Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2015.6.152 A másodfokú nyilvános ülés terhelt távollétében megtartásának feltétele a terhelt szabályszerű idézése.

A terhelt távollétében és védő részvétele nélkül vétség miatt indult eljárásban sem tartható meg a másodfokú nyilvános ülés, ha arra a terhelt megidézése a lakcíméről történt, de az azt tartalmazó postai küldeményt azért nem tudta átvenni, mert büntetés-végrehajtási intézetben fogva volt.

A nyilvános ülés megtartása ez esetben - rendes jogorvoslati eljárásban vagy felülvizsgálat során - akkor is a határozat feltétlen hatályon kívül helyezéséhez vezet, ha az idézés szabálytalansága a bíróságnak nem felróható [Be. 46. § b) pont, 361. § (3) bek., 362. § (3) bek., 373. § (1) bek. II/d) pont, 416. § (1) bek. c) pont, 428. § (2) bek.].

[1] Az városi bíróság a 2011. december 6-án kihirdetett ítéletével az I. r. terheltet társtettesként elkövetett lopás vétségének kísérlete [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 316. § (1) és (2) bek. I. ford.] miatt, mint többszörös visszaesőt 80 napi tétel, napi tételenként 2500 forint, összesen 200 000 forint pénzbüntetésre ítélte, annak megfizetésére 20 havi részletfizetést engedélyezve.

[2] Súlyosítást - a pénzbüntetés napi tételszámának felemelését - célzó fellebbezés alapján eljárva a törvényszék a 2012. október 5-én meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság határozatát megváltoztatta: a napi tételek számát 150-re, így a pénzbüntetés összegét 375 000 forintra súlyosította, a tulajdon elleni szabálysértés miatti eljárást megszüntette; egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. r. terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt.

[4] A kifejtettek szerint az alapügyben eljárt másodfokú bíróság őt a lakcíméről idézte a nyilvános ülésére - ahonnan az idézés "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza -, holott ekkor büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodott. A másodfokú bíróság - annak ellenőrzése nélkül, hogy fogva van-e - a nyilvános ülést a távollétében megtartotta és érdemi határozatot hozott.

[5] Az I. r. terhelt álláspontja szerint ezáltal sérült a személyes jelenléthez, valamint a védekezéshez való alkotmányos joga. Kérte ezért a másodfokú határozat hatályon kívül helyezését és - az időközben szabadságvesztésre átváltoztatott, s ekként letöltött - pénzbüntetés tekintetében részletfizetés engedélyezését.

[6] A Legfőbb Ügyészség átiratában foglaltak szerint az indítványt alaposnak találta.

[7] A másodfokú bíróság a fogva lévő I. r. terheltet a nyilvános ülésre szabályszerűen nem idézte; távollétében - és olyan nyilatkozat hiányában, hogy azon nem kíván megjelenni - bírálta felül a terhes fellebbezés alapján az elsőfokú határozatot. Ezáltal megvalósult a Be. 373. § (1) bekezdés II.d) pontjában írt eljárási szabálysértés, ezért a Be. 424. § (1) bekezdés c) pontja alapján a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására kötelezését indítványozta.

[8] A felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint megalapozott.

[9] A Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontja szerint helye van a bíróság jogerős ügydöntő határozata felülvizsgálatának, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdés I. pontjának b) vagy c) alpontjában, illetve II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[10] A Be. 373. § (1) bekezdés II. pontjának d) alpontja szerint feltétlen eljárási szabálysértés - ezáltal pedig nem mellőzhető a bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése és a bíróság új eljárásra utasítása -, ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek részvétele a törvény értelmében kötelező.

[11] Az indítvánnyal érintett ügy másodfokú eljárásában lényegileg ez történt.

[12] Az ügy irataiból megállapítható, hogy

[13] - a másodfokú bíróság a 2012. október 5. napjára kitűzött nyilvános ülésre az I. r. terheltet a lakcíméről idézte. A kézbesítést a posta két esetben: 2012. augusztus 30-án, majd 2012. szeptember 6-án megkísérelte, a küldeményt azonban a címzett a helyszínen hagyott értesítés ellenére nem vette át. Ezért a posta 2012. szeptember 14-én "nem kereste" jelzéssel küldte vissza az idézést a másodfokú bíróságnak;

[14] - a másodfokú bíróság a 2012. október 5-i nyilvános ülésen azt állapította meg, hogy az I. r. terhelt szabályszerű idézés ellenére nem jelent meg, a nyilvános ülés megtartásának akadálya nincs;

[15] - ezt követően a nyilvános ülést az I. r. terhelt távollétében - s tekintettel arra, hogy az ügyben e terhelt védő nélkül járt el, védő hiányában - megtartotta és érdemi határozatot hozott;

[16] - a rendelkezésre álló adatok szerint az I. r. terhelt 2012. február 21-e és 2013. február 20-a között büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodott - a más ügyeiben kiszabott szabadságvesztés büntetéseit töltötte -, ahonnan őt a másodfokú bíróság a nyilvános ülésre nem idézte.

[17] A nyilvános ülésre a Be. 361. § (3) bekezdése szerint idézni kell a vádlottat, kötelező védelem esetén a védőt; s amennyiben a vádlott fogva van, úgy intézkedni kell az előállítása iránt.

[18] A nyilvános ülést a Be. 362. § (3) bekezdése alapján akkor lehet a vádlott távollétében megtartani, ha megidézése szabályszerűen történt (1/2007. BK vélemény 10/c. pontja).

[19] A másodfokú bíróságnak nem volt tudomása arról, hogy az I. r. terhelt fogva van; őt a büntetés-végrehajtási intézetből nem idézte, előállításáról nem intézkedett. Nem tekinthető viszont szabályszerűnek az az idézés, amely nem a megidézett tényleges tartózkodási helyéről történik, ezáltal a megidézettnek nincs arra lehetősége, hogy a megidézéséről tudomást szerezzen.

[20] A fogva lévő I. r. terheltnek pedig nem volt lehetősége a lakcímén a másodfokú nyilvános ülésre szóló idézést átvenni, arról tudomása sem volt.

[21] Ekként az I. r. terhelt idézésének szabályszerűtlensége folytán távollétében a másodfokú nyilvános ülés megtartására nem kerülhetett volna sor.

[22] Ezt meghaladóan: a Be. 46. § b) pontja szerint a büntetőeljárásban a védő részvétele kötelező, amennyiben a terheltet fogva tartják.

[23] A másodfokú eljárásban azonban elmaradt annak a - Be. 358. § (1) bekezdés g) pontja szerinti - vizsgálata, hogy a védő részvétele kötelező-e; és így védő kirendelésére és a nyilvános ülésre megidézésére sem került sor a Be. 48. § (1) bekezdésének megfelelően a fogva lévő I. r. terhelt részére. A nyilvános ülést pedig kötelező védelem esetén a védő részvétele nélkül megtartani nem lehet [Be. 361. § (3) bek.].

[24] Mindebből egyértelműen következik, hogy a másodfokú nyilvános ülés megtartására és az elsőfokú ítélet felülbírálatára olyan személyek távollétében került sor, akiknek a részvétele azon kötelező lett volna; ezáltal a Be. 373. § (1) bekezdés II. pontjának d) alpontja szerinti feltétlen eljárási szabálysértés, ebből következően pedig a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerinti felülvizsgálati ok megvalósult.

[25] A fent kifejtettek folytán a Kúria - a Be. 424. § (1) bekezdése szerint tanácsülésen eljárva - a támadott másodfokú határozatot a Be. 428. §-ának (2) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és a másodfokú bíróságot új eljárásra utasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!