Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szolnoki Törvényszék Mf.20900/2011/14. számú határozata fegyelmi határozat hatályon kívül helyezése tárgyában. [1993. évi LIX. törvény 16. §, 1997. évi LXVIII. törvény (Iasz.) 39. §, 55. §] Bírók: Hainfahrt Mártonné, Kövér Lászlóné, Sándorné dr. Nagy Erika

Kapcsolódó határozatok:

Szolnoki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.704/2010/24., *Szolnoki Törvényszék Mf.20900/2011/14.*, Kúria Mfv.10242/2012/6. (BH 2013.4.102)

***********

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság

4.Mf.20.900/2011/14. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság, dr. Kosza Yvette ügyvéd által képviselt felperesnek - ifj. dr. Tóta Áron ügyvéd által képviselt alperes ellen - fegyelmi határozat hatályon kívül helyezése iránt indított perében a Szolnoki Munkaügyi Bíróság 3.M.704/2010/24. számú ítélete ellen a felperes 29. sorszámú fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja és az alperes 9/2010. számú és Ig.18.A/9-14/2010. számú fegyelmi határozatát hatályon kívül helyezi.

Kötelezi az alperest, hogy a felperest eredeti munkakörében továbbfoglalkoztassa.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 3.286.746,- (hárommillió-kettőszáznyolcvanhatezer-hétszáznegyvenhat) forint elmaradt illetményt.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 200.000,- (kettőszázezer) forint első- és másodfokú perköltséget.

A le nem rótt 189.900,- (egyszáznyolcvankilencezer-kilencszáz) forint eljárási illetéket és 17.640,- (tizenhétezer-hatszáznegyven) forint előlegezett költséget az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

A felperes az alperes jogelődjénél 2007. április 1-től létesített jogviszonyt, pártfogó felügyelői munkakörben dolgozott.

A felperessel szemben az általános munkáltatói jogkört az IM PJSZ OH főigazgatója gyakorolta. Átruházott munkáltatói jogkör gyakorlója a felmentési, kinevezési és

fegyelmi jogkör kivételével 1. számú tanú, közvetlen szakmai felettese pedig az IM PJSZ Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hivatal fiatalkorú elkövetők pártfogói osztályának vezetője 3. számú tanú volt.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőrkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Bűnügyi Osztálya 2010. január 19-én az alpereshez érkezett megkeresésében a 10. számú tanú környezettanulmányának elkészítését kérte, mert vele szemben eltitkolt terhességet követő gyermekszüléssel összefüggésben büntetőeljárás indult. A környezettanulmányt a felperes készítette el.

A 10. számú tanú ügyében a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Gyermekvédő Intézet és Gyermekotthon (GYIVI) 2010. február 12-én gyermekelhelyezési értekezletet tartott, amelyen külső szakértőként a felperes és 1. számú tanú is részt vettek.

A gyermekelhelyezési értekezletet követően a GYIVI igazgatójának előzetes engedélye alapján 1. számú tanú, a felperes és 10. számú tanú, valamint szülei, 8. számú tanú és 9. számú tanú további megbeszélést tartottak a korábban elkészített környezettanulmány kiegészítése érdekében. Az igazgatónő a családhoz kérdéseket intézett.

Ezt követően 8. számú tanú és 9. számú tanú a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogok Országgyűlési Biztosához panasszal éltek az elhelyezési értekezletet követően tartott megbeszélésen az 1. számú tanú részéről elhangzottak miatt.

A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogok Országgyűlési Biztosa (ombudsman) a panaszbeadvány alapján vizsgálatot indított, amelyről 1.számú tanú is tudomást szerzett.

Ezt követően 1. számú tanú 2010. június 15-én kelt, az Igazságügyi Hivatal főigazgatója részére küldött levelében fegyelmi eljárást kezdeményezett a felperessel szemben arra hivatkozással, hogy a felperes hatáskörét túllépve járt el, jogosulatlanul befolyást gyakorolt a 10. számú tanú ügyében.

