Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék Pf.28188/2010/4. számú határozata szolgalmi jog tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 167. §, 170. §] Bírók: Rada Lajos, Vég László, Zsengellér Ildikó

Kapcsolódó határozatok:

Budakörnyéki Járásbíróság P.20999/2005/56., *Budapest Környéki Törvényszék Pf.28188/2010/4.*, Kúria Pfv.21440/2011/3. (BH+ 2012.10.419)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Bíróság mint másodfokú bíróság aügyvéd által képviselt I.rendű felperes neve I. r. és I.rendű felperes nevené II. r. (mindketten:felpereseknek - a jelen másodfokú eljárásban már ügyvéd által képviselt I.rendű alperes neve I. r., II.rendű alperes neve II. r. alperesek ellen a Bíróságon szolgalmi jog alapítása stb. iránt indított perében a bíróság 2010. július 8-án hozott 56. sz. ítélete ellen az alperesek által 57. sz. alatt benyújtott fellebbezés és a felperesek Pf/3. számú csatlakozó fellebbezése alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott rendelkezését nem érinti; fellebbezett részében részben megváltoztatja és a viszontkeresetet egészében - beleértve a 100.000.- Ft-os használati díjat is - elutasítja, és egyben kötelezi az alpereseket, hogy fizessenek meg a felpereseknek 15 nap alatt 125.000.- (százhuszonötezer) Ft elsőfokú perköltséget; egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alpereseket, hogy fizessenek meg a felpereseknek 23.750.- (huszonháromezer-hétszázötven) Ft másodfokú perköltséget 15 nap alatt.

A le nem rótt fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a többször megismételt eljárás eredményeként hozott ítéletében megállapította, hogy a felperesek a hrsz. alatti alperesi ingatlant terhelő, az hrsz. alatti felperesi ingatlan mindenkori birtokosát illető gépkocsival való átjárási szolgalmi jogot szereztek elbirtoklás útján; kötelezte az alperest a szolgalom bejegyzésének tűrésére.

Rögzítette, hogy a szolgalom a igazságügyi földmérési szakértő munkaszámú vázrajzán II. számmal jelölt területrészen, a utcára merőleges, az alperesi ingatlanon át a felperesi ingatlanra vezető saját használatú úton, 3,5 tonna össztömeget meg nem haladó gépjárművel gyakorolható.

Egyben a hrsz. alatti ingatlan terhére, a hrsz. alatti ingatlan javára az alperesi ingatlan tulajdoni lapja III. részén az 1892. február 21-én kelt határozaton alapuló és bejegyzett, kocsival való átjárási szolgalmi jogot megszüntette.

Megkereste a földhivatalt a fenti jogok bejegyzése illetve törlése iránt azzal, hogy a törlés a bejegyzett átjárási szolgalmi jogot nem érinti. E jogot akként pontosította, hogy az gyalogos átjárási szolgalmi jogra vonatkozik, amely a fent írt vázrajzon II. számmal jelölt saját használatú úton gyakorolható.

Kötelezte a felpereseket, hogy 15 napon belül egyetemlegesen fizessenek meg az alpereseknek 100.000.- Ft használati díjat.

Ezt meghaladóan a keresetet és a viszontkeresetet elutasította.

Megállapította, hogy az eljárás során felmerült költségeiket a felek, a le nem rótt illetéket és előlegezett költségeket az állam viseli.

Ítéletének indokolásában rögzítette a perbeli ingatlanok nyilvántartási adatait és természetbeni, egymáshoz képesti elhelyezkedésüket és terepviszonyaikat. Kitért az eredeti telekkönyvi, kataszteri térképi állapotra, majd az ingatlannyilvántartás szerkesztésekor bekövetkezett változásokra is. Kiemelte, hogy a földhivatali eljárás eredményeként az ingatlanok tulajdoni lapján "átjárási" szolgalmi jogot tüntettek fel a terjedelem meghatározása és térképi ábrázolása nélkül.

Utalt a felek között folyamatban volt vagy folyamatban lévő birtokháborítási, elbirtoklás megállapítása iránti és a szolgalmi jogra vonatkozó peres eljárásokra, az azokban született első-, másodfokú és felülvizsgálati határozatokra és a részben jogerőre emelkedett rendelkezésekre.

Összefoglalta a felpereseknek a jelen megismételt eljárásban módosított elsődleges és másodlagos (részben a viszontkereset eredményességétől függő) kereseti kérelmeit és az alperesek ellenkérelmét valamint viszontkereseteit, a felperesek ezekre tett ellenkérelmét.

A lefolytatott eljárás eredményeként mind a keresetet, mind a viszontkeresetet részben találta alaposnak.

Leszögezte, hogy elsődlegesen a bejegyzett szolgalmak keletkezését, tartalmát és fenntartásuk indokoltságát vizsgálta.

A telekkönyvi betétek szerkesztéséről szóló 1886. évi XXIX. tc. felhívásával megállapította, hogy a perbeli szolgalmakat 1892-ben az akkori tulajdonosok szerződése hozta létre, a kocsi átjárás szolgalma lovas kocsival való átjárást jelentett.

A szolgalmi jognak a Ptk. 170. §-ának (1) bekezdésére alapított megszüntethetőségére nézve kifejtette, hogy az állapítható meg, hogy az 1970-es évek óta az ingatlanok tulajdonosai, birtokosai egyik ingatlant sem használják szérűskertnek, terményeket nem tárolnak, mezőgazdasági tevékenységet nem folytatnak, lovas kocsijuk nincs. Rámutatott, hogy a felperesi ingatlan rendeltetésszerű használatához ma is szükséges a gyalogos átjárás szolgalmának fenntartása. Ezért e körben a viszontkeresetet elutasította.

A kocsival való átjárási szolgalom fenntartása keretében arra a következtetésre jutott, hogy a kocsival illetőleg a gépkocsival való átjárás szolgalmát külön-külön önálló szolgalomnak kell tekinteni, a felperesi ingatlan használatához már nem szükséges a bejegyzett szolgalom fenntartása, ezért az ennek megszüntetésére irányuló viszontkeresetnek helyt adott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!