3/2007. OIT szabályzat
az elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvény szerint a Bírósági Határozatok Gyűjteményének közzétételével kapcsolatban a bíróságokra háruló feladatok végrehajtásáról
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Bsz.) 39. §-ának q) pontjában kapott felhatalmazás alapján az elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvényben (a továbbiakban Eitv.) a bírósági határozatok anonimizálásával és közzétételével kapcsolatosan a következő szabályzatot alkotja:
1. §
A szabályzat rendelkezései a Bsz. 16. §-ában felsorolt bíróságokra és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalára terjednek ki.
Fogalom meghatározások
2. §
E szabályzat alkalmazásakor:
1) adatfelelős:
a) az Eitv. 17. § (1) bekezdésében megjelölt határozatok vonatkozásában a Legfelsőbb Bíróság elnöke és az ítélőtáblák elnökei;
b) az Eitv. 17. § (2) bekezdésében megjelölt határozatok vonatkozásában a megyei (fővárosi) bíróság elnöke;
c) az Eitv. 17. § (3) bekezdésében megjelölt határozatok vonatkozásában annak a bíróságnak az elnöke, amely bíróság határozatát felülbírálták vagy felülvizsgálták;
2) adatközlő: az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala (a továbbiakban OIT Hivatala)
3) közzététel: az Eitv. 18. §-ban írtaknak megfelelően szerkesztett határozatok Internetes honlapon, digitális formában, bárki számára, személyazonosítás nélkül, korlátozástól mentesen, díjmentesen történő hozzáférhetővé tétele
4) érdemi határozat:
I. Büntető ügyszakban: az ítélet és az ügydöntő végzés (Be. 257.§);
a) az ítélőtáblák vonatkozásában: a Be. 370. § - 372. §-a, 373. § (1) bekezdés I. pontja alapján a másodfokon, valamint a 396. § - 398. § és a 399. § (1) bekezdés alapján harmadfokon hozott ítélet és ügydöntő végzés;
b) a Legfelsőbb Bíróság vonatkozásában: a Be. 396. § - 398. §, a 399. § (1) bekezdés alapján hozott ítélet és ügydöntő végzés, továbbá a felülvizsgálati eljárás során a Be. 426. § - 427. §-a alapján hozott határozat, valamint a 437. § alapján hozott határozat;
II. Polgári, gazdasági és közigazgatási ügyszakban: a Pp. 212. § (1) bekezdése értelmében az érvényesíteni kívánt igény tekintetében hozott ítélet, valamint a közzététellel érintett nemperes eljárásban hozott végzés, amely anyagi jogi igényről érdemben határoz.
5) anonimizálás: a határozat megszerkesztése, elkészítése az Eitv. 18. §-ában írt feltételeknek megfelelően, Rich Text formátumban (rtf), a BIIR anonimizálást támogató programja útján, feltöltése és jóváhagyása az Anonim Határozatok Központi Adattárába.
6) Anonim Határozatok Központi Adattára: az anonimizált határozatok közzétételére szolgáló központi adatbázis, melyet az OIT Hivatala működtet.
7) közzétételi határidő: az eljárási jogszabályokban (Be., Pp.) a határozatok írásba foglalására rendelkezésre álló határidőtől számított harminc nap.
A határozatok anonimizálása
3. §
(1) A bírósági határozat anonimizálása minden bírósági szinten az adott határozatot hozó bíróság (adatfelelős) feladata. A Legfelsőbb Bíróság, az ítélőtáblák és a megyei (fővárosi) bíróságok elnökei igazgatási jogkörükben önállóan szabályozzák az anonimizálás belső munkafolyamatait.
(2) A határozatok anonimizálását a BIIR program Anonimizáló Modul használatával kell végrehajtani.
4. §
(1) Amennyiben a bíróság határozatát az Eitv. 17. §-ában írtak szerint a Bírósági Határozatok Gyűjteményében (a továbbiakban Gyűjtemény) közzé kell tenni - feltéve, hogy annak mellőzését a fél, illetve a sértett az eljárás folyamán nem kérte - a Legfelsőbb Bíróság, illetve az ítélőtábla felülvizsgálati, felülbírálati határozatot hozó tanácsának elnöke az érdemi határozat meghozatala után azonnal, a bíróságok erre kijelölt e-mail címén keresztül értesíti az anonimizálás szükségességéről az érdemi határozattal érintett határozatot hozó bíróság(ok) elnökét, a megyei (fővárosi) bíróság elnökéig bezárólag.
(2) Az értesített ítélőtábla, megyei (fővárosi) bíróság elnöke az (1) bekezdésben írt értesítést követően az anonimizálás szükségességéről haladéktalanul tájékoztatja az érintett határozatot hozott tanács elnökét.
