Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

482/B/1998. AB határozat

a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 45. § (2) bekezdésének alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 45. § (2) bekezdésének alkotmányellenessége megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó az Alkotmánybírósághoz intézett beadványában a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvénynek (a továbbiakban: Ötv.) a helyi népszavazás érvényességét és eredményességét szabályozó rendelkezését támadta. Indítványa elnevezésében (formailag) mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányult, tartalmában azonban a kifogásolt rendelkezés alkotmányellenességének utólagos megállapítását kérte. Az általa mulasztásnak nevezett jogalkotói hiba ugyanis véleménye szerint abban nyilvánul meg, hogy a "jogalkotói (törvényelőkészítő) mulasztás folytán a helyi népszavazásra vonatkozó egyes törvényi előírások nem követik az Alkotmányban foglalt előírásokat, ezzel sértik az Alkotmány 70/A. § (3) bekezdésében foglaltakat, ami egyenesen jogalkotói diszkriminativitáshoz is vezet." Az Alkotmánybíróság az indítványt tartalma szerint, az Ötv. 45. § (2) bekezdése alkotmányellenességének utólagos megállapítására irányuló kezdeményezésként bírálta el.

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő jogszabályi rendelkezések figyelembevételével hozta meg:

1. Alkotmány:

"28/C. § (6) Az ügydöntő országos népszavazás eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele, de legalább az összes választópolgár több mint egynegyede a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott."

"70/A. § (3) A Magyar Köztársaság a jogegyenlőség megvalósulását az esélyegyenlőtlenségek kiküszöbölését célzó intézkedésekkel is segíti."

2. Az Ötv kifogásolt rendelkezése:

"45. § (2) A helyi népszavazás

a) érvényes, ha a választópolgárok több mint a fele szavazott, és

b) eredményes, ha a szavazóknak több mint a fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott."

Az indítványozó álláspontja szerint az Ötv. kifogásolt rendelkezése azért alkotmánysértő, mert más érvényességi, illetve eredményességi kritériumokat határoz meg a helyi népszavazás tekintetében, mint az Alkotmány 28/C. § (6) bekezdése az ügydöntő országos népszavazás tekintetében. Véleménye szerint a helyi népszavazásra vonatkozó szabályok lényegesen szigorúbbak, mint az országos ügydöntő népszavazásra vonatkozóak, ennek a különbségtételnek pedig - álláspontja szerint - semmiféle jogos indoka nem lehet. Az országos népszavazásra vonatkozó "enyhébb" szabályok - szerinte - azt eredményezik, hogy "országos ügyben érdemben a választópolgárok kisebb aránya dönthet, mint helyileg egy esetleges véleménynyilvánításban. "

III.

Az indítvány nem megalapozott.

Az indítványozó véleménye szerint a választójogosult állampolgárok jogegyenlősége, illetve esélyegyenlősége sérül azáltal, hogy különböző jogi szabályozás érvényesül a helyi, illetve az országos népszavazás érvényességének, valamint eredményességének megállapítása tekintetében.

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy nincs alkotmányossági szempontból értékelhető összefüggés az Alkotmány 70/A. § (3) bekezdésének és az Ötv. indítványozó által támadott 45. § (2) bekezdésének tartalma között.

Az Alkotmánybíróság megjegyzi: az alkotmányozó és a törvényhozó mérlegelési jogkörébe tartozik, hogy az alkotmányos alapjogok érvényesülésének biztosítása mellett milyen érvényességi és eredményességi szabályokat fogalmaz meg az egyes népszavazási formák tekintetében. Az országos és a helyi népszavazás eltérő sajátosságai indokolttá tehetik, hogy az érvényesség és eredményesség szabályai egymástól akár lényegesen is eltérőek legyenek: s ez abban is kifejeződhet, hogy az országos népszavazásra az Alkotmány, a helyi népszavazásra nézve pedig törvény (itt az Ötv.) tartalmaz előírásokat. A helyi népszavazás érvényességére és eredményességére vonatkozó "szigorúbb" szabályozás egyébként visszavezethető arra is, hogy a helyi népszavazásban való részvétel a helyi ügyek saját jogon való, közvetlen eldöntését jelenti, ez pedig az ügy közelsége, a választópolgárok közvetlen érintettsége, az ügy település, megye életét alapjaiban meghatározó jellege folytán indokolhatja az országostól eltérő feltételek megállapítását. Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság az indítványt elutasította.

Budapest, 2004. november 23.

Dr. Holló András s. k.,

az Alkotmánybíróság elnöke

Dr. Bagi István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Erdei Árpád s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Bihari Mihály s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Harmathy Attila s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Strausz János s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék