Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Az Egri Törvényszék Gf.25411/2011/5. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 206. §, 254. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 205. §, 237. §, 239. §, 312. §, 313. §, 319. §, 395. §] Bírók: Németh Terézia, Ráczné dr. Gidó Emőke, Tőzsér Lajos

A Heves Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság

2.Gf.25.411/2011/5. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Heves Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság dr. Fábián Ágoston ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - ügyvezető neve ügyvezető által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen 2.500.000 Ft megfizetése iránt az Egri Városi Bíróság előtt folyamatba tett perében a 2011. évi április hó 5. napján 20.G.21.598/2010/10. szám alatt hozott ítélet ellen a felperes részéről benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

Ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A le nem rótt fellebbezési illeték a Magyar Állam terhén marad.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S:

Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperesnek 2.500.000 Ft és késedelmi kamatai megfizetése iránt benyújtott keresetét, egyidejűleg kötelezte 30.000 Ft perköltség megfizetésére. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a le nem rótt kereseti illetéket a Magyar Állam viseli.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperesi alapítvány működteti a intézmény neve település neve-on. Egy pályázat kapcsán került a felperes kuratóriumának elnöke kapcsolatba egyéb érdekelt neve-val, aki a környezeti tényezőkkel, hatásokkal összefüggésben tanácsadói tevékenységet végez, tanulmányokat készít. A felperes a veszélyes hulladék megsemmisítését határozta el oly módon, hogy azt egy speciális kazánnal megsemmisíti, a felszabaduló energiát fűtésre, illetve vízmelegítésre használva. A felperes egyéb érdekelt neve-n keresztül vette fel a kapcsolatot az alperessel. 2009. november hó 28. napján a felek, egyéb érdekelt neve és gépésztervező neve gépésztervező társaságában tanácskoztak, majd előzetes egyeztetést követően aláírták a "intézmény neve létesítményeinél képződő veszélyes hulladékot ártalmatlanító M-SK 120/M típusú kazán, és hozzátartozó utóégető telepítése (az ártalmatlanítás kapcsán nyert hőenergiával fűtés és használati melegvíz kerül előállításra)" tárgyú vállalkozási szerződést.

A szerződés II. pontja szerint "... az alperesi Kft. elvállalja... a tárgyi beruházás megvalósításához, üzembe helyezéséhez és rendeltetésszerű működéséhez az összes hatósági engedély biztosításához szükséges műszaki terv és leírás szolgáltatását... 8.300.000 Ft + Áfa összegért." A tényleges átadás időpontját a felek 2010. március hó 15. napjában határozták meg.

A vállalkozási szerződéshez 3 melléklet készült, az 1. számú melléklet az alperest terhelő, elvégzendő szerelési munkákat sorolja fel, a 2. számú melléklet a felperes feladatait, míg a 3. számú melléklet a referencia berendezés nyilvános bemutatásával kapcsolatos felperesi teendőket tartalmazza.

2009. december 2. napján a felperes átutalt az alperesnek 2.500.000 Ft díjelőleget. Ezen a napon az alperes levelében felkérte egyéb érdekelt nevet, hogy készítse el a nevében a veszélyes hulladék eltüzelésére alkalmas berendezéssel kapcsolatos fejezetet az ÁNTSZ-nek, a környezetvédelmi hatóságnak, a tűzoltóságnak és a kéményseprőknek. A kazánt az alperes 2010. február 24-én jelentette készre, azonban a felperesi telephelyen semmi nem készült el, építési engedélyt sem kértek.

A 2010. március 23-ai megbeszélést követően derült ki, hogy a felek eltérően értelmezték a megkötött szerződést, a tekintetben, hogy kinek a feladata a beruházás megvalósításához szükséges hatástanulmányok beszerzése, melynek költsége a 12 millió forintot meghaladja.

