Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.1.6 Az "ismeretlen helyre költözött" megjelöléssel visszaérkezett kézbesítői jelentés még nem alapozza meg a hirdetményi kézbesítést [Be. 70. § (5) bek., 73. §].

Kapcsolódó határozatok:

Budai Központi Kerületi Bíróság B.2331/2011/51., Budai Központi Kerületi Bíróság B.2331/2011/55., Fővárosi Törvényszék Bf.10850/2013/15., Kúria Bfv.1580/2014/4., Kúria Bfv.492/2016. (*BH 2017.1.6*)

***********

[1] A kerületi bíróság a 2013. július 18. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki rablás bűntettében [Btk. 321. § (1) bek.], társtettesként, folytatólagosan elkövetett lopás bűntettének kísérletében [Btk. 316. § (1) bek., (2) bek. c) és d) pont, (5) bek. d) pont], 7 rendbeli társtettesként - 4 esetben folytatólagosan, 2 esetben kísérletként - elkövetett lopás bűntettében [Btk. 316. § (1) bek., (2) bek. c) pont és 6 esetben d) pont, (4) bek. b/1. pont], 8 rendbeli - 4 esetben társtettesként, 4 esetben bűnsegédként elkövetett - lopás vétségében [3 esetben Btk. 316. § (1) bek., (2) bek. c), d) és f) pont, 3 esetben Btk. 316. § (1) bek., (2) bek. c) és f) pont, 1 esetben Btk. 316. § (1) bek., (2) bek. c) pont, 1 esetben Btk. 316. § (1) bek., (2) bek. c), e) és f) pont] és 3 rendbeli - 1 esetben tettesként, 2 esetben társtettesként elkövetett - állatkínzás bűntettében [Btk. 266/B. § (1) bek. a) pont, (3) bek.].

[2] Ezért őt - halmazati büntetésül - 3 év börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte.

[3] A kétirányú fellebbezések alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2014. január 30. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével a II. r. terhelt tekintetében az elsőfokú ítéletet megváltoztatta: a "Btk." gyanánt az 1978. évi IV. törvényt jelölte meg, a tényállás 10. pontbeli cselekményt lopás vétségének [1978. évi IV. tv. 316. § (1) bek., (2) bek. c) és d) pont] minősítette, kimondta, hogy a terhelt a szabadságvesztés háromnegyed részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra, korrigálta az egyik lefoglalt bűnjel tárolási számát és a bűnügyi költségre vonatkozó rendelkezést - egyebekben helybenhagyta.

[4] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a II. r. terhelt felülvizsgálati indítványt nyújtott be, melyben arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság a nyilvános ülésre szóló idézését téves címre küldte meg, így azt a távollétében tartotta meg, azon tehát nem tudott részt venni, nem tudott megnevezni három tanút, akik releváns vallomást tehettek volna. Ezért a támadott határozat hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[5] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt alaposnak találta.

[6] A Legfőbb Ügyészség kimutatta, hogy a másodfokú bíróság a 2014. január 30. napjára kitűzött nyilvános ülésre a II. r. terheltet - az elsőfokú eljárásban megadott - budapesti kerületi tartózkodási helyéről idézte, ahonnan az "ismeretlen helyre költözött" postai jelzéssel érkezett vissza. Ezt követően a másodfokú bíróság az idézést hirdetményi úton kézbesítette: a hirdetmény a másodfokú bíróság és a Budapest V. Kerületi Önkormányzat hirdetőtáblájára került kifüggesztésre.

[7] Ugyanakkor a II. r. terhelt utolsó lakcíme a másodfokú bíróság által 2013. november 29-én beszerzett lakcím-nyilvántartási adat alapján V. községben volt, viszont Budapest V. kerületében nem volt sem lakcíme, sem tartózkodási helye.

