Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.12.597 A munkáltató "levonási" kötelezettsége a végkielégítésből [Vht. 24. § (2) bek., 28. § (1) bek., 30. § (1) bek., 65. § (4) bek., 79. § (1) bek., Ptk. 273. §, 274. § (2) bek.].

A felperes és Cs. B. házasságát a bíróság az 1993. augusztus 25-én kelt és jogerőre emelkedett ítéletével felbontotta. A bontóperben megkötött egyezség szerint a házasságból 1982. február 18-án született Gábor a felperes gondozásában maradt, Cs. B. pedig vállalta, hogy 1993. szeptember 1. napjától minden hónapban előre esedékesen megfizeti a felperesnek a havi rendszeres bérjellegű jövedelmének a személyi jövedelemadó-előleg, munkavállalói nyugdíj és egészségbiztosítási járulék összegével csökkentett havi 25%-át, de legalább havi 4.500 forintot, valamint a nem bérjellegű, alkalmankénti juttatásainak úgyszintén a fenti járulékokkal csökkentett összege 25%-át, annak esedékességekor. A fenti egyezséget a bíróság az 1993. augusztus 25-én kelt jogerős végzésével jóváhagyta, és annak alapján közvetlen bírói felhívást bocsátott ki Cs. B. munkáltatója, az rt. felé a gyermektartásdíj 1993. október 1-jétől történő levonása és a jogosult részére történő kiutalása érdekében. Az Rt. a felhívást 1993. szeptember 15-én kézhez vette. Az így elrendelt végrehajtásnak a Vht. 55. §-ának (1)-(2) bekezdéseiben, illetve az 56. § (1) bekezdésében írtak szerinti megszüntetésére nem került sor.

Az Rt. Cs. B. tartásra kötelezett dolgozójának a munkaviszonyát 1993. május 7-én rendkívüli felmondással megszüntette, majd a munkaügyi bíróság az 1994. március 8-án kelt ítéletével kötelezte a munkáltatót, hogy fizessen meg a részére 317 960 forintot, és annak 1993. október 7-től járó kamatait elmaradt munkabér, illetve szabadságmegváltás címén, továbbá 1 144 656 forint végkielégítést.

A munkáltató a fenti ítélet alapján 1994. április 14-én a tartásdíj fizetésére kötelezettnek a járulékok levonása után elmaradt munkabér, szabadságmegváltás és kamat címén 216.855 forintot, végkielégítés címén pedig 675.868 forintot kifizetett, ezekből az összegekből azonban az egyezség szerinti tartásdíjat nem vonta le, és a jogosult részére átutalást nem eszközölt.

A tartásra kötelezett 1993. szeptember 1-jétől 1994. december 31-ig havi 4.500 forint folyó tartásdíjat a gyermeket gondozó felperesnek önként teljesített.

A felperes az 1995. június 15-én előterjesztett keresetében az alperes készfizető kezesi felelősségére hivatkozva elmaradt tartásdíj címén 223 185 forint és annak 1994. április 14-től járó kamatainak a megfizetését követelte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 4845 forintot, valamint ezen összeg után 1993. május 1. napjától a kifizetés napjáig járó évi 20%-os kamatot, az ezt meghaladó keresetet elutasította. Indokolásában megállapította, hogy az alperes készfizető kezesi felelőssége a Vht. 79. §-ának (1) bekezdése szerint a dolgozója részére kifizetett bérjellegű jövedelmekből le nem vont tartásdíj vonatkozásában fennáll. Ilyen bérjellegű kifizetésnek tekintette azt a 216 855 forintot, amelyet a munkaügyi bíróság jogerős ítéletével tíz hónapra elmaradt munkabér, szabadságmegváltás és kamat címén ítélt meg, ebből határozta meg az egy hónapra eső nettó munkabért 21 685 forintban, melynek a felperes és Cs. B. közt létrejött egyezség szerinti 25%-a havi 5.421 forint. Elszámolási időszakként a közvetlen felhívásban megjelölt 1993. október 1. napja és a munkabér kifizetésének napja közt eltelt öt hónapot és nyolc napot vette figyelembe, erre az időre a közvetlen adóst 28.505 forint tartásdíj fizetése terhelte, ehelyett a tartásra kötelezett az adott időszakra esedékesen 23 660 forintot önként teljesített, ezért az alperes felelőssége alapján őt a két összeg különbözetének megfizetése terheli.