A főigazgató a felperessel szemben Ig.18.A/9-2/2010. szám alatt az 1997. évi LXVIII. törvény (a továbbiak Iasz.) 55-76. §-aiban foglaltak szerint fegyelmi eljárást rendelt el, vizsgálóbiztosnak 1.számú személyt, a fegyelmi tanács elnökének 2.számú személyt, tagjainak 3.számú személyt és 4. számú személyt jelölte ki. A határozat indokolása szerint felperes a munkavégzés keretében konkrét üggyel kapcsolatban tanúsított igazságügyi alkalmazotthoz, párfogó felügyelőhöz méltatlan magatartást, ezzel az Igazságügyi Hivatal munkáját, illetve a hivatal szakmai megítélését is veszélyezteti. Ezzel sérti az Iasz. 39. § (2) bekezdésében foglaltakat.

A vizsgálóbiztos a vizsgálat lefolytatását követően elkészítette 2010. augusztus 29-én kelt jelentését, amelyben javasolta a felperes fegyelmi felelősségének megállapítását és vele szemben fegyelmi büntetés kiszabását, mert megszegte az Iasz. 39. §-ban foglalt kötelezettségeit. Megállapítása szerint a 8. számú tanú családja erre irányuló kifejezett felhatalmazása és ilyen irányú akarata nélkül, megtévesztésükkel a nevükben 1. számú tanú ellen megalapozatlan tartalmú panaszlevelet írt a Nemzeti és Kisebbségi Jogok Országgyűlési Biztosának. A panaszlevélben foglaltak alkalmasak arra, hogy 1. számú tanú (és közvetve az Igazságügyi Hivatal) tekintélyét csorbítsák. Megállapította a vizsgálóbiztos azt is, hogy a felperes a fegyelmi eljárás során nem volt tőle elvárható mértékben együttműködő és nyilatkozata során igazmondása megkérdőjelezhetővé vált.

A vizsgálóbiztos jelentésében utalt arra is, hogy a felperes feladatait köteles pártatlanul végezni, ezzel szemben az ügyfelek félrevezetésével olyan módon intézkedett, melynek folytán a velük és 1. számú tanúval szemben pártatlanságának igénye sérült. Feladatainak ellátása során feljebbvalójával nem működött együtt. Olyan magatartást tanúsított, amelynek következtében 1. számú tanú jogellenesen hátrányt szenvedett a vele szemben indult eljárás révén. Munkahelyén kívül nem tanúsított munkaköréhez méltó magatartást felperes azáltal, hogy a társszervekkel folytatott kommunikációjában az együttműködést nem segítette elő.

A fegyelmi tanács 9/2010. számú és Ig.18.A/9-8/2010. számú fegyelmi határozatával a felperes fegyelmi felelősségét az Iasz. 69. § a) pontja alapján megállapította és felperest az Iasz. 70. § (1) bekezdés f) pontja alapján elbocsátás fegyelmi büntetéssel sújtotta. Megállapította, hogy a felperes az Iasz. 39. § (1) bekezdés b), c), e) pontjában, továbbá az Iasz. 39. § (2) bekezdésében foglalt szolgálati viszonyból eredő kötelezettségét vétkesen megszegte. Ezzel az Iasz. 55. §-a szerint fegyelmi vétséget követett el.

A fegyelmi határozat indokolása tartalmazza az ügy előzményeit, a vizsgálóbiztos eljárását, a fegyelmi tanács eljárását, a feltárt bizonyítékokat, amelyek a fegyelmi tanács megállapítása szerint alátámasztották a felperes tagadásával szemben azt, hogy az ombudsmannak írt levelet ő készítette. A hivatalos ügyekben járatlan ügyfeleket félretájékoztatta, 1. számú tanú által elmondottakat igaztalanul olyan színben tüntette fel, amelyeket ellenségesnek tekintettek, ezzel őket rábírta, hogy az általa szerkesztett beadványt kézjegyükkel ellássák. Ezzel a magatartásával felperes korábbi ügyfeleit (a panaszlevél megírására a környezettanulmány elkészítése után került sor) igazolhatóan kedvezőtlen helyzetbe hozta, őket zavarba, félelembe ejtette. 1. számú tanú jogos érdekei úgyszintén sérültek, amennyiben ellene az ombudsmani hivatalnál vizsgálat indult és ő ezzel kapcsolatosan magát védeni kényszerül. A kialakult helyzetről munkatársai és egyes együttműködő szervek is tudomást szereztek, ezért napi munkavégzése során is kellemetlenségei származtak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!