Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.5.134 A biztosítási szerződésnek a díj nem fizetése miatti megszűnése nem állapítható meg, ha a biztosító a késedelmes díjfizetés, és a biztosítási eseményről történt tudomásszerzése ellenére a szerződéses jogviszonyt fenntartotta, a károsultnak kifizetést teljesített [Ptk. 543. § (1) bek., 567. § (1) bek. és 207. § (1) bek., 190/2004. (VI. 8.) Korm. r. 1. sz. melléklet 3. § (4) bek., 14. § (2) bek.].

A másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, amely a felperes keresetét elutasította és az alperes viszontkeresetének helytadva megállapította, hogy a felek között 41332245 kötvényszámú kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződés 2006. augusztus 5-én érvényben és hatályban volt. A jogerős ítéleti tényállás szerint a peres felek 2005. november 19-én határozatlan idejű kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződést kötöttek az alperes személygépkocsijára. A biztosítási díjat az alperesnek negyedévente postai átutalással kellett teljesítenie. A befizetéshez szükséges készpénz átutalási megbízást (csekket) a felperes sima postai küldeményként küldte meg az alperes részére. Az alperes a 2006. év második negyedévére szóló díjat az április 1-jei esedékességhez képest késedelmesen május 18-án fizette meg. A 2006. július 1-jén esedékes díj befizetése is 30 napot meghaladó késedelemmel történt. Az alperes házastársa az általa vezetett gépjárművel 2006. augusztus 5-én közúti balesetet okozott. A káreseményt, a balesetet szenvedett gépjármű tulajdonosa jelentette be a felperesnek, aki 2006. augusztus 30-án írásban felhívta az alperest - a szükséges nyomtatványokat is mellékelve - a kár bejelentésére. Majd megküldte részére a 2006. negyedik negyedéves, október 1-jén esedékes biztosítási díj befizetéséhez szükséges csekket. A díjhátralék 30 napon túli fennállásáról 2006. december 9-i majd 2007. január 7-i levelében értesítette az alperest, amelynek rendezéséhez újabb csekket mellékelt. A felperes a balesetben károsultak részére 2006. október 12-től kezdődően több részletben több millió forintot fizetett ki.

A felperes 2007. január 31-én kiállított kártörténeti igazolása szerint a biztosítási díj 2006. szeptember 30-ig rendezett volt és a szerződés 2006. október 30-án szűnt meg díj nemfizetés miatt. Ugyanezen a napon kelt díjelszámolási értesítés szerint a kötelező felelősségbiztosítás díjrészletekkel fedezett időszakát 2006. október 31. - 2007. január 1-jéig terjedően jelölte meg. A felperes 2007. február 21-i levelében tájékoztatta a MABISZ-t, hogy a károkozó gépjármű felelősségbiztosítása 2006. május 1-jén megszűnt, ezért az a baleset időpontjában már nem volt biztosítási kockázatban. A felperes az alperest csak 2007 februárjában értesítette arról, hogy a biztosítási szerződés - szerinte - 2006. május 1-jén megszűnt.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét, amely arra irányult, hogy a bíróság állapítsa meg a felelősségbiztosítási szerződés 2006. május 1-jével történt megszűnését, alaptalannak találta. Lényegében az általa felhívott BDT 2008/1785. számon közzétett eseti döntésben kifejtett jogi álláspontot fogadta el, de azt is megállapította, hogy a felperes késedelmesen küldte meg az alperes részére a második negyedéves biztosítási díj befizetéséhez szükséges csekket, mely mulasztás az alperes egyidejű késedelmét kizárta.

A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság mellőzte az elsőfokú ítélet indokolásából a jogosulti (felperesi) késedelemre vonatkozó ténybeli megállapítást, mert szerinte a bizonyítás anyaga nem igazolta, hogy a felperes késedelmesen küldte meg az alperes részére a biztosítási díj befizetéséhez szüksége csekket. Egyebekben az elsőfokú ítélet jogi indokaival egyetértett.

A jogerős ítélet indokolása szerint a Ptk. 543. §-ának (1) bekezdése nem zárja ki, a Ptk. 567. §-ának (1) bekezdése pedig törvényes lehetőséget biztosít arra, hogy a felek eltérjenek a díj nemfizetés törvényi jogkövetkezményétől. A másodfokú bíróság részletesen megindokolta, hogy melyek voltak azok - a tényállásban írt - tények és körülmények, amelyekből arra kellett következtetni, hogy a felek így a felperes sem tekintették megszűntnek a biztosítási szerződést. Az említett körülmények közül kiemelte, hogy a felperes jogszabályi kötelezettsége ellenére sem értesítette 15 nap alatt, a szerződés megszűnéséről az alperest, illetve haladéktalanul a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó- és Választási Hivatalát (továbbiakban: BM hivatal). A későbbiekben pedig az erről szóló értesítésben a szerződés megszűnését 2006. október 31-ben jelölte meg és ezzel összhangban állította ki a kártörténeti igazolást is. Elmulasztotta az üzembentartó értesítését is és az alperes felé folyamatosan díjesedékességi értesítőket küldött. Ezért az elsőfokú bíróság megalapozottan állapította meg, hogy a baleset időpontjában a felek biztosítási szerződése érvényes és hatályos volt.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezése mellett az elsőfokú ítélet megváltoztatásával annak megállapítását kérte, hogy az alperessel kötött kötelező felelősségbiztosítási szerződés 2006. május 1-jén díj nemfizetés okából megszűnt, az alperes a baleset idején nem rendelkezett kötelező felelősségbiztosítással.

A felülvizsgálati kérelem indokolása szerint az eljárt bíróságok a bizonyítékok mérlegelésénél megsértették a Pp. 206. §-ának (1) bekezdését, ezért a megállapított tényállás helytelen és az arra alapított jogi következtetés sem helytálló. A Ptk. 543. § (1) bekezdésének és a 190/2004. (VI. 8.) Kormányrendelet 1. számú melléklet 3. § (4) bekezdésének a megsértését azzal indokolta, hogy a díjfizetés elmulasztásával a biztosítási szerződés a törvény erejénél fogva szűnt meg. Az alperes megalapozatlanul hivatkozott arra, hogy azért nem tudott eleget tenni a díjfizetési kötelezettségnek, mert a bíróság nem küldött részére csekket. Az eljárt bíróságok nem értékelték az alperes terhére a jogszabályban foglalt díjfizetési kötelezettségének elmulasztását. A BM nyilvántartó késedelmes értesítése vagy ennek elmulasztása nem rontja le a Ptk. 543. § (1) bekezdésében, illetve a Kormányrendelet 3. § (4) bekezdésében írt - a biztosítási díj nemfizetéséhez kapcsolódó - jogkövetkezményt. A szerződés megszűnése nem köthető egy közjogi kötelezettség teljesítéséhez. A szerződésnek a számítógépes nyilvántartásból való törlése adminisztratív hiba folytán késedelmesen történt, ezért fordult elő, hogy az alperest, illetve a BM nyilvántartót késedelmesen értesítette a felperes illetve, hogy további díj esedékességi értesítőket küldött az alperesnek. Ez a körülmény azonban a szerződés megszűnésén nem változtat. A Legfelsőbb Bíróság a Pfv. VIII. 21.303/2007/5. számú ítéletében is kiemelte, miszerint az a magatartás, amely az alperesben a szerződés fennállásának a látszatát keltette, nem alapozza meg az alperes mentesülését. Hivatkozott még arra is, hogy az első- és másodfokú eljárásban tett valamennyi érdemi nyilatkozatát fenntartja.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!