A végkielégítés címén kifizetett juttatással kapcsolatban arra az álláspontra helyezkedett, hogy a tartásdíj célkötelem jellegéből következtetve a munkáltató kezesi felelőssége is csak a folyó tartásdíjért állt fenn, így a Vht. 65. §-a (4) bekezdésének b) pontja szerint a végkielégítésből csak elmaradt tartásdíj címén kell a levonást foganatosítani.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezett.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Indokolása szerint az elsőfokú bíróság az alperes készfizető kezesi felelősségének terjedelmét helyesen állapította meg, annak indokolása azonban kiegészítésre szorul. A másodfokú bíróság azzal érvelt, hogy az MT 9. §-a szerint akkor illeti a munkavállalót végkielégítés, ha a munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg. A törvény a végkielégítést a munkaviszony megszűnésével foglalkozó IV. fejezetében szabályozza. Külön fejezetben szól a munka díjazásáról, a munkabérről (VII. fejezet). A 4/1987. (VI. 14.) IM rendelet 10. §-ának (2) bekezdése szerint a tartásdíj alapja elsősorban a kötelezett főállásában elért, a bérköltség terhére kifizetett összes munkabére, valamint az érdekeltségi, rendelkezési vagy más hasonló alap terhére kifizetett egyéb juttatása. A (3) bekezdés értelmében ha a fenti jogszabályok alapján megállapítandó összeg nem fedezi a gyermek szükségletét, úgy a tartásdíj megállapításához a más, munkaviszonyból, illetőleg a nem munkaviszonyból származó rendszeres jövedelmet is alapul kell venni.

Jelen esetben a kötelezettet gyermektartásdíj megfizetésére kötelező jogerős bírói egyezség a fent meghatározott alapok után kötelezte Cs. B.-t gyermektartásdíj megfizetésére. A végkielégítés azonban nem tekinthető sem munkabérnek, sem az érdekeltségi vagy más hasonló alap terhére kifizetésre kerülő juttatásnak, következésképpen a végkielégítés nem tekinthető a tartásdíj alapjául szolgáló jövedelemnek. A végkielégítésnek a gyermektartásdíj alapjaként való számításbavétele ellen szól az is, hogy a végkielégítés rendeltetése, célja az, hogy a dolgozó számára a munkahelye, egzisztenciája elvesztése során a megélhetését biztosítsa mindaddig, ameddig nem tud munkaviszonyt létesíteni. A gyermektartásdíj fizetésére kötelezett volt munkáltatója a végkielégítésből azért sem vonhatta le a gyermektartásdíjat, mert a gyermektartásdíj célkötelem, és általában havonta esedékes, továbbá azt a gyermek és nem a jogosult megélhetésére kell fordítani. Ha a 675 868 forint összegű végkielégítésből a munkáltató további 25%-os mértékű gyermektartásdíjat vont volna le, az meghaladta volna a kiskorú gyermek szükségletét. Más kérdés az, hogy ha a gyermektartásdíj fizetésére kötelezett gyermektartásdíj-hátralékkal tartozott volna az alperesnek, ebben az esetben a hátralékot a munkáltató levonhatta volna a végkielégítésből, mert gyermektartásdíj-hátralék fennállása esetén a munkáltató a Vht. 65. §-ának (2) bekezdése alapján, illetve a (4) bekezdés b) pontja alapján a végkielégítés 50%-áig terjedően levonást eszközölhetett volna.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben törvénysértésként arra hivatkozott, hogy a bíróság tévesen értelmezte a Vht. 65. §-a (4) bekezdésének b) pontját, mert a végkielégítés munkabérnek minősülő jövedelem, tehát a munkáltató készfizető kezesi felelőssége a végkielégítésből levonni elmulasztott gyermektartásdíj vonatkozásában is fennáll.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!