[8] A másodfokú nyilvános ülésre a terheltet idézni kell [Be. 361. § (3) bek.], az csak a szabályszerűen megidézett terhelt távollétében tartható meg további feltételek teljesülése mellett [Be. 361. § (3) bek.]. Tehát a II. r. terhelt részvétele a törvény értelmében kötelező volt.

[9] Ekként a másodfokú bíróság megsértette a hirdetményi kézbesítés szabályait, ily módon pedig szabályszerű idézés [Be. 69. § (7) bekezdés, 70. §] hiányában tartotta meg a nyilvános ülést a II. r. terhelt távollétében. Ezáltal a másodfokú bíróság a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában utalt Be. 373. § (1) bek. II.d) pontjában foglalt ún. feltétlen eljárási szabályt sértette meg (3/2014. BK vélemény, BH 2013.333.).

[10] A Legfőbb Ügyészség jelezte, hogy a másodfokú bíróságnak intézkednie kellett volna a terhelt felkutatása iránt (Be. 73. §).

[11] A Legfőbb Ügyészség mindezek alapján indítványozta, hogy a Kúria adjon helyt a felülvizsgálati indítványnak, a másodfokú ítéletet a II. r. terhelt tekintetében tanácsülésen helyezze hatályon kívül, és a másodfokú bíróságot utasítsa új eljárásra.

[12] A II. r. terhelt felülvizsgálati indítványa alapos.

[13] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerint felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[14] A Be. 373. § (1) bekezdés II.d) pontja alapján pedig feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés, ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek a részvétele a törvény értelmében kötelező.

[15] A Legfőbb Ügyészség kimutatása helytálló. A másodfokú bíróság tehát a nyilvános ülésre szóló idézést a II. r. terheltnek a budapesti kerületi címre adta ki; az onnan 2013. november 26-án "ismeretlen helyre költözött" postai jelzéssel érkezett vissza; ezután hirdetményi kézbesítésre került sor, a hirdetmény ki lett függesztve a másodfokú bíróság és a Budapest, V. Kerületi Önkormányzat hirdetőtábláján. Ezután a másodfokú bíróság a nyilvános ülést 2014. január 30-án a II. r. terhelt távollétében tartotta meg.

[16] A másodfokú bíróság által 2013. november 29-én beszerzett lakcím-nyilvántartási adat szerint azonban a II. r. terhelt érvényes "településszintű lakcíme" V. község.

[17] A nyilvános ülés előkészítésére és megtartására a tárgyalásra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni [Be. 362. § (1) bek.]. A terheltet ezért a nyilvános ülésre idézni kell [Be. 364. § (1) bek. 1. mondat 1. fordulat]. A terhelt idézése folytán a nyilvános ülésen való részvétele kötelező. A nyilvános ülést a szabályszerűen megidézett vádlott távollétében is meg lehet tartani, s ha a nyilvános ülés eredményeként megállapítható, hogy a meghallgatása nem szükséges, a fellebbezés elbírálható [Be. 362. § (3) bek.]. Elengedhetetlen tehát, hogy a terhelt idézése szabályszerű legyen.

[18] Ezzel szemben a II. r. terhelt idézése nem volt szabályszerű. A másodfokú bíróság ugyanis - amint arra a Legfőbb Ügyészség helytállóan utalt - a II. r. terheltet nem idézte az ismert lakcíméről, nem intézkedett a felkutatásáról sem, nem szerezte be az ügyész indítványát, s nem tért át a Be. XXV. fejezete szerint külön eljárásra. Egyébként a törvényi feltételek hiányában alkalmazott hirdetményi kézbesítés sem volt szabályszerű, mivel Budapest V. kerületében a II. r. terheltnek nem volt sem lakcíme, sem tartózkodási helye.

[19] A fentiekből kitűnően a másodfokú bíróság a nyilvános ülést a Be. 373. § (1) bekezdés II.d) pontjában foglalt ún. feltétlen eljárási szabálysértéssel tartotta meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!