Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20859/2011/5. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 164. §, 206. §, 215. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 207. §, 237. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Csiki Péter, Kocsis Ottília, Veszprémy Zoltán

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.II.20.859/2011/5. szám

A Debreceni Ítélőtábla a Feketéné dr. Szemző Margit ügyvéd (cím) által képviselt felperes neve sz.-i (cím) lakos felperesnek - a Dr. Ürmös Ferenc ügyvéd (cím) által képviselt I.rendű alperes neve sz.-i (cím) lakos I. rendű, II.rendű alperes neve sz.-i (cím) lakos II. rendű és III.rendű alperes neve sz-i (cím) lakos III. rendű alperesek ellen szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében a Csongrád Megyei Bíróság 2.P.20.453/2011/23. számú ítélete ellen a felperes által 24., az alperesek által 25. sorszám alatt előterjesztett fellebbezések folytán meghozta a következő

ítéletet:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, mellőzi az I. rendű alperes tulajdonjogának visszajegyzésére vonatkozó rendelkezést, és a földhivatal megkeresését akként módosítja, hogy a felperes ½ arányú tulajdonjogának bejegyzése mellett a II. és III. rendű alperes tulajdoni hányadát ¼ - ¼ arányra csökkentse; az alperesek által egyetemlegesen a felperesnek fizetendő első fokú perköltség összegét 218 750 (Kettőszáztizennyolcezer-hétszázötven) forint általános forgalmi adót tartalmazó 1 093 750 (Egymillió-kilencvenháromezer-hétszázötven) forintra felemeli.

Kötelezi egyetemlegesen az alpereseket, hogy 15 nap alatt fizessenek meg a felperesnek 60 750 (Hatvanezer-hétszázötven) forint általános forgalmi adót tartalmazó 305 750 (Háromszázötezer-hétszázötven) forint fellebbezési eljárási költséget, és térítsenek meg az államnak külön felhívásra 35 600 (Harmincötezer-hatszáz) forint fellebbezési illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás:

A felperes és az I. rendű alperes házastársak voltak, a II. és III. rendű alperesek az I. rendű alperes szülei.

A felperes és az I. rendű alperes 1995 márciusában vásárolták meg a Sz., B. u. ... tetőtér 2. szám alatti ingatlant, melynek egyenlő arányban váltak tulajdonosaivá.

1998. január 6-án kelt szerződéssel a házastársak megvásárolták a Sz., T., N. u. .. szám alatti építési telket, melyen 2001-ben családi ház építését kezdték meg, s azt 2003-ban fejezték be.

1999. december 28-án a felperes és az I. rendű alperes, mint eladók adásvételi szerződést kötöttek a II. és III. rendű alperessel, mint vevőkkel. A szerződés szerint a tulajdonukban lévő Sz., B. utcai ingatlan 4/10 - 4/10 tulajdoni hányadát értékesítették az I. rendű alperes szülei részére, akik ugyanilyen arányban váltak tulajdonosokká. Az okirat szerint a 2 960 000 forintos vételár kiegyenlítése a szerződéskötést megelőzően megtörtént. A szerződés 7. pontjában a felek rögzítették, hogy a vevők 1999. március 9-én kelt adásvételi szerződéssel eladták a Sz., T. L. krt. ... III/19. szám alatti ingatlanukat 3 300 000 forint vételárért, s ennek felhasználásával vették meg a B. utcai ingatlanrészt. Kérték az illetékhivatalt e tény figyelembevételére a vagyonszerzési illeték kiszabása során.

2002. január 2-án a peres felek újabb adásvételi szerződést kötöttek a B. utcai ingatlan összesen 2/10 hányadára, melyet a felperes és az I. rendű alperes 2 000 000 forint vételárért elidegenített a II. és III. rendű alperes részére. Ez az okirat is tartalmazta, hogy a vételár megfizetésére a szerződés kötését megelőzően sor került.

A felperes és az I. rendű alperes 2003-ig a B. utcai lakásban, majd a N. utcai családi ház felépülte után abban éltek 2008 júniusáig, amikor házasságuk megromlott. Ettől kezdve a felperes a gyermekekkel ismét a B. utcai ingatlanban élt. Onnan 2009 júliusában költözött el, azóta a lakás üresen áll. 2006. és 2008. júniusa között ezt a lakást bérbe adás útján hasznosították a "fiatalok", s a bérleti díjjal ők rendelkeztek.

