A Fővárosi Ítélőtábla Gf.40715/2017/6. számú határozata közgyűlési határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 239. §, 252. §, 253. §] Bírók: Bleier Judit, Koday Zsuzsanna, Pusztai Anita
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék G.40389/2017/13., *Fővárosi Ítélőtábla Gf.40715/2017/6.* (ÍH 2018.116)
***********
A Fővárosi Ítélőtábla a Botos Ügyvédi Iroda (felperesi jogi képviselő neve ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek a Sárkány Ügyvédi Iroda (alperesi jogi képviselő címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen közgyűlési határozatok hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2017. október 31-én kelt 38.G.40.389/2017/13. számú ítéletével szemben az alperes 14. sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi
ítéletet:
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja;
kötelezi az alperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 40.000 (Negyvenezer) forint + áfa összegű ügyvédi munkadíjból álló másodfokú perköltséget.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
A felperes keresetében az alperes 2016. december 30-án tartott közgyűlésének 37/2016. (XII.30.) és 38/2016. (XII.30.) határozatai hatályon kívül helyezését kérte a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 3:37. § (1) bekezdése alapján.
A keresete indokául arra hivatkozott, hogy a közgyűlési határozatok a Ptk. 3:236. §-ába és a 3:237. §-ába, továbbá az alperes alapszabályának VI.1. és VI.7. pontjába ütköznek, amelyek szerint dolgozói
részvény csak a társaságnál teljes vagy részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalók számára bocsátható ki, továbbá a dolgozói részvények átvételére szintén csak e dolgozók jogosultak.
Az alperes alapszabálya összhangban áll a Ptk. 3:236. és a 237. §-aival, amely jogszabályi rendelkezések - a Ptk. 3:4. § (2) és (3) bekezdésének a) és b) pontjában foglaltakon túl - eltérést nem engedő szabályok, a Ptk. kógens rendelkezései közé tartoznak.
A határozatok sértik a munkavállalók, továbbá a hitelezők és a kisebbségi tagok jogait is, mert a részvényeseken kívüli, a munkavállalóknak nem minősülő harmadik személyek a részvénytársaság gazdálkodására és működésére vonatkozóan az adott esetben a részvénytársaság tagjainak és hitelezőinek érdekeitől eltérő érdekek alapján tudnak beleszólni a társaság életébe.
Az alperes a kereset elutasítását kérte.
Érdemi ellenkérelmét elsődlegesen arra alapította, hogy a keresetlevél a Ptk. 3:36. § (1) bekezdése értelmében elkésett, mert a határozatok 2016. december 30-án közzétételre kerültek a Cégközlönyben.
Vitatta, hogy a felperes a perindításra jogosult részvényese.
Előadta, hogy a támadott határozat maga is alapszabályi rendelkezés, így fogalmilag kizárt, hogy az az alapszabályba ütközzön. Az alapszabály nem is tartalmazza azt a megszorítást, hogy dolgozói részvény csak és kizárólag a társaságnál foglalkoztatott munkavállalók részére lenne kibocsátható. A támadott határozatok nem ütköznek jogszabályba és munkavállalói érdeket sem sértenek. A Ptk. 3:237. § (1) bekezdése kifejezetten diszpozitivitást enged, a jogszabályi előírástól történő eltérést törvény nem tiltja, és a jogi személy hitelezőinek, munkavállalóinak vagy a tagok kisebbségének jogait sem sérti és nem akadályozza a jogi személy törvényes működése feletti felügyelet érvényesülését sem.
A Fővárosi Törvényszék a 2017. október 31-én kelt 38.G.40.389/2017/13. számú ítéletével hatályon kívül helyezte az alperesi közgyűlés 37/2016. (XII.30.) és 38/2016. (XII.30.) számú határozatait. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 193.000 forint perköltséget.
