapnak utolsó napjáig járó díj megfizetését követelheti, amelyben kockázatviselése megszűnt.

(2) Forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek üzembentartói esetében a biztosítási szerződés a szerződésben kikötött megszűnési időpont előtt is megszűnik azon hónap utolsó napjával, melynek során a biztosított a biztosítónak visszaadja a biztosítási bizonylatot és a biztosítási táblát, közölve a visszaadás indokát

8. §

A biztosító e feltételek szerint nem téríti meg azt a kárt, amely

a) a károkozó gépjárműben elhelyezett tárgyakban keletkezett, ha ezek nem a gépjárművel utazók személyi használatára szóló tárgyak;

b) abban a járműben keletkezett, amelyre a biztosítás vonatkozik;

c) a károkozó gépjármű biztosítottainak (üzembentartók, tulajdonosok, vezetők) egymással szembeni igényéből származó dologi kárként, illetve elmaradt haszonként keletkezett;

d) sugárzó anyagok és termékek hatására vagy az egészségügyi hatóságok részéről a sugárzás káros hatásainak megszüntetését célzó intézkedések folytán keletkezett;

e) a gépjármű balesete nélkül az út burkolatában keletkezett;

f) a gépjármű munkagépként való használata során keletkezett;

g) álló járműre fel-, illetve arról való lerakodás során keletkezett;

h) üzemi balesetnek minősül és a gépjármű javítási vagy karbantartási munkái során keletkezett;

i) verseny vagy az ahhoz szükséges edzés során a versenygépjárműben, az abban elhelyezett vagyontárgyakban, továbbá zárt versenypályán, vagy a forgalom elől elzárt közúton (útszakaszon) tartott versenyén (edzésen) ugyanabban az időben (futamban) résztvevő versenyzőtárs, társvezető vagy utas személyében, vagyontárgyában, valamint a közút burkolatában a gépjármű balesete nélkül következtek be;

j) környezetszennyezéssel a gépjármű balesete nélkül keletkezett;

k) a gépjármű üzemeltetésével egyéb vagyontárgyban okozott folyamatos állagrongálásból, illetőleg állagromlásból adódott.[27]

9. §

(1) A biztosító az általa kifizetett kártérítési összeg megtérítését követelheti:

a) attól a vezetőtől, aki a gépjárművet az üzembentartó vagy az egyébként jogosan használó engedélye nélkül vezette.[28]

b) a biztosítottól, több biztosított esetén bármelyiküktől vagy egyetemlegesen, ha a kárt jogellenesen, szándékosan okozták;

c) a biztosítottól, több biztosított esetén bármelyiküktől vagy egyetemlegesen, ha a gépjárművet alkoholos vagy hasonlóan ható szertől befolyásolt állapotban, vagy gépjárművezetésre jogosító engedély (igazolvány) nélkül vezették, illetve, ha annak vezetését ilyen személyek adták át, kivéve, ha bizonyítják, hogy a gépjárművet engedéllyel vezető esetében a gépjárművezetői engedély meglétét alapos okból feltételezték, illetve a vezető alkoholosan, vagy hasonlóan ható szertől befolyásolt állapotát nem ismerhették fel. (Alkoholos befolyásoltságnak tekinthető a 0,8 ezreléket meghaladó véralkoholszint.)

d) az üzembentartótól, ha a balesetet a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta;

e) a vezetőtől, ha a kárt segítségnyújtás elmulasztásával, illetve foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetéssel okozták;

f) a biztosítottól, ha a szerződés megkötésekor, a biztosítási esemény bekövetkezésekor, vagy egyébként terhelő közlési, változás-bejelentési, kárbejelentési kötelezettségét nem teljesítette, s ez a biztosító fizetési kötelezettségét lényegesen befolyásolta.

(2) Amennyiben a biztosított az (1) bekezdés c)-e) pontjában felsorolt esetekben köteles a megtérítésre, a teljesített szolgáltatások keretei között egy biztosítási eseménnyel kapcsolatban a biztosító legfeljebb 200 000 Ft-ig jogosult megtérítési követelésének érvényesítésére.