A felperes keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy a B. utcai ingatlanra kötött két adásvételi szerződés színlelt, ebből következően semmis, s állítsa helyre az eredeti állapotot oly módon, hogy állapítsa meg, hogy ezen ingatlan ½ tulajdoni hányada őt illeti meg, s kötelezze az alpereseket, hogy tűrjék ennek ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzését. Arra hivatkozott, hogy az 1999. december 28-án kelt szerződés indoka az volt, hogy a II. és III. rendű alperesnek a T. L. körúti ingatlanuk értékesítése után ne kelljen személyi jövedelemadót fizetni. A 2002. január 22-i szerződés motivációjaként azt jelölte meg, hogy a N. utcai építkezéshez szociálpolitikai kedvezményt kívántak igénybe venni, annak azonban feltétele volt, hogy tulajdonukban más ingatlan ne legyen. Állította, hogy a "vevők" vételárat nem fizettek részükre, a B. utcai ingatlant sosem vették birtokba, azzal nem rendelkeztek.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Tagadták, hogy a szerződések színleltek lennének. Azzal érveltek, hogy az I. rendű alperes és házastársa a N. utcai ingatlanon építkezett, s a szülők ebben kívánták őket anyagilag segíteni, lehetőségeikhez mérten. Az adásvételi szerződés megkötésének indoka az volt, hogy a B. utcai ingatlan tulajdonjoga a családon belül maradjon, azt tulajdonképpen unokáik számára kívánták megvásárolni. Nem vitatták, hogy a lakásba nem költöztek be, azt nem vették birtokba, ám állították, hogy a tulajdonukba került ingatlannal rendelkeztek, fiuk mindössze megbízottjukként járt el az ügyek intézésében.

Az elsőfokú bíróság P.20.296/2010/23. számú ítéletében a keresetet elutasította. A felperes fellebbezése folytán eljáró Szegedi Ítélőtábla Pf.II.20.694/2010/5. számú végzésében az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, s ugyanezt a bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. A fellebbezési eljárással kapcsolatos költséget a felperes, illetve az alperesek részére 250 000 - 250 000 forintban állapította meg.

A folytatódó eljárásban az ítélőtábla végzésében adott iránymutatásnak megfelelően kiegészített bizonyítási eljárás lefolytatása után az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a peres felek között 1999. december 28-án, illetve 2002. január 2-án kötött adásvételi szerződések érvénytelenek. Felhívta a földhivatalt, hogy az ítélet jogerőre emelkedését követően a Sz., B. u. ... tetőtér 2. szám alatti ingatlanra a felperes és az I. rendű alperes tulajdonjogát ½ - ½ arányban jegyezze vissza, ezzel együtt a II. és III. rendű alperes tulajdonjogát törölje. A II. és III. rendű alperest ezek tűrésére kötelezte. Kötelezte az alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg az államnak 540 000 forint eljárási illetéket és a felperesnek "együttesen 15 napon belül 500 000 forint első- és másodfokú perköltséget".

Az elsőfokú bíróság a határozata indokolásában kifejtette, hogy a Ptk. 200. § (1) bekezdése szerint a szerződés tartalmát a felek szabadon állapítják meg, ám a 207. § (6) bekezdése értelmében a színlelt szerződés semmis. A bírói gyakorlat akkor tartja színleltnek a szerződést, ha a feleket valós szerződéskötési szándék nem vezette, azaz csak színlelték a szerződési akaratot. Az adott esetben ez azt jelentette, hogy a felperesnek kellett bizonyítania az adásvételi szerződésekről szóló teljes bizonyító erejű magánokirattal szemben, hogy az eladóknak ténylegesen nem volt szándékában az ingatlan-átruházás, illetőleg a vevőknek a tulajdonjog megszerzése, és vételár kifizetésére sem került sor. Hangsúlyozta, hogy mivel családon belül kötött szerződésekről van szó, közvetlen bizonyíték nem áll rendelkezésre, így a közvetett bizonyítékokból lehetett következtetni a szerződés színleltségére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!