Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1996.12.644 A szülő kapcsolattartási jogának megvonására csak olyan súlyosan felróható magatartások miatt kerülhet sor, amelyek miatt a gyermek érdekét még a korlátozott kapcsolattartás is sértené [Csjt. 92. § (1) és (4) bek., 51/1986. (XI. 26.) MT r. 22. § (1) bek., 24. § (2) bek., 25. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a peres felek 1992. április 21-én kötött házasságát felbontotta, az 1992. június 10-én született Zoltán Ádám utónevű gyermeküket a felperesnél helyezte el, az alperest gyermektartásdíj fizetésére kötelezte, és az alperes és a gyermek közötti kapcsolattartást akként szabályozta, hogy az alperes jogosult a gyermeket minden hónap második és negyedik szombatján 12-16 óra között a felperes lakásáról magával vinni, és köteles őt oda visszavinni.

Az ítélet indokolása szerint a peres felek 1991 augusztusától élettársak voltak. 1992. februárjában különváltak, majd a felperes terhességére tekintettel házasságot kötöttek, de az életközösség közöttük már nem állt helyre. A gyermek születését követően az alperes kb. három hónapig még kapcsolatot tartott a kisfiúval, de később a felperes és édesanyja ezt nem tették lehetővé, amely miatt az alperes 1992-ben a gyámhatóság segítségét is kérte. A gyermeket, akinél kétféle betegségre utaló tüntetek (beszédfejlődésének elmaradása, eszméletvesztéssel járó rosszullétek) jelentkeznek születése óta, édesanyja segítségével a felperes neveli és gondozza. Mindezekre tekintettel a házasság felbontásával egyidejűleg a gyermeknek a felperesnél történő elhelyezése indokolt, de a felperesnek a gyermek és az alperes közötti kapcsolattartás teljes megvonására irányuló kérelme alaptalan: a felperes nem bizonyította, hogy őt az alperes tettlegesen bántalmazta, az igazságügyi pszichológus szakértői vélemény szerint sem a gyermek fennálló betegségei, sem az alperes személyisége nem zárja ki a korlátozott mértékű kapcsolattartást, és az alperes ellen lőfegyver tiltott használata miatt indult szabálysértési eljárások sem indokolják, hogy az alperes a gyermekkel egyáltalán ne érintkezhessék. Ezért a Csjt. 92. §-ának (1) bekezdése alapján a felperes köteles az alperes részére az említett néhány órás kapcsolattartási lehetőséget biztosítani.

Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezett. A felperes az alperes kapcsolattartási jogának megvonását kérte.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezésével érintett részében az első fokú ítéletet helybenhagyta. Az ítélet indokolása szerint az 51/1986. (XI. 26.) MT rendelet (a továbbiakban: Ágr.) 22. §-ának (1) bekezdése értelmében a kapcsolattartás célja, hogy az arra jogosult szülő a gyermek nevelését, fejlődését folyamatosan figyelemmel kísérje, tőle telhetően elősegítse, a szülő és a gyermek közötti családi kapcsolatot fenntartsa. A kapcsolattartás céljából kiindulva az alperes nem zárható el attól, hogy gyermekével rendszeresen érintkezzék. Az alperes nem bizonyította, hogy az alperes vele, illetőleg a gyermekkel szemben olyan magatartást tanúsítana, amely indokolná azt, hogy az alperes a gyermekkel egyáltalán ne tartson kapcsolatot. Az Ágr. 24. §-ának (2) bekezdése értelmében a kapcsolattartásról a bíróság a szülő méltányos igényének, körülményeinek és a kiskorú korának, egészségi állapotának figyelembevételével a gyermek érdekében dönt. Az elsőfokú bíróság mindkét fél méltányos igényeit, körülményeit, a kiskorú korát és egészségi állapotát értékelte, amikor az alperesnek igen korlátozott mértékű kapcsolattartási jogot biztosított; annak kizárása semmivel nem indokolt.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Kérte annak megváltoztatását és az alperes kapcsolattartás iránti viszontkeresetének elutasítását. Álláspontja szerint az alperes felróható magatartására tekintettel a Csjt. 92. §-ának (4) bekezdése alapján a kapcsolattartás jogának megvonása indokolt.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!