Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2016.06.M13 A munkaidő-nyilvántartás megfelel a naprakészség elvének, amennyiben a munkáltató erre nézve a munkavállalót kioktatja, ellenőrzi és gondoskodik arról, hogy a nyilvántartással összefüggő hiányosságot még aznap, előre szabályozott eljárási rendnek megfelelően pótolja [2012. évi I. törvény 134. § (1)-(2) bekezdés].

[1] A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a Megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerv Munkaügyi Fel­ügyelősége 2014. május 29-én és 2014. június 5-én munkaügyi ellenőrzést tartott a felperes üzletében. 2014. május 29-én az egyik munkavállaló beosztás szerinti munkakezdésének időpontja 13 óra 30 perc volt, azonban a 14 óra 49 perckor történt ellenőrzéskor a munkavállaló munkaidejének kezdő időpontja az elektronikusan vezetett munkaidő-nyilvántartásban nem volt rögzítve, mivel a munkavállaló elfelejtette lehúzni a kártyát a munka megkezdésével egyidejűleg.

[2] 2014. június 5-én ugyanezen munkavállaló beosztás szerinti munkakezdésének időpontja 12 óra 30 perc volt, azonban a 14 óra 14 perckor történt ellenőrzéskor a munkavállaló munkaidejének kezdő időpontja ugyanezen indokkal nem került rögzítésre. A felperes a munkakezdés időpontját mindkét esetben utólag, rövid időn belül a munkavállaló jelenlétében felvett jegyzőkönyvben tisztázta, és a hiányzó adatot a jegyzőkönyv alapján az elektronikus rendszerben rögzítette.

[3] Az ellenőrzés során tapasztaltak miatt a felügyelőség határozatával kötelezte a munkáltatót, hogy a munkavállalók munkaidő-nyilvántartását naprakészen vezesse. Határozata indokolásában rámutatott, hogy a munkáltató mindkét esetben megsértette a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 134. §-ának (1) és (2) bekezdésében írtakat.

[4] A felperes fellebbezése folytán eljárt Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága határozatával az elsőfokú döntést helybenhagyta. Megállapította, hogy a munkáltató két munkanap vonatkozásában nem naprakészen vezette a munkaidő-nyilvántartást, annak lényege az, hogy a munka megkezdés és befejezés időpontja annak kezdetekor, illetve végén rögzítve legyen, és arra a munkavégzéssel egyidejűleg kell hogy sor kerüljön. A szabályszerű foglalkoztatásért, így a munkaidő-nyilvántartás szabályszerű vezetéséért is a munkáltató tartozik felelősséggel, és a munkavállaló esetleges ebben való közrehatása lényegtelen körülmény.

[5] A felperes a határozatot sérelmezve keresetet nyújtott be, melyben a jogerős közigazgatási határozat elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését és az alperes költségekben való marasztalását kérte.

[6] Előadta, hogy a munkavállalók kötelezettsége a munkaidő kezdetekor a blokkolás, ezzel kapcsolatban oktatásban részesültek. Amennyiben ez bármely oknál fogva elmarad, a munkáltató a munkavállaló jelenlétében jegyzőkönyvet vesz fel, és a munkavállaló által megadott adattal kell a munkaidő-nyilvántartást pótolni. Az érintett munkavállaló esetében a hiányzó adatok pótlására még aznap sor került. Hivatkozott továbbá a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 1. § (2) bekezdésére és arra, hogy a munkáltató az észszerűség követelményein belül tud eleget tenni az Mt. 134. §-ában írt kötelezettségének.

[7] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[8] Indokolásában kifejtette, hogy az Mt. 134. § (1) és (2) bekezdése értelmében a munkáltató nyilvántartja a rendes és a rendkívüli munkaidőt, a készenlét és a szabadság tartamát. A nyilvántartásból naprakészen megállapíthatónak kell lennie a teljesített rendes és rendkívüli munkaidő, valamint a készenlét kezdő és befejező időpontjának is.