A felperes keresetében 2.500.000 Ft tőke, és ennek 2009. december 2. napjától járó késedelmi kamat megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Elsődleges kereseti kérelmében a Ptk. 313.§-a alapján kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy a szerződés teljesítését az alperes jogos ok nélkül tagadta meg, és ezen szerződésszegő magatartása miatt a teljesítés "ellehetetlenült" és a szerződés a megkötés idejére visszaható hatállyal megszűnt. Másodlagos kereseti kérelmében a Ptk. 205.§-a alapján kérte megállapítani, hogy nem jött létre érvényesen a felek között a szerződés, mert nem állapodtak meg minden lényeges kérdésben, így a felperes által kifizetett díjelőleg jogalap nélküli gazdagodás jogcímén visszajár.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte azzal, hogy a vállalkozási szerződés 1. számú melléklete részletezte a feladatait, annak 8. pontja 400.000 Ft + Áfa költséggel tanulmánytervek beszerzését írta elő, ebbe azonban csak kifejezetten a kazán létesítéséhez szükséges 4 hatósági engedély szerepelt ezen kötelezettségének pedig eleget tett.

Az elsőfokú bíróság ítéletének jogi indokolásában a Ptk. 313.§-val összefüggésben megállapította, hogy a 312.§ (2) bekezdésére kellett volna a felperesnek hivatkoznia, hogy a szerződés megkötésének idejére visszaható hatállyal szűnjön meg a szerződés. E kérelem megítélése érdekében érdemben vizsgálta az elsőfokú bíróság, hogy az alperes kötelezettségei voltak-e, amiket a felperes elvárt és azok nem teljesülése miatt állítja a felperes, hogy az alperes megszegte a szerződést. Mindkét fél azt adta elő, hogy fel sem merült bennük, hogy a hatástanulmányok beszerzése nem a másik fél feladata. Elsősorban azt állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a monitoring készülék és a hatósági díjak nem képezték a felek megállapodásának részét, sem a vállalkozási szerződés II. pontját, sem pedig az 1. számú melléklet 8. pontját nem lehet oly módon értelmezni, hogy összes hatástanulmány beszerzése az alperes feladata lett volna.

A másodlagos kereseti kérelem vonatkozásában megállapította az elsőfokú bíróság, hogy a felperes az alperes kötelezettségévé kívánta tenni a 12 millió Ft-os költséget. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint, ha valami "kimaradt" a szerződésből, az önmagában nem teszi érvénytelenné a megállapodást, azt pótmunka keretében lehet előírni.

Az elsőfokú bíróság rögzítette, hogy a felperes külön bírói felhívásra is visszautasította a Ptk. 395.§-nak alkalmazását.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes nyújtott be fellebbezést, melyben az elsőfokú ítélet megváltoztatását kérte azzal, hogy a másodfokú bíróság keresete szerint marasztalja az alperest szerződésszegése miatt.

A fellebbezés indokolásában előadta, hogy az elsőfokú bíróság okszerűtlenül értékelte a tényállást, mert figyelmen kívül hagyta, hogy nem a kazán szállítására kötöttek a felek szerződést, hanem veszélyes hulladék ártalmatlanító berendezés létesítésére, azaz egy beruházás megvalósítására. Nem vette az elsőfokú bíróság figyelembe azt, hogy a szerződéstervezetet az alperes készítette, melyet a felperes pontosított, javított, mely végül is a javított állapotában vált a szerződés részévé.

A felperes álláspontja szerint az alperes már a szerződés aláírásakor megszegte a szerződést, mert nem tájékoztatta a felperest, hogy a beruházáshoz nem elegendő a kikötött 10.375.000 Ft bruttó összegű vállalkozói díj, ahhoz még 12 millió Ft-ot meghaladó költségráfordítás szükséges. Ez a Ptk. 205.§ (2) bekezdésének megfelelő lényeges, vagy annak minősített feltételnek minősül, ebbe pedig meg kell a feleknek állapodni, és a megállapodás során a (3) bekezdés értelmében együttműködni kötelesek. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helytelenül értékelte a tanúk nyilatkozatát, akik előadták, hogy az alperes vállalta az összes szakhatósági engedély beszerzését. A felperest a lehetetlenülés következményeként, kárként illeti meg a keresetében követelt összeget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!