Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2012.11.264 Az a személy, aki a spontán tiltakozó tömeget rábírja arra, hogy egy konkrét cél érdekében a tüntetés helyéről egy másik helyszínre vonuljanak át és ott demonstráljanak, mind a rendőrség, mind a résztvevők számára az újabb tömeggyűlés szervezőjeként jelenik meg, így a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. tv. (továbbiakban: Gytv.) szerinti szervezőnek minősül, függetlenül attól, hogy ez az újabb demonstráció is spontán tüntetés. A szervező ebből eredően felel a tüntetésen a harmadik személynek okozott károkért. A károsult rendőrség ebben a jogviszonyban harmadik személynek minősül. Függetlenül attól, hogy az ilyen személy minősíthető-e szervezőnek, a tömeget manipu­latív módon erőszakos fellépésre indító személy a tömeg által okozott károkért a kárfelelősség általános szabályai szerint is felel [1989. évi III. tv. 13. § (1) bek., Ptk. 339. § (1) bek., 344. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25754/2008/9., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21302/2010/5., Kúria Pfv.21226/2011/6. (*BH 2012.11.264*)

***********

A jogerős rész- és közbenső ítélet által megállapított, a jogvita elbírálása szempontjából releváns tényállás szerint 2006. szeptember 17-én, a miniszterelnök balatonőszödi beszédének kiszivárgását követően, Budapesten, a Kossuth téren előzetes bejelentés nélkül tüntetés szerveződött. A rendőrség a tömeggyűlést nem oszlatta fel, mert álláspontja szerint az választási gyűlésnek minősült.

2006. szeptember 18-án az alperes több társával együtt megjelent a Magyar Televízió (MTV) Szabadság téri székházánál és egy petíció élő adásban történő beolvasását kérte. Amikor a kérést nem teljesítették, az alperes közölte: a Kossuth téren bemondja, hogy mind a 10 000 ember jöjjön át a Szabadság térre. Ezután az alperes a Kossuth téri gyűlésen, az ott létesített emelvényen beszámolt a tömegnek arról, hogy korábban megpróbált bejutni az MTV épületébe azért, hogy a hazudozást ott hagyják abba, mert nem felel meg a valóságnak, hogy a Kossuth téren összesen csupán több száz ember demonstrál. Azt követelték, hogy élő adásban mondják be a petícióban szereplő követeléseket. Elmondta azt is, hogy a rendészek közölték: rendőrt hívnak. Az alperes előadása szerint a küldöttség másik tagjával pénzfeldobással döntötték el, ki fog "kimenekülni" az MTV székházból, hogy értesítse a Kossuth téren összegyűlteket. Ezt követően közölte: "nekem kellett kimenekülnöm az MTV székházból, és mindenkit arra kérnem, hogy "menjünk a Magyar Televízióhoz, induljunk el!". A Kossuth téren tartózkodó tömeg egy része átvonult a Szabadság térre, ahol a demonstráció elveszítette békés jellegét. A tömeg egy része megtámadta az MTV épületét védő rendőri erőket, több rendőrnek sérülést okoztak, megsérültek illetve tönkrementek a rendőrségi felszerelések. Az alperes rendőri segítséggel jutott be a Magyar Televízió épületébe, azonban a petíciót nem tudta átadni az MTV képviselőjének, ezért azt Dr. M. G. rendőrtiszt vette át tőle.

A helyszínen a rendőri vezetők felkérték az alperest arra, hogy szóljon a tömeghez, és próbálja őket lecsillapítani, azonban az alperes felszólítása nem járt eredménnyel.

Az alperessel szemben indult szabálysértési eljárásban az Sz.-i Rendőrkapitányság az alperest gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértése miatt 40 000 forint pénzbírsággal sújtotta. Az Sz.-i Városi Bíróság végzésével az elsőfokú határozatot hatályában fenntartotta. Az alperes kifogása nyomán az Sz.-i Városi Bíróság az elsőfokú határozatot hatályon kívül helyezte, és az eljárást megszüntette. A határozat indokolásában kifejtette: a rendőrség képviselői a 2006. október 1-jei önkormányzati választásokra tekintettel a nyilvánosság előtt szeptember 17-én és 18-án tett nyilatkozataikban kijelentették, hogy választási kampányidőszakban nem szükséges a tömegrendezvények előzetes bejelentése.

Az alperes ugyan valóban felszólította a Kossuth téren összegyűlt tömeget arra, hogy a Szabadság térre vonuljanak át, azonban a jogellenesség tekintetében tévedésben volt, nem volt abban a helyzetben, hogy felülbírálja a rendőri vezetők nyilatkozatát.

A felperes rendőrkapitányság jogi álláspontja szerint a 2006. szeptember 18-án a Szabadság téren tartott tömeggyűlés a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény (Gytv.) hatálya alá tartozott. A tömeg által a rendőrség eszközeiben, felszerelésében okozott, valamint a túlmunkavégzés miatt keletkezett károkért az alperes, mint a megmozdulás szervezője a Gytv. 13. § (1) bekezdése és a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján kártérítési felelősséggel tartozik, ezért keresetében 9 950 453 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Érvelése szerint a Szabadság téri tömeggyűlés nem tartozott a Gytv. hatálya alá, mivel spontán létrejött szerveződésről volt szó, amely választási gyűlésnek minősült. Állította, hogy az események során nem fejtett ki szervező tevékenységet. Álláspontja szerint a kártérítési felelősség általános szabályai szerint is mentesül az okozott károk megtérítése alól.

A elsőfokú bíróság a felperes keresetét - jogalap hiányában - elutasította. A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság nem tett eleget tájékoztatási kötelezettségének, és a bizonyítékok előterjesztésére vonatkozó felhívást elmulasztotta.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárás lefolytatását követően meghozott ítéletével a felperes keresetét elutasította,.

Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint az alperes azzal, hogy a Kossuth téri tüntetők egy részét a Szabadság térre irányította, nem merítette ki a szervezői tevékenységet. A rendőrökkel való együttműködés során az alperes a tőle elvárható magatartást tanúsította. Ezért sem a Gytv. 13. § (1) bekezdése, sem a Ptk. 339. § (1) bekezdése alapján nem tartozik felelősséggel a televízió székháza előtt a rendőrségnek okozott károkért.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság rész- és közbenső ítéletével megállapította, hogy a 2006. szeptember 18. napján, a Magyar Televízió Budapest V. kerület Szabadság téri székháza előtt lezajlott rendezvény során a felperes tárgyi eszközeiben bekövetkezett károk miatt az alperest a károkozókkal egyetemleges felelősség terheli. Ezt meghaladóan a keresetet elutasító ítéleti rendelkezést helybenhagyta.

Határozata indokolásában a másodfokú bíróság megállapította: az eljárás ezen szakaszában már nem volt vitás, hogy 2006. szeptember 18-án a Magyar Televízió székháza előtt nem választási gyűlés zajlott.

Kifejtette, hogy a Gytv. a szervező feladatait, kötelezettségét annak alapján határozza meg, hogy alapvetően a törvény az előzetesen bejelentett gyülekezés szabályait tartalmazza. Értelemszerűen a be nem jelentett gyülekezés esetén egyes, a bejelentéshez kapcsolódó szervezői feladatok nem teljesülhetnek, azok hiánya azonban nem eredményezheti azt, hogy nem is lehet szervezőről beszélni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!