[9] A jogszabály a munkáltató kötelezettségévé teszi a valós adatokat tartalmazó munkaidő-nyilvántartás vezetését, ami az abban foglaltak valósággal történő megegyezését jelenti. A naprakészség, eseményszerűség követelményének a felperesi nyilvántartás e két napon nem felelt meg, s hogy ezt mi okozta, a perben nem bírt jelentőséggel. Az alperes maradéktalanul eleget tett a Ket. 1. § (2) bekezdésében rögzített követelménynek, az ügyfél jogai nem sérültek, számára biztosított volt a tisztességes, törvényes eljárás.

[10] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, kérve, hogy a Kúria a jogerős ítéletet helyezzen hatályon kívül, keresetének adjon helyt.

[11] Előadta, hogy a jogszabályi előírásokra figyelemmel rendelkezett úgy, hogy amennyiben bármely oknál fogva valamely adat nem kerül rögzítésre a munkaidő-nyilvántartásban, erről a munkavállaló jelenlétében jegyzőkönyvet kell felvenni és a munkavállaló által meghatározott adattal kell a munkaidő-nyilvántartást pótolni. Álláspontja szerint a munkavállalói közrehatás nem tekinthető lényegtelen körülménynek a szabálytalanság tekintetében. A munkáltató az Mt. 134. §-ában foglaltaknak csak az észszerűség követelményein belül tud eleget tenni. Azzal, hogy a munkavállaló mulasztása folytán nem került azonnal rögzítésre az elektronikus adat, még teljesült a naprakészség követelménye. Eleget tett a munkaidő-nyilvántartás jogszabályban előírt adatai vezetésének, és azt is körültekintően meghatározta, hogy miként kell eljárni, ha valamilyen adat hiányzik a munkaidő-nyilvántartás rendszeréből. A naprakészség követelménye teljesült, az elektronikus rendszerből hiányzó adatok felvételére még az adott napon sor került.

[12] Az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte az Mt. 134. §-ában foglalt követelményt, a naprakészség nyelvtani értelmezése alapján nem írható elő más a munkáltató számára, minthogy az előírt adatokat a felmerülés napján rögzítse. A munkáltató jogszabályi kötelezettségének úgy tud eleget tenni, hogy a munkavállaló számára a megfelelő eljárási rendet előírja, a munkavállalókat oktatja, eljárásukat ellenőrzi, az elkövetett mulasztásokat pótolja és a szabálytalanságokat haladéktalanul a felmerülés napján megszünteti. A jogalkotó célja nyilvánvalóan nem lehetett az, hogy minden munkavállalót egyenként, a rögzítendő tény felmerülésekor azonnal ellenőrizze és a hiányosságot azonnal küszöbölje ki.

[13] A felperes felülvizsgálati kérelme az alábbiak szerint alapos.

[14] Az Mt. előírja, hogy a munkáltató köteles nyilvántartani a munkavállalók rendes és rendkívüli munkaidejével, készenlétével, szabadságával kapcsolatos adatokat [Mt. 134. § (1) bekezdés]. A munkaidő-nyilvántartásnak meg kell felelnie a hitelesség, ellenőrizhetőség és naprakészség elvének. A munkaidő-nyilvántartás körében a törvény nem ír elő alaki követelményt, így annak vezetése bármilyen formában történhet, ha kétséget kizáróan tartalmazza az Mt.-ben előírt elemeket.

[15] Az Mt. 134. § (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy a nyilvántartásból naprakészen megállapíthatónak kell lennie a teljesített rendes és rendkívüli munkaidőnek, valamint a készenlét kezdő és befejező időpontjának, nem rögzíti feltételként azonban azt, hogy mindennek egy dokumentumban kellene szerepelnie.

