Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2019.1.13 A valós tények közlése és a vélemény megfogalmazása a jóhírnév és a becsület megsértését nem teszi megállapíthatóvá [2013. évi V. tv. (Ptk.) 2:45. §].

Kapcsolódó határozatok:

Zalaegerszegi Törvényszék P.20979/2015/28., Pécsi Ítélőtábla Pf.20149/2016/3., Kúria Pfv.21743/2017/4. (*BH 2019.1.13*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes a perbeli társasház egyik lakásának tulajdonosa, igazságügyi könyv-, adó- és járulékszakértő, továbbá társasházkezelő és ingatlanforgalmazói szakképzettséggel rendelkezik. A társasház közös képviselője a II. rendű alperes ügyvezetője az I. rendű alperes. A felperes az elmúlt 6-8 évben hat polgári pert indított és négy büntető feljelentést tett a közös képviselő, illetve a társasház ellen. Az egyik ügyben a felperes pernyertes lett, a többi ügyben eredménytelenül pereskedett. A büntetőeljárások közül az egyik ügyben az I. rendű alperest megrovásban részesítette és az eljárást vele szemben megszüntette. Az egyéb bejelentések, hatósági eljárások, feljelentések nem jártak az alperesek marasztalásával.

[2] A társasház 2015. május 28-án beszámoló közgyűlést tartott, amelyen vita alakult ki a felperes és a közös képviselő ügyvezetője, valamint a lakók között. A felperes vitatta az előző évi elszámolást, azon belül az elszámolásban feltüntetett magas fénymásolási költséget, amelyet az I. rendű alperes a perek nagy számával és a jelentős iratállomány tulajdonosok részére történő megküldésének kötelezettségével magyarázott. Az I. rendű alperes felhívta a felperest arra, hogy az általa lakott másik társasházban írásait ne függessze ki, emellett tájékoztatta a közgyűlést a felperes által indított perekről, arra is kitérve, hogy a felperes minden pert elveszített. További vitát gerjesztett a felperes és a lakók között az, hogy a társasházban lévő több lakás beázása miatt 40 millió forint hitel felvételére lett volna szükség, azonban a társasház hitelkérelmét a bank nem fogadta be. Az I. rendű alperes tájékoztatása szerint a hitel felvétele azért hiúsult meg, mert a folyamatban lévő peres ügyek miatt a felperes kifogásolta a hitel felvételét. Az I. rendű alperes felolvasta a pénzintézet 2015. március 18-án kelt levelét, amely szerint a perek lezárulása után történhet meg a hitelkérelem befogadása.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes keresetében kérte megállapítani, hogy az I. rendű alperes a II. rendű alperes ügyvezetőjeként a 2015. május 28-án megtartott közgyűlésen elhangzott és kifogásolt közléseivel megsértette a becsülethez és a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogait, kérte az alperesek kötelezését a jogsértés abbahagyására és a további jogsértéstől való eltiltásra, valamint elégtétel adására.

[4] Az alperesek a kereset elutasítását kérték, egyúttal viszontkeresetet terjesztettek elő a felperessel szemben.

Az első- és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet és a viszontkeresetet elutasította. A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében helybenhagyta.

[6] A jogerős ítélet a Ptk. 2:43. § a) pontja és 2:45. § (1) és (2) bekezdései alapján vizsgálva a becsület és jóhírnév sérelmét a kifogásolt közlésekben a következő megállapításokat tartalmazza:

[7] A felperes kezdeményezésére nem vitásan számos polgári per és egyéb hatósági eljárás indult a társasházzal, illetve a közös képviseletet ellátó II. rendű alperessel, valamint annak képviselőjével szemben elsősorban elszámolási kérdések kapcsán. Mindez nyilvánvalóan nagyszámú irat másolását és a bíróságok, illetve más hatóságok részére való továbbítását tette szükségessé. Nem valótlan tehát az a sérelmezett kijelentés, hogy a fénymásolási költségek megemelkedését részben a bírósági perek nagy száma okozta. Ugyancsak tényszerű az a kijelentés, hogy a beszámoló és annak mellékletei 82 tulajdonostárs részére történő kiküldése jelentős költséggel jár.

[8] A perben kihallgatott tanú úgy nyilatkozott, hogy ő függesztette ki a melegvíz-fogyasztás kiszámítására vonatkozó iratot annak az I. rendű alperes által is lakott háznak a hirdetőtáblájára, előadta ugyanakkor azt is, hogy a felperes, mint könyvvizsgáló segítségével állította össze a kifüggesztett adatokat. Az okirat elkészítése tehát a felperes segítő közreműködésével történt nyilvánvalóan annak tudatában, hogy azt a tanú fel kívánja használni. Nem okszerűtlen következtetés ezért az I. rendű alperes részéről, hogy az elszámolás elkészítését és kifüggesztését a felperesnek tulajdonította. Annak az elvárásnak, illetve kívánságnak a kifejezésre juttatásával, hogy a felperes a jövőben tartózkodjon a közvetlen környezetében hasonló magatartástól, az ott élők befolyásolásától, a felperesnek sem a becsületét, sem a jóhírnevét nem sértette meg.

[9] A felperes a társasházzal szemben számos polgári pert indított, személyes meghallgatása során maga sem tudta egyértelműen megjelölni a perek számát, hozzávetőleg 6-8 peres eljárásról tett említést. A valóságnak megfelel, hogy egy ügyben a felperes pernyertes lett, illetve egy büntetőügyben az ügyészség a nyomozás megszüntetése mellett megrovás intézkedést alkalmazott. A további, nem vitásan igen nagy számú eredménytelen per és hatósági eljárás kezdeményezése mellett azonban az a kijelentés, hogy a felperes eddig minden pert elvesztett, a való tényeknek meg nem felelő részében nem volt alkalmas arra, hogy a felperes megítélését érdemben befolyásolja.

[10] Megfelel a tényeknek az I. rendű alperesnek az a kijelentése, hogy banknál a hitel felvétele a folyamatban lévő peres ügyek miatt hiúsult meg, ezt a bank alkalmazottjai tanúként történt kihallgatásuk során igazolták. A felperes maga is beismerte, hogy a hitelfelvétel kapcsán eljárt a pénzintézetnél, és a perben kihallgatott tanú vallomása szerint azt is kifejtette, hogy miért nem kell a társasháznak hitelt nyújtani. Abból a valós tényből, hogy a felperes kifogásolta a pénzintézetnél a hitel felvételét, az I. rendű alperes megalapozottan vonta le azt a következtetést, hogy a folyamatban lévő perek mellett, amelyeket ugyancsak a felperes indított, a felperes személyes eljárása is hozzájárult ahhoz, hogy a társasház a hitelt nem kapta meg. A kifogásolt közlés tehát részben való tényeket, részben pedig okszerű következtetést tartalmaz.

[11] Mindezek alapján a jogerős ítélet megállapította, hogy a kifogásolt közlések a felperes személyiségi jogainak sérelmét, ezen belül a becsület és a jóhírnév sérelmét nem teszik megállapíthatóvá.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[12] A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, tartalma szerint annak hatályon kívül helyezése és a keresetének való helyt adás érdekében.

[13] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

A Kúria döntése és jogi indokai

[14] A felülvizsgálati kérelem megalapozatlan az alábbiak szerint.

[15] Az eljárt bíróságok helyesen állapították meg, hogy az I. rendű alperes részben valós tényeket közölt, részben véleményt fogalmazott meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!