Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.10.419 I. Az ügyészt a keresetindítás joga akkor illeti meg, ha a semmis szerződés miatt a társadalom egészének vagy valamely közösségének érdeksérelme ténylegesen bekövetkezik [1960. évi 11. tvr. (továbbiakban: Ptké.) 36/A. §].

II. Az MRP szervezet által hitelből vásárolt, de a résztvevő tulajdonába még nem került részvényeknek a részt­vevő tagsági viszonyának megszűnésekor történő visszavásárlása jogszabályba ütközik és a közérdeket is sérti [1992. évi XLIV. tv. (továbbiakban: MRP. tv.) 18. § (3) bek., 19. § (3) bek.; Ptk. 200. § (2) bek., 227. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében tényként állapította meg, hogy 1992. december 22-én 92 alapító tag - közöttük a II. r. alperes - hozta létre a T. Rt. MRP Szervezete I. r. alperest. A részvénytársaság alaptőkéjét megtestesítő 403 650 000 Ft névértékű részvénycsomagból az I. r. alperes 376 750 000 Ft névértékű részvényt vásárolt az Állami Vagyonügynökségtől összesen 200 000 000 Ft vételár ellenében. A tagok a vételár 2%-át készpénzben kifizették, a fennmaradó összeget az I. r. alperes az M. K. Bank Rt. által folyósított hitelből rendezte. A II. r. alperes 1 500 000 Ft befizetése mellett 141 150 000 Ft névértékű részvényt "jegyzett". A részvényszámláján az általa kifizetett vagyonrész került feltüntetésre, majd a hitel törlesztésével arányos további vagyonrészeket folyamatosan tüntették fel a tagok, így a II. r. alperes részvényszámláján. 1996 januárjában a II. r. alperes további 48 500 000 Ft névértékű részvényt "jegyzett", ennek vételáraként 1 940 000 Ft-ot fizetett. Az I. r. alperes 1995-ben és 1996-ban a kölcsöntörlesztési kötelezettségének eleget tett.

1996. szeptember 30-án a II. r. alperes az Rt.-nél fennálló munkaviszonyát megszüntette, ezzel az MRP tagsága is megszűnt. Eddig az időpontig a II. r. alperes a saját befizetéseivel, valamint az I. r. alperes törlesztése folytán összesen 50 350 000 Ft névértékű részvény tulajdonjogát szerezte meg. A hiteltörlesztés befejezésekor - 2002. július 31-én - 190 000 000 Ft névértékű részvény illette volna meg.

A B.-i Megyei Főügyészség felperes keresete folytán az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperesek által 1996. szeptember 30-án kötött részvényadásvételi szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis, mert az MRP-ről szóló 1992. évi XLIV. törvény (a továbbiakban: MRP tv.) 19. §-ának (3) bekezdésébe, a Ptk. 117. §-ának (1) bekezdésébe, valamint a Ptk. 365. §-ának (1) bekezdésébe ütközik. Az I. r. alperes a II. r. alperes részvényeit az őt 2002. július 31-én megillető 190 000 000 Ft részvényérték alapulvételével kiszámított, annak 30%-át kitevő 57 000 000 Ft-ért (a 10%-os forrásadó levonása után fennmaradó 51 644 000 Ft) vásárolta meg. A még meg nem szerzett 139 650 000 Ft névértékű részvény tulajdonjogát azonban a II. r. alperes az I. r. alperesre szerződéssel nem ruházhatta át. A szerződéskötéskor 50 350 000 Ft névértékű részvény volt a II. r. alperes tulajdonában. Azok tényleges forgalmi értéke az átruházás időpontjában a névérték 35,83%-át tette ki, így a II. r. alperest megillető vételár az 50 350 000 Ft 35,83%-át kitevő 18 040 405 Ft volt. Ebből a 10% forrásadó levonása után ténylegesen 16 236 365 Ft fizetési kötelezettség terhelte az I. r. alperest. A II. r. alperest ezért kötelezte az általa felvett és az őt megillető összeg közötti különbözetként 35 407 635 Ft és annak 1996. november 4-étől járó kamatai visszafizetésére.

A másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy a szerződés semmisségét részben, a 139 650 000 Ft névértékű vagyonrész átruházásáról rendelkező része tekintetében állapította meg, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Elfogadta az elsőfokú bíróság által a bizonyítékok mérlegelése alapján megállapított tényállást, miszerint a II. r. alperes az adásvételi szerződéssel a tulajdonában nem álló és résztvevői viszonya megszűnése folytán már meg sem szerezhető részvénycsomagot is az I. r. alperes tulajdonába adta, az átruházott részvények névértéke 30%­ának megfelelő vételárért.

Kimondta, hogy a felperest a Ptké. 36/A. §-a szerint a keresetindítás joga megillette, mivel a közérdek sérelme megállapítható volt. A másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint a privatizáció a részvényeknek a dolgozók részére történő tulajdonba adásával fejeződik be, ezért a közérdek sérelme azon jogszabályba ütköző szerződések esetében is megállapítható, amelyek valamelyik szerződő fél számára a munkavállalókat illető vagyon sérelmére biztosítanak jogosulatlan előnyt. Az adásvételi szerződés semmisségét a szerződésnek csak abban a részében találta megállapíthatónak, amelyben a II. r. alperes a még a tulajdonába nem került részvénycsomag átruházására vállalt kötelezettséget. Kiegészítette az ítélet indokolását azzal, hogy a szerződés részbeni semmissége a Ptk. 227. §-ának (2) bekezdése szerint is megállapítható, tekintve, hogy a szerződés a II. r. alperes részéről a Ptk. 117. §-ának (1) bekezdését is figyelembe véve lehetetlen szolgáltatásra irányult. Az érvénytelenség jogkövetkezményeit a Ptk. 239. §-a és a Ptk. 237. §-a alapján az érvénytelen rész tekintetében alkalmazta.

A jogerős ítélet ellen a II. r. alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben elsődlegesen annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását, másodlagosan mindkét fokú ítélet hatályon kívül helyezése mellett az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára történő utasítását kérte.

Előadta, hogy a perbeli esetben a közérdek sérelme nem állapítható meg, ezért a felperesnek nem volt perindítási jogosultsága. Nem állapítható meg a szerződés semmissége, sem ezért a jogerős ítélet több okból jogszabálysértő. A Ptké. 36/A. §-a alapján külön tényállási elemként kellett vizsgálnia az eljárt bíróságoknak a közérdek sérelmét. A privatizáció akkor zárult le, amikor az I. r. alperes a részvénytársaság részvényeit az ÁVÜ-től megvásárolta, - és mert ez 1993-ban megtörtént - az 1996-ban kö­tött adásvételi szerződés már privatizált vagyonra vonatkozott, így a másodfokú bíróság alaptalanul állapította meg a közérdek sérelmét.

Hivatkozott arra, hogy az eljárt bíróságok a tényállást iratellenesen, a bizonyítékok okszerűtlen mérlegelésével állapították meg, így jutottak arra a téves ténybeli következtetésre, hogy a szerződésnek tárgya volt a még tulajdonába nem került részvények átruházása is. A szerződés 3. pontja a szerződés tárgyaként nevesíti az általa "saját erő befizetésével" megszerzett részvényeket, ami értelemszerűen a hitel törlesztése folytán a tulajdonába került részvényekre is vonatkozik. Ezek vételárát határozták meg a szerződésben 57 000 000 Ft-ban, a még tulajdonába nem került részvények nem képezték tárgyát az adásvételi szerződésnek. A már tulajdonába került részvények ellenértékének meghatározásánál vették figyelembe, hogy még a tulajdonába nem került vagyonrész - mint váromány - jelentős értékkel bírt, az arról való lemondás esetén ellenszolgáltatásra jogosult volt. Az eljárt bíróságoknak a részvények értékére nézve szakértői bizonyítást kellett volna lefolytatniuk, amit elmulasztottak. Figyelembe kellett volna venni, hogy a szerződéssel nem csupán egy tulajdoni hányadot ruházott át, hanem a részvénytársaság közvetett egyedüli irányításának jogát is. Mivel mind a szerződés, mind pedig a vételár a már tulajdonába került részvényekre vonatkozott, illetőleg azok ellenértékét tartalmazta, az általa kötött szerződés nem ütközött az MRP tv. 19. §-ának (3) bekezdésébe és nem irányult lehetetlen szolgáltatásra sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!