[16] Az alperes elektronikus úton vezette a munkaidő-nyilvántartást akként, hogy a munkavállalóit blokkolókártyával a munkaidő megkezdésekor blokkolásra kötelezte, s annak használatára előzetesen őket kioktatta. Ezen túl szabályzatban rögzítette azt, hogy amennyiben bármely oknál fogva nem került a munkaidő-nyilvántartásban valamely adat rögzítésre, erről az azt követő első alkalommal a munkavállaló jelenlétében jegyzőkönyvet kell felvenni, és a munkavállaló által meghatározott adattal kell a munkaidő-nyilvántartást pótolni.

[17] Az összes munkavállaló közül egy munkavállaló mindössze két esetben - 2014. május 29-én és június 5-én - e blokkolási kötelezettségének a munkaidő megkezdésekor nem tett eleget, a hiányzó adatok pótlására azonban a felperesnél előírt eljárási rendnek megfelelően még az adott napon jegyzőkönyv felvétele útján sor került. Ennek megfelelően az adott munkavállaló vonatkozásában és mindkét munkanapon a valóságnak megfelelő adatokat tartalmazott a munkaidő-nyilvántartás, így az megfelelt a naprakészség elvárásának.

[18] Az Mt. 134. § (2) bekezdéséből a munkaidő megkezdésének az azzal egy időben történt dokumentálási kötelezettsége nem következik.

[19] Nem merült fel arra adat, hogy az érintett munkavállalónak e két munkanapon a munkaidő-beosztása alapján nem kellett volna munkát végeznie, illetve nem merült fel egyéb olyan körülmény sem, amelyre figyelemmel a munkavállalót ténylegesen fenyegető jog- vagy érdeksérelem megállapítására lett volna lehetőség.

[20] Az tény, hogy egyetlen munkavállaló munkavégzése megkezdését követően rövid idővel az elektronikus nyilvántartási rendszer két esetben még nem tartalmazta a munkakezdés időpontját, önmagában további bizonyított körülmények hiányában nem ad alapot az Mt. 134. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak megsértésének megállapítására.

[21] A munkáltató elektronikusan, eseményszerűen vezette a munkavállalói munkaidejét, és az eltérést észlelve még az adott napon pótolta a munkavállaló nyilatkozatát figyelembe véve a hiányos kártyakezeléséből adódó hibát, így eljárása nem sértette a törvényi követelményeket.

[22] Az Mt. 134. §-a a munkavállaló védelmét szolgáló szabály. A munkáltató a nyilvántartás módszerét és módját maga határozza meg és a nyilvántartás vezetésébe a munkavállalót is bevonhatja. Akkor felel meg a törvénynek a munkáltató eljárása, ha ennek megfelelően a munkavállalót kioktatja, ellenőrzi és gondoskodik arról, hogy amennyiben a nyilvántartással összefüggő hiányosság merül fel, azt még aznap, előre szabályozott eljárási rendnek megfelelően pótolja. Mindezek megvalósulása esetén nem állapítható meg, hogy a munkáltatót mulasztás terheli. A munkáltató a munkaidő kezdetét és végső időpontját köteles rögzíteni, a munkaidő kezdeti időpontjának rögzítésével kapcsolatos késedelméből azonban még nem következik, hogy a munkaidő tartama még aznap nem kerül rögzítésre, az Mt. 134. § (1) bekezdése szerinti adatok vezetése nem naprakész.

[23] Mindezekre figyelemmel a Kúria a jogszabálysértő ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése, a jogsértő közigazgatási határozatokat a Pp. 339. § (1) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte.

(Kúria, Mfv. II. 10.363/2015.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria dr. Farkas E. Judit Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Farkas E. Judit ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Kovács Mária jogtanácsos által képviselt Nemzetgazdasági Minisztérium alperes ellen közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon megindított és a 2.M.510/2014/8. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett határozat ellen a felperes által előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán – tárgyaláson kívül – meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2.M.510/2014/8. számú ítéletét, továbbá a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága mint másodfokú hatóság 30896-1/2014-5440. számú határozatát a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerve HBN/02/001082-14/2014. számú határozatára is kiterjedően hatályon kívül helyezi.

Kötelezi az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperesnek 40.000 (negyvenezer) forint együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költséget.

