Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2019.3.84 I. A hitelbírálat esetleges nem gondos elvégzése a megkötött szerződés érvénytelenségét nem eredményezi [1959. évi IV. tv. (rPtk.) 200. § (2) bek.].

II. Az árfolyamkockázatról történt tájékoztatás nem tisztességtelen akkor, ha az megfelel a világos és érthető megfogalmazás követelményének [rPtk. 209. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. rendű felperes mint hitelt igénylő, a II. rendű felperes mint leendő zálogkötelezett 2008. február 25-én "Kölcsönkérelem" elnevezésű nyomtatványt írtak alá, melyben 8 360 000 Ft, vagy 52 503 CHF szabad felhasználású jelzáloghitel iránti igényt jelentettek be.

[2] Ugyanezen a napon aláírták a "Tájékoztatás a külföldi devizában történő finanszírozás általános kockázatairól" szóló dokumentumot (a továbbiakban: kockázat feltáró nyilatkozat). Ez többek között felhívta a figyelmet arra, hogy a deviza árfolyama a napi piaci mozgások hatására változhat, esetleges kedvezőtlen árfolyam alakulás előre nem látható, ki nem számítható többlet költséget okozhat. Amennyiben a finanszírozás devizanemének a forinttal szemben nő az árfolyama, úgy növekszik a finanszírozás ellenértéke, a tőkeösszeg és a kamatainak megfizetéséhez ebben az esetben magasabb forintösszeg szükséges. A hitel kamatait a kiválasztott deviza iránti nemzetközi kereslet-kínálat alapján alakuló elszámoló árak határozzák meg. A kamatláb rendszeres időközönként változik, s az a mindenkori piaci viszonyokhoz igazodik. A kamatszint a finanszírozás deviza nemében többnyire különbözik a forint kamatszintjétől és teljesen más tendenciát követhet. A piac kedvezőtlen alakulása miatt felelősséget a bank nem vállal.

[3] Az I. rendű felperes mint adós, a II. rendű felperes mint adóstárs 2008. április 2-án (a csatolt szerződésen 2007. április 2-a került feltüntetésre, de ez a mellékelt egyéb okiratok tükrében elírás) írta alá az 52 503 CHF kölcsönösszegről szóló kölcsönszerződést. A szerződés a THM-et 7,76%-ban, a kamatlábat 6,99%-ban tüntette fel azzal, hogy az 6 hónapos kamatperiódusként változik. (Ez a feltétel később tisztességtelennek bizonyult.) A kölcsönszerződés szerint a kölcsönt az alperes az I. rendű felperes mint adós ott pontosan megjelölt lakossági forint bankszámlájára/devizaszámlájára utalja át. A kölcsön a szerződés szerint CHF-ben teljesítendő, a törlesztő részletek összege 316,02 CHF, amely a kamatperióduson belül az adott hónap naptári napjától függő változást leszámítva változtathatatlan. Más pénznemben történő teljesítés esetén a bank, a bank által az esedékesség napján alkalmazott, a bank Hirdetményében szereplő számlakonverziós deviza eladási árfolyamon kiszámított CHF összeget fordít az éppen esedékessé vált kötelezettség teljesítésére. A szerződés szerint, az I. rendű felperes biztosítási szerződéssel is rendelkezik, a tőke összeget a biztosító fizeti meg a számláján felhalmozott összegből, feltéve, hogy annak fedezete fennáll. A szerződés VII. pontja "svájci frank klauzula" elnevezésű részt is tartalmaz. Ebben többek között az szerepel, hogy jelentős árfolyamkockázata van a kölcsönnek, ha a kölcsön fedezete nem CHF forrás. Ezen a napon is a felperesek aláírták a korábban már ismertetett tartalmú és korábban is aláírt kockázatfeltáró nyilatkozatot.

[4] A peres felek 2008. április 2-án közjegyzői okiratba foglalt egyoldalú kötelezettség-vállaló nyilatkozatot írtak alá, ugyancsak aláírták a kölcsön biztosítására szolgáló jelzálogszerződést, amelyben a biztosítékul szolgáló ingatlan hitelbiztosítéki értékének 70%-át 10 647 000 Ft-ban határozták meg.