(3) Ha a biztosított az (1) bekezdés f) pontjában meghatározott kötelezettségét nem szándékosan szegte meg, a biztosító követelését az általa teljesített szolgáltatás keretei között legfeljebb 50 000 Ft-ig jogosult érvényesíteni.

(4) Az elhunyt biztosított örököseivel szemben a biztosító nem érvényesíthet megtérítési követelést.

10. §[29]

A tulajdonos vagy az üzembentartó - az e rendelet hatálybalépését követő - első biztosítási év eltelte után a díjszabásban meghatározott esetekben és mértékben kármentességi díjengedményre (bonus) jogosult, illetve az általa okozott és a biztosító teljesítési kötelezettségét kiváltó káresemények számához igazodóan pótdíj (malus) megfizetésére köteles.

11. §

(1) A biztosított köteles a káreseményt 8 napon belül a biztosítónál írásban bejelenteni, és a kárbejelentéshez szükséges közléseket megtenni.

(2) Külföldön bekövetkezett káresemény bejelentésének határidejét a hazaérkezés idejétől kell számítani.

(3) Köteles a biztosított 8 napon belül bejelenteni azt is, ha a káresettel kapcsolatban ellene peres vagy nem peres eljárás indult. A biztosító jogosult ebben az eljárásban a biztosított képviseletét ellátni.

12. §

(1) A biztosított a szerződéskötéskor köteles a biztosítás elvállalása szempontjából lényeges minden olyan körülményt a biztosítóval közölni, amelyeket ismert vagy ismernie kellett volna.

(2)[30] Ha a szerződéskötésre nem a tulajdonos (üzembentartó) változás kapcsán kerül sor, a biztosított köteles bemutatni a megelőző biztosítási időszakra vonatkozó díjfizetések bizonylatait. A korábban be nem fizetett díj megfizetésére az üzembentartó (tulajdonos) köteles, de ezt a díjat a biztosító a Szövetség részére tartozik befizetni, amelyből 3 havi díj azt a biztosítót illeti meg, amelynél a korábbi biztosítás fennállt, illetve amely a fedezetigazolást kiadta. A hátralékként befizetett díj a kockázatviselést nem befolyásolja.

(3) A biztosított köteles 8 napon belül minden olyan körülménnyel kapcsolatos változást a biztosítónak bejelenteni, amelyet az ajánlat és a kötvény meghatározott.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.11.05.

[2] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1997.11.05.

[3] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1997.11.05.

[4] Módosította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1992.05.20.

[5] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 1992.05.20.

[6] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 1997.11.05.

[7] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 1997.11.05.

[8] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[9] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[10] Módosította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[11] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[12] Módosította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[13] Módosította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[14] Módosította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[15] Módosította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[16] Módosította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[17] Módosította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése. Hatályos 1997.11.05.

[18] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 1997.11.05.

[19] Hatályon kívül helyezte a 171/2000. (X. 13.) Korm. rendelet 17. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2000.10.15.

[20] Hatályon kívül helyezte a 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet 153. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2000.03.01.

[21] Beiktatta az 1993. évi XI. törvény 5. § (3) bekezdése. Hatályos 1993.03.02.

[22] Megállapította a 190/1997. (X. 31.) Korm. rendelet 8. §-a. Hatályos 1997.11.05.

[23] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 1. §). Hatályos 1992.05.20.

[24] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 2. §). Hatályos 1992.05.20.

[25] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 3. §). Hatályos 1992.05.20.

[26] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 4. §). Hatályos 1992.05.20.

[27] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 5. §). Hatályos 1992.05.20.

[28] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 6. §). Hatályos 1992.05.20.

[29] Megállapította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 7. §). Hatályos 1992.05.20.

[30] Módosította a 84/1992. (V. 19.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése (ld. Melléklet 8. §). Hatályos 1992.05.20.

Tartalomjegyzék