Az elsőfokú és felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálati eljárásban irányadó tényállás szerint a Megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerv Munkaügyi Felügyelősége 2014. május 29-én és 2014. június 5-én munkaügyi ellenőrzést tartott a felperes üzletében. 2014. május 29-én az egyik munkavállaló beosztás szerinti munkakezdésének időpontja 13 óra 30 perc volt, azonban a 14 óra 49 perckor történt ellenőrzéskor a munkavállaló munkaidejének kezdő időpontja az elektronikusan vezetett munkaidő-nyilvántartásban nem volt rögzítve, mivel a munkavállaló elfelejtette lehúzni a kártyát a munka megkezdésével egyidejűleg.

2014. június 5-én ugyanezen munkavállaló beosztás szerinti munkakezdésének időpontja 12 óra 30 perc volt, azonban a 14 óra 14 perckor történt ellenőrzéskor a munkavállaló munkaidejének kezdő időpontja ugyanezen indokkal nem került rögzítésre. A felperes a munkakezdés időpontját mindkét esetben utólag, rövid időn belül a munkavállaló jelenlétében felvett jegyzőkönyvben tisztázta, és a hiányzó adatot a jegyzőkönyv alapján az elektronikus rendszerben rögzítette.

Az ellenőrzés során tapasztaltak miatt a felügyelőség határozatával kötelezte a munkáltatót, hogy a munkavállalók munkaidő-nyilvántartását naprakészen vezesse. Határozata indokolásában rámutatott, hogy a munkáltató mindkét esetben megsértette a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 134. §-ának (1) és (2) bekezdésében írtakat.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága határozatával az elsőfokú döntést helybenhagyta. Megállapította, hogy a munkáltató két munkanap vonatkozásában nem naprakészen vezette a munkaidő-nyilvántartást, annak lényege az, hogy a munka megkezdés és befejezés időpontja annak kezdetekor, illetve végén rögzítve legyen, és arra a munkavégzéssel egyidejűleg kell, hogy sor kerüljön. A szabályszerű foglalkoztatásért, így a munkaidő-nyilvántartás szabályszerű vezetéséért is a munkáltató tartozik felelősséggel, és a munkavállaló esetleges ebben való közrehatása lényegtelen körülmény.

A felperes a határozatot sérelmezve keresetet nyújtott be, melyben a jogerős közigazgatási határozat elsőfokú határozatra is kiterjedő hatályon kívül helyezését és az alperes költségekben való marasztalását kérte.

Előadta, hogy a munkavállalók kötelezettsége a munkaidő kezdetekor a blokkolás, ezzel kapcsolatban oktatásban részesültek. Amennyiben ez bármely oknál fogva elmarad, a munkáltató a munkavállaló jelenlétében jegyzőkönyvet vesz fel, és a munkavállaló által megadott adattal kell a munkaidő-nyilvántartást pótolni. Az érintett munkavállaló esetében a hiányzó adatok pótlására még aznap sor került. Hivatkozott továbbá a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 1. § (2) bekezdésére és arra, hogy a munkáltató az ésszerűség követelményein belül tud eleget tenni az Mt. 134. §-ában írt kötelezettségének.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását és a felperes költségekben való marasztalását kérte közigazgatási határozatban kifejtett álláspontja fenntartásával.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte 10.000 forint perköltség és 30.000 forint illeték megfizetésére.

Indokolásában kifejtette, hogy az Mt. 134. § (1) és (2) bekezdése értelmében a munkáltató nyilvántartja a rendes és a rendkívüli munkaidőt, a készenlét és a szabadság tartamát. A nyilvántartásból naprakészen megállapíthatónak kell lennie a teljesített rendes és rendkívüli munkaidő, valamint a készenlét kezdő és befejező időpontjának is.