Az ítélete indokolásában a lefolytatott bizonyítás eredményeként megállapította, hogy az alperes 2016. december 30-án megtartott megismételt rendkívüli közgyűlésének 37/2016. (XII.30.) számú határozata az alapszabály VI.7. pontját egészítette ki azzal, hogy a dolgozói részvények kibocsáthatóak és átruházhatóak a társaság munkavállalóin túl a társaság közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló kapcsolt vállalkozásainak munkavállalói számára is. A 38/2016. (XII.30.) határozatban a közgyűlés úgy döntött, hogy elfogadja a társaság egységes szerkezetbe foglalt alapszabályát. Az alperes közgyűlésének 37/2016. (XII.30.) és 38/2016. (XII.30.) számú határozatai még aznap közzétételre kerültek az alperes közzétételi helyein.
Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes keresetlevele a jogszabályban megállapított perindítási határidőben, 2017. január 30-án elektronikus úton a Központi Rendszerbe beérkezett.
A felperes az értékpapír kezelő által kiállított tulajdonosi igazolással bizonyította, hogy a per indításakor az alperes részvényese volt és a per egész tartama alatt az maradt, mert gondoskodott a részvények zárolásáról a per jogerős befejezéséig.
Az elsőfokú bíróság a Ptk. 3:228. § (1) bekezdés c) pontjának és a 3:236. § (1) bekezdésének idézését követően abból indult ki, hogy a dolgozói részvény a dolgozóknak annak érdekében nyújtott részvény, hogy részvényessé válásuk után a társaság hatékonyabban, eredményesebben működhessen. A dolgozói részvény az esetleges ingyenesség vagy a kedvezményes ár miatt a részvénytársaság tőkeemelésének a sajátos szabályát is jelenti. A Ptk. 3:237. §-a is az előbbieket támasztja alá, amely meghatározza, hogy a dolgozói részvény átruházása és öröklése mely módon történhet meg, illetve milyen körben forgalomképes a dolgozói részvény.
Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes közgyűlésének időpontjában hatályos egységes szerkezetű alapító okirata lényegében a Ptk.-val azonos módon szabályozta a dolgozói részvény kibocsátását és forgalmazását.
Az elsőfokú bíróság annak tulajdonított jelentőséget, hogy a Ptk. diszpozitív szabályként lehetővé teszi, hogy a dolgozói részvény ne csak a jelenlegi, hanem a korábban munkaviszonyban állt dolgozók részére is kibocsátható legyen, azt a társaság dolgozóin kívül a volt korábbi dolgozói is megszerezhessék, azonban azt kógens szabályként mondja ki, hogy a dolgozói részvények kibocsátása vagy átruházása csak a dolgozók (illetve korábbi munkavállalók) számára megengedett, azokat a társaság munkavállalóin kívül másra átruházni nem lehet. Figyelemmel arra, hogy az alperes közvetlen vagy közvetett tulajdonában álló kapcsolt vállalkozások munkavállalói nem tekinthetők az alperes munkavállalóinak, így a dolgozói részvény részükre történő kibocsátása és értékesítése a törvény alapján nem megengedett.
Az elsőfokú bíróság a Ptk. 3:4. § (1)-(3) bekezdéseinek felhívását követően osztotta a felperes álláspontját, amely szerint a Ptk. szabályai elsődlegesen diszpozitív szabályok, azonban a támadott közgyűlési határozatok az alperes munkavállalóinak jogait sértheti és nyilvánvalóan sérti is azzal, hogy más társaságok dolgozói részére is lehetővé teszi a dolgozói részvény szerzését. Ez akkor is így van, ha e társaságok a tulajdonosi kör miatt kapcsolatban vannak az alperesi társasággal. Mindezek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a 37/2016. (XII.30.) számú közgyűlési határozat jogszabályba és az alapszabály VI/1. és 7. pontjába ütközik, ezért a 38/2016. (XII.30.) határozat, azaz az alapszabály előzőek szerinti módosítása szintén jogsértő.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!