[5] A 2008. május 9-i alperesi értesítés szerint 2008. április 8-án 52 053 CHF az ott megjelölt forintban vezetett számlára átutalásra került.

[6] A felperesek 2013. május 30-án gyűjtőszámlára vonatkozó hitel keretszerződést kötöttek, egyidejűleg a kölcsönszerződést módosították. Az alperes a Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló 2014. évi XXXVIII. törvényben rögzített elszámolás szabályairól és egyes egyéb rendelkezésekről szóló 2014. évi XL. tv. (a továbbiakban: DH2. tv.) szerinti elszámolási kötelezettségének eleget tett.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[7] A felperesek pontosított keresetükben a felülvizsgálati eljárás tárgya körében elsődlegesen a szerződés létre nem jöttére hivatkoztak, másodlagosan állították, hogy az árfolyamkockázatról adott tájékoztatás nem volt világos és egyértelmű. Kifejtették, amennyiben az árfolyamkockázat felső korlát nélkül a fogyasztót terheli, az lehetetlen szolgáltatásra irányuló szerződésnek minősül. A pénzügyi intézménytől kapott tájékoztatás alapján a felperesek joggal gondolhatták, hogy az árfolyamkockázat nem valós, annak nincs reális valószínűsége. Amennyiben az árfolyamkockázat nincs maximálva, a hitelező a hitelbírálatot nem tudta megfelelően elvégezni, holott ez a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: rHpt.) 77. § (1) bekezdése, 78. § (1) bekezdése szerint kötelezettsége lett volna. Hivatkoztak a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 205/B. § (2) bekezdésében írtakra is. Ezt követően számítást mutattak be, amely szerint forintosításkor az alperes által kimutatott tartozás 13 355 720 Ft volt, holott az jogszerűen csak 6 648 546 Ft lenne, így a vitatott összeget 6 707 174 Ft-ban határozták meg és ily módon kérték a szerződés érvényessé nyilvánítását.

[8] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[9] Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Kifejtette, a szerződés érvényesen létrejött, az egyértelműen tartalmazza a kölcsön összegét, a THM-et, a kamatot, azt hogy a kölcsön hogyan, hová kerül folyósításra, a törlesztő részletek összegét, illetve azt, hogy azokat milyen módon kell megfizetni.

[10] A másodlagos kereset kapcsán jogi álláspontja az volt, hogy a szerződés nem fogyasztói szerződés, mert a kölcsön felhasználására oly módon került sor, hogy a felperesek 2 millió Ft-ot egy ingatlan felújítására fordítottak, 3 millió Ft-ot különböző biztosítóknál részvénycsomagba fektették, míg a fennmaradó összeg sorsa ismeretlen. Ezért az rHpt. 213. § (1) bekezdésére alapított semmisségi okokkal érdemben az elsőfokú bíróság nem foglalkozott. Jogi álláspontja szerint a felperesek az árfolyam kockázatról megfelelő tartalmú tájékoztatást kaptak, az alperes a reá vonatkozó, a biztonságos hitelezéssel kapcsolatos szabályokat nem sértette meg, de ha megsértette volna, az sem eredményezné az adott szerződés érvénytelenségét. Az elsőfokú ítéletben írtak szerint a felperesek az általános szerződési feltételeket megkapták, annak megismerését aláírásukkal igazolták, ezzel ráutaló magatartással azt elfogadták.

[11] A felperesek fellebbezése folytán eljárt ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a kölcsönszerződés az rPtk. 523. § (1) bekezdése szerinti lényleges tartalmi elemeket tartalmazza, a kölcsönszerződés létrejött. Az elsőfokú bírósággal szemben ugyanakkor úgy ítélte, hogy a per tárgyát képező szerződés fogyasztói szerződés, figyelemmel a szerződés céljára (szabad felhasználású). Az árfolyamkockázatról a felperesek részletes tájékoztatást kaptak. E körben hangsúlyozta, az alperesnek nem kellett a tájékoztatásban kitérnie arra, hogy az árfolyamváltozásnak mi a lehetséges mértéke, ilyen kötelezettségnek nem is tudott volna eleget tenni [a devizaalapú kölcsönszerződésekkel kapcsolatos perekben felmerült egyes elvi kérdésekről szóló 6/2013. PJE határozat 3.) pont].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!