A jogszabály a munkáltató kötelezettségévé teszi a valós adatokat tartalmazó munkaidő-nyilvántartás vezetését, ami az abban foglaltak valósággal történő megegyezését jelenti. A naprakészség, eseményszerűség követelményének a felperesi nyilvántartás e két napon nem felelt meg, s hogy ezt mi okozta, a perben nem bírt jelentőséggel. Az alperes maradéktalanul eleget tett a Ket. 1. § (2) bekezdésében rögzített követelménynek, az ügyfél jogai nem sérültek, számára biztosított volt a tisztességes, törvényes eljárás.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, kérve, hogy a Kúria a jogerős ítéletet helyezzen hatályon kívül, keresetének adjon helyt és kötelezze az alperest a per költségeinek viselésére.

Előadta, hogy a jogszabályi előírásokra figyelemmel rendelkezett úgy, hogy amennyiben bármely oknál fogva valamely adat nem kerül rögzítésre a munkaidő-nyilvántartásban, erről a munkavállaló jelenlétében jegyzőkönyvet kell felvenni és a munkavállaló által meghatározott adattal kell a munkaidő-nyilvántartást pótolni. Álláspontja szerint a munkavállalói közrehatás nem tekinthető lényegtelen körülménynek a szabálytalanság tekintetében. A munkáltató az Mt. 134. §-ában foglaltaknak csak az ésszerűség követelményein belül tud eleget tenni. Azzal, hogy a munkavállaló mulasztása folytán nem került azonnal rögzítésre az elektronikus adat, még teljesült a naprakészség követelménye. Eleget tett a munkaidő-nyilvántartás jogszabályban előírt adatai vezetésének, és azt is körültekintően meghatározta, hogy miként kell eljárni, ha valamilyen adat hiányzik a munkaidő-nyilvántartás rendszeréből. A naprakészség követelménye teljesült, az elektronikus rendszerből hiányzó adatok felvételére még az adott napon sor került.

Az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte az Mt. 134. §-ában foglalt követelményt, a naprakészség nyelvtani értelmezése alapján nem írható elő más a munkáltató számára, minthogy az előírt adatokat a felmerülés napján rögzítse. A munkáltató jogszabályi kötelezettségének úgy tud eleget tenni, hogy a munkavállaló számára a megfelelő eljárási rendet előírja, a munkavállalókat oktatja, eljárásukat ellenőrzi, az elkövetett mulasztásokat pótolja és a szabálytalanságokat haladéktalanul a felmerülés napján megszünteti. A jogalkotó célja nyilvánvalóan nem lehetett az, hogy minden munkavállalót egyenként, a rögzítendő tény felmerülésekor azonnal ellenőrizze és a hiányosságot azonnal küszöbölje ki.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében kérte, hogy a Kúria a jogerős ítéletet hatályában tartsa fenn és a felperest marasztalja a felülvizsgálati eljárási költségében, figyelemmel arra, hogy a jogerős ítélet jogszerű volt.

A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274.§ (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A felperes felülvizsgálati kérelme az alábbiak szerint alapos.

Az Mt. előírja, hogy a munkáltató köteles nyilvántartani a munkavállalók rendes és rendkívüli munkaidejével, készenlétével, szabadságával kapcsolatos adatokat [Mt. 134. § (1) bekezdés]. A munkaidő-nyilvántartásnak meg kell felelnie a hitelesség, ellenőrizhetőség és naprakészség elvének. A munkaidő-nyilvántartás körében a törvény nem ír elő alaki követelményt, így annak vezetése bármilyen formában történhet, ha kétséget kizáróan tartalmazza az Mt.-ben előírt elemeket.

Az Mt. 134. § (2) bekezdése rendelkezik arról, hogy a nyilvántartásból naprakészen megállapíthatónak kell lennie a teljesített rendes és rendkívüli munkaidőnek, valamint a készenlét kezdő és befejező időpontjának, nem rögzíti feltételként azonban azt, hogy mindennek egy dokumentumban kellene szerepelnie.

