Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2015.8.335 I. A tanács összetételében bekövetkezett változás esetén a feleket nem kell újra személyesen meghallgatni.

Kapcsolódó határozatok:

Kúria P.23712/2009., Fővárosi Törvényszék P.23712/2009/47., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20223/2013/14., Kúria Pfv.20822/2014/7. (*BH+ 2015.8.335*)

***********

II. Ha a fél által beszerzett magánszakértői vélemény a perbeli szakvéleménnyel ellentétes következtetéseket tartalmaz, csak akkor teszi szükségessé a szakértők meghallgatását, ha egyébként alkalmas arra, hogy az igazságügyi szakértő véleményben foglaltakkal kapcsolatban aggályt keltsen [1952. évi III. tv. 144. §, 182. § (3) bek.].

A felperes testvére, az egyedül élő, elvált családi állapotú és gyermektelen örökhagyó 2005. augusztus 20-án saját kezűleg írt írásbeli magánvégrendeletet készített. Ebben úgy rendelkezett, hogy a P., A. utca 17. szám alatti ingatlanát az alperes örökölje. Az alperes az örökhagyó előtt elhunyt testvérének egyik gyermeke. A végintézkedés megtételére úgy került sor, hogy az alperes az örökhagyó kérésre elkészített egy mintát, amit az örökhagyó két példányban a saját kezével lemásolt. Az aláírás az előtte álló szövegtől eltérően más színű tollal íródott. Az örökhagyó utóbb a végrendeletet két tanúval is aláíratta.

Az örökhagyó 2008. április 23-án hunyt el, törvényes örökösei 1/2 részben testvére a felperes, továbbá 1/4-1/4 részben az elhunyt B. A. testvér leszármazói, az alperes és B. I. Az örökhagyó hagyatékát a P., A. utca 17. szám alatti és az N., utca 35. szám alatti ingatlanok, valamint ingóságok képezték. A felperes a végrendelet érvénytelenségére hivatkozott; B. I. azt érvényesnek ismerte el. A közjegyző a p.-i ingatlant ideiglenes hatállyal végrendeleti öröklés jogcímén az alperesnek, az n.-i ingatlant a törvényes öröklés rendje szerint 1/2 részben a felperesnek, 1/4-1/4 részben az alperesnek és B. I.-nek, az ingóságokat az érdekeltek között létrejött egyezség alapján 3/4 részben a felperesnek, 1/4 részben B. I.-nek adta át.

A felperes keresetében a végrendelet érvénytelenségének a megállapítását kérte. Elsődleges érvénytelenségi okként arra hivatkozott, hogy a végintézkedés megtételekor az örökhagyó belátási képessége teljesen hiányzott. Előadta, hogy az örökhagyó születése óta tudathasadásos elmebetegségben szenvedett, ami miatt csak általános iskolát végzett, dolgozni nem tudott, rokkantnyugdíjas volt. További érvénytelenségi okként hivatkozott arra, hogy az örökhagyó ilyen tartalmú nyilatkozatot egyáltalán nem akart tenni, továbbá, hogy az örökhagyót befolyással bírták rá a végintézkedésre. Érvelése szerint a végrendelet megfogalmazása, kifejezési formája idegen az örökhagyótól. Ha azt maga másolta egy másik iratról, akkor sem volt tudatában annak, hogy mit ír le. Kezelőorvosának nem tett említést a végrendeletről, ami kizárja, hogy szándékában állt a végintézkedés, továbbá hogy a végrendelet megtételekor saját akaratából járt el.

Hivatkozott arra is, hogy a végrendeletet az örökhagyó nem ugyanazon a napon írta alá, amikor annak szövegét leírta és keltezte. Mivel a keltezés időpontjában a végrendelet még nem volt aláírva, ezért a végrendelet érvénytelen.

Az alperes kérte a kereset elutasítását.

