1620/B/1991/4. AB végzés
a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény 61. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránti kérelem tárgyában
Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálata iránti beadvány tárgyában meghozta a következő
végzést.
Az Alkotmánybíróság az indítványt visszautasítja.
INDOKOLÁS
I.
Indítványozó a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvény (a továbbiakban: Jat.) 61. § (2) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte, amely kimondja, hogy e törvény nem érinti a hatálybalépése előtt alkotott jogszabály, határozat, utasítás, szabvány, ármegállapítás és jogi iránymutatás hatályát. Álláspontja szerint a Jat. e rendelkezése következtében a jogszabályoknak és az állami irányítás egyéb jogi eszközeinek a jogforrástani megítélése nem egységesen érvényesül, amely az Alkotmány 2. § (1) bekezdése, 8. § (2) bekezdése, 35. § (2) bekezdése és a 77. § (1) bekezdése sérelmével jár.
Az indítvány érdemi vizsgálatát megelőzően az Alkotmánybíróság - a korábban benyújtott indítványok alapján - a Jat. kifogásolt rendelkezésének alkotmányosságát is vizsgálta és a Magyar Közlöny 1991. évi 98. számában közzétett 45/1991. (IX. 10.) AB határozatában az e rendelkezés alkotmányellenességének megállapítására vonatkozó indítványt és a megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasította. E határozatról az Alkotmánybíróság főtitkára az 1991. szeptember 17-én kelt 1620/B/1991/2. sz. levelében indítványozót tájékoztatta azzal, hogy miután az indítvány "ítélt dologra" irányul, ezért azt az Alkotmánybíróság érdemben nem vizsgálja. Az indítványozó újabb beadványában a főtitkári tájékoztatást - alaptalan elutasításnak és jogszerűtlen eljárásnak minősítve - nem fogadta el.
II.
Az Alkotmánybíróság az indítványt a következők miatt utasította vissza.
Az Alkotmánybíróság a Jat. sérelmezett 61. § (2) bekezdésének alkotmányosságát utólagos normakontroll keretében a hivatkozott határozatában érdemben már elbírálta. Az Alkotmánybíróság a kifogásolt rendelkezés alkotmányosságának érdemi vizsgálata során és a döntése meghozatalánál figyelemmel volt mindazon alkotmányossági okokra, amelyeket ez az indítvány is tartalmaz. Ezért az érdemi határozata indokolásában megállapította, hogy a Jat. vizsgált szabálya nem sérti az Alkotmány egyetlen rendelkezését sem. A határozat az érintett alkotmányi rendelkezések köréből kiemelten utal - az indítvány által is elsődlegesen hivatkozott - az Alkotmány 2. § (1) bekezdésére, amellyel a vizsgált rendelkezés nem ellentétes, hanem összhangban áll, mert az a jogbiztonság megőrzését célozza. Az Alkotmánybíróság ehhez kapcsolódóan megjegyzi még, hogy a kifogásolt rendelkezés összhangban áll továbbá a Jat. 12. § (2) bekezdésében foglalt, a jogszabály visszaható hatályának tilalmát megállapító rendelkezésével is, amelyet az Alkotmánybíróság alkotmányos jellegű szabálynak tekint [34/1991. (VI. 15.) AB határozat].
A fentiek alapján tehát az Alkotmánybíróság az indítványban foglalt kérelmet - azonos okok alapján - érdemi döntéssel már elbírálta, s e döntése az Alkotmánybíróságot is köti, ezért az indítványt hatáskör hiánya miatt visszautasította. Az Alkotmánybíróság emellett megállapítja azt is, hogy az Alkotmánybíróság főtitkára a sérelmezett levelében az Alkotmánybíróság teljes ülése által megállapított ügyrendjében foglalt felhatalmazás alapján, s a fentiekben kifejtettekből következően jogszerűen járt el.
Budapest, 1991. december 17.
Dr. Ádám Antal s. k.
előadó alkotmánybíró
Dr. Herczegh Géza s. k.
alkotmánybíró
Dr. Szabó András s. k.
alkotmánybíró