Az alperes elektronikus úton vezette a munkaidő-nyilvántartást akként, hogy a munkavállalóit blokkoló kártyával a munkaidő megkezdésekor blokkolásra kötelezte, s annak használatára előzetesen őket kioktatta. Ezen túl szabályzatban rögzítette azt, hogy amennyiben bármely oknál fogva nem került a munkaidő-nyilvántartásban valamely adat rögzítésre, erről az azt követő első alkalommal a munkavállaló jelenlétében jegyzőkönyvet kell felvenni, és a munkavállaló által meghatározott adattal kell a munkaidő-nyilvántartást pótolni.

Az egyik munkavállaló két esetben – 2014. május 29-én és június 5-én – e blokkolási kötelezettségének a munkaidő megkezdésekor nem tett eleget, a hiányzó adatok pótlására azonban a felperesnél előírt eljárási rendnek megfelelően még az adott napon jegyzőkönyv felvétele útján sor került. Ennek megfelelően az adott munkavállaló vonatkozásában és mindkét munkanapon a valóságnak megfelelő adatokat tartalmazott a munkaidő-nyilvántartás, így az megfelelt a naprakészség elvárásának.

Az Mt. 134. § (2) bekezdéséből a munkaidő megkezdésének az azzal egy időben történt dokumentálási kötelezettsége nem következik.

Nem merült fel arra adat, hogy az érintett munkavállalónak e két munkanapon a munkaidő-beosztása alapján nem kellett volna munkát végeznie, illetve nem merült fel egyéb olyan körülmény sem, amelyre figyelemmel a munkavállalót ténylegesen fenyegető jog vagy érdeksérelem megállapítására lett volna lehetőség.

Az tény, hogy az adott munkavállaló munkavégzése megkezdését követően rövid idővel az elektronikus nyilvántartási rendszer még nem tartalmazta a munkakezdés időpontját, önmagában további bizonyított körülmények hiányában nem ad alapot az Mt. 134. § (1) és (2) bekezdésében foglaltak megsértésének megállapítására. A munkáltató elektronikusan, eseményszerűen vezette a munkavállalói munkaidejét, és az eltérést észlelve még az adott napon pótolta a munkavállaló nyilatkozatát figyelembe véve a hiányos kártyakezeléséből adódó hibát, így eljárása nem sértette a törvényi követelményeket.

Az Mt. 134. §-a a munkavállaló védelmét szolgáló szabály. A munkáltató a nyilvántartás módszerét és módját maga határozza meg és a nyilvántartás vezetésébe a munkavállalót is bevonhatja. Akkor felel meg a törvénynek a munkáltató eljárása, ha ennek megfelelően a munkavállalót kioktatja, ellenőrzi és gondoskodik arról, hogy amennyiben a nyilvántartással összefüggő hiányosság merül fel, azt még aznap, előre szabályozott eljárási rendnek megfelelően pótolja. Mindezek megvalósulása esetén nem állapítható meg, hogy a munkáltatót mulasztás terheli. A munkáltató a munkaidő kezdetét és végső időpontját köteles rögzíteni, a munkaidő kezdeti időpontjának rögzítésével kapcsolatos késedelméből azonban még nem következik, hogy a munkaidő tartama még aznap nem kerül rögzítésre, az Mt. 134. § (1) bekezdése szerinti adatok vezetése nem naprakész.

Mindezekre figyelemmel a Kúria a jogszabálysértő ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése, a jogsértő közigazgatási határozatokat a Pp. 339. § (1) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte.

A pervesztes alperes a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján köteles megfizetni a felperes együttes elsőfokú és felülvizsgálati eljárási költségét, míg a felülvizsgálati eljárási illetéket az alperest megillető személyes illetékmentességre figyelemmel az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 5. § (1) bekezdés c) pontja, illetve a 6/1986.(VI.26.) IM rendelet 14. §-a alapján az állam viseli.

Budapest, 2016. január 13.

Dr. Stark Marianna s.k. a tanács elnöke, Sipőczné dr. Tánczos Rita s.k. előadó bíró, Szolnokiné dr. Csernay Krisztina s.k. bíró

(Kúria, Mfv. II. 10.363/2015.)