Nem vitatta, hogy az örökhagyó pszichés betegségben szenvedett, állapota folytán azonban szerinte a végintézkedés megtételekor belátási képességgel rendelkezett. A keltezés időpontjában akaratának és szándékának megfelelően saját elhatározásából, befolyásmentesen írta alá a végrendeletet, így az érvényes.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Rámutatott, hogy az a perben nem volt vitatott, hogy az örökhagyó skizofrénia betegségben szenvedett, ezért a bíróságnak abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a végrendelkezéskor rendelkezett-e belátási képességgel. Ennek a megállapítása érdekében szakértői bizonyítást folytatott le. A kirendelt Igazságügyi Szakértői és Kutató Intézetek közreműködőjeként eljárt dr. P. Zs. szakértő személyes meghallgatása során előadott kiegészítésekkel a szakvéleményt ítélkezése alapjául elfogadta.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a szakértői vélemény egyértelmű volt atekintetben, hogy az örökhagyó gyógyíthatatlan betegségének folyamata hullámzó volt, amelyben a pszichésen kompenzált, a fő tünetektől mentes időszakok és a produktív tünetek változtak. Önmagában azonban e betegség fennállása a belátási képességet nem zárja ki. Az örökhagyó betegségének a szakértő által leírt jellemzőit a kihallgatott tanúk vallomásai is alátámasztották. A lefolytatott bizonyítás eredményeképpen az elsőfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a végintézkedés időpontjában az örökhagyó aktuális állapota belátási képességét nem befolyásolta, illetve nem zárta ki. A végintézkedés megtételekor az örökhagyó a betegsége nyugodtabb fázisában volt, ebben az állapotban meg tudta érteni nyilatkozata tartalmát és annak következményeit.

Az elsőfokú bíróság e körben különös súllyal értékelte, hogy az örökhagyó a végrendelkezése előtt nyolc nappal járt a pszichiátriai gondozóban, és sem ekkor, sem pedig a végintézkedés után, 2005. szeptember 9-én a kezelőorvosa a betegség produktív tüneteit nem tapasztalta.

Az eljárás során a felperes megbízása alapján is készült orvosszakértő vélemény. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az nem tartalmazott olyan releváns, a perben kirendelt szakértő által figyelembe nem vett, illetve figyelmen kívül hagyott megállapítást, ami miatt a felperes által megbízott szakértő meghallgatása indokolt lett volna. Az ítélet indokolása szerint a felperes szakértője által értékelt orvosi kezelések adatai nem teljes körűek; a háziorvosnál vezetett betegkartonokra, a 2007. év első félévére vonatkozó pszichiátriai ambuláns kezelőlapok adataira, továbbá a Pulmonológiai Intézet zárójelentésére alapított szakvélemény az adott időpontban fennálló elmeállapotra nem tekinthető megalapozottnak. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a magánszakvélemény által megfogalmazott teljes tudatzavar a perben kirendelt szakértő személyes meghallgatása során előadottakra tekintettel a betegséget illetően nem volt értelmezhető, továbbá a magánszakértői vélemény nem tartalmazott olyan konkrét vizsgálati módszert, logikus és okszerű érvelést, amely a perben kirendelt szakértő véleményének aggályossá tételére alkalmas lett volna.

Az elsőfokú bíróság rámutatott, hogy a perben szintén kirendelt igazságügyi írásszakértő véleménye alapján tényként volt megállapítható, hogy a végrendelet szövegét elejétől végig az örökhagyó saját kezűleg írta, és ő írta alá. Ez a körülmény, továbbá a végintézkedés egyoldalas terjedelme, annak egyszerű és érthető megfogalmazása, a kihallgatott tanúknak az örökhagyó szellemi képességeivel kapcsolatos vallomásai cáfolják a felperesnek azt az állítását: az örökhagyó nem tudta, hogy mit másol le. A tanúvallomások alapján bizonyított ténynek tekintette, hogy az örökhagyó kifejezetten kinyilvánította azt a szándékát, hogy az alperest szeretné örökösének; továbbá a tanúvallomások alapján tényként állapította meg azt is, hogy az örökhagyó abban a hiszemben volt, az érvényes végrendelkezéshez tanúk közreműködése is szükséges. Az a körülmény, hogy a végrendelet megírása után maga tett lépéseket annak érdekében, hogy az írásbeli nyilatkozata az általa vélt érvényességi követelményeknek megfeleljen, az elsőfokú bíróság megítélése szerint önmagában kizárja akaratának hiányát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!