A megyei (fővárosi) bíróság elnöke rövid úton értesíti a felülbírálattal vagy felülvizsgálattal érintett határozatot hozó helyi bíróság elnökét, aki az anonimizálás szükségességéről tájékoztatja az érintett határozatot hozott tanács elnökét.
(3) A megyei bíróság tanácsának elnöke a (2) bekezdésben írt értesítést követően - annak szükségessége esetén, valamint az Eitv. 17. § (2) bekezdésében írt esetben - értesíti az érintett határozatot hozott más hatóság, egyéb szerv vezetőjét és felkéri, hogy a határozatot anonimizált, digitalizált formában öt napon belül küldjék meg az elsőfokú határozatot hozó bíróság részére, azzal a figyelmeztetéssel, hogy a határidő elmulasztása esetén a bíróság(ok) határozata(i) a felülbírált vagy felülvizsgált határozat nélkül kerül(nek) közzétételre.
(4) Az (1) - (3) bekezdés szerinti értesítés tartalmazza a felülvizsgált, felülbírált határozattal érintett bíróság(ok), valamint a más hatóság, egyéb szerv megnevezését, valamint a határozat(ok) ügyszámát. Az e-mailben történt értesítés kinyomtatott példányát, illetve az egyéb módon történt értesítésről készült hivatalos feljegyzést az iratok között (a pótborítékban) el kell helyezni
5. §
Az értesített bíróság tanácsának elnöke az értesítés vételétől számított tíz napon belül intézkedik az érintett határozat anonimizálásáról (2. § 5. pont), erről az értesítő bíróságot rövid úton tájékoztatja, mely ezt követően intézkedik határozata anonimizálásáról.
6. §
(1) Amennyiben az érdemi határozattal együtt [Eitv. 17. § (2) és (3) bekezdés] más hatósági vagy egyéb szerv által hozott határozatot is közzé kell tenni, az elsőfokú határozatot hozó bíróság tanácsának elnöke a felülvizsgált illetve felülbírált más hatósági vagy egyéb szerv által hozott határozat anonimizált, digitális másolatának beérkezését követően az 5. §-ban írt határidőn belül intézkedik annak a feltöltéséről az Anonim Határozatok Központi Adattárába (a továbbiakban Adattár), a bírósági határozat anonimizálásával (2.§ 5. pont) együtt.
(2) Ha a más hatóság vagy egyéb szerv által hozott határozat anonimizált, digitális másolatát határidőben nem küldték meg, az érdemi határozat anonimizálását (2.§ 5. pont) annak hiányában kell elvégezni, ennek tényét a közzétett határozatnál megjegyzésként fel kell tüntetni.
7. §
(1) A Legfelsőbb Bíróság elnöke a jogegységi határozatok Magyar Közlönyben történt megjelenésétől számított nyolc napon belül intézkedik a BIIR anonimizálást támogató programja útján azok közzétételéről a Gyűjteményben.
(2) Az elvi bírósági határozatok, kollégiumi vélemények, elvi döntések, kollégiumi állásfoglalások közzétételéről a bíróság elnöke a BIIR anonimizálást támogató programja útján gondoskodik.
A határozatok közzététele
8. §
(1) Az anonimizált határozatok Gyűjteményben történő megjelentetéséről az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalának Vezetője intézkedik, a közzétett határozat megjelölésének tartalmaznia kell az Eitv. 20. § (1) bekezdésében és az igazságügyi és rendészeti miniszter rendeletében írt adatokat.
(2) Az Eitv. 18. § (3) bekezdésében írt esetben, ha a határozatot a Gyűjteményben már közzétették, és a határozatot hozó bíróság utólag észleli egyes részek vagy a határozat egésze törlésének szükségességét, a bíróság tanácsának elnöke a határozat megjelölt részének (részeinek) vagy egészének törléséről öt munkanapon belül intézkedik.
(3) Ha a fél vagy a sértett az Eitv. 18. § (4) bekezdése szerint a határozat törlését vagy mellőzését kérte a Gyűjteményből, a kérelmet a Hivatal vezetője haladéktalanul megküldi a határozatot hozó bíróság elnökének, aki a kérelem kézhezvételétől számított öt munkanapon belül gondoskodik a határozat törléséről, illetve mellőzéséről és erről a kérelmezőt értesíti.
9. §
A közzétett határozat kijavítása, illetve kiegészítése esetén a kijavítást, kiegészítést elrendelő bíróság tanácsának elnöke a kiegészítő, kijavító határozat jogerőre emelkedését követő öt munkanapon belül intézkedik a közzétett határozaton a kijavítás, kiegészítés átvezetéséről.
Hatálybalépés
10. §
Ez a szabályzat 2007. július 1